Gönderen Konu: SWR HAKKINDA  (Okunma sayısı 18839 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

P.M.R
  • Ziyaretçi
SWR HAKKINDA
« : 28 Kasım 2012, 22:45:39 »
Teyid edilmesi için sorularım var.(yanıtlayan arkadaşa şimdiden teşekkür):  1.) SWR anten ile cihaz arasına konur.Cihazdan yaklaşık 30 cm. uzağa kablolanır.   2.) Devamlı takılı kalırsa iletişimi bozmaz.  3.)TX yapılıp o anda ölçümün en ideali 1 dir.
Bu bildiklerim doğru mu,yoksa  bilgimde eksik var mı?  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3245.0

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • Tecrübe: herkesin kendi hatalarına verdiği addır..
  • İsim Soyisim: Soner UÇAR
Ynt: SWR HAKKINDA
« Yanıtla #1 : 28 Kasım 2012, 23:23:21 »
Sanırım swr metre den bahsediyorsunuz.sadece swr olursa değer belirtilir çünkü. 1.Madde doğrudur ancak cihaza dalga boyu hesaplanmış ara kablo ile bağlanmalıdır. 2.Devamlı takılı kalırsa sorun olmaması gerekir.ama ben 70cm bandında sorun yaşadım. (konnektör lerim pl259 olup frekansa uygun olmadığı için.) 3.Tabii ki tx anında ve düşük güç de ölçüm yapılır. İdeal değer olan 1i her zaman göremezsiniz (antene - trans.hattına -antenin yerine göre değişir) benden bu kadar..73
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2012, 23:33:21 Gönderen: TB3PSU »
Baskalarinin bilgisi ile bilgin olsak bile , ancak kendi aklimizla akilli olabiliriz...

Çevrimdışı TA1ICA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Arslan Coşkun
« Yanıtla #2 : 28 Kasım 2012, 23:26:32 »
Tx yapılırken ve düşük güçte ölçüm yapılır, SWR'nin ideal değeri 1'dir. Bilgiler doğru.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #3 : 29 Kasım 2012, 00:57:07 »
Anten swr oranı en ideali 1.1 dir...

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2012, 01:17:23 Gönderen: TA3CY »

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: A.Tahir DENGİZ
« Yanıtla #4 : 29 Kasım 2012, 08:53:33 »
............ 1.Madde doğrudur ancak cihaza dalga boyu hesaplanmış ara kablo ile bağlanmalıdır. ...........

Oldukça ilginç bir kural, doğrusunu isterseniz merak ettim.....
Bu kuralı kim koymuş acaba ? 
Doğruluğunu kanıtlayan bir kaynak varmıdır ?
Bu konuda yapılmış bir test ve test raporu varmıdır ?

Tahir, TA2T
ANKARA
A.Tahir DENGİZ, TA2T, ANKARA, KM69JS

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #5 : 29 Kasım 2012, 11:11:52 »
Yazdığım bir kural değil ,şahsi tecrübem dir. Ayrıca şunu da unutmayınız ki swr metre cihazı kendisinden öncesini değil sonraki hattı ve anteni ölçmektedir,yani cihaz ile swr metre arasındaki kabloyu ölçüme dahil etmemektedir.Eğer swr metre sürekli kalacaksa vhf-uhf için 68.2 cm uzunlukta kablo kullanılabilir.Yok sadece ölçüp sökecekseniz kablo boyunun önemi yoktur. Tabii ki cihazınızın sizin için bir değeri varsa..Çünkü ben bir cihazımın 45w çıkış modülünü yaktım bu yüzden ve ülkemizde satan bir yer bulamadım.Kolay gelsin...73

Çevrimdışı TA2ANS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
  • İsim Soyisim: Nihat
« Yanıtla #6 : 30 Kasım 2012, 13:29:04 »
Selam herkese,valla benimde kendime göre deneyimlerimden saptadığım kuralım; SWR metre ile cihaz arasında RG58 kablo ile 30cm uzunluk RG213 ile 50cm uzunluk kullanarak  ölçümlerimi yapıyorum.Anten kablosunu SWR metreye SWR metre  ile cihaz arasına bu uzunluktaki kablo cinsine göre takıyor düşük waat ta ölçüm yapıyorum waat  yükseldikçe kullanılan  konnektöre göre-kabloya göre ve antene göre SWR ayarı da yükselebiliyor ona göre ayar yapılması gerekiyor.SWR metre devamlı takılı kalsa birşey olurmu?Hayır devamlı takıl kalmasında fayda vardır zira gerek cihazın bulunduğum ortamda gerekse kablonun geçtiği veya  antenin konumunda hava şartlarından ceyran oynamalarından vs bir değişiklik olduğunda TX yapıldığında görülmesi ve gerekli önlemlerin  alınması açısındandır.SWR nin  en ideali  Yücel hocamın dediği gibi 1:1 dir.SWR ölçüyorsun hiç kıpraşmıyor süper birazda waat arttırdın diyelim 50W SWR 1:3 gösterdi süper ayarlar güzel.Eğer diyelimki 50W ta 2:6 iyi değil bana göre 2:0 su kaldırır ama devamlı kullanılmaması gerekir.Peki hangi SWR de  cihaz kullanılmamsı gerekir denirse cihazın kitapçığında yazar ama bu genelde 2:5 - 3:0 diye söylenir ama bana göre 2:0 SWR yüksektir konnektörlere kabloye veya  anten ayarlarına bir daha ayar yaparak bunu 2:0 ın altına düşürmekte fayda vardır.73
TA2ANS NİHAT SEBİT BOSTANCI/İSTANBUL

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: A.Tahir DENGİZ
« Yanıtla #7 : 01 Aralık 2012, 01:02:39 »
1:1 ,  1:3  ,  2:6  ,  2:0  ,  2:5 ,  3:0   değerleri nedir?
Bildiğim kadarı ile matematikte " : " bölme işareti olarak kullanılır. Bu değerlerin bazıları " : " nın bölme işareti olduğu varsayılınca 1 den küçük değerleri göstermektedir ki SWR 1 den küçük olamaz. 2:0 ve 3:0 da sonsuz değer vermekte.
Doğru kullanım  SWR=1.0  SWR=1.3   SWR=2.6  SWR=2.0  SWR=2.5  SWR=3.0 gibi olmalıdır. Aslında Türkçe deki kullanımda daha da doğrusu rakamlar arasındaki "nokta" yerine "virgül" kullanmalıyız, ancak yabancı dildeki yayınlarda artık "nokta"ya da alıştık sayılır.
Bilgi aktarırken, benzer durumlarda yanlış anlamalara sebep olacak ifadeler kullanmamaya özen göstermeliyiz.
A.Tahir Dengiz, TA2T
ANKARA

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
« Yanıtla #8 : 01 Aralık 2012, 01:55:46 »
tahir abi bilgillendirme için teşekkürler, aklıma gelmişken hemen sormak istedim 1.0 - 1.1 -1.2 - 1.3 vs  abi bu değerler aslında neyi ifade ediyor 100 watlık bir çıkış gücünde ölcümler sonucunda farz edelimki 1.2 swr yi görüyoruz bu neyi ifade eder ne demek istiyor bu rakam  nasıl düşünmeliyiz 100 wat çıkış veren bu cihaz aslında yukardaki değere göre kaç wat vermektedir. ben olayı biraz şu şekilde düşünüyorum biraz farklı ama kesin cihazımdan çıkan güç 95 wat diyebiliyorum 100wat-95 wat=5 Watlık bir kayıp bunu yüzdeye vuruyorum %5 geri dönüşüm var yeterlimidir bilemiyorum idael durum 1 watın geri dönmesimidir yoksa biraz daha 2-3 wattın geri dönmesimidir. yoksa geri dönüşün 1 watın altında kalmasımıdır. aydınlatırsanız seviniriz hayırlı çalışmalar

Çevrimdışı TA2ANS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
  • İsim Soyisim: Nihat
« Yanıtla #9 : 01 Aralık 2012, 02:05:05 »
Tahir hocam  eleştirileri bir kenara bırakarak madem biliyorsunuz açıklık getirinde herkes öğrensin.Kişileri sınamakmadır amaç yoksa bilgi aktarımında bulunmakmıdır.Bir soru sorulmuş arkadaşlar ve ben dahil elimizden geldiğince anlatmaya çalışıyoruz,sanki burda birşeyler yarıştırıyoruz geliyor bana.Bunları bırakalım bence madem yanlışlar var anlatalım herkes menfaatlensin daha iyi olmazmı?

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #10 : 01 Aralık 2012, 02:47:58 »
arkadaşlar, swr 2.0 diyelim cihazımız 100 wattlık bir hf olsun şimdi biz çıkışı biliyoruz 100 diyebiliyoruz ancak swr 2.0 da olduğunu farz edelim cihazımıza antenden çıkış yapamayan ve gerisin geri cihaza dönen güç miktarı nedir 50 wat mı 20 watmı 10 watmı 1 watmı evet bir refleksiyon (geri dönüş) var ama bu kaç wat olabilir 2.0 swr den biz ne sonuç çıkarabiliriz  tamam geri dönüş yüksek ama güç değeri ne olabilir çıkış watının % kaçı cihazımıza geri dönüyor ne düşünmeliyiz sonra bunun kabul edilebilir değeri ne olmalıdır %10 mu % 20 mi % 15 mi %5 mi % 1 mi  %0,5 mi tabiki ideal olan %0,5 tir ama bunu sağlayamıyorsak %5 kabul edilebilirmi. veya değer nedir hayırlı çalışmalar 

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #11 : 01 Aralık 2012, 11:38:30 »
Beraberce gördüğümüz gibi herkes kendince bir şeyler anlatıyor. Bu konuda daha tecrübeli-doğruluğu kanıtlanmış bilgilere sahip arkadaşlardan yorum , bilgi bekliyoruz.. 73

MEHMET KAYA
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 01 Aralık 2012, 15:31:19 »
Bilgilerinizi paylaşıp bizleri bir kez daha ihya ettiniz hürmetler 73 ler

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #13 : 01 Aralık 2012, 23:08:52 »
sayın ta2ans
nihat bey, yukarıdaki yazınızı okudum ama sağlıklı bir şey anladığımı söyleyemem orada tam olarak ne demek istiyorsunuz swr ayarından bahsetmişsiniz benmi yanlış anladım yoksa farklı bir şeymi demek istiyorsunuz swr ayarı sizin söylediğinizden anladığım cihazın çıkış gücünün yükseltilmesi ve düşürülmesi ile mi swr ayarı yapıyorsunuz eğer cihazın ayarı yani gücü ile oynamak suretiyle swr yi azalıp çoğaldığını söylemek istiyorsanız bu yanlış cihazınızın gücü ne olursa olsun ister 100 wat  ister 50 wat ister 10 wat ister 1 wat ister 0,5 wat çıkış gücünüz ne olursa olsun eğer siz 1.1 swr oranını sağlayamıyorsanız bence sistem sağlıklı değildir refleksiyonlu çalışıyorsunuz demektir swr güç miktarlarında değişmemelidir. hayırlı çalışmalar.

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #14 : 01 Aralık 2012, 23:43:03 »
Arkadaşlar.SWR nomogramı nı iyi incelerseniz SWR nedir nasıl hesablanır çözersiniz.Sitede bu konuda formüller vardı.Sitemizin rahmetli babası bu konuda makaleler yazmıştı.Ararsanız bulabilirsiniz diyorum.Anlaşılmadık bir konu olursa tekrar münazaraya devam ederiz.Formüle dikkat.Nomograma dikkat.Daha düşük değerler için bile nomogram var.Gerek görmedim..73
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2012, 23:45:41 Gönderen: TA3CB »
KORSAN

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
PLL Hakkında

Başlatan TA2AOG (SK)

1 Yanıt
6068 Gösterim
Son İleti 14 Aralık 2010, 15:57:35
Gönderen: TA3BQ
xx
SDR Hakkında