Gönderen Konu: ANTEN KABLOSUNDA OLUŞAN MIKNATISLANMA NASIL GİDERİLİR  (Okunma sayısı 10772 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MEHMET KAYA
  • Ziyaretçi
 ANTEN KABLOSUNDA OLUŞAN MIKNATISLANMA NASIL GİDERİLEBİLİR.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3006.0

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
Ynt: ANTEN KABLOSUNDA OLUŞAN MIKNATISLANMA NASIL GİDERİLİR
« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2012, 13:47:23 »
anten kablosunda nasıl bir mıknatıs etkisi var siz bunu bir radyo frekans transmisyon hattında mı gördünüz mıknatıs etkisinin olduğunu nasıl tespit ettiniz telsiz sistemlerinden mi bahsediyorsunuz yeterli bilgi vermemişsiniz iyi çalışmalar
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

MEHMET KAYA
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 20 Ağustos 2012, 15:21:06 »

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap   değerli büyüğümden alıntıdır saygılar...

Degerli büyüğüm sayın hocam TA3CB;
[/color][/font][/size]Şöyle bir örnekle başlarsam her doktor herşeyi bilmez BRANŞ lara ayrılmıştır. Göz doktoru,beyin doktor,kulak-burun-bogaz vb gibi herkez kendi bıranşını yapar ve alanında çalışmasını ilerletir diğer alanlarda altyapı için bilgi sahibi olur göz doktoru gidip beyin ameliytı,kalp ameliyatı bilir ama yapmaz,ELEKTRONİK alanıda aynıdır, 50 yıllık bir TV tamircisi elektroniği çok iyi bilir ama %99 u telsiz tamirini bilmez her elektronikçi herşeyi yapabilmesi için yaşının ilerlemesi ve her alanda çalışması gerekir. Doktorlarda 2 şer yıl aralıklarla çeşitli dalda çalışır yaş olur 60 artık profesör olmuştur bizim elektronik mesleğinde profösör olma gibi bir ünvanımız yok yaptığımız birtakım mesleki ve ticari çalışmalarımızda bu konular hakkında deniyim kazanıyoruz.  Elektomanyetize konusunda çok durumla karşılaştım burada kablonun elektromanyezi olması ARTI(+) VE EKSİ(-) toleransta çalıştığını yani 50 Ohm kablonun atıyorum 20 ohm düşeceğini 70 ohm çıkacağını söyledim. Yıllarca anten işi yapan arkadaşlar bilir bir tv yayını alabilmek için 5 kattan 2 kata kablo çeker ama resim karlıdır bazı yayınlar çıkar bazı yayınlar çıkmaz kabloyu ölçersiniz ne kısa devre var ,nede bir kopuk çözüm kablo değiştirilir.İŞTE ÇÖZDÜK  der ama hiç birşeyi çözmemişlerdir. bu sorunun neden kaynaklandığını araştırmamışlardır. Bende biraz arkadaşlar araştırsın bakalım dedim merdivenleri biraz basamak atlamadan çıkmasınlar istedim. Yüksek vatlı verici kullanınlarda bilir o böülmde yüksek çıkış sonucu bir manyetik alan oluşmuşur orada ne başka verici nede başka cihaz çalışır eski cihaz oraya rezorans olmuştur. Konunun devamı var hatta çok ilerini spekturum analayzır ve radyasyon ölme cihazları ile tespit edip alan temizlenir,bu gün çoğu tv tamircisinin bildiği demanyatize bobini sayesinde bunu da öğrenmiş olduk,kablonun plastiği mıknatıslandığı için kablodan yüksek frekans geçemez yani RF 10 CM Lik kablonun uçundan GİRER ama ÇIKMAZ burada konu kablo olduğu için onun üzerinde değiniyorum bizim elektronik meselesindeki konumuz ve BRANŞIMIZ RF  yani RADYO FREKANSI dır konuyu buradan toparlayacak arkadaşlarda varsa paylaşımlarını beklerim.Atladığım yada yanıldığımız yer ne olabilir sizce?[/font][/color]

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • Tecrübe: herkesin kendi hatalarına verdiği addır..
  • İsim Soyisim: Soner UÇAR
« Yanıtla #3 : 20 Ağustos 2012, 18:28:27 »
Koaksiyel kablo da (rg213) anlattığınıza benzer bir olayı çalıştığım yerel radyo (fm)  vericisinde görmüştüm.35 m kadar kabloda ölçü aleti ile baktığınızda ne açık, ne de kısa devre gördüğüm halde verici yüksek swr den dolayı korumaya geçiyordu. kabloyu santim santim inceleme şansım olmadı, ancak değiştirince sorun çözülmüştü. Rf de ilginç- garip şeyler olabiliyor bazen...Ayrıca içinden herhangi bir akım geçen iletkende elbette bir indükleme olacaktır.Bu sebeb den dolayı da transmisyon hatları mümkün olduğunca kısa ve iletkeni kırmadan açılı döşenerek yapılmalıdır. oluşacak manyetik endüksiyon akımı da iletkenden geçen akım ile doğru orantılı olarak artacaktır..kablo (iletken) ömrünü de oluşan bu manyetik endüksiyon etkilemektir. tabii ki 1kw güç ile 25w gücün oluşturacağı end.gücü çok farklıdır..Konu çooook uzun ve detaylı bir konudur, uzadıkça uzayabilir...Yaşadığım bir olayda bir dalgıç pompa motorun kablosuna eklediğim kabloda olmuştur. uzun ve yeni olduğu için kabloyu kesmeyip top olarak bir kenara yığmıştım. Ertesi gün gittimde bütün kablonun (top olan kısmının) komple yandığını gördüm. bu da tabii ki kablo da oluşan manyetik endüksiyon akımı yüzünden olmuştu..aynı olay rf kablolarda da geçerlidir.Top (makara) olarak asla toplanmamalı ve yetecek uzunlukta kesilmelidir- kablo kırılmadan ezilmeden açılı olarak döndürülmelidir. aksi halde düşük güçlerde sadece biraz ısı oluşabilir ama yüksek güçlerde yanma erime görülmesi normaldir...Denemek isteyen varsa 10m kadar rg58 kabloyu uhf 25w güçlü telsize bağlayın, 5metre kadarını antene uzatıp kalan kısmı da top yapın. bir süre tx yapın ve kablonun top olan kısmını yoklayın..73
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2012, 19:27:32 Gönderen: TB3PSU »
Baskalarinin bilgisi ile bilgin olsak bile , ancak kendi aklimizla akilli olabiliriz...

Çevrimdışı TA3AG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: ilhan çayhan
« Yanıtla #4 : 20 Ağustos 2012, 19:46:27 »
Tüm Amatör Radyocu arkadaşlarımın ve ailelerinin Bayramını candan kutlar sağlık ve esenlik dolu  afetsiz günler dilerim.

Açıklamalarda bir çok konunun yanında özellikle

kablonun plastiğinin nasıl mıknatıslandığını anlayamadım.

Sevgi ve saygılarımla.

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #5 : 20 Ağustos 2012, 21:03:31 »
Plastik bir maddenin mıknatıslanması diye birşey olamaz. bu olay sadece iletken metallerde olabilir değilmi arkadaşlar. plastik izole hasarı yüzünden sadece empedans bozulması veya kısa devre oluşabilir, bu da tabii ki sisteme zararlıdır. iyi bayramlar,73...
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2012, 21:05:57 Gönderen: TB3PSU »

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #6 : 20 Ağustos 2012, 23:21:39 »
Sayın. mehmet kaya.Soruyu şahsıma yönelttiğiniz için bende cevab vermek zorunluluğu duydum.Aslında sizin sorununuz başka kablonun mıknatıslanması başka konu.Kablonun kalitesizliğinden kaynaklanan empedans sorunu başka,Uhf bandında RG58 kabloyu takıp 25 watta ısınması başka.Önce birinci soru.Kablo mıknatıslanır evet.Dış örgüsünü demir telden yapıb üzerini bakıroksitle kaplayan hırsızlar neticesinde olabilir.Konulara kısa giriyorum.5 kattan aşağıya görüntü inmez,empedansı bozuk kablodan,dolayı inmez.Ben birtop kablonun eklendikten sonra üzerinin plastiği geçirilmiş vaziyette satıldığını vede görüntünün gelmediğini kendi gözümle gördüm.Eklenen yeri tesbit edip 75 0hm ek yaptıktan sonra aynı kablo gayet normal çalıştı.Buda kısa bir örnek.Soru 3.RG58 kablo 435 mhz de 32.18 db /100M kayıp yapmaktadır.10 M RG58 kablo,3.2 db kayıb yani 25 watın ortalama 12.5 watını kendi üzerinde ısıya dönüştürmektedir.Bunlarda bilinen vede uygulanan şeylerdir.Eski cihaz oraya rezonans olmuştur kelimesi yerine oraya alışmıştır,deseniz daha doğru olurdu.Rezonans konusunu yeniden araştırınız.DB Dbuv Dbm konularınıda araştırınız vede nerede nasıl kullanıldığınıda öğreniniz.Ayrıca bu değerleri ölçebilecek aletlerede sahib olursanız daha güzel münazaralar yapabiliriz.Sürçi lisan ettiysem affola.60 yaşına bastığımda profesör olmak dileğimle.73. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2012, 23:32:08 Gönderen: TA3CB »
KORSAN

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #7 : 21 Ağustos 2012, 00:53:52 »
Hocam siz de katıldığınız ve verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim şahsen. rg58 kablo olayı da iyi bir bilgi oldu bilmeyen arkadaşlarımız için. Ben 20 m civarı boyda rg58 i uhf telsizde kullanan epey amatör biliyorum. şimdi daha iyi anlayacaklar dır olayı. e tabii ki bende farkındayım bu frekansdaki kaybının ve sonucunun ısı ve güç kaybı olacağının..yalnız manyetik endüksiyon olayını biraz araştırmanızı tavsiye ederim.özellikle de kablodan rf geçiyorsa..73
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2012, 00:57:46 Gönderen: TB3PSU »

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #8 : 21 Ağustos 2012, 12:49:05 »
Değerli kardeşim.Manyetik endüksiyon bilinen bir şeydir.Trafolar nasıl çalışıyor??Bobinler niçin yapılıyor.En basitinden Rezonans devreleri vs.vs.Uhf de hiç sipir yapmadan dahi bobin oluşuyorken manyetik endüksiyondan bahsetmemek olmaz.Arkadaşlar, burada sadece tecrübelerimizi paylaşsak bir çok konu konuşulmuş olur.73 ler dileklerimle.

Çevrimdışı TB3PSU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #9 : 21 Ağustos 2012, 13:15:50 »
Mehmet Kaya kardeşimizin bahsettiği mıknatıslanma olayı da sanırım kabloda oluşan manyetik endüksiyon veya sonucunda oluşan bir hasar dır..73
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2012, 13:18:34 Gönderen: TB3PSU »

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #10 : 21 Ağustos 2012, 16:15:41 »
Kablonun mıknatıslanması.....

Tuhaf, ilk defa duydum.
Plastik koruma mıknatıslanmaz.
Örgü (blendaj) antimanyetik madde ile yapıldığından mıknatıslanmaz.

Başka bir problem. Olur tabi. RF de acayip bir suru problem olabilir. Kablonuza birisi iğne bile batırıp kısadevre yapabilir  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

moved
TAŞINDI: 4011yazılım yüklerken oluşan hata

Başlatan TA3V

0 Yanıt
1684 Gösterim
Son İleti 16 Temmuz 2015, 17:24:46
Gönderen: TA3V
thumbup
BİLGİSAYAR ÇALIŞINCA TELSİZDE OLUŞAN QRM SORUNU

Başlatan TA3V

2 Yanıt