Gönderen Konu: SWR HAKKINDA  (Okunma sayısı 18838 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2ANS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
  • İsim Soyisim: Nihat
Ynt: SWR HAKKINDA
« Yanıtla #15 : 02 Aralık 2012, 01:15:09 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
sayın ta2ans
nihat bey, yukarıdaki yazınızı okudum ama sağlıklı bir şey anladığımı söyleyemem orada tam olarak ne demek istiyorsunuz swr ayarından bahsetmişsiniz benmi yanlış anladım yoksa farklı bir şeymi demek istiyorsunuz swr ayarı sizin söylediğinizden anladığım cihazın çıkış gücünün yükseltilmesi ve düşürülmesi ile mi swr ayarı yapıyorsunuz eğer cihazın ayarı yani gücü ile oynamak suretiyle swr yi azalıp çoğaldığını söylemek istiyorsanız bu yanlış cihazınızın gücü ne olursa olsun ister 100 wat  ister 50 wat ister 10 wat ister 1 wat ister 0,5 wat çıkış gücünüz ne olursa olsun eğer siz 1.1 swr oranını sağlayamıyorsanız bence sistem sağlıklı değildir refleksiyonlu çalışıyorsunuz demektir swr güç miktarlarında değişmemelidir. hayırlı çalışmalar.

Sayın Hayati bey,
Yazdıklarımı tam olarak okumamışsınız heralde.Anlatmaya çalıştığım SWR ölçümünü genelde düşük waat la yapıyoruz ama kullanılan malzemeye göre waat yükseldikçe SWR ölçümüde artabilir.Elimizdeki cihazın maksimum çıkışı 50W diyelim siz  50W ta SWR ölçümü yaptınız ve ölçüm sonucu 1,1 sonucunu aldınız  süper ama bu şu an için süper,olaki 100W lık bir cihaz geldi elinize ölçüm yaptınız  ve 2,5 değer çıktı ne yapacaksınız?Ayriyetten kullanmış olduğumuz  frekanslarda bile SWR farklılıkları göstermektedirki her yerde 1,1 i alamayabilirsiniz.Tabiki en iyi SWR değeri 1,1 dir ama bunu atıyorum 144,000 ile 146,000 arasında tutturmak bile zor oluyor anlatabildimmi.Bu yüzden her şekilde  SWR nin 2,0 olması iyi su kaldırır dedim kendimce ama Yücel arkadaşımın verdiği Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap linkten daha ayrıntılı olarak açıklama bulabilirsin benim nazicane anlayabileceğimiz dilden anlatmaya çalıştığım kendime göre kıstamlarımdır.Malesefki anteni tabiki çıkış gücüne göre ayarlamamız lazım diyorum yoksa SWR neden yapılsınki.73
TA2ANS NİHAT SEBİT BOSTANCI/İSTANBUL

MEHMET KAYA
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 03 Aralık 2012, 01:40:36 »
Hepinizden Allah ragzi olsun herdaim muhabbetle birbirimize yardim ediyorsunuz, bilgisini Paylasmayan Semeri yüklü  Ata benzer  bilgi paylastikca cogalir,demiş bir büyükümuz çok sagolun saygılar hürmetler 73 ler

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
« Yanıtla #17 : 04 Aralık 2012, 11:26:04 »
Sayın Nihat hocam benim sistemimden örnek vermek istiyorum kullandığım anten diamond x520 transmisyon hattım helliax kablo yaklaşık 15 metre kadar kullandığım swr metrem Bird marka bir swr metre şunu söyleyeyim 50 watta benim geri dönüş gücüm 0.4 miliwat civarı yani anten 49.6 watı havaya salabiliyor bu durumda benim swr oranım 1.1 civarı veya ondan daha iyi bu değerleri 144 mhz ile 146 mhz arasında görüyorum belki kullandığım anten den de bu oranı yakalamak mümkün olmuştur bu oran cihazı 5 watta çektiğim de de aynı 4.96 watı anten 40 mili wat kaybederek havaya salabiliyor demek istediğim buydu cihazımın gücü ne olursa olsun sistemde yakaladığım değer bu, bunu belirtmek istedim kullanılan güç ölcüsünde illaki geri dönüş miktarı yükselecektir ama tahamül sınırlarının içerisinde bırakmak en iyisi 50 watta 2.0 swr veya 1.2 swr bilmiyorum ben yüksek kabul ediyorum yine yukarıda bahsettiğim gibi her türlü çıkış gücüm de swr 1.1 geçmiyor bilgilendirmek istedim hayırlı çalışmalar   

MEHMET KAYA
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 05 Aralık 2012, 00:10:36 »
Sayın Nihat hocam benim sistemimden örnek vermek istiyorum kullandığım anten diamond x520 transmisyon hattım helliax kablo yaklaşık 15 metre kadar kullandığım swr metrem Bird marka bir swr metre şunu söyleyeyim 50 watta benim geri dönüş gücüm 0.4 miliwat civarı yani anten 49.6 watı havaya salabiliyor bu durumda benim swr oranım 1.1 civarı veya ondan daha iyi bu değerleri 144 mhz ile 146 mhz arasında görüyorum belki kullandığım anten den de bu oranı yakalamak mümkün olmuştur bu oran cihazı 5 watta çektiğim de de aynı 4.96 watı anten 40 mili wat kaybederek havaya salabiliyor demek istediğim buydu cihazımın gücü ne olursa olsun sistemde yakaladığım değer bu, bunu belirtmek istedim kullanılan güç ölcüsünde illaki geri dönüş miktarı yükselecektir ama tahamül sınırlarının içerisinde bırakmak en iyisi 50 watta 2.0 swr veya 1.2 swr bilmiyorum ben yüksek kabul ediyorum yine yukarıda bahsettiğim gibi her türlü çıkış gücüm de swr 1.1 geçmiyor bilgilendirmek istedim hayırlı çalışmalar   

50 wattin 0,4 watt geri dönüşünü nasıl ölçütünüz hocam. 73 Ler iyi calismalar

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
« Yanıtla #19 : 05 Aralık 2012, 00:27:06 »
bunu bird ölçü swr metresinde gördum ilerleyen gücü 50 wat olarak görüyorum yine aynı ölçü aletinin ok yönünü cihaza çevirdiğinizde hiç belli olmayan bir ibre kımıldaması ile karşa karşıya kaldım ibre 1 wat cizgisine gelse ona dahi gelmedi 1 wat çizgisinin yanına yaklaşmadı. nerdeyse 0 noktasında kaldı o sebebten dolayı 0.400 milivat değerini verdim bu oran belki 0.500 milivat da olabilir geri dönüş 1 wat dahi olsa çok iyi bir değerdir. ayrıca ne kadar doğrudur bilimiyorum resmi kurumlarda çalışan bir arkadaş hf çalışmaları var işleri bu % 10 değerinin kabul edilebilir bir değer olduğunu şöylemişti benim için bu değer yüksek swr demektir en fazla % 1,5 olduğu taktirde benim için ideal bir değer olabilir  hayırlı çalışmalar     

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
PLL Hakkında

Başlatan TA2AOG (SK)

1 Yanıt
6068 Gösterim
Son İleti 14 Aralık 2010, 15:57:35
Gönderen: TA3BQ
xx
SDR Hakkında

Başlatan TA2MVX

7 Yanıt