Gönderen Konu: RF Power Transistör  (Okunma sayısı 10670 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 11
  • İsim Soyisim: Enes Semih Öztürk
RF Power Transistör
« : 01 Mayıs 2013, 16:16:40 »
Rf Power Transistörlerinin çıkış gücünü arttırmak için aynı Transistörden İki ayrı yükseltici yapıp bunların çıkışlarını birleştirsem Çıkış gücünü arttırmış olurmuyum ?
Konuyu açacak olursak 30 Watt lık 2 transistörüm var, bu transistörlerin Beyzlerini aynı voltaj ile sürüp Collektörlerini de aynı şekilde paralel olarak çıkar isem 60 Watt lık bir güc elde etmiş olurmuyum ?
Aynı Şekilde 30 Watt lık bir güc transistörünü 1 Watt gibi bir güç ile sürmem yeterli olur mu ? Kullanacağım transistör MRF21030 olacak.

Gelelim Bu gücü nerede ve nasıl kullanacağıma;

Kullanılacak yer Şehir Merkezine 40 Km uzaklıkta ve etrafı ormanlık alan ile çevrili bir köy. Köyün  32 Ton kapasite ile bir su deposu var Bu deponun dolumu manuel olarak 9 Km uzaklıktaki pompalar ile yapılıyor.Kısaca depo dolduğunda pompalar  kapatılıyor veya açılıyor.
Ancak Bunun takibinin düzenli olarak yapılabilmesi ve 32 tonluk su deposunun otomatik olarak doldurabilmesi için Bu işi Radyo frekansı kullanarak yapmaya karar verdim.
Kullanacağım frekans 433.920 Mhz Olacak bu frekansı seçmemdeki amaç ise piyasada oldukça rahat bulunan hibrid vericilerin olması Bu vericinin çıkışını önce 1 Watt a daha sonrada 30 watt a yükseltmeyi planlıyorum.
Yanlız Tereddüt ettiğim konu ise 30 Watt gibi bir güç ile 9 Km uzaktakı pompalara sinyali sağlıklı bir şekilde gönderebilirmiyim ? Verici pompalara oranla 102 Mt daha yüksekte olacak Bu oldukça iyi bir avantaj Ancak ağaçlardan dolayı bir süpriz yaşarmıyım bilemiyorum. Kısaca risk almadan vericinin gücünü 60 Watt olarakmı düşünmeliyim.
Aramızda bu tür çalışmalar yapmış olanınız var mı? Sizlerin bu konudaki tecrubeleri ile hareket edersem işim biraz daha kolaylaşır diye düşünüyorum.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3503.0

Çevrimdışı TB3CMT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Murat TALAZGİL
Ynt: RF Power Transistör
« Yanıtla #1 : 01 Mayıs 2013, 20:30:52 »
TB3CER (Ertan) arkadaşımız bahsettiğiniz konuya benzer bir projeyi telefon ile yaptı... Tarlalarda bulunan su kuyularındaki pompaları telefon ile kontrol edebiliyor. Kırkağaç ovasında 30-40 kadar kuyu bu sistemi kullanıyor.

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
« Yanıtla #2 : 02 Mayıs 2013, 18:16:42 »
Zaman ayarıp yazdığınız için teşekkür ediyorum.
Maalesef telefon kullanamıyorum Türkcell bile belli başlı yerlerde zor çekiyor Hatta bazen hic çekmiyor.. Kısaca telefon kullanmayı gözden geçirmek bile istemedim.
Piyasadaki hazır Rf vericilerden birtane alıp çıkışını BFG135 ile bir waat a çıkarmayı başardım bundan sonra 1 waat gibi bir güçle 30Wattlık bir mosfet transistörü sürebilecekmiyim onun denemesini yapıcam.Umarım başarabilirim.Bu konuda çevremde bilgi alabileceğim kimsede yok artık gecemi günüzüme katıp bu olayı biran önce sonuca ulaştırmalıyım.
Ve Bunu başarabilirsem Rf konusanda kendime olan güvenim biraz daha kıpraşacak gibi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Şimdilik hoşçakalın.

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #3 : 03 Mayıs 2013, 21:23:29 »
Enes 57 selamlar.Epeydir siteye girememiştim.Yazınızı yeni okudum.Yapmak istediğiniz proje güzel. vede hiç öyle 30 wat güce ihtiyacınız yok.Sitemizde bulunan konuların içinde uzay kaybı  ile ilgili bölüm olacaktı.Bir araştırma yapınız olmazsa ben gene buradayım.9 Km için 1w bile yeterli.sadece coğrafi şartları önemli.Antenler birbirini görürmü veya pmr tipi 2 telsizle test yapınız.Haberleşebilirseniz buyrun kanıtı.Olmazsa gene bildiriniz yardımcı olurum.Sitemizde şahsımla ilgili hertürlü bilgi mevcuttur.Mail,telefon vs.yazınız arayınız yardımlaşmak insani  görevimiz.Selamlar.73.
KORSAN

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
« Yanıtla #4 : 03 Mayıs 2013, 22:21:45 »
Mehmet Abicim,
Bence sizler eli öpülesi insanlarsınız Bunu yürekten ve bütün kalbimle söylüyorum.Hep etrafımda bana yardımcı olabilecek insanlar yok diyerek kara kara düşünürdüm.Artık böyle bir sorunum yok sayenizde..
2 Haftadır gözüme uyku girmiyor daha önce Rf ile hiç bir deyimim olmadı.1 Watt gibi bir gücü elde ettim fakat Saatlerimi hatta günlerimi verdim. Bulunduğum bölgede yaptığım testlerde 1 Watt ile 1 Km yi bile geçemedim.
Buyüzden de 30 watt gibi bir güçle çalışmaya karar verdim.
Ancak henüz bir yere gelebilmiş değilim..Çünki 30 Watlık  MRF21030 bir türlü Süremiyorum sanırım 1Watt ilede süremeyeceğim.
Sorularınıza gelince,
Antenler birbirini neredeyse görmüyor verici kısım alıcıya oranla 102 mt daha yukarıda ve Pompaların olduğu yerde ağaçlar var yani antenler birbirini buyüzden görmüyor.
Kullanılacak yer Sinopta Ben şuan istanbuldayım 2 Ay sonra orada olacağım inşallah.. Gitmeden orada kullanacağım sistemi hazır ve çalışır hale getirmek istiyorum Malum tümüyle bir mahrumiyet bölgesi. En azında burda malzeme sıkıntım yok.
Pmr telsiz ile test etmekteki amaç bize 1Watt ile haberleşme yapılacağınımı gösterecek ?
Eğer dediğiniz gibi 1 watt yeterse harika olur.
Uzay kaybı ile ilgili konuyu derhal inceliyorum.
Ayrıca tekrar tekrar teşekkür ediyorum size.

Çevrimdışı TA1OZH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: hüseyin özdemir
« Yanıtla #5 : 04 Mayıs 2013, 00:20:38 »
selam enes bey benimde bu rf konusunda pek fazla bir bilgim yok ama yazınızı okudum ve Kullanacağım frekans 433.920 Mhz Olacak demişsiniz ve kullandığınız transistör MRF21030 bu alacak galiba....
 yapacağınız projeyi bir daha gözden geçirmenizi öneririm ve elinizdeki transistörün datasheet lerine bakmanızı tavsiye ederim çünkü elinizdeki transistörler sizin projenize uygun değil....

yardımcı olmak için bir öneride buluna bilirmiyim sakın yanlış anlamayın ama burdaki abilerimiz bizden çok bilgiye sahiptirler ....onlarda bir yorumda bulunursa iyi olur
  elinize ikitane walkies talkies alıp bunların çıkış yapacagı firekansa uyğun ikitane amp yapıp kullansanız daha ucuz ve uygun olur bence....

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
« Yanıtla #6 : 04 Mayıs 2013, 00:31:10 »
sprayderx Teşekkür ediyorum.Benimde pek bilgim yok merak ve hefes çerçevesinde kafa yoruyorum artık kısaca tecrube edinicem birazda.Neden uygun değil o transistör biraz açıklarmısınız.

Çevrimdışı TA1OZH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #7 : 04 Mayıs 2013, 00:45:47 »
elinizdeki transistörler 2200mhz te 30watt çıkışı var sizbu transistöre 433mhz veriyonuz bu ve 30watt almak istiyorsunuz bu yanlış transistörleri illede kullanacam derseniz 2200mhz de çalışmanız lazım bu frekansta da çalışmanız   için bu işi profesyonel olarak bilmeniz lazım nedeni de bu frekansta çok küçük bir hata çok büyük sinyal  kayıplara neden oluyo
şimdi nerden bileceksin diyecen 2.4ghz firekansı wiriles modemler frakansıdır bu frekansta benimde denemelerim oldu ondan biliyorum....
 bana soracak olursan forumdaki abilerim daha iyi bilirler ama en ucuz ve kolay yolu iki adet volki tolki ve 20dolar çivarı olan iki transistör senin işini görür.....

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
« Yanıtla #8 : 04 Mayıs 2013, 20:39:19 »
Sanırım söylediklerinizde bir yanlışlık var,
2200 MHZ = 2.2Ghz
Yani ben bu transistörü en fazla 2.2Ghz ile sürebilirim
Ben ise 433 Mhz ile süreceğime göre skıkıntı yok. Kısaca ben böyle biliyorum Sizcede Doğru olanı bu değilmidir ?

Çevrimdışı TA1OZH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #9 : 04 Mayıs 2013, 21:02:01 »
selam enes bey bir transistörün çalışacağı mhz vardır o mhz in altında bir veya üzerinde bir işe yaramaz sizin elinizdeki transistörde 2100 ve 2200 mhz frekansları arasında stabil bir şekilde çalışır diğer frekanslarda bir işe yaramaz .....
 dediğiniz gibi çok büyük frekans aralığında çalışan rf transistörlerde var ama onları almaya benim gücüm yetmez sizi bilemem ........
 sizin elinizdeki transistör 20 dolarlık transistör ..... 20 dolarlık transistör okadar büyük frekans aralığında ve 30 watt gibi çıkışla çalışması imkansız ...
  anlatabildim sanırım.....

Çevrimdışı TA2AWO

• Sitenin Sahibi
« Yanıtla #10 : 04 Mayıs 2013, 21:14:49 »
Evet anladım ben Bfg135 ten yola çıkarak söyledim 7Ghz 1 watt lık npn transistörü 433 mhzde calıstığı düşünerek..Teşükkür ediyorum

Çevrimdışı TA2AWM

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • İsim Soyisim: Mutlu Dülger
« Yanıtla #11 : 31 Ağustos 2013, 03:38:46 »
İleride burayı okuyacak arkadaşlar için düzeltme yapayım.
Transistörlerin belli bir çalışma bandı vardır bunun dışında hiç bir işe yaramaz gibi bir laf TAMAMEN YANLIŞTIR.
Transistörlerin maksimum çalışma frekansları vardır. Bu sınıra yaklaştıkça kazançları düşer, kayıplar artar.
Transistörün üzerinde 20GHz bile yazsa, DC'de de kullanabilirsiniz. Ancak yinede bahsi geçen transistörde 2.2ghz amaçlandığından datasheet'inde daha düşük frekanslar için yeterli bilgi verilmemiş, bu yüzden illa güç yükselticem derseniz başka transistör aramanızı tavsiye ederim.

Şimdi projeye dönelim. Öncelikle söylendiği gibi, 30w bence de gereksiz, 1w bahsettiğiniz mesafe için yeterli bir güç özellikle sayısal haberleşme yapılıyorken. UHF band, FM modülasyonda 3w ile 120km görüştüğüm oldu, siz düşünün. siz gücü arttırmadan önce her iki tarafa da yagi, yagi yapamıyorsanız bile moxon anten yapın. daha sonra kullandığınız modüllerin kaliteli ve bulabilirseniz darbant çalışanlarından edinin. 3-5 liraya bolca bulunan modüllerde bolca frekans kayması ve gürültü oluyor. bunu yükseltmeye çalıştığınızda bu sefer çevreye enterferans vermeye başlayacaksınız. zaten yasal değil.

Modülleri kullanırken manchester encoding yapmak işinize yarar.

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #12 : 31 Ağustos 2013, 14:09:03 »
Transistorde verilen frekans değeri kesim frekansıdır, daha alt frekanslarda kullanılabilir. Ama 433MHz için 2,2GHz lik transistor kullanmak israf demek.

@TA2AWO

Aranızdaki ağaçlık fazlası ile sık, yoğun ise ve antenler birbirini görmeyecekse iş zorlaşır, frekans düşmek faydalı olabilir, HF değerleri gibi.

Antenler birbirini gorebilecek ise şu cihazı harici anten ile kullanmak işinizi çözer.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2AFA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: BURAYA İSİM SOY İSİM YAZACAĞIM...
« Yanıtla #13 : 02 Eylül 2013, 18:38:15 »
hazır almayı düşünürseniz bahsetmiş olduğunuz frekansta çalışacak Power Amplifier 409 shop ta satılmaktadır.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

question
BLW 96 TRANSİSTÖR

Başlatan TA4AHE

2 Yanıt
4349 Gösterim
Son İleti 26 Ağustos 2013, 13:43:36
Gönderen: TA4AHE
xx
2SC2879 Transistör.

Başlatan ta6ft

0 Yanıt
2388 Gösterim
Son İleti 01 Haziran 2012, 00:31:24
Gönderen: ta6ft
xx
AM-FM CB'DE TRANSİSTÖR DEĞİŞTİRMEK

Başlatan TA2IHU

6 Yanıt
3665 Gösterim
Son İleti 30 Mart 2012, 18:06:55
Gönderen: TA2IHU
clip
TRANSİSTÖR AMP POGRAMI

Başlatan TA2VW

0 Yanıt
5617 Gösterim
Son İleti 23 Temmuz 2013, 19:17:55
Gönderen: TA2VW
smiley
TRANSİSTÖR KARŞILIK TABLOSU (15.000 den fazla )

Başlatan TA3V

3 Yanıt
21485 Gösterim
Son İleti 14 Aralık 2010, 21:37:06
Gönderen: TA3V