Gönderen Konu: ANTEN VE YÜKSEK WATT  (Okunma sayısı 4272 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

taynuhlar
  • Ziyaretçi
ANTEN VE YÜKSEK WATT
« : 18 Mart 2012, 11:09:29 »
El cihazımda kullandıgım (max 3 wat çıkıslı)anteni,mobil cihaza bagladım burda çıkış 25 wat,bu durum cihaza veya antene bir zarar verirmi...73's

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2502.0
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2012, 21:48:51 Gönderen: TA3CY »

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: anten
« Yanıtla #1 : 18 Mart 2012, 13:01:48 »
Verebilir...Bu tamamen antenin yapısına bağlı bir durum.Sonuçta o cihaziçin ve 3 watt için üretilmiş...Düz mantık

Çevrimdışı TB2PMH

• Master of Comp. Analyst
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 14
  • Temeli Adalet olan Devletimiz Varola. MASTER
  • İsim Soyisim: Mehmet KİREÇOĞLU
« Yanıtla #2 : 20 Mart 2012, 18:34:49 »
Selamlar, bende el cihazına mobil anten bağladım dual Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap henüz bir sorunla karşılaşmadım ama anteni taktığım yer cayır cayır yandığı zamanlar oluyor özellikle Ankara-Bolu arası konuştuğumda.Sıcak ve pil bitmeside olabiliyor bazen.Her türlü riski almak lazım bu tür olaylarda Yücel abinin söylediği gibi zarar verebilir.
Telsiz Radyo Amatörleri Cemiyeti - TRAC Ankara Şube Başkanlığı

taynuhlar
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 20 Mart 2012, 20:00:18 »
Arkadaslar tesekkurler...bende sizler gibi düşünüyordum ama emin olayım istemişdim...genelde dinlemede kalırsam bir sorun olacagını sanmıyorum....

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #4 : 20 Mart 2012, 21:09:32 »
Dinleme için niye sorun olsun, isterseniz antensiz dinleyin  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

TX anında gönderdiğiniz güç değerlerine anten uygun ise (mesela 5W gibi el cihazları değeri) problem olmaz,
O anten ile SWR niz bozuk olsa bile, uygun güçle sürülse de antene yine birşey olmaz, cihaz için sıkıntı olabilir.

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #5 : 20 Mart 2012, 21:28:58 »
Selamlar.Bende mehmet kardeşime bir yanıt yazayım.Anteni bağladığın konnektör mü ısınıyor yoksa,konnektöre yakın bölgemi ısınıyor.Bölgesel ısınma konuştukca mutlaka olur.uzun konuşulur 5w konuşulur bölge ısınır.Ama...Konnektör yani anten bağlantı aparatı ısınıyorsa vede cihazın anten konnektörü ısınıyorsa,ozaman bağlantıda kötü temas vardır iletim drençliyse konnektör ısınır.Kontrol edilmesi gerekir cihazada zarar verebilir.Hayırlı akşamlar.73
KORSAN

Çevrimdışı TB2PMH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #6 : 21 Mart 2012, 10:16:29 »
Mehmet abi yanıtın için çok teşekkürler. Doğrudur abi konnektör ısınıyor yani antenin ucundaki konnektöre bağlı olan yer, hala aparat alamadım ucuna tak çıkar iyice yalama oldu.Amatör cafeye gidemiyorum bir süredir, gittiğimde yardım isticem inşALLAH abilerimden.Sizlerde yardımcı oluyorsunuz ama parça temininde zorlanıyorum mesafe uzak olduğu için.Çok teşekkürler Mehmet abi.Hayırlı günler 73

taynuhlar
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 21 Mart 2012, 10:27:43 »
Uzun konusma yapmadıgım ıçın ısınma olmuyor bende,benım korkum cihazın cıkısına zarar verıp vermıyecegı..anladıgım kadarı ilede kısa surelı cıkıslarda buyuk zararlar olmıyacagı..

Hepinizin ilgisine tesekkur ederim...

Çevrimdışı TB2PMH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #8 : 21 Mart 2012, 10:40:01 »
Merhaba Tayfun bey bu konu sayesinde tanışmışta olduk Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap zararı olacağını sanmıyorum kısa konuşmalarda çünkü benim telsizin konnektör uçları cayır cayır yanıyor Ankara-Bolu görüşmesi yapıyorum çok ısınıyor, önceden Ankara içi merkez görüşüyorduk yine ısınıyordu, Murat bey'le telsizleri dışarı koyduğumuzda olurdu soğusun diye Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ama tabiiki üstadlarım daha iyi bilir bu benim düşüncemdi.Antalya'ya sevgiler selamlar.

Çevrimdışı TA3HF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Murat Anlayan
« Yanıtla #9 : 21 Mart 2012, 12:19:33 »
Selamlar;

Kısa süreli kullanımlarda cihazınıza birşey olmaz diye düşünmeyin bence. yine QSO yaptığınız mesafe değil cihazın çıkış gücü ısınmayı etkiler. Yani high konumda yakın mesafe görüşmeniz cihazınızın az ısınmasına neden olmaz.

Değerli büyüklerim de belirttiği gibi gerekli kontrollerinizi yapmanız gerekmekte.
Konnektör, kablo ve anten kontrollerinizi yapınız.
Öncelikle anten swr ayarını kontrol etmenizi tavsiye ederim.
( El telsizimin kendi antenini bile 2 kez yakmayı başardım. Sanırım kondansatör devre dışı kalıyordu. Garanti kapsamında değiştirilmiş idi. )

Diğer bir konu ise harici anten bağlantısı yapıyorsanız, (varsa ara kablonuzu da) anten kablosunu herhangi bir kopukluğa karşı kontrol etmenizi öneririm.
Kullandığım ara kabloda canlı ucun koptuğunu (esnemeden kaynaklı tellerin kırılması) cihazın ısınması ve arasıra karşı tarafın konuşmasında gelen çıtırtı sesinden şüphelenerek tespit etmiş idim. Kablo kopuk olmasına rağmen qso yapabiliyordum.

Yaşadığım olayları göz önüne alırsam size diyeceğim şu olur; ne zaman cihazınızda standart dışı ısınma oluyorsa mutlaka bir problem vardır.

Problemsiz qso yapacağımız günler dilerim.

Saygılarımla;
73's,

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
DUAL BAND YÜKSEK KAZANÇLI FLOWER POT ANTEN ÇALIŞMASI

Başlatan TA2AHP

6 Yanıt
9737 Gösterim
Son İleti 22 Ocak 2013, 13:42:33
Gönderen: TB2CVX
xx
25 watt cihaz için anten ve kablo önerisi