Gönderen Konu: dmr telsizler hakkında  (Okunma sayısı 1149 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1CAN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: can usta
dmr telsizler hakkında
« : 15 Mayıs 2020, 09:00:04 »
merhaba arkadaşlar  dmr el telsizi almayı düşünüyorum. nelere dikkat etmem lazım.bana marka tavsiye edeceğiniz telsizler var mıdır.yada şu anda aktif kullanan arkadaşlar hangi telsizleri tavsiye edebilirler.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6663.0

Çevrimdışı TA2SY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 6
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Yiğiter SALMAN
Ynt: dmr telsizler hakkında
« Yanıtla #1 : 22 Mayıs 2020, 11:11:46 »
Merhabalar, öncelikle ihtiyaçlarınıza karar vermelisiniz DPRS kullanmayı düşünüyor musunuz?(GPS olsun mu olmasın mı?), bölgenizde DMR röle var mı? Varsa UHF mi çalışıyor VHF mi? Eğer her iki bandı da kullanama imkanınız varsa DUAL bir cihaz tercih etmelisiniz. Sadece hotspot kullanacaksanız UHF bir cihaz işinizi fazlası ile görecektir. Bu tercihlerden sonra edineceğiniz cihaz az çok ortaya çıkacaktır.

73...

Çevrimdışı TA1CAN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: can usta
« Yanıtla #2 : 22 Mayıs 2020, 12:00:27 »
öncelikle yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim. istanbul 1 bölgedeyim bildiğim kadarıyla burda vhf ve uhf ECHO Röle var birde vhf olarak APRS var.sakaryada APRS 432,500 var. Ama genelde dikkat ettim APRS Tüm bölgelerde vhf olarak gözüküyor.

dediğim gibi dmr hakkında hiç bir bilgim yok şuanda youtube den ve bu forum dan yazılar okuyorum seyrediyorum.ama bildiğim birşey var baştan alırken bu işi iyi bilen aktif kullanan arkadaşların tavsiyeleri önemli ,yazınızda hotspot diyorsunuz bu bir internet bağlantı aparatı galiba çihazların kendisinde internet bağlantı sistemi yokmu misal telefonlar gibi.dışarıda yada evdeyken internete üzerinden röle bağlanmak için bu parçamı lazım.

Çevrimdışı TA2SY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 6
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Yiğiter SALMAN
« Yanıtla #3 : 22 Mayıs 2020, 12:23:39 »
Bahsettiğiniz 432.500 Sakarya APRS sistemi analog olarak çalışıyor. Sanırım TA Röle listesinden baktınız. Burada ki birçok röle analog olarak çalışıyor. DMR sistem ile Analog sistemin çalışma mantığı çok farklı. DMR rölelerin büyük bir çoğunluğu UHF dir. Dijital röle bilgilerine Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Hotspot konusuna gelirsek size ait dijital arayüze erişim noktası olarak düşünebilirsiniz eğer erişebileceğiniz bir DMR röle yoksa veya var ama internete bağlı değilse bu cihazlardan kullanarak internete çıkabilirsiniz.Cihazların maalesef kendi başlarına ağ bağlantısı bulunmuyor, tekrarlayıcı veya erişim noktasına ihtiyaç duyuyorlar.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Baofeng Telsizler Hakkında

Başlatan yeniyetme

9 Yanıt
2066 Gösterim
Son İleti 18 Mart 2021, 22:05:03
Gönderen: TA2MFN
xx
16 Kanallı Pmr telsizler hakkında

Başlatan orcun

2 Yanıt
2384 Gösterim
Son İleti 28 Mayıs 2014, 22:35:19
Gönderen: TA4AHE
xx
Dijital telsizler hakkında bilgi

Başlatan TB5CMJ

0 Yanıt
2346 Gösterim
Son İleti 25 Kasım 2013, 23:44:43
Gönderen: TB5CMJ
question
Telsizler hakkında tavsiyeye ihtiyacım var.

Başlatan Heutros

2 Yanıt
1283 Gösterim
Son İleti 15 Ekim 2020, 00:18:39
Gönderen: TA1QQ
xx
BTK nın Onayladığı telsizler

Başlatan TB5FAO

1 Yanıt
1731 Gösterim
Son İleti 06 Kasım 2017, 16:43:51
Gönderen: TA2OGH