Gönderen Konu: AMATÖR TELSİZ CİHAZI İTHALATI  (Okunma sayısı 68254 defa)

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA4AZB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 34
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ali Ziylan
Ynt: Gümrük emniyetten yazı istiyor
« Yanıtla #30 : 22 Ocak 2015, 00:20:48 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
İbrahim Bey (TB6DIY) ve Değerli Arkadaşlar,

Amatör Telsizcilik Belgesine sahip bir kişinin yurt dışından amatör telsiz cihazı ithal etmesi 19 Ocak 2015 tarihli yazımda belirttiğim gibi; direk olarak Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu ve Kurum'un hukuki düzenlemeleri kapsamındadır. İthal izni alınmış bir amatör telsiz cihazının ithal edilmesinde, amatör telsizcilik belgesinin ve BTK ithal listesinin ibraz edelmesi ya da BTK sitesinden gösterilmesi gerekir ve yeterlidir. Bu durumun emniyetle ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (Telsiz İşletme Müdürlüğü) ile bir ilgisi, alakası yoktur.

Ancak amatör telsizci tarafından ithal edilen amatör telsiz cihazının BTK'nın ithaline izin verilen amatör telsizler listesinde yoksa Emniyet te, Jandarma da, Gümrük yetkilileri de devreye girebilirler.

Selamlar...

Daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi, fiyatının ucuz olması, kullanıcıların olumlu yorumlarından yola çıkıp Baofeng UV-82 almayı düşündüm, ama Ramazan Bey'in yazısından anladığım kadarıyla, şu an bu cihazı Türkiye'de kullanmak sıkıntı doğurabilecek gibi gözüküyor.

Malum, her gün yeni cihazlar çıkıyor, bu cihazları ithal etmek isteyip başvuruda bulunacak bir şirket olmayınca, cihazları legal olarak kullanmak için bireysel başvurudan başka bir şans kalmıyor.

Bu durumda aklıma şu soru geliyor:
Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu'na, bireysel olarak başvuruda bulunup, cihaz modeli ve teknik özelliklerini belirterek, şahsi kullanım için ithal izni talep edebilir miyiz?

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 97
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
Ynt: AMATÖR TELSİZ CİHAZI İTHALATI
« Yanıtla #31 : 22 Ocak 2015, 17:42:08 »
Değerli Site Sahipleri ve Radyo Amatörleri,

Bir Amatör Telsizci’nin bilgili, becerili ve en önemlisi kültürlü (bilinçli) olması gerektiğini sanırım hepimiz biliyor ve kabul ediyoruz.
Diğer bir ifadeyle  amatör telsizci; okuyan, inceleyen, irdeleyen, araştıran ve geliştiren (AR-GE), bildiklerini paylaşan ve somutlaştıran, icraata döken, verimli sonuçlar almaya çalışan, alan ... bir kişiliktir.
Teknik ve işletim konularının yanında Türkiye’de bu konudaki kanun ve yönetmelikler (mevzuat-hukuki düzenleme) ile uluslararası (UN, ITU, CCIR, IRAU, CEPT, ECC, ECO, ...) düzenlemeler de bir amatör telsizcinin  ana bilgi kunusu oluşturmaktadır.

Bu anlamda değerli “radyoamatorleri “ site sahiplerinin Ali Ziylan beyin (TA4AZB) “Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu'na, bireysel olarak başvuruda bulunup, cihaz modeli ve teknik özelliklerini belirterek, şahsi kullanım için ithal izni talep edebilir miyiz?” sorusuna cevap arayıp bulabiliriz diye düşünüyorum.

Kapıları ve nasıl açılacağını kısmen yazıyorum. Zaten 19 Ocak 2015 tarihli yazımda bu konuyla ilgili sanırım tüm mevzuatı yazdım.

Bakalım Türkiye’de bir amatör telsizci mevcut hukuki düzenlemelere göre amatör telsiz ithal izini alabiliyor mu / alabilecek mi ? ?? Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Tüm radyo amatörlerini bu araştırmaya ve çalışmaya davet ediyorum.

Başarılar, selamlar...

teknik düzenlemeler ve spektrum yönetimi
sınıf 2 bildirim formu uygulamaları

Önemli: Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları Yönetmeliği
      Bildirim Formu (Sınıf  2)

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Her türlü hukuki düzenlemelerin son şekli için.
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2015, 17:45:49 Gönderen: TA3DP »
İLGİ BİLGİ, KÜLTÜRLÜ BİLGİ GÜÇTÜR.

Çevrimdışı TA7DOK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: ömer karagülmez
« Yanıtla #32 : 26 Ocak 2015, 22:52:45 »
Yurtdışı bir siteden bir cihaz aldık cihazın çıkış yeri singapur görünüyo istanbulda ukim den ve gümrükten geçen cihaz ne hikmetse erzurumdan herhangi bir bilgi verilmeden ki defalarca aramamıza ve bir ayı aşkın bir süre erzurum pim de bekletilmesine karşın hiç bir bilgi edinememiş ve en sonunda online sorgulardan cihazın geri gönderildiğini öğrendim ilgili kurumu aradığımda ülkeye girişi yasak dendi ki cihaz btk nın listesinde var olmasına rağmen cihazım geri gitti erzurum gümrük müdürlüğünde ilgili memurlara ulaşamadık her aradığımızda saha da şu anda burada yok gibi bir sürü bahaneler üretildi en eğer cihazım geldiği yere ulaştığında tekrar gönderim yapılmaz yada ücretim iade edilmezse ptt ve gümrük müdürlüğünde ilgili kişileri mahkemeye verip zararımı tazmin etmelerini talep edecem artık başka yol bırakmadılar..........

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 19
  • Amatör telsizci
  • İsim Soyisim: Levent Dikmen
« Yanıtla #33 : 27 Ocak 2015, 20:24:14 »
PTT in web sitesinde bulunan şikayet formuu doldurup göderdiniz mi? Benim de geçen ay anteni araca takmak için aldığım aparatı da geri gönderiyorlardı. Şikayet yazdım istanbuldan tekrar geri gönderdiler.
Güzelyalı - Konak

Çevrimdışı TA4AZB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #34 : 28 Ocak 2015, 17:44:37 »
"Derdini söylemeyen derman bulamaz" deyip, BTK'nın internet sitesindeki bilgi edinme formu ile aşağıdaki yazıyı gönderdim:
    TA4AZB çağrı işaretli amatör telsizcilik belgesi sahibiyim.
    Kurumunuz internet sitesinde, "Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap" adresinde yayınlanan listede, ithalatına izin verilen amatör telsizlerin listesi belirtilmektedir.

Bilindiği üzere, elektronik sektöründeki hızlı gelişmeler neticesinde, üretici firmalar sürekli olarak piyasaya yeni ürünler sürmekte, benzer ürünleri farklı isimlerle pazarlamaktadır.

Amatör telsizcilik faaliyetlerinde kullanılmak üzere, şahsi kullanım amacıyla, kurumunuzun yayınladığı listede bulunmayan amatör telsiz cihazlarının, bireysel olarak yurt dışından posta ile veya yolcu beraberi olarak  getirilmesinde sakınca olup olmadığının;

Ayrıca, yukarıda belirttiğim ürünlerin bu şekilde getirilmesinde sakınca var ise, kurumunuza bireysel ithalat için şahsen başvuru yapma imkanı bulunup bulunmadığının, tarafıma bildirilmesini saygılarımla arz ederim.

Bugün BTK'dan Birol Bey telefonla aradı, kendisi de amatör telsizci imiş.
adresindeki "Sınıf 2 Bildirim Formu" ve "Norm Müracaat Dilekçesi"ni doldurup,  kimlik fotokopisi  (konuşmamızdan hatırlayabildiğim kadarıyla) ile bireysel olarak da başvuruda bulunulabileceğini söyledi. Bu şekilde başvuru olur ve kabul edilirse, cihazın izin verilen cihazlar listesine de ekleneceğini söyledi.

Bana yazılı olarak da cevap vereceklermiş, yazılı cevap gelince onu da burada paylaşırım.

Çevrimdışı TA7DOK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: ömer karagülmez
« Yanıtla #35 : 28 Ocak 2015, 18:07:34 »
Ptt ye kac kere sikayet yazdim ama maalesef bi sonuc alamadik artik gecmis olsun cihaz yurtdisina cikti bile yapacak bisey yok bakalim artik derdimizi marko pasaya anlatacaz

Çevrimdışı TA4AZB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #36 : 30 Ocak 2015, 17:02:56 »
Boefeng UV-82 için sınıf 2 bildirim formu hazırlamaya başladım, form 4 sayfa, ilk sayfa adres bilgileri ile ilgili olduğundan buraya koymuyorum.
Diğer 3 sayfadaki soruların cevaplayabildiğim kadarını cevapladım, boş olan yerler için yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Ayrıca, doldurduğum kısımlarda hatalı olan yerler var ise, lütfen belirtin.
Bence BTK'nın listesinde bulunmayan diğer cihazlar için de benzer bir çalışma yapılabilir.
Saygılar.
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • ta3dp@hotmail.com
« Yanıtla #37 : 31 Ocak 2015, 01:04:07 »

Boefeng UV-82 için sınıf 2 bildirim formu’nda  aşağıdaki işlemler yapılabilir;
- Beşinci bölümde "Taşınabilir (Portable)" kutucuğu işaretlenecek.
- "Frekans Band (lar)ı" bölümünde "FM 65-108 MHz (RX)" yazamağa gerek yok bence.
- "Maksimum Verici Gücü: 5W" sanırım "Werp" işaretlenecek
- "Çalışma Modu" Dubleks ve Simpleks işaretlenecek.

Diğer boş bölümleri hep beraber araştıracağız. Bazı bölümler boş ta kalabilir.

Sınıf-2 Bildirim Formu ile Onay AlmışŸ Cihazların Listesi - AMATÖR TELSİZ CİHAZLARI listesinde bulunmayan amatör telsiz cihazları için tabii ki çalışmalar yapılabilir.

Çalışmalarınızda başarılar, selamlar…

Çevrimdışı TA4AZB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #38 : 31 Ocak 2015, 02:02:20 »
Ramazan Bey, cevabınız için teşekkür ederim. Gerekli notları aldım.
Yalnız bir düzeltme yapmak isterim, telsiz cihazlarında röle üzerinden yaptığımız görüşme "yarı dubleks" olarak tanımlanıyor. Yarı dubleks görüşmede aynı anda sadece bir taraf iletim (Tx) yapabiliyor (bizim Kullandığınız telsizler gibi). Tam dubleks görüşmede iki taraf da aynı anda iletim yapabiliyor (cep telefonları, telsiz telefonlar gibi). O yüzden simpleks ve yarı dubleks seçeneği burada uygun olmalı.
Bu konuda detaylı bir açıklamayı aşağıdaki iki linkte bulabilirsiniz.

Formda anten tipinden sonraki bölümlere ne yazmak lazım hiç bilemiyorum.
Formu göndermeden önce BTK'dan yazılı cevabın gelmesini bekleyeceğim. Muhtemelen önümüzdeki hafta içinde e-mail ile bir cevap alırım.
O zamana kadar formdaki boşluklar için herkesin desteğini bekliyorum.
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2015, 02:26:08 Gönderen: TA4AZB »

Çevrimdışı TA4ZG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 10
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Şaban Zihni GÖNEN
« Yanıtla #39 : 31 Ocak 2015, 08:48:45 »
walla sizden korkulur arkadaş.
şaka bi yana harikasınız yaa, bravo tebrik ederim.
Icom7300, Icom5100, Icom2820, IcomE92D,YaesuFTM350

Çevrimdışı TA4AZB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #40 : 31 Ocak 2015, 13:59:05 »
Teşekkür ederim.
Araştırıp öğrenmeye, öğrendiğimi de paylaşmaya çalışıyorum sadece.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • ta3dp@hotmail.com
« Yanıtla #41 : 31 Ocak 2015, 14:59:55 »

Haklısınız Ali Bey (TA4AZB), "full-duplex" kısaca aynı anda; bir frekanstan aldığı sinyali başka bir frekanstan gönderen elektronik cihaza denir.
Burada başka bir husus daha vardı, onu paylaşırız gerekirse.

Diğer taraftan bazı ticari sitelerde Baofeng UV-82 Dual Band Amatör El Telsizi satışa sunulmuş durumda? Tekrar baktım, Baofeng UV-82 amatör telsiz cihazı BTK sitesinin Sınıf-2 Bildirim Formu ile Onay AlmışŸ Cihazların Listesi - AMATÖR TELSİZ CİHAZLARI ve diğer telsiz cihazları listelerinde YOK? Tek tük amatör telsizcilerin şahsi kullanım ihtiyacı için ithalatlarında gümrükten geçebilir, ancak ticari amaçla ithal edilecekse gümrükte mutlaka ithal izninin belgelenmesi gerekir. Yoksa Baofeng UV-82 telsiz cihazı BTK tarafından Sınıf-2 Bildirim Formu kapsamına alındı da (ithaline izin verildi de) BTK sitesinde mi yayımlanmadı ?

Neyse, Ali ZİYLAN Bey'in (TA4AZB), davetine katılıyorum ve herkesin formdaki boşluklar için herkesin desteğini bekliyoruz.

Müracaat sırasında  Sınıf-2 Bildirim Formu'ndaki bazı eksikliklerin giderilmesinde BTK yetkilileri ve görevlileri de yardımcı olur sanırım.

Ancak BTK'na Baofeng UV-82 amatör telsiz cihazı için Sınıf-2 Bildirim Formu'yla müracaattan sonra başka bir kapının açılması gerekebilir.

İyi çalışmalar, selamlar...

Çevrimdışı TA4AZB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #42 : 02 Şubat 2015, 14:28:04 »
BTK'dan yanıt geldi:
      Sayın  ALİ   ZİYLAN

İlgi:  26/01/2015  tarih ve  ..........  sayılı,    başvurunuz.

Bilgi edinme başvurunuz incelenmiştir.

Kurumumuz Spektrum Yönetimi Dairesi Başkanlığı tarafından, 24/03/2007 tarih ve 26472 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan TTTE Yönetmeliği, 18.07.2009 tarih ve 27292 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği, 11/09/2012 tarihli ve 28408 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kısa Mesafe Erişimli
Telsiz (KET) Cihazları Yönetmeliği ve 31.12.2014 tarihli ve 29222 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanlarının İthalat Denetimi Tebliği (Ürün Güvenliği ve Denetimi: 2015/8) çerçevesinde, ithal edilmesi düşünülen Bildirim Formu (Sınıf 2)nda tanımlanan cihazlara ait bilgiler ve teknik dokümanlar (cihazın frekansı, frekans bandı, çıkış gücü ve anten tipi vs.) doğrultusunda, gerekli kriterleri taşıması sonucu onay verilmektedir. Kurumumuz tarafından onaylanan bu form, Bildirim Formu (Sınıf 2) olarak adlandırılır.

Buna göre, 31.12.2014 tarihli ve 29222 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanlarının İthalat Denetimi Tebliği (Ürün Güvenliği ve Denetimi: 2015/8) gereğince Amatör Telsiz cihazları için Bildirim Formu (Sınıf 2) düzenlenmesi ve Kurumumuzdan onay alınması zorunludur. Amatör Telsiz cihazlarının da içinde olduğu, Bildirim Formu (Sınıf 2) ile onay almış cihazların listesi Kurumumuz resmi internet adresinde yayımlanmakta olup, bu cihazlar için ayrıca Bildirim Formu (Sınıf 2) onayına gerek bulunmamaktadır.

Sonuç olarak, Kurumumuz internet adresinde yayımlanan Sınıf-2 Bildirim Formu ile onay almış Amatör cihazlar listesinde bulunmayan Telsiz cihazlar için "Bildirim Formu (Sınıf 2)" düzenlenmesi ve Kurumumuzdan onay alınması zorunlu olup; konu ile ilgili daha fazla bilgi için Kurumumuz internet adresinden (Sınıf 2 Bildirim Formu Uygulamaları) yararlanılabilir.

Bilgilerinizi rica ederiz.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu
Tüketici ile İlişkiler Müdürlüğü

Şimdi sanırım Bu cihazın "Declaration of Conformity" belgesini ve bu belgedeki test raporlarını bulacağız. Aramaya devam... Bu belgeleri nereden buluruz, fikri olan var mı?

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #43 : 02 Şubat 2015, 15:56:18 »
Merhaba,

Çok güzel. Eskiden teknik teste tabi tutulacak şekilde kablo uçlarını hazır tutmak vs vs gerekiyordu.

Aslında uyumluluk belgesinin cihazla birlikte gelmesi gerekir. Yani kullanım kılavuzuyla birlikte gelmesi gerekir.

Öyle değil ise üretici/satıcı firmadan talep etmeniz gerekir.

Kolay gelsin
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA4AZB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #44 : 02 Şubat 2015, 16:55:33 »
Cihazla gelir belki ama, önceden izin almak lazım olacağı için, mecburen biryerlerden bulmak gerekiyor. Internet'te ben bulamadım. Baofeng'e mail attım, bakalım ne cevap verecekler.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
AMATÖR TELSİZ CİHAZI İTHALATI

Başlatan TA3DP

40 Yanıt
28251 Gösterim
Son İleti 08 Aralık 2023, 20:57:00
Gönderen: TA3TST
xx
AMATÖR TELSİZ CİHAZI İTHALATI MEVZUATI VE İŞLEMLERİ

Başlatan TA3DP

0 Yanıt