Gönderen Konu: VHF anten nasıl yaparım?  (Okunma sayısı 4286 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2ALH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Ayberk Halaç
VHF anten nasıl yaparım?
« : 02 Haziran 2016, 13:23:59 »
Merhabalar,
Elimde taşıyabileceğim 2 eleman veya 3 elemanlı yagi yapmak istiyorum. 145mhz frekanslı.
Elimde 3 adet 1er metrelik içleri boş aluminyum cubuk bulunmakta.
Nasıl değerlendirebilirim?
Cevap verirken lütfen bu konularda bilgimin 0 olduguna dikkat ediniz. Az çok araştırdım fakat en çok kafamın karıştığı yer telsizden cıkan kablonun verici ile birleştigi yer. Neyi nasıl takacağım oralarını anlayamadım. Devre şemalarını çözümleyemiyorum.
Sitede çok örnek var fakat cogunun fotoğrafları gitmiş databaseden.
Şimdiden herkese teşekkürler
73

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5274.0
Bilgisayar Mühendisi

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: VHF anten nasıl yaparım?
« Yanıtla #1 : 02 Haziran 2016, 13:58:22 »
Merhaba,
Yagi anten 2 elemandan baslar.. kac elaman koyabilirseniz uzar gider.Etrafinizda bir televizyon anteni var ise once bir ona bakin. Kendisi bir yagi'dir. baglantilarin nasil yapildigini orada daha iyi goreiblirsiniz.

Genelde en arkada duran reflector yani yansitici elemandir.. Tek parcadir..
Onun bir onunde 2 parcadan olusan driver vardir.. anten kablosunun bir ucu bir elemana diger ucu diger elemana takilidir. Temel olarka bakarsak bu parca aslinda bir dipol antendir.. Onunde ve arkasindaki elemanlar sayesinde kazanci yukselmis olur.
Belirtmeliyim ki bazi anten turlerinde bu parcayi loop olarak ta yapiyorlar ama genelde dipol olur.Ekte ornek bir baglanti gorebilirsiniz. İkinci resimdeki coklu kablo sizi yaniltmasin. orada farkli bir yapi var. ana fikir yatiilmis ve birbirinden ayrilmis elemanlari gormeniz.

bundan sonra gelecek olan director yani yonlendirici elemandir.. bunlar da tek parcadir.. sayisi antenin eleman sayisi ile orantilidir.

Baglantilarda boom ile kisa devre yapmamak gerektiginden elemanlar boom yani ana govde uzerine bir yalitkan ile tutturulur.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2ALH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #2 : 02 Haziran 2016, 14:53:45 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhaba,
Yagi anten 2 elemandan baslar.. kac elaman koyabilirseniz uzar gider.Etrafinizda bir televizyon anteni var ise once bir ona bakin. Kendisi bir yagi'dir. baglantilarin nasil yapildigini orada daha iyi goreiblirsiniz.

Genelde en arkada duran reflector yani yansitici elemandir.. Tek parcadir..
Onun bir onunde 2 parcadan olusan driver vardir.. anten kablosunun bir ucu bir elemana diger ucu diger elemana takilidir. Temel olarka bakarsak bu parca aslinda bir dipol antendir.. Onunde ve arkasindaki elemanlar sayesinde kazanci yukselmis olur.
Belirtmeliyim ki bazi anten turlerinde bu parcayi loop olarak ta yapiyorlar ama genelde dipol olur.Ekte ornek bir baglanti gorebilirsiniz. İkinci resimdeki coklu kablo sizi yaniltmasin. orada farkli bir yapi var. ana fikir yatiilmis ve birbirinden ayrilmis elemanlari gormeniz.

bundan sonra gelecek olan director yani yonlendirici elemandir.. bunlar da tek parcadir.. sayisi antenin eleman sayisi ile orantilidir.

Baglantilarda boom ile kisa devre yapmamak gerektiginden elemanlar boom yani ana govde uzerine bir yalitkan ile tutturulur.

Yanıtınız için çok teşekkürler. Şimdi anlamadıgım nokta şu elimde 50ohm rg58 kablo var normal koaksiyeller gibi içinden tek bakır kablo geçiyor. Bu bağlantılarda 2 şey bağlanıyor diğer bağlanan kablonun üstündeki kaplama mı? Topraklama mı yapılıyor? reflector veya director de sıkıntım yok. Sıkıntım dipol veya ortadaki ne ise onda. Onu bükmek zorunda mıyım? düz olamaz mı birde onun tel bağlantılarını nasıl yapacagımı hiç anlamış degilim tel telsizimden cıkıyor ucu açık bakır tel gerisi yok Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap monte edilen cubuk yani elimle tutacagım cubuk yalıtkan olmalı değilmi bazı yerlerde demire monte ediyorlardı

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #3 : 02 Haziran 2016, 22:51:34 »
Emin olun hangi kismini anlamadiginizi cozemedim..

-------------  ---------------   (dipol yani driven element)
                   \  /
                    ||
                    ||
                    ||
koalsiyel kablonun icindeki bir tarafa disindaki shield diger tarafa baglanacak.  shield a baglamak topraklama yapmak demek degildir. isin isine radyo sinyali girdiginde bildginiz elektrik mantiginizi bir kenara birakin.
tekrar ediyorum kablonun icindeki uc bir tarafa disindaki shield diger tarafa.. daha onceki resimde cok net bir sekilde de gorunuyor bu.
kablonun diger ucu da ayni sekilde cihaziniza girecek.icindeki uc konektorun icine disaindaki uc konektorun disina.

ustteki cizimdeki catal seklindeki yer koaksiyel kablo. yatay olan anten elemanları
birseyi buktugunuz ettiginiz yok ama bu kadar tecrubesizken yagi gibi zor bir anten ile calismaya baslamak istemeniz gercekten cesaret isi.

Çevrimdışı TA2ALH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #4 : 03 Haziran 2016, 00:32:17 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Emin olun hangi kismini anlamadiginizi cozemedim..

-------------  ---------------   (dipol yani driven element)
                   \  /
                    ||
                    ||
                    ||
koalsiyel kablonun icindeki bir tarafa disindaki shield diger tarafa baglanacak.  shield a baglamak topraklama yapmak demek degildir. isin isine radyo sinyali girdiginde bildginiz elektrik mantiginizi bir kenara birakin.
tekrar ediyorum kablonun icindeki uc bir tarafa disindaki shield diger tarafa.. daha onceki resimde cok net bir sekilde de gorunuyor bu.
kablonun diger ucu da ayni sekilde cihaziniza girecek.icindeki uc konektorun icine disaindaki uc konektorun disina.

ustteki cizimdeki catal seklindeki yer koaksiyel kablo. yatay olan anten elemanları
birseyi buktugunuz ettiginiz yok ama bu kadar tecrubesizken yagi gibi zor bir anten ile calismaya baslamak istemeniz gercekten cesaret isi.

Tamam anladım. Teşekkür ederim ben sorumun cevabını anladım. Bana göre en kolay anten bu şuan

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #5 : 03 Haziran 2016, 10:22:27 »
Kablo baglantisini anladiysaniz gelelim ikinci kisma..
Bukmek dediginiz sanirim (bir daha dusununce) ortadaki driven elementin sekli.
Hayir bukmenize gerek yok. iki parca olacak.. her parcaya kablonun bir kismi baglanacak.

Normalde cihazinizin ustune taktiginiz antenlerde de aslinda bir ic (aktif uc) bir dis baglanti vardir.. empedansi tutturmak icin boyle olmasi gerekir ancak cihaz ustu antenlerde icindeki bobin sayesinde bu empedansi yine 50 ohma dusururler..

normalde cihaz ustu anten dediginiz 1/4 yani ceyrek dalga antenin sekli soyle olmalidir
          |
          |
          |
        /  \
      /      \
     /         \

dikey parca director   asagi dogru olan parcalar ise radial lerdir..
antenin icindeki uc director e .. disaridaki uc ta radyallere baglanir.. (bu arada bu parcalar birbirine temas etmez..)
hatta soyle cok pratik bir anten cizimi gostereyim
daha anlasilir olur.. 5 dakikada yapiabilecek cok basit bir anten.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
TAM DALGA ANTEN NASIL YAPARIM

Başlatan nejat

2 Yanıt
4568 Gösterim
Son İleti 09 Temmuz 2012, 21:28:23
Gönderen: TA2ATG
xx
YARIMDALGA CB ANTENİ RADYALSİZ NASIL YAPARIM

Başlatan nejat

0 Yanıt
3341 Gösterim
Son İleti 22 Haziran 2012, 17:19:28
Gönderen: nejat
xx
YAESU VX150 TELSİZİME ARABİRİM KABLOSU NASIL YAPARIM?

Başlatan bartınlı

0 Yanıt
3463 Gösterim
Son İleti 13 Temmuz 2011, 20:06:26
Gönderen: bartınlı
topicsolved
1/4 Anten nasıl yapılır?

Başlatan TB3BAK

7 Yanıt
15941 Gösterim
Son İleti 18 Ekim 2011, 17:37:28
Gönderen: TB3BAK