Gönderen Konu: Kullandıgım anten 5/8 cebeci 12 radyelli bir anten fakat swr çok bozuk 3 felan  (Okunma sayısı 6357 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nejat
  • Ziyaretçi
kullandıgım anten 5/8 cebeci 12 radyelli bir anten bu anten birbuçuk yıldır kullanıyordum takii swr si bozulana dek bu anten yerine nasıl bir anten tavsiye edersiniz ben 5/8 anten yerine balkon tipi bir anten almayı düşünüyorum bu anteni camın önüne çamaşır demirine monte edecem malum çatıya herzaman çıkamıyorum verim alırmıyım yoksa tekrar sıfır 5/8 antenmi tavsiye edersiniz iyigünler dilerim 73 ler.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3401.0

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • Tecrübe: herkesin kendi hatalarına verdiği addır..
  • İsim Soyisim: Soner UÇAR
Balkon tipi dediğimiz kısa antenler çeyrek dalga boyu olanlar ise hiç bir zaman 5/8 kadar verim alamazsınız. Bu tip kısaltılmış antenler ancak yakın mesafe iletişim sağlar.Hiç bir kazanç yoktur, sadece düşük swr sağlayabilir. Sadece dinlemeniz değil göndermeniz de düşecektir.73
Baskalarinin bilgisi ile bilgin olsak bile , ancak kendi aklimizla akilli olabiliriz...

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
Anteninizi değiştirmeyi düşünmeyin.Bakım yaparak eski haline getirebilirsiniz.Nasıl bakım yaparım.?Önce boyunu senin belirleyeceğin bir yerden ölç ve hafzanıza kaydediniz.Genellikle bobinin bittiği yer baz alınır.Sonra tüm çubukların içiçe geçtiği yerleri belirle.Ve tüm çubukları sökerek asitli maddeler ve zımpara hariç temizliğini yap.Gelelim en kritik yere..Kablo konnektörünü bağladığın dişi konnektörü dikkatlice sök.İç kısmında oksitlenme mutlaka vardır.Gerkli temizlikleri yaptıktan sonra tekrar yerli yerine monte edersen,aynı eski SWR oranına döner.Kolay gelsin .Başarılar.

KORSAN

nejat
  • Ziyaretçi
Mehmet Bey bende aynen dediginizi yaptım  cb den 2 arkadaşım geldi sagolsunlar çatıya çıktık ve antenin en üst swr ayar çubuguyla irtibatlı olankısmı diğer çatıya uçmuştu bizde radyelin birisini sökerek anten boyunu ayarladık  ve şimdi ayni antenle  çıkıyorum swr 1.2 şuan için güzel oldu.ALLAH arkadaşlarımdan vesizdende razı olsun. Antenim şuan iyi iş görüyor sagolsunlar.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
ANTEN SOHBETLERİ-8 (40-80-160 Metre Bandları İçin Traplı Dipol Anten Yapımı)

Başlatan TA3BQ

2 Yanıt
12012 Gösterim
Son İleti 08 Mart 2012, 17:16:47
Gönderen: andromeda
xx
Bozuk Floresan lambayı yakma(ilginç)

Başlatan TA3V

2 Yanıt
8617 Gösterim
Son İleti 10 Kasım 2010, 12:14:30
Gönderen: TA2AOG (SK)
xx
cebeci mobil antenin cubuğu

Başlatan TB3BPO

1 Yanıt
4481 Gösterim
Son İleti 17 Ağustos 2012, 01:59:06
Gönderen: nejat
topicsolved
mobil antende magnum mu, cebeci mi?

Başlatan TA2IHU

2 Yanıt
3855 Gösterim
Son İleti 23 Aralık 2010, 19:00:12
Gönderen: TA2IHU
clip
VHF OMNIDIRECTIONAL ANTEN (Teleskopik Anten Kullanılarak)

Başlatan TA1TD

18 Yanıt
18981 Gösterim
Son İleti 28 Temmuz 2011, 13:25:56
Gönderen: TB1BHG