Gönderen Konu: KORSAN KULE EN SONUNDA BUDA OLDU-----SES KAYITLARI:  (Okunma sayısı 20058 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Aziz SARI
KORSAN KULE EN SONUNDA BUDA OLDU-----SES KAYITLARI:
« : 07 Haziran 2011, 20:39:15 »
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

İniş için yaklaşan THY uçağı, korsan telsiz yayınıyla yönlendirilince Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) soruşturma açtı. Murat Çakır Mayıs ayı sonunda yaşanan olay gece saatlerinde meydana geldi.

Atatürk Havalimanı’na yaklaşan THY uçağı, ILS olarak adlandırılan Aletli İniş Sistemini kullanarak iniş için yaklaşmaya başlaması sırasında uçağa başka bir yöne dönmesi talimatı geldi.

Pilotlar, telsiz konuşma kurallarına uygun olarak verilen korsan talimatı gerçek zannetti. Uçuş yönünü değiştirdi. Tam bu sırada THY uçağının yanlış yöne döndüğünü fark eden hava trafik kontrolörü pilotları hemen uyardı. Uçak yaklaşmaya devam ederek emniyetle indi.Olaydan 5 dakika sonra korsan kontrolör yaklaşmadaki uçakların uçuş koduyla yeni talimat vermeye çalıştı.

Bu konuşmayı fark eden hava trafik kontrolörü hemen havadaki diğer uçakları uyardı. Dikkatli olmalarını istedi. Konuşmalarda iyi bir İngilizce ile birlikte havacılık terminolojisine uygun terimler kullanılması dikkat çekti.
SORUŞTURMA AÇILDI
Kontrolörün olayı rapor etmesinin ardından DHMİ, soruşturma açtı. Ayrıca korsan yayının nereden yapıldığını tespit etmek üzere çalışmalara başlandı. Bu tür konuşmaların suç olduğu belirtilerek tüm hava trafik kontrol birimleri 26 Mayıs tarihli yazıyla uyarıldı.
SATIŞLARI KONTROL EDİLMELİ
Uzmanlar, 'air band’ olarak adlandırılan telsizi herkesin satın alamadığına dikkat çekerek "Bu tür el telsizi alınırken uçağın tescil evrakları ile birlikte Telsiz Genel Müdürlüğü’ne başvuruluyor. Ancak internet üzerinden bu tür telsizler kullanım amacı sorulmadan, gerekli belgeler istenmeden satılıyor. Bu durum uçuş emniyetini tehdit edebilir" dedi. (DHA)

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1512.0
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2011, 11:47:12 Gönderen: TA3DN »

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Ynt: KORSAN KULE EN SONUNDA BUDA OLDU
« Yanıtla #1 : 07 Haziran 2011, 20:42:53 »
arkadaşlar bazılarınız dıyebılır neden bunu burda paylaştınız dıye denentımsız lısans sorulmadan üçkuruş kar için cıhaz satan tacırlere lafım bu gelışen olayın sonu inşallah biz amatörtelsızci arkadaşlarıma dokunmaz kımseyi itham etmiyorum ama bu gelişen olayda düşündürücüdür saygılar

cihancakin
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 07 Haziran 2011, 21:28:04 »
ucu'nun biz amatorlere dokunacagı kanısındayım.. insallah oyle olmazda.. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #3 : 07 Haziran 2011, 21:32:29 »
güzel kardeşim zaten konuyu burda paylaşmamım sebıbıde o inşallah olmaz

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 57
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
« Yanıtla #4 : 07 Haziran 2011, 22:38:35 »

Bu ilk defa yapılan bir şey değil.
Altı yıl evvelde aynı konuda girişimler olmuştu. Hatta Almanyada yapılan bir tacizde, iki uçağın çarpışmasına ramak kala anlaşılmıştı.

TA3FB
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 07 Haziran 2011, 22:45:08 »
Bu sıradan amatörün yapacağı iş değil. Ancak kontrolörlük işinden anlayan birisi bunu yapar. İşin aslı bir amatör telsizci zaten böyle bir girişimde bulunmaz. Umarım en kısa zamanda yakalanırda milletin başına bela olmaz.
Ruhsatlı cihaz demişsiniz, cihazın ruhsatlı olması böyle bir eylemi yapmayacağı anlamına gelmez. Cihazlarda cep telefonu gibi IMEI numarası yok ki takip edilsin.
Bence olay amatörlüğü yakından ve uzaktan ilgilendirmiyor, rahat olalım dertsiz başımıza dert çıkartmayalım. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Selamlar
Barış

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #6 : 07 Haziran 2011, 22:50:49 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bu sıradan amatörün yapacağı iş değil. Ancak kontrolörlük işinden anlayan birisi bunu yapar. İşin aslı bir amatör telsizci zaten böyle bir girişimde bulunmaz. Umarım en kısa zamanda yakalanırda milletin başına bela olmaz.
Ruhsatlı cihaz demişsiniz, cihazın ruhsatlı olması böyle bir eylemi yapmayacağı anlamına gelmez. Cihazlarda cep telefonu gibi IMEI numarası yok ki takip edilsin.
Bence olay amatörlüğü yakından ve uzaktan ilgilendirmiyor, rahat olalım dertsiz başımıza dert çıkartmayalım. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Selamlar
Barış
güzel kardeşim ruhsat demedık lısans dan bahsedıyorum amatör lisansı olmadan cıhaz alan insanlar var bunu anlatmak ıstedım lütfen iyi oku

TA3FB
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 08 Haziran 2011, 00:56:34 »

güzel kardeşim ruhsat demedık lısans dan bahsedıyorum amatör lisansı olmadan cıhaz alan insanlar var bunu anlatmak ıstedım lütfen iyi oku
[/quote]

şeker kardeşim, ha lisanssız kişiye cihaz, ha lisanslı kişiye ruhsatsız/faturasız cihaz. sonuçta amatörde olsan olmasanda adamın içinde terör ateşi varsa buna engel olamassın. Kişi kafasına koymuşsa, lisansta alır, gider cihazda alır veya çalıntı cihaz alır yapacağını yapar. 
Yazıyı hızlı okudum, cevap yazarken kontrol etmedim aklımda ruhsat kalmış...Ama ha yumurta tavuktan çıkmış ha tavuk yumurtadan.......Nerden ele aldığına bağlı. Dediğim gibi bunu yapan bu işin profesyoneli ve amatörlüğü zan altında bırakacak bir durum olmadığını yine söylüyorum. Profesyonel kişi zaten nerden ne edineceğini gayet iyi bilir.

Amatörler adam olsun, birlik olsun, bir çatı altında toplansın, gidip meclis araştırma komisyonuna ifade verecek duruma gelmesin, asayiş haberlerinde yer almasın, herkes birbirini sevsin, doğalgazdan nem kapıp birbiriyle kavga etmesin, halk amatörleri güzel aktivitelerle tanısınki bizlerde sanki bu ülkende RF haberleşmesi bizden sorulurmuş gibi bu tür olaylar yüzünden ZAN altında kalmayalım.
Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az............
73
Barış

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #8 : 08 Haziran 2011, 06:29:14 »
barış bey aslaında aynı şeyleren bahsedyoruz haberın son kısmı na ben dıkkat çekmek istedim bılıyorsun  bu tür cıhazlar interneten çok kolay satılıyor özellıkle bazıları lısans gözetmeden önüne gelene cıhaz satıyorlar kımseyi ıtham etmıyorum amatör telsızcınının  bunu yapıcana ıhtımal vermıyorum ben bu işden zaralı çıkmasın amatör telsızcılık zaten sende aynı şeyleri söylüyorsun konuda hem fıkırız sıkınıtı yok neyse ben burda kapatıyorum ıkımızın arasında uzayıp gıtmesın saygılar 73

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #9 : 08 Haziran 2011, 11:25:26 »

Söz konusu olayın kule ses kayıtları.Bayan trafik kontrol görevlimizin konuşmalarına dikkat....

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #10 : 08 Haziran 2011, 11:26:32 »
Link ölü...

cihancakin
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 08 Haziran 2011, 11:32:07 »
Bulent Abi Tekrar Link Atarmısın ?

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
Ynt: KORSAN KULE EN SONUNDA BUDA OLDU.SES KAYITLARI...
« Yanıtla #12 : 08 Haziran 2011, 11:45:52 »

Link yenilendi.......

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #13 : 08 Haziran 2011, 11:47:30 »
FREE DOWNLOAD bölümüne tıklayın ve bekleyin...Sistemi değiştirmişler.Şu an aktif..

cihancakin
  • Ziyaretçi
Ynt: KORSAN KULE EN SONUNDA BUDA OLDU-----SES KAYITLARI:
« Yanıtla #14 : 08 Haziran 2011, 11:52:19 »
indirdim konusmada 3 kişi mevcut gorunuyor , asıl kule gorevlisi bayan ama . 1 i kule gorevlisi bayan , 2.si korsan , 3. pilot..

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

question
KORSAN BİR TA İSTASYONU TA2ZF

Başlatan TA2AHS

0 Yanıt
2453 Gösterim
Son İleti 27 Eylül 2012, 19:59:35
Gönderen: TA2AHS
xx
HF ANTEN İÇİN ÇIKRIK TİP ASANSÖRLÜ KULE

Başlatan TA2AOG (SK)

4 Yanıt