Gönderen Konu: kendi power suply nı yapmak  (Okunma sayısı 4735 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB2GFL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: eren hazoğlu
kendi power suply nı yapmak
« : 07 Kasım 2020, 03:41:58 »
abiler ne zamandır kendim power suply mı yapma fikri var aklımda (parantezi açayım öncelikle elektronik bilgim olabildiğince az ama cesaretim ve el becerim var ve etrafımda danışabileceğim abilerim büyüklerim var lütfen olmaz yapamazsın gibi cesaretimi hevesimi kıracak şeyler yazmayın ) ufak ufak araştırmaya başladım hem aklım karışıyor hem de bu işi kalabalık bir şekilde herkesin el ele verip fikir alışverişinde bulunacağı hatalarımızı kapatarak düzelterek mümkün olduğunca amatör ruhla yapılması fikri daha bir hoş geldi bana. forumda ufak bir araştırma yaptım ama herhangi bir yazıya projeye denk gelemedim varsa da kusuruma bakmayın. bugüne kadar hep hazır aldım telsizimi besleyen power suply mı ama içimde hep bir eksiklik hep bir şeyler yanlışmış gibi geliyor şuan kullandığım server power ından gayet memnunum ona da ufak bir iki dokunuş yaptım devamlı açık kalmaması için aç kapat anahtar , 13.8 volta çıkarma gibi işlemler. yazdıklarımı toparlayacak olursak sevgili amatör abilerim açın çekmecelerinizi oralarda bir yerlerde kağıt üstünde kalmış bir kaç proje olduğundan adım gibi eminim onları çıkarın bir masanın üstüne eksiklikleri nelerdir yada daha neler katabiliriz hep beraber görüşelim şurada herkesin kullanabileceği yapmasından keyif alacağı en azından kendimizin emek verip yaptığı bir şeyler çıksın meydana. şimdiden katkıda bulunacak vakit ayıracak herkese teşekkürler.

Not: kimse fikir vermekten , bilgi vermekten lütfen çekinmesin ama yanlış ama doğru

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6741.0

Çevrimdışı TA2EI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 24
  • İsim Soyisim: Recep Aydın Güleç
Ynt: kendi power suply nı yapmak
« Yanıtla #1 : 10 Kasım 2020, 16:09:12 »
Eren kardeşim,
Amatörlük biraz da "kendin yap" demek değil midir? Herşey önce kafamızda fikir olarak doğar, azimli bir çalışmayla da fiiliyata dökülür. Bu açıdan çok doğru bir yoldasınız.
Gelelim güç kaynağı meselesine: Önce ihtiyacınızı belirleyin. Kaç volt, kaç amperlik bir kaynak bana gerekli diye.
Sonra bir yol ayrımına geleceksiniz. Doğrusal (lineer) çalışan bir güç kaynağı mı anahtarlamalı (switching) bir güç kaynağı mı diye. Her iki türün de kendisine göre artı ve eksileri vardır. Anahtarlamalı güç kaynaklarının ısı problemlerinin azlığı, büyük transformatör gerektirmemesi, nisbeten küçük hacimde yüksek güç elde etmek gibi artıları yanında, malzeme temininde zorluklar, çalışma mantığından dolayı elektromanyetik kirlilik gibi eksileri vardır. Doğrusal güç kaynaklarında ise, çekilebilecek akım trafonun büyüklüğü, tel çapı, regülatörün kendisi gibi faktörlere bağlıdır.
Ben, başlangıç için -Rf ile uğraşılacağını da dikkate alarak- doğrusal bir güç kaynağının daha uygun olacağını düşünüyorum. Özellikle LM338 tümdevresi ile 1,2 - 30 V 5 amperlik bir ayarlı güç kaynağı yapabilirsiniz. Bu arada, isterseniz 3.3v, 5v, -5v gibi sâbit çıkışlar da ekleyebilirsiniz.
Başarılar diliyorum.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

moved
TAŞINDI: kendi power suply nı yapmak

Başlatan TA3V

0 Yanıt
901 Gösterim
Son İleti 07 Kasım 2020, 13:25:56
Gönderen: TA3V
xx
KENDİ BAŞINA BİR CANAVAR :))

Başlatan TA2MR