Gönderen Konu: HALİT KARDEŞİME AÇIK MEKTUP  (Okunma sayısı 4613 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TA3BQ
  • Ziyaretçi
HALİT KARDEŞİME AÇIK MEKTUP
« : 04 Şubat 2011, 18:46:04 »
           Halit Kardeşim,
    "Ağabeylik Sanatı" yazısı gençlere sevgi saygı olgusunu aşılamak, Türkiyedeki radyo amatörlüğünün bu aşı  ile ilerleyebileceğini naçizane anlatmaya  çalışan ve benim yıllar içinde edindiğim tecrübelerimin ve birikimin yazıya dökülmüş ifadeleridir.
     Bu yazının hiç bir yerinde Radyo amatörünün kullandığı cihaz ve antenleri ve hatta malzemeyi kendisinin üretmesi gerektiği gibi bir fikir yoktur.Asıl olan insanın kendisinin üretmesi diyorsun ama bazı şeyler varki kendimizin üretmesi ancak bir hayaldir.Ben o yazımda  üretimden bahsetmiyorum ama sen israrla kendi üretimimizin asıl olduğunu vurguluyorsun.Üretimden bahsetmeye gerek yok çünkü zaten biz radyo amatörlerinin üretim yapabildiğimiz alan çok kısıtlıdır hatta hemen hemen anten yapımına münhasırdır diyebilirim.Tabiidir ki bir çok amatör gençliğinde ya da başlangıçta bir verici yapmıştır,  alıcıya benzer bir alet yapmıştır.Bunlar heves işidir  bir müddet sonra bu heves biter çünkü daha iyisini yapabilmemiz için gerekli olan malzemeyi bulamayız malzemeyi bulduğumuzda da  gerekli parayı bulamayız bundan dolayı  daha ileri seviyede bir üretim yapamadığımız için vazgeçeriz  ve profesyonel üreticilerin ürettiği cihaz, alet edevatı kullanmaya başlarız..
     Halit bu hep böyle olmuştur, geçmişte de böyle olmuştur gelecekte de böyle olacaktır.Kendi imali cihazlarla çalışan amatör yokmudur, vardır ama yaklaşık 2 milyonu aşkın üyesi olan amatör dünyasında, bu kabiliyetini ortaya koyabilecek bunu yapamak  için gerekli bilgi, beceri alet edevat donanımı olan, üreteceği her tür cihaz için malzeme bakımından sıkıntısı olmayan, aradığı her parçayı bulabilen bütün bunları alabilmek için de ekonomik durumu müsait olan amatörler bu işi rahatlıkla yapabiliyorlar..
     Biz Türk radyo amatörleri zaten bu hobiye  en az 80-90 sene geç başlamış şanssız radyo amatörleri olarak bu gün ancak dünyadaki bu hobinin  en gelişmiş olanlarının bilgi ve tecrübelerini aktarmaları ile bir şeyler yapmaya çalışan daha işin alfabesinde olan radyo amatörleriyiz..
     Konuyu yaşadığımız bu  şehirdeki radyo amatörlerinin birlik beraberlik ruhu ile başlattıkları ancak bir çok yanlış uygulama ile kalp kırdıkları günlere çevirmişsin.Evet haklısın bir çağrımız ile toplanmıştık, bir çağrımız ile yeni bir sayfa açalım ve birlik beraberlik içinde olarak bu şehrin radyo amatörlerini bir adımda olsa ileri (burada ki kelime sansüre takıldı)ürelim çağrısına da cevap almıştık.
Ancak Türk gibi başla ama İngiliz gibi bitir derler ya işte biz böyle yaptık, Türk gibi başladık ve çok kısa zaman da işin suyu çıktı, sen, ben, o, üçgeninin  içinde kilitli kalarak ve maalesef İngiliz gibi bitiremedik..Halen daha Getto'laşmaya çalışan, geçmişteki CB' den kalan kötü demeyim ama uygunsuz olan  alışkanlıklarından vazgeçemeyen, bu alışkanlıkları devam ettiren, bir türlü radyo amatörlüğü asaletine ısınamayanları her gün görüyor ve frekanslarda duyuyoruz
     Halit, işte bu tecrübelerimizi açık kalplilikle dile getirip yazıya dökemediğimiz için bu gün ayni olaylar yine devam ediyor..Ayni iyi niyetle toplanıp, hemen akabinde dağılmalar, birbirini suçlamalar, başkanlık yarışında geçen hesaplaşmalar, istenmeyen adamlar, söz dinlemeyen gençler, ağabeylik yapmayan ağabeyler, egoizmin daniskası, vurdum duymazlığın alası,
hangi birini sayayım, ayni bizlerin geçmişte yaşadığımız olaylar, kavgalar, hepsi yeniden  bir daha yeniden, bir daha yeniden...
     Ağabeylik Sanatı yazısı bütün bunların yeniden yaşanmaması için gerekli davranış biçimlerinin sadece bir tanesine parmak basan bir düşünceler toplamıdır.Diğerlerini de anlatmak ve yaşanan olayları yorumlamak için benim ömrüm yetmez..Bu işi gençlere bırakıyorum..Özellikle de daha başlarken, ağabeylerinin  nasihatlerini, birlik ve beraberliği bozmaması için yapılan tüm telkinleri hiçe sayarak  yaptığı uygunsuz davranışlara devam eden gençlere bırakıyorum..Tuttukları yolun yanlış olduğunu kendilerini kullananlar tarafından sokağa atıldıkları zaman anladılar ama artık çok geç olmuştu..
     "Şeref ve haysiyeti ayakkabısının altına pençe yapmış adamlar ağabeyliği ne yapsın." şeklindeki deyişin  iyi olmuş ama o tipler de bir gün kendilerine geleceklerdir, gelmiyenler ise yanlızlığa mahkum olarak sürdüreceklerdir yaşamlarını, hiç merak etme çünkü "Aklın yolu birdir" kardeşim.
      Bazılarımızın hataları, bazılarının yalan dolan ve palavra ile layık olmadıkları mevkileri ele geçirmelerine sebeb olabilir ancak o mevkiler kimselere baki değildir..Bu dünya Sultan Süleymana kalmamış onlara mı kalacak..O tipler de ayni yoldan kendilerinin uyguladıkları şekilde kendilerine uygulanacak yalan dolan ve palavra ile devrileceklerdir.
      Halit kardeş bu yazışma adeta bir " Körler ve sağırlar birbirini ağırlar" diyaloğuna dönüştü..Ben diyorum Malatyanın kayısısı, sen diyorsun Şamın hurması..Gel müşterek bir zeminde buluşalım ve ümit edelim ki TA radyo amatörlüğü daha iyi günlere doğru yol alacaktır, almalıdır, bunun için biz eski tüfekler, yaşlılar, ihtiyarlar, tecrübeliler,Ağabeyler  elimizden gelen yardımı yapalım, ikazımızı  söyleyelim ve yazalım..
      Her zaman dile getiriyorum ; "Barika-i hakikat mücadele-i efkardan doğar."
      Sağlıcakla kal sevgiyle kal, Allah cümlemize uzun ömürler sağlık ve mutluluk ihsan eylesin.
"Olmaya Devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi"

73 Özhan TA3BQ

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1042.0
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2011, 16:11:43 Gönderen: TA3BQ »

ta3pk
  • Ziyaretçi
Ynt: HALİT KARDEŞİME AÇIK MEKTUP
« Yanıtla #1 : 28 Şubat 2011, 02:15:28 »
  Mirim iyi geldı;okudum hemde satır satır ,sagolasın ellerın dert görmesin .                         Çok özur dılerım dalınca   baska kıtapları okumaya az uzak görunuyorum o yuzdendır.
Suya yazmaya devam edıyorsunuz,hiçbir sözum yokta  suya kım bakıyor merak içindeyim.En yakın bir sıcak izmir gunesi altında görüşmek üzre karşıdan saygılar .

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Admine Açık Mektup

Başlatan TA2OM - 3C3CA

1 Yanıt
1064 Gösterim
Son İleti 11 Ekim 2022, 15:22:17
Gönderen: TA3V
xx
Açık teşekkür (gerçekten mi?)

Başlatan TA2OM - 3C3CA

0 Yanıt
668 Gösterim
Son İleti 29 Ocak 2024, 10:30:57
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
lamp
VHF AÇIK DİPOL YAPIMI 144 - 146 (fotoğraflı)

Başlatan TA3V

36 Yanıt
34883 Gösterim
Son İleti 27 Aralık 2016, 22:52:09
Gönderen: TA3LSD