Gönderen Konu: BİLGİSAYAR ÇALIŞINCA TELSİZDE OLUŞAN QRM SORUNU  (Okunma sayısı 820 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Merhaba Arkadaşlar
       Telsiz odamda kullanmak üzere uzun zaman önce bir PC toplamıştım. 650W bir power suplly, ilave ekran kartı ve soğutma sistemi,AMD Ryzen 5 2600 Six-Core Processor 3.40 GHz, 16GB ram falan filan...
Bilgisayarın çalışmasında hiç bir sorun yok. Hızı, çalışması tepkimesi vb durumlar gayet iyi.

Fakaaaaat ne zaman HF telsiz sistemini çalıştırsam 40-80-160 m bandlarında çok fazla QRM sorunu yaşadığımı fark ettim. Problemin bilgisayardan kaynaklandığı çok açıktı. PC kapalı olduğu zaman hiç bir sorun yok fakat PC açıldığında telsizdeki dinleme tamamen QRM ile kapatıyor QSO yapmak imkansız hale geliyordu (9+40 seviyelerine kadar yükseliyordu.) Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bilgisayar beslemesine EMI filtre takarak 40m bandındaki QRM seviyesini çok aşağıya çekebildim fakat 80 ve 160m de problem devam ediyordu.
Bilgisayarcı arkadaşım 650W PC beslemesini 1800W ile değiştirerek test etmemi önerdi idareten bulduğum bir 1800W power supply ile bilgisayarı çalıştırdım 80 ve 160m bandları tamamen temizlendi. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Şehir içinde yaşadığımızdan dolayı elektriksel QRM ler var onlarıda QRM Eliminator ile çözebiliyorum. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Belki işimi 1500W veya daha düşük watlı bir power supply sorunumu çözecek.1800'e gerek kalmayacak. 650W ile olmuyor onu anladık. ;)Denemeye devam...

Dipnot : Laptop kullanıyorsanız muhtemelen böyle bir problem ile karşılaşmazsınız...
73

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=7013.0

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: BİLGİSAYAR ÇALIŞINCA TELSİZDE OLUŞAN QRM SORUNU
« Yanıtla #1 : 17 Nisan 2023, 09:48:59 »
Laptop orijinal adaptoru ile evet.
Ama bir eski laptopumda cin mali bir adaptor var. Fise taktigim anda dunya ile bagim kesiliyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1CX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Ahmet Can ÖZKAN
Ynt: BİLGİSAYAR ÇALIŞINCA TELSİZDE OLUŞAN QRM SORUNU
« Yanıtla #2 : 20 Nisan 2023, 23:39:25 »
Bir sorundan dolayı laptopumun  power kısmında arıza olmuştu. Birkaç bilgisayarcı arkadaşıma götürdüm anakart değişecek dediler. Bende ne de olsa iş anakarta kadar geldi deyip girdim laptopa biraz inceleme sonucunda power kısmını iptal edip batarya ayaklarından beslediğimde çalıştığını gördüm. Zaten bataryanın içinde bms devresi var, 12volt kaliteli bir adaptör ile besliyorum laptopu 3 senedir bir sorun yaşamadım. Hatta 14.5volt ile de besledim deneme amaçlı batarya 12.6V olunca çekilen akım 500mA e kadar düşüyor. Laptop kendini sürekli batarya ile çalışıyormuş gibi görüyor. Bazen ekranda batarya simgesine geldiğimde Kalan Batarya Süresi 90Saat ... Dakika falan görüyorum. Akü ilede çalıştırıyorum sıkıntısız. QRM söz konusu değil.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
TELSİZDE GÜMRÜK OLAYI???????

Başlatan TB2BAA

1 Yanıt
2417 Gösterim
Son İleti 09 Ekim 2010, 21:01:48
Gönderen: TA3DN
moved
TAŞINDI: KG UV8D Telsizde sıkıntı

Başlatan TA3V

0 Yanıt