Gönderen Konu: AYAR VE TEST BİTTİK DEN SONRA SWR METRE Yİ SÖKMELİ Mİ?  (Okunma sayısı 8258 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • Tecrübe: herkesin kendi hatalarına verdiği addır..
  • İsim Soyisim: Soner UÇAR
Yaşadığım bir tecrübeye göre uhf (70cm bandı) anten sistemini test ettikten (ayarlama bittikten sonra) mutlaka swr metreyi aradan sökmek gerekiyor.Neden?? Dediğinizi duyar gibi olduğum için: Aynı anten ve kablo ile ve swr metre takılı iken (25w- uhf bandı) cihazımın 10 amper çektiğini gördüm. Swr metre ve ara kablo kablosunu söküp anteni cihaza direkt bağladığım zaman ise cihazımın 8 amper çektiğini gördüm. Ayrıca swr metre takılı iken telsizin aşırı ısındığını, swr metre yok iken ise ısının normal olduğunu  da denemiş oldum. Şimdi bu duruma yorum yapmaya çalışıyorum, aklıma gelenler: 1-swr metremin swr si bozuk  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  2-Kullandığım ara kablo ve swr metre üzerindeki konnektörlerin erkek/dişi pl 259 tipi olması sebebiyle oluşan empedans uyumsuzluğu..Bu arada swr metrem Diamond SX-40 modeli. Arkadaşlar sizce neden ne olabilir?.......73

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3179.0
« Son Düzenleme: 04 Kasım 2012, 21:28:37 Gönderen: TB3PSU »
Baskalarinin bilgisi ile bilgin olsak bile , ancak kendi aklimizla akilli olabiliriz...

Çevrimdışı TA1API

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 22
  • Bol DX ler
  • İsim Soyisim: Samim Akbulut
Ynt: AYAR VE TEST BİTTİK DEN SONRA SWR METRE Yİ SÖKMELİ Mİ?
« Yanıtla #1 : 04 Kasım 2012, 22:19:31 »
Slm soner bey kullandığın diamond sx-40 swr metren 30-300wve144-170 mgz yani VHF ölçüm yapabilen bir cihaz.Sen bu cihazı UHF bandında kullanmaya kalktığında arıza başlıyor yinede sen kullanma kılavuzuna bir bak ayrıyeten cihazla anten arasında her zaman swrile wattmetre devamlı bağlı kalmasında yarar var.Her zaman watını ve swr ni kontrol etmen açısından zira anten rüzgar veya başka nedenle fiziki zarara uğrayabilir swr de bozulur 73

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap / Eski:(TB1CPI)

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #2 : 04 Kasım 2012, 22:41:05 »
Öncelikle cevap için teşekkür ederim Samim bey..Swr metre cihazım üzerindeki etikettekiler aynen şöyle:Frekans 140-525 mhz impedance 50 ohms minimum input:1w max:150 w.. Swr metreyi özellikle seçerek aldım vhf-uhf ölçüm yapabilmesi gerekiyor. 15w ve 150w arası iki seçenek var..Güvendiğim bir yerden aldım ve ayrıca made in Taiwan.. Yalnız marka diamond değil Avair SX40 mış...73
« Son Düzenleme: 04 Kasım 2012, 22:46:09 Gönderen: TB3PSU »

Çevrimdışı TA1API

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 22
  • Bol DX ler
  • İsim Soyisim: Samim Akbulut
« Yanıtla #3 : 05 Kasım 2012, 16:10:51 »
Soner verdiğin frekans aralığı vhf ve uhf swr sini olçer geriye ara konnektörlerin kablo bağlantılarını ve olçüm yaparken cihazın her iki banttada aynı güçte olmasına dikkat et 73

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #4 : 06 Kasım 2012, 00:22:31 »
Soner bey.İlginç bir gözlem.Vede çok yararlı bir gözlem.Güvenilir bir dumyy load varsa (çok kaliteli bird marka gibi vede direk SWR metrenin arkasına takarak)Aynı  akımların vede ısınmanın ne durumda olduğunu test ederek bir sonuca ulaşmağa gayret edelim diye düşünüyorum.Ayrıca bu test neticesinde hattınızın vede anteninizin empedansını da görmüş olacağız.Tabi bunun neticesindede ısınmanın vede akımın gerekcesini de tesbit etmiş olacağız.Gözlemlerinizi yazmağa devam ediniz.Böylece fikir jimnastiği yapmış oluruz.Kolay gelsin.73
KORSAN

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
« Yanıtla #5 : 06 Kasım 2012, 18:11:11 »
soner hoca eğer mümkün ise transmisyon hattını helliax kabloyla değiştir ben kendi tesisatımda watmetreyi kullanmıyorum transmisyon hatlarına cihazlar direkt bağlı tabi hattın o andaki durumunu sürekli takib edemiyorsun bu durumda ama zaten karşıdan aldığın raporlar sana bir sıkıntı oluştuğu zaman her zaman aynı sinyali alan istasyon bu sefer seni ikaz ediyor anlıyorsunki sisteminde bir hata oluşmuş oluyor en kısa zamanda swr metre ile ölçüm yaparak durumu görmek gerekir zaman zaman swr metreyi devreye aldığında bunu takip etme durumu da var unutulmamalı ki araya konulun her türlü könnektör, ilave kablo v.sair swr metre vs bir miktar sinyal kayıpları yapabilir en iyi durumu nerede yakalarsan orda bırakmak gerekir diye düşünüyorum kolay gelsin  yeni çalışmalarını bekleriz her şey TA  için
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #6 : 06 Kasım 2012, 19:52:55 »
Hayati hocam transmisyon hattım antene kadar RG8U  ancak unuttuğum bir malzeme var arada..Diamond Mx72 H modeli duplexer..Midland X50 model antenimi bir vhf- birde uhf cihazda kullanmak için..vhf olan cihaz sürekli rx durumundadır-uhf olan tarafı genelde aktif. Transmisyon hattım ve antenim swr 1.1 ölçüyorum.Sorun sadece swr metre ve ara kablosu devreye girince oluşuyor.Ayrıca böylece anladığım bir olay daha var.Hesapta icom uhf cihazımın içinde yüksek swr ye karşı koruma devresi var ama sanırım bir işe yaramıyor.

Mehmet hocam kaliteli bir dummy load um maalesef yok ama kendi yapımım var.Ayrıca danışmak istediğim bir olay daha var aslında. Swr metre çıkışına kendi yaptığım 68.2 cm olan ara kablo yu ve dummy load u takınca swr değeri en az 2 ile 3 arası oluyor (kablo da sorun olabilir diye rg213 kablo ve aynı boy bir kablo daha yaptım sonuç aynı)  68.2X3=204,6 cm bir kablo daha hazırladım, onu bağlayınca swr 1.1 -1.2 arası oluyor. Bu nasıl iştir hocam? Cevabınızı merakla bekliyorum ve teşekkür ederim...73   
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2012, 20:13:09 Gönderen: TB3PSU »

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #7 : 06 Kasım 2012, 23:02:49 »
Selamlar.Belirttiğiniz değerler büyük ihtimalle UHF de oluyordur.Nedenine gelince.UHF frekansında yapma dumyy ler kesinlikle sonuç vermez.Size bir dumyy tarifi yapayım.UHF için.Aliminyum veya demir prinç herkangi bir metal kütük içine bulabildiğiniz tek 48 veya 52 ohm luk karbon direnci tıpatıp yerleştirir ve yerleştirdiğiniz tarafıda iyi bir şekilde ekranlı olarak konnektör haline getirebilirseniz dmyy niz tamamdır.Şimdi bunun SWR sini ölçerek sonuca bakınız.Eğer 1 civarındaysa sorun yoktur.1.5 ten yüksek ise sorun vardır.Direnç değerini esnek olarak yazdım.Nedenide kaç ohm olduğunu bilerek kullanmak için.Siztam 50 ohm non indüktif veya karbon drenç bulursanız daha iyi olur.Ama zor.VHF de yaptığınız dumyy leri güvenle kullanabilrsiniz.Onlar sorun çikarmazlar.Bir örnek daha.N tip veya BNC tip olmak koşuluyla kalın kablo konnektörlerinin içine 50 ohm drenç koyup diğer tarafınıda tornacıya metal tapa yaptırarak diş açtırarak dumyy elde edebilirsiniz.Yaptığınız dumy leri test ediniz.(400-450 mhz arasında)Sonuca göre değerlendiriniz kolay gelsin.73.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

clip
3.7 V versiyonu indüktör-kondansatör ESR metre DIY MG328 İşlevli test

Başlatan TA2VW

3 Yanıt
3932 Gösterim
Son İleti 05 Mayıs 2018, 22:48:30
Gönderen: TA5AE
xx
Sonra bana kızıyorsunuz

Başlatan TA2OM - 3C3CA

0 Yanıt