Gönderen Konu: 40 ve 80m kullanımı hk.  (Okunma sayısı 5073 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  TA1HZ
 • Ziyaretçi
40 ve 80m kullanımı hk.
« : 26 Ağustos 2011, 07:14:07 »
Değerli arkadaşlar,
Edirne'den değerliağabeyim TA1PB Murat başka bir forumda aşağıdaki mesajı paylaşmış. Altına imzamı atarak sizlerle paylaşmak istedim. Uslubuna benim kalem yetiştirme şansım yok dolayısıyla aynen copy-paste uyguladım. (Telif hakkı onun olmasına karşın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap )
Sorumun birinci kısmı...
3.777 ve 7.092 frekansları Türk radyo amatörlerine Atalarından miras kalmış , veraset ve intikal vergisi ödenmiş olması hasebiyle üzerinde mülkiyet hakkımız olan , yada daha başka bir deyişle tapuları bize ait olan frekanslar mıdır?
Sorumun diğer bir kısmı ise günümüzde burada konuşmaya çalışan yada yakın frekanslardan sarkmalarını duyduğumuz yabancı istasyonları buralardan kovalamak için muhtelif güçlerde linearlar muhalefetiyle icra edilen topyekun mücadele çabaları milli mücadele yıllarındaki kuva-i milliye ruhunun günümüzdeki uzantısının bir tezahürü müdür? Türkiye 'de Radyo amatörlüğü sadece bu nokta frekanslarda icra edilen yada edilmesi gereken bir faaliyet midir? Evrensel anlamda Radyo amatörlüğü tanımına uygun bireyler olmanın şartı ve yolu bu mudur? Hal böyle ise , hasbelkader köşesinden bucağından radyo amatörü olma çabalarımı  kendimde gördüğüm bu yöndeki eksikliğimi tamamlama cihetine giderek ve bundan sonraki çalışmalarımı da bu yöne kanalize etmeye özen göstererek şekillendireceğim de............Anlamakta güçlük çektiğimden soruyorum...SAF'lığıma verin...Yardımcı olacak arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim...73

de TA1HZ

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1868.0

  Çevrimdışı TA2ANS

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • ****
 • Bu Mesajı : 8
 • İleti: 335
 • NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
 • İsim Soyisim: Nihat
Ynt: 40 ve 80m kullanımı hk.
« Yanıtla #1 : 26 Ağustos 2011, 20:14:52 »
Herkese selamlar,
Aslında  40m ve 80m frekanslarında konuşan bazı (kendini  çok bilmiş,eski ve biraz çevre yapmış)amatörler in işi bu.Kendileri  3777 ve 7092 haricinde başka frekansa gitmeyip üst üste konuşma yapmaya veya aldıkları cihazla ben baba istasyonum edasıyla frekansları yönetmeye çalışan bu amatörler yerine geldimide vay Rölelerde niye uzun konuşuyonuz şudur budur muhabbetine giriyorlarya  ben burda gülmekten kırılıyorum.
E amatörlerin %85 i CB den geldiğimiz için olsa gerek  eskiden 11.kanalda şimdide 21. kanalda sohbet etmeyi çok severiz yeri geldiğinde cb cilikten kurtulamayan artık amatörsünüz hele A sınıfısınız biraz dikkat edin nidaları ile konuşanların yapmış olduğu bir uygulama.
Yani 3777 veya 7092 de çağrını yaparsın başka bir frekansa geçer devam edersin çağrı yaptığın  istasyonla ama yok bunu uygulayan çok nadir.
Anlatmaya gerek yok  aslında şekilde görüldüğü gibi uygulaıyor yoruma çok açık.73's.
TA2ANS NİHAT SEBİT BOSTANCI/İSTANBUL

  TB2BBK
 • Ziyaretçi
Ynt: 40 ve 80m kullanımı hk.
« Yanıtla #2 : 29 Ekim 2011, 14:06:58 »
param var paramla istediğimi yaparım mantığında olanlar bunu halen bu şekilde bu malum HF frekansları ben CITIZEN BAND cı .baba istasyonum edasıyla kendilerine ait olduğunu iddia edip Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap bir türlü tapulu frekanslarını gösterimiyorlar  çünkü onlara özel Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap göstermek mecburiyetinde değiller.  aslında işin iç yüzü bu frekanslar uluslar arasıdır. kimsenin tapulu malı değil, ayrıca uluslar arası bu frekanslarda acil durumlarda konuşmak etik değildir.derhal frekanstan çıkmak gerekir ama birileri beni burdan hiç bir güç atamaz ben babayım der bu mantıkla HF yi İstediği gibi CB ye çevirir ve başarılı da olurlar tebrik ederim. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap IARU regition 1 e göre bu band planı nın ne olduğunu bilmeden eline mikrofon alıp çan çan yaptıkları sürece böyle konular olup bölünmelerde bu saye olmakta, mesele kişinin uluslar arası hukkuk ve anlaşmaları hice sayarak "BEN İSTEDİĞİM YAPARIM BANA KİMSE KARIŞAMAZ" mantıdığında kaynaklanıyor.1998 yılından beri kısa dalga dinlemekteyim son 10 yıldır böyle idi ama son şi 2 yılda  dahada rayından çıktı. tavsiyem yeni amatör arkadaşlara  Frekansları iyi dinleyip, değerli radyo amatör büyüklerimizden kulup yada derneklerden bu konu hakkında bilgi almaları ve örenmeleri gerekmektedir. amatör oldum cihazın mandalına basarım paramla adım konuşurum kime ne ?şeklinde düşünenlerin peşine takılmadan yolunuza devam edin CW öğrenin benim gibi rölelerde fazla uzun konuşmayın. simplexleri tercih edin. yolunuz açık olsun.

  Çevrimdışı TA3CY

 • Sistem Yöneticisi
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 146
 • İleti: 3479
 • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: 40 ve 80m kullanımı hk.
« Yanıtla #3 : 29 Ekim 2011, 23:55:34 »
TA1PB Murat bey bildiğim kadarıyla sanal alemden elini ayağını çekmişti.Ya geriğe döndü yada bu kararı almadan önceki mesajı olsa gerek.Hoş kararı aldığı dönemden sonrada facede yazılarına rastlasamda,hatta bu forumla ilgili mesajlarınıda okusamda bu ayrıntıyada değinmeden geçmek istedim.

İnsanların 40m yada 80m için bir frekans belirlemesi ve burda bir gurup olarak QSO yapması kadar güzel bir durum olamaz.Nasıl ruslar da genelde 40 m de belirli frekasnlar kullanıyorsa bizlerinde kullanması normal. Hemen hemen her TA amatörünün orada en az 1 qso su vardır diye düşünüyorum.
Belirlenen frekanslarda yapılan qso lar yada frekansları kullanım şekilleri uygunmudur tartışılır.


  Çevrimdışı TA2NL

 • Amatör Telsizci
 • Sitenin Sahibi
 • ****
 • Bu Mesajı : 13
 • İleti: 490
 • Bilgiyi Paylaşmayacaksan, ÖĞRENME !
 • İsim Soyisim: Murat DEMİRTAŞ
Ynt: 40 ve 80m kullanımı hk.
« Yanıtla #4 : 30 Ekim 2011, 11:02:17 »
Merhaba,

Ben C Sınıfıyım abiler, bu konuda yorum yapma hakkım hiç yok. İleride A Sınıfı olursam o zaman bir şeyler söyleyebilirim herhalde!

Selamlar
Eski:TA1ADM Yeni:TA2NL
www.muratdemirtas.net.tr

  Çevrimdışı TA2VW

 • Sitenin Babası
 • Sitenin Sahibi
 • *
 • Bu Mesajı : 61
 • İleti: 1038
 • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
 • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
Ynt: 40 ve 80m kullanımı hk.
« Yanıtla #5 : 14 Ocak 2014, 20:04:09 »
Doğrudur.HF frekansları kimsenin tapulu malı değildir her ülkeden her amatör hf frekanslarında ülkelerinin müsade ettiği ölçüde görüşür.Buna Türkiyede dahil söz konusu 7.092 mhz ve 3.777 mhz Türk veya dünya radyo amatörlerinin öz malı da değildir. yalnız frekansların tercihini radyo amatörleri yaparlar.hiç bir ülkenin veya kişilerin hf amatör frekanslar bu frekans benim deme hakkı ve hukuku yoktur. bunda mutabıkız aksini iddia etmek haksızlık olur. Ülkemizde hf frekanslarında görüşmeler gün geçtikce artış kaydedmektedir. hergün yeni bir istasyon belirtilen frekanslarda cihazını açıp görüşme yapma ihtiyacını hissediyor veya bu şekilde uygulamaya gidiyor. bunların hepsi normal olması gereken de budur. yalnız ister istemez istasyonlarımızın yaptığı hatalar yok değil uzun süreler frekansın işgal edilmesi diğer istasyonların hakkına saygı göstermemek demektir. bu yapılmamalıdır.
   yine ülkemizde yıllardan beri yerleşmiş bir uygulama oluşmuştur. 40 metre bandında 7.092 mhz yaygın görüşme ve buluşma frekansı olarak kabul görmüş,olup
halen bu frekansta genel genel çağrılar,görüşmeler,anten testleri,modilasyon kontrolleri yapılmaktadır.Amatörler aldıkları raporlar doğrultusunda kendi cihaz ve tesisatında değişikliklere gitmektedirler.bu durum 40 metre bandı 7092 khz türk radyo amatörlerine ait gibi bir mantık yürütülemez yine bu frekansta Türk, alman,ingiliz,fransız,arap,rus vs ülkelerin amatörleri görüşür görüşmekte haklarıdır. bunun aksi iddia edilemez
burası bizimdir senin burada ne işin var gibi bir mantık kabul edilemez ,bunda hemfikiriz
yine sadece 49 metre bandını kullanmak diğer bandları kullanmamak gibi bir hatanın içinde olmamalıyız bunu diğer bandlarda uygulayan kaç tane arkadaşımız var diğer bandlarda da bu yaygınlaştırılmalıdır.
ama şu bir gerçekki 40 metre bandı 7,092 mhz Türk radyo amatörlerinin çok büyük bir sıklıkla kullandıkları bir frekanstır.
frekansa gelen bir yabancı istasyona siz buraya niçin geldiniz diye söylenildiğini ben duymadım bunu duymakta hoş olmaz,
bu frekanslarda görüşmeler yaparken azami derecede hassasiyet göstermeliyiz öncelik kuvvetli çıkış yapıp her tarafla görüşen istasyonların değil
zayıf çıkış yaparak sesini duyurmaya çalışan istasyonların olmalı,buna yurd dışından gelen herhangi bir cağrıyı da eklemeliyiz
darmadağın olmaktansa Türk radyo amatörlerinin belli frekanslarda dinlemede veya göndermede olmaları dağınıklığı önlemiş tek bir çatı altında toplanmalarını
sağlamıştır. yapmamız gereken biraz daha hassasiyet göstermektir.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
CB Kullanımı

Başlatan t0chnost

19 Yanıt
17331 Gösterim
Son İleti 09 Mart 2012, 17:30:05
Gönderen: TB3BCS
xx
B sınıfı ile HF kullanımı

Başlatan TB1DPY

1 Yanıt
1287 Gösterim
Son İleti 25 Kasım 2018, 16:26:49
Gönderen: TA2NC
xx
SDR RADiO KULLANIMI

Başlatan OE1TOA

4 Yanıt
6628 Gösterim
Son İleti 03 Ekim 2011, 16:53:58
Gönderen: OE1TOA
xx
Belgenin yurtdışında kullanımı

Başlatan TA2ANF

6 Yanıt
4079 Gösterim
Son İleti 19 Kasım 2016, 16:25:46
Gönderen: M0IZH
topicsolved
BOBİNİN ANTENLERDE KULLANIMI ?

Başlatan robust3471

12 Yanıt
6598 Gösterim
Son İleti 18 Kasım 2012, 02:54:49
Gönderen: MEHMET KAYA