Gönderen Konu: Telsizler hakkında tavsiyeye ihtiyacım var.  (Okunma sayısı 1330 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Heutros

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Can Saatçıoğlu
Telsizler hakkında tavsiyeye ihtiyacım var.
« : 12 Ekim 2020, 11:23:35 »
Herkese merhaba,

İsmim Can, Marmara Üniversitesi, gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Bugün itibariyle aranıza katılma şerefine nail oldum. Aslen Sakaryalıyım ancak doğuma büyüme İstanbul'da yaşıyorum.

Gazeteci olduğum için fotoğrafçılığa ve toplumla alakalı pek çok şeye karşı bir gönül bağım var. Geçtiğimiz yıl amatör denizcilik belgesi ve kısa mesafe telsiz operatörü belgesi almıştım ancak yakın zamanda öğrendiklerime göre bu aldığım belgeyle telsiz almam şimdilik mümkün değil. En kısa zamanda pandemi koşullarında açılacak olan KEGM-Amatör Telsizcilik sınavına girecek ve çağrı kodumu alacağım.

Bu konuyu açma gerekçem sizlere 3 farklı soru sormak istememle alakalı. Müsaadenizle sorularıma başlıyorum.

1) Bir arazi aracı sahibiyim ve bu araçla gerek tek başıma kampa, fotoğraf çekmeye gerekse olası bir afette sivillere yardım etmek, her türlü yoklukta bir şekilde iletişimi sağlamak istiyorum. Araç içinde bulundurmayı planladığım, iyi bir veya iki antenle birlikte kombine edebileceğim, fiyat olarak çok can yakmayacak bir alet önerir misiniz?

2) Gündelik hayatımda lisans aldıktan sonra yanımda devamlı olarak telsiz taşımak istiyorum. Olası bir polis çevirmesinde de zaten gazeteci olduğum için telsiz dinlememden ötürü bana sorun yaşatacaklarını sanmıyorum. Bundan mütevellit günlük olarak sırt çantamda taşıyabileceğim, kullanımı kolay, gerektiği durumlarda yüksek watt değerlerine çıkıp her türlü ağır yaşam koşulunda ve durumda iletişim aksaklığı yaşamamın önüne geçebilecek, farklı anten seçenekleri olan bir tam bir görev telsizi önerir misiniz?

3) Lisanssız kanalları dinlemek ve lisans aldıktan sonra da günlük olarak yanımda taşıyabileceğim, lisanslı kanalları dahi dinlememe yarayacak hafif, kompakt, powerbank gibi bir şeyle bile şarj edilebilen Baofeng UV-3R gibi bi' cihaz önerir misiniz? Bu klasmanda en ideal cihaz Baofeng UV-3R diyorsanız da şayet direkt o aletten bir adet tedarik edebilirim.

Saygılarımı sunar, kıymetli bilgilerinizi benimle paylaştığınız için teşekkürü bi' borç bilirim.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6731.0

Çevrimdışı Heutros

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Can Saatçıoğlu
Ynt: Telsizler hakkında tavsiyeye ihtiyacım var.
« Yanıtla #1 : 14 Ekim 2020, 16:35:38 »
Ücret konusunda kafamda net bir sınır yok. Bu tarz yatırımlar gelecekte olası bir depremde veya iletişim sıkıntısında bizlerin birbiriyle iletişim kurabilmesi için çok önemli. Ben şahsen günlük olarak yanımda taşıyıp amatör telsizciliği dinleyerek öğrenebilmek için powerbankle bile şarj edebileceğim Baofeng UV-3R modelinden almaya karar verdim. Diğer el telsizim biraz pahalı olacak ancak Kenwood marka olacak gibi duruyor. Lakin araca koymayı planladığım 25-50 wattlık cihaz için henüz bir karar vermedim.

Çevrimdışı TA1QQ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • İsim Soyisim: Erol KADIOĞLU
Ynt: Telsizler hakkında tavsiyeye ihtiyacım var.
« Yanıtla #2 : 15 Ekim 2020, 00:18:39 »
1- yaesu 8800 8900 tarzı dual ve cross özelliğine sahip cihaz öneririrm.
2- yüksek watt diye bir şey yok. el cihazı, sabit ve mobil cihazların kullanabileceğin wattları kurallar çerçevesinde bellidir.
3- powerbank yada 5 volt ile şarj edebileceğin Baofeng BF-T1 öneririm.
TA1QQ

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
dmr telsizler hakkında

Başlatan TA1CAN

3 Yanıt
1175 Gösterim
Son İleti 22 Mayıs 2020, 12:23:39
Gönderen: TA2SY
xx
16 Kanallı Pmr telsizler hakkında

Başlatan orcun