Gönderen Konu: Sayısal (Dijital) Sistemler  (Okunma sayısı 3974 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA5ACC

• TA5AF
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 1
  • TA5AF
  • İsim Soyisim: Cihan Culha
Sayısal (Dijital) Sistemler
« : 23 Şubat 2011, 11:22:35 »
Ne zamandır bu konuda bir şeyler yazmayı planlıyorum. Forumda da tartışılır diye bekliyorum fakat kimseden ses çıkmıyor. En iyisi artık ben gündeme getireyim dedim. Biliyorsunuz ki sayısal sistemler dünya geleceğinin yeni telsiz sistemleri olacaklar. Dünya dijital platformda hızla yol kat etmekte. Peki Türkiye nerede? Sayısal sistemlerin bazı ticari konularda ve askeriyede kullanıldığını biliyoruz. Peki ya biz amatörler? Tetra, P-25, DMR, DPMR gibi dijital sistemler hali hazırda kullanılmakta ve hala gelişim aşamasındalar. Amatörlerin kullandığı D-STAR sistemini de hepimiz duymuşuzdur. Bu konuda çalışmalar ve opsiyonlar hali hazırda ICOM telsizlerde mevcut.

Avrupa D-STAR röle haritası:

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bu resimde Türkiye'yi tertemiz görmek beni gerçekten üzdü. Malesef ülkemizde hiçbir çalışma yok. Ekonomik zorlukların farkındayım. Hali hazırda analog rölelerimiz için bile ne kadar zorlanıldığını biliyorum.

Sormak ve öğrenmek istediğim şudur. Herkesi teşvik etmiş gibi olmak tabi ki isterim fakat bunun yanı sıra, konuyla ilgili çalışma yapan veya projesi beklemede olan amatör gruplarımız, derneklerimiz veya arkadaşlarımız var mıdır?

Ya da benim bilmediğim ülkemizde bu işle uğraşan, muhabere yapan, hatta röle kurmuş çalıştıran amatör arkadaşlarımız var mıdır? Dijital cihaz almak istiyorum fakat dijital özelliği kullanamayacağımdan ötürü bekletiyorum.

Konunun aktif olmasını, forumda dijital telsiz haberleşmesi ile ilgili yazıların da görünür olmasını dilerim. Herkesi paylaşıma, katılıma, olumlu yoruma bekliyorum.

Umarım yakın zamanda biz de bu konuda Avrupa'ya yetişir ve çalışmalara başlayabiliriz. Herkese iyi günler dilerim.

Konu yanlış yerde ise uygun yere taşınmasını ve aktif kalmasını dilerim.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1107.0
TA5ACC > TA5AF (10. Yıl)

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 57
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
Ynt: Sayısal (Dijital) Sistemler
« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2011, 11:36:35 »
Cihan Bey selamlar.
Öncelikle bu konuyu açmış olmanıza teşekkür ediyorum. Elbette yakın bir gelecekte bu sistemlerin kullanılması kaçınılmaz olacaktır.Ancak sizinde değindiğiniz gibi şu anda Türkiyede amatörlük yeni bir takım oluşumlara gebe. Maddiyat cidden büyük sorun. Derneğimize üye olupta şu an cihaz alamayan arkadaşlarımız var. Role cihazı arızalandığı zaman yedek sistemi olmayan derneklerimiz var. Bunlar sadece cepten harcamalar ve gönüllülükle, içten gelerek yapılan çalışmalardır.
Fakat şuda bir gerçekki dünya amatörlüğünü yakalayacak veya en azından kopmayacak şekilde bir takım çalışmaların yapılması ve bir yerden başlanılması gereklidir.Umuyorumki çok yakın bir zamanda bu konudada birtakım atılımlar başlayacaktır.
Konuya eğiliminizin ve takibinizin devam etmesi dileklerimle tekrar teşekkür ediyorum.73,,,

Çevrimdışı TA5ACC

• TA5AF
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 1
  • TA5AF
  • İsim Soyisim: Cihan Culha
Ynt: Sayısal (Dijital) Sistemler
« Yanıtla #2 : 26 Şubat 2011, 22:09:45 »
Yanıtınız için teşekkürler. Konunun daha çok paylaşımlı ve daha aktif olmasını dilerim.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

moved
TAŞINDI: Sayısal Röleler ve Jemus sistemi

Başlatan TA3V

0 Yanıt
1546 Gösterim
Son İleti 12 Mayıs 2014, 18:03:47
Gönderen: TA3V
clip
RPi üzerinde çalışan bir başka sayısal telsiz uygulaması : DVPI

Başlatan TA2EI

3 Yanıt