Gönderen Konu: LISANSI OLMAYAN AMATÖR TELSİZCİLER  (Okunma sayısı 12735 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Aziz SARI
LISANSI OLMAYAN AMATÖR TELSİZCİLER
« : 31 Ekim 2012, 21:55:02 »
son.zamanlarda. lisansı  olmayan sınava gırıcek  bazı amatör adayları duymaya basladım.role ve simplex frekanslarda  özellıkle ıstanbulda  arkadaşlar nasılsa sınava gırıcem.dıye   mandala.basıp  konuşuyorlar  ..bunun kanunsuz bır yaklaşım oldugnu bilmıyorlarmı malesef bazı amatör arkadaşlarımız uyarmalarına ragmen tekrarlandgını görüyorum burdan  o arkadaşalrın hevesını kırmak deyıl amacım amatör telszıcılık bır ayrıcalıktır ve bu ayrıcalıgı yaşamak için yılda ıkı kez düzenlenen  sınavalara adaylar girer sizlerde girin alın belgenızı alnınzın akıyla çıkın  konusun .ben böyle bir yaklaşımı kınıyorum

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3165.0

Çevrimdışı zenerdd

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Ahmet Akkaya
Ynt: LISANSI OLMAYAN AMATÖR TELSİZCİLER
« Yanıtla #1 : 31 Ekim 2012, 22:10:40 »
selamlar
bende konuya bir ekleme yapmak istiyorum maalesef Istanbul bolgesinde bazı amator arkadaşlarımız lisansı olmayan bu arkadaşları kendi istasyonlarından konuşturmakta ve bu arkadaşlarda diger amator arkadaslara cağrı yapıp cevap aldıkları için muhabereye devam etmektedirler.Bu gibi cağrıları özendirme amaçlı olarak degerlendiriyoruz ancak artık işin suyu cıkmak uzere tum amator arkadaşların konuya itina göstermelerini diliyorum.
selam ve sevgilerimle.

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #2 : 31 Ekim 2012, 22:14:42 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
selamlar
bende konuya bir ekleme yapmak istiyorum maalesef Istanbul bolgesinde bazı amator arkadaşlarımız lisansı olmayan bu arkadaşları kendi istasyonlarından konuşturmakta ve bu arkadaşlarda diger amator arkadaslara cağrı yapıp cevap aldıkları için muhabereye devam etmektedirler.Bu gibi cağrıları özendirme amaçlı olarak degerlendiriyoruz ancak artık işin suyu cıkmak uzere tum amator arkadaşların konuya itina göstermelerini diliyorum.
selam ve sevgilerimle.
   evet aynen katılıyorum lısansı olmayan kişinin yanında en az A lısansılı bır amatör telsızcı refakat eder ama bu sızın dedıgınız gıbı bır hal aldı gecen bır görüşmeye denk geldım çok lakayt ve bır amatör telszıcıye yakısmayan konusmalardı üzülerek söylemek ısterim saygılar 73

ahmetusta61
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 31 Ekim 2012, 22:36:50 »
merhaba
bu işi öğrenmek için pratik yapmak lazım değilmi bence a sınıfı bırını nezaretinde konuşma yapabilir ben 1 aydır gece gündüz çalışıyorum sorulara
neden lisans almak için siz buişi bilen arkadaş lar olarak lütfen bizi dışlamayın bizde bu işe gönülverdik biraz hoşgörü gösterin ne olmuş çağrı yapmış koonuşmus bırakın konussun size ne zararı var aşırıya kaçmamak şartıyla a sınıfı bır amatörün yanında çağrı yapıp konusabilirler diye düşünüyorum
böyle yaklaşımda bulunarak amatör telsizcilik işini yapacak arkdaşları soğutmayalım dağa işin başlangıcında boyle yaparsak bu işde yok olup gidecek

hayırlı akşamlar 73

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #4 : 31 Ekim 2012, 22:56:22 »
Ahmet bey bu işin artık suyu çıktı yönetmelık neyse o olmalı ben bıle lısanas almadan hiç bir zaman amatör bantlarda dınlemde olsa çalışma yapmadım olayı sogutmak yönunden algılamayalım A lısanlı bır amatör telsızcı neharetınde çalışama yapabılırsın oda çok uzun sürelı olmamalı yönetmeklık neyse uyulmalı ben bunu dile getirmek istedim zenerdd arkadaşımında yapmış oldugu bu eklmeye katılamamak elde deyıl ozaman 
ben nasılsa sınava gırıcem deyıp herkez ıstasyon kursun uydurusun bır sanal işaret konuşsun olmaz bu yanlış hakkınızla sınava gırın alın belgenızı konusun saygılar sızede sınavda başarılar dılerım 73

serkante
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 31 Ekim 2012, 23:15:21 »
Ahmet bey bu işin artık suyu çıktı yönetmelık neyse o olmalı ben bıle lısanas almadan hiç bir zaman amatör bantlarda dınlemde olsa çalışma yapmadım olayı sogutmak yönunden algılamayalım A lısanlı bır amatör telsızcı neharetınde çalışama yapabılırsın oda çok uzun sürelı olmamalı yönetmeklık neyse uyulmalı ben bunu dile getirmek istedim zenerdd arkadaşımında yapmış oldugu bu eklmeye katılamamak elde deyıl ozaman 
ben nasılsa sınava gırıcem deyıp herkez ıstasyon kursun uydurusun bır sanal işaret konuşsun olmaz bu yanlış hakkınızla sınava gırın alın belgenızı konusun saygılar sızede sınavda başarılar dılerım 73

ben  aylardır lisans peşinde koşuyom önce alim sonra telsizle minimum 1 hafta konuşmaları dinlerim sonra qsoya başlarım benim anlayışım bu gerçek amatör önce dinler sonra konuşur 73

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #6 : 31 Ekim 2012, 23:17:18 »

ben  aylardır lisans peşinde koşuyom önce alim sonra telsizle minimum 1 hafta konuşmaları dinlerim sonra qsoya başlarım benim anlayışım bu gerçek amatör önce dinler sonra konuşur 73
AYNEN   katılıyorum

Çevrimdışı TA1API

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 22
  • Bol DX ler
  • İsim Soyisim: Samim Akbulut
« Yanıtla #7 : 01 Kasım 2012, 00:08:58 »
Slm ahmet usta adlı yeni amatör adayı arkadaşım öncelikle sınavda başarılar dilerim.yazında pratikten bahsetmişsin bu pratikten çok alışkanlık haline gelmiş tabiki bu senin kabahatin değil seninle beraber olan tahminimcede yeni AMATÖR TELSİZCİLİK BELGESİ sahibi olmuş bu  amatör arkadaşında kanun yönetmelikleri çabuk unutmuşa benziyor. Arkadaşlar önemli olan AMATÖR TELSİZCİLİK BELGESİ almak değil günümüzde bir hayli kolaylaştırılan sınavda   bu belge alındıktan sonrası; bunun içinde yeni arkadaşların eğer bu hobiyi devam ettirmek istiyorlarsa kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir.İnternet ortamı buna müsait olsada bu hobide pratikte çok önemlidir.Sonuçta herkesin  kurallara uyup amatörlüğün vasıflarını yerine getirmesi gerekmektedir. Herkese  73
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap / Eski:(TB1CPI)

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #8 : 02 Kasım 2012, 03:40:06 »
Her amatör adayı arkadaş A sınıfı bir amatör telsizcinin yanında çağrı,görüşme yapabilir.

**********/************/**********/***************/*************/*******
Konu ile alakası olmayan mesajlar tarafımdan temizlenip gerekli kişilere gerekli uyarılar yapılmıştır.Farklı başlık altında aynı konuya atıf yapılarak açılacak mesajlarda aynı yaptırımlara maruz kalacaktır.

İyi geceler.

Çevrimdışı TA3ALP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • İsim Soyisim: EMRE ALPASLAN
« Yanıtla #9 : 02 Kasım 2012, 09:25:24 »
Her amatör adayı arkadaş A sınıfı bir amatör telsizcinin yanında çağrı,görüşme yapabilir.

Konu ile alakası olmayan mesajlar tarafımdan temizlenip gerekli kişilere gerekli uyarılar yapılmıştır.Farklı başlık altında aynı konuya atıf yapılarak açılacak mesajlarda aynı yaptırımlara maruz kalacaktır.

İyi geceler.

Aynen katılıyorum. Sanki o frekansta o anda Vatan ve Milleti kurtarmak için toplantı yapılıyorda , yeni amatör olacak arkadaşımız orada görüşme yapınca  o toplantı bozuluyor...
Temeli Adalet Olan Devletimiz Varola...

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #10 : 02 Kasım 2012, 11:18:01 »
Emre bey ben aslında.başlıgı atarken hata yaptım yanında A lisansı olmadan çalısma yapan istasyon demem lazımdı ben kamuda görevliyim .yok ögretim görevlisiyim ..yok ben elektronikciyim nasılşa sınava giricem kazanacagı belli bile degil ben bir ara .ara.verdim 8 yıllık amator faliyetlerime bu sure icinde hiç mandal basmadım gecen dönem sınava girek A lisansi aldım sınav gunü sagolsun TB2HG GOKHAN Beyin bana hEdiye verdigi cihazla belgem gelen kadar mandal basmadım.hep dinledim  eskin ve yeni lisans almış bir amatör telsizci olarak.simdi bu arkadaşlar yaninda A lisanaslı amatör telsizcı olmadan .muhabere yapmaları dogrumu ?

Çevrimdışı TA3ALP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • İsim Soyisim: EMRE ALPASLAN
« Yanıtla #11 : 02 Kasım 2012, 12:52:58 »
Emre bey ben aslında.başlıgı atarken hata yaptım yanında A lisansı olmadan çalısma yapan istasyon demem lazımdı ben kamuda görevliyim .yok ögretim görevlisiyim ..yok ben elektronikciyim nasılşa sınava giricem kazanacagı belli bile degil ben bir ara .ara.verdim 8 yıllık amator faliyetlerime bu sure icinde hiç mandal basmadım gecen dönem sınava girek A lisansi aldım sınav gunü sagolsun TB2HG GOKHAN Beyin bana hEdiye verdigi cihazla belgem gelen kadar mandal basmadım.hep dinledim  eskin ve yeni lisans almış bir amatör telsizci olarak.simdi bu arkadaşlar yaninda A lisanaslı amatör telsizcı olmadan .muhabere yapmaları dogrumu ?

Bahse konu arkadaşların, yanında bir sorumlu operatör olmadan çıkış yapmaları zaten  mevzuata aykırı ve yorum bırakmayacak şekilde net bir durumdur.  Ama arkadaşımızın yanında sorumlu bir operatör olduktan sonra mandala basmasında bence hiçbir sakınca bulunmamaktadır. İStediği kadarda konuşabilir. Sonuçta Amatör Telsizcilikte yasaklanan şeyler mavzuata tabidir. Buda hepimizce bilinir. BUnlara muhalefet etmedikten sonra varsın sabaha kadar elinden mandalı bırakmasın...
Çok rahatsız olan arkadaşımız varsada 25 Khz yukarı veya aşağıya geçer olur biter. Sonuçta amatör telsizcilik demek sadece röleden muhabere yapmak demek değildir....
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2012, 12:55:05 Gönderen: TA3ALP »

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #12 : 02 Kasım 2012, 14:30:20 »
Tamam emre bey bizde aynı şeyden bahsediyoruz bu arkadaslar yanında A amatöru olmadan role ve sımplex frekanslarda konusuyor.ben bizzat duydum ögretim görevlisi arkadaş öyle söyluyor ve rolede çagrı yapıyor uyarılmasina ragmen .çagrı yaptıgıda amatör arkadaslardan öbur konusan zaten kendini biliyor simdiden kendince lisansı almış bile A alıcakmış alsın kardeşim ondan sonra konuşsun amatör telsizcilik bir ayricalıktır o yuzden yılda iki kez sınav duzenlenir ozaman hiç ugrasmayalım sinavlan falan sizlerde en az benim kadar iyi biliyorsunuz kanunları 73

ahmetusta61
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 03 Kasım 2012, 12:17:20 »
Tamam emre bey bizde aynı şeyden bahsediyoruz bu arkadaslar yanında A amatöru olmadan role ve sımplex frekanslarda konusuyor.ben bizzat duydum ögretim görevlisi arkadaş öyle söyluyor ve rolede çagrı yapıyor uyarılmasina ragmen .çagrı yaptıgıda amatör arkadaslardan öbur konusan zaten kendini biliyor simdiden kendince lisansı almış bile A alıcakmış alsın kardeşim ondan sonra konuşsun amatör telsizcilik bir ayricalıktır o yuzden yılda iki kez sınav duzenlenir ozaman hiç ugrasmayalım sinavlan falan sizlerde en az benim kadar iyi biliyorsunuz kanunları 73

yaw kim konuşmussa açıklasana sende kurtul bende kurtulayım böyle söylemler yaparak kendini küçük düşürüyorsun ben yanımda a sinifi amatör olmadan konuşmadım  yanımda arkdaşım TA2AAD ayhan varken kanunlara uyuyorum sen uymayanlara laf söyle  senin derdin nedir yaw söylede bilelim git başkasıyla uraş benle uraşma beni tanımıyorsun gerçi busaaten sonra tanıma istemem senin sikintiların var galiba

ahmetusta61
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 03 Kasım 2012, 12:23:26 »

İyi geceler.

sayın admın
yazışmalarımızi niye sildiniz biz burda medenibir şekilde tartişiyorduk doğanay arkadaşımıda engellemıssınız neden burda insanlar fikirlerini söyliyemiyecekmi
ben 10 senedir forumcuyum 4.5 forumda adminve mod görevim var bu işler böyle olmazki her üye olani yasakla yazdıgı yazıyı kaldır
sizden rıcam DOĞANAY arkdaşımın engelini kaldırmanız oda gelsin burda hakkını savunsun

iyi günler 73

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
AMATÖR LİSANSI OLMAYAN BİR KİMSE VE GÜMRÜK

Başlatan ta1bl

14 Yanıt
8698 Gösterim
Son İleti 12 Ağustos 2013, 14:21:00
Gönderen: TA2CS
xx
amatör bandta olmayan frekansta şifreli konuşma.

Başlatan TA2NRL

2 Yanıt
1158 Gösterim
Son İleti 22 Temmuz 2019, 01:10:29
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
xx
Qrz com Yeni eski kayıt ı olmayan amatör telsizcilere duyurudur

Başlatan TA2B

1 Yanıt
3613 Gösterim
Son İleti 05 Temmuz 2017, 09:09:32
Gönderen: TB3DMT
xx
AMATÖR TELSİZCİLER *** ŞİİR ***

Başlatan TB5DX

3 Yanıt
5480 Gösterim
Son İleti 13 Şubat 2011, 17:13:28
Gönderen: TB1BHG
xx
Dışarıdan Bakılınca Biz (Amatör Telsizciler)

Başlatan TB2PMH

0 Yanıt
3576 Gösterim
Son İleti 22 Mart 2012, 14:35:51
Gönderen: TB2PMH