Gönderen Konu: Sizce hangisi doğru?  (Okunma sayısı 1501 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1KLU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 6
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: ALPER BULUS
Sizce hangisi doğru?
« : 07 Mart 2020, 15:22:04 »
Değerli Radyo Amatörleri;
Bendeniz ve bağlı olduğum dernek (Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap) son bir haftadır Edirne Pazarkule Sınır bölgesinde mülteciler için insani yardım projesini sürdürmekte, Derneğimizin temel faaliyet alanları arasında acil müdahale ve mülteci krizleride var, bu son operasyonumuzda saha içi iletişim sorunumuzun olduğunu fark ettik ve benim İstanbul Ofisten getirdiğimiz pmr telsizleri kullanmaya başladık,ezcümle saha çalışanlarımız telsiz kullanma fikrine bayıldılar, bununla ilgili olarak naçizane benim aklıma:
1-Frekans satın alıp yıllık 15 000 tl ödeyip rahat rahat TX RX yapmak 
Avantajı: Uygulama Kolaylığı
Dezavantajı Pahalı , gidilen her afet bölgesine röle kurulamayacağı için sınırlı.
2-PMR telsiz,
Avantajı: Ucuz, kolay
Dezavantajı:0.5 watt max çıkış
3-Trunk Kirlama
Avantajı: Uygulama Kolaylığı
Dezavantajı Pahalı , gidilen her afet bölgesine röle kurulamayacağı için sınırlı.
Sizce bu 3 opsiyondan hangisi bize uygun?
Not 10 el 2 araç  telsizine ihtiyacımız var
Saygılarımla

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6626.0

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 11
Ynt: Sizce hangisi doğru?
« Yanıtla #1 : 08 Mart 2020, 13:39:06 »
pmr bu tür operasyonlar için çok uygun. her yerde kullanıcısı var. papagan röele ( papagan tekralayıcı ) ile kapsama alanı oldukça genişler. bunun yerine hakim bir noktada iletişim görevlisi ( amatör ) pmr ve diyer frekanslar arası mesaj alımı ve iletimi sağlayarak kesintisiz iletişim sağlaya bilir.

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
« Yanıtla #2 : 08 Mart 2020, 21:23:14 »
seyyar mobil rolelerin bu durumda önemi ortaya çıkar güç önemlidir 25 watlık bir role ile 0,5 wat gücü karşılaştırın frekansın arazi özelliklerine göre hangisinin daha iyi olacağını  uhf vh bunları inceleyin. 
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1KLU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #3 : 08 Mart 2020, 23:10:57 »
pmr bu tür operasyonlar için çok uygun. her yerde kullanıcısı var. papagan röele ( papagan tekralayıcı ) ile kapsama alanı oldukça genişler. bunun yerine hakim bir noktada iletişim görevlisi ( amatör ) pmr ve diyer frekanslar arası mesaj alımı ve iletimi sağlayarak kesintisiz iletişim sağlaya bilir.
Merhaba ,
PMR + Papağan röleyi düşünememiştim, ilginç olabilir , ama dediğim gibi 0.5 watt gerçekten çok kısıtlayıcı.
Teşekkürler

Çevrimdışı TA1KLU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #4 : 08 Mart 2020, 23:18:30 »
seyyar mobil rolelerin bu durumda önemi ortaya çıkar güç önemlidir 25 watlık bir role ile 0,5 wat gücü karşılaştırın frekansın arazi özelliklerine göre hangisinin daha iyi olacağını  uhf vh bunları inceleyin.
Selamlar,
25 wattlık röle fikri bana da mantıklı geliyor , bunun için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap OKTH düşünüyoruz pazartesi birkaç yer arayıp fiyat alacağım.
Teşekkürler

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #5 : 09 Mart 2020, 00:13:19 »
 Daha profesyonel ve pratik olanda cros roledir. Tabi ekip üyelerinin hepsi amatörse uygulanabilir. cros özelliği olan tek bir cihaz işinizi görür. el cihazı ise 5w sabit veya mobil ise minimum 15w ile aktarım yapar. sahadaki ekiplerin de dual band cihazlara sahip olmaları gerekir.
 üsteki papağan role fiyat, performans ve yeterlilik bakımından pratiktir. sahada amatör lisansa sahip ekip üyeleri varsa, ihtiyaca uygun seyyar rollerini zamanla geliştirirler.

vox özelliği olan cihazlarla oldukça kolay röle yapıla biliyor.
İki el cihazı ( duruma göre ve imkan varsa Tx cihaz mobil olabilir). rölenin enerjisi için besleme ( AKÜ ), anten aralarını uygun ölçüde açmak için biraz anten kablosu. iki adet uygun antel ile seyyar sahra tipi röle yapıla bilir.

Çevrimdışı TA1KLU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #6 : 09 Mart 2020, 20:40:24 »
Maalesef,
Ekipte bir tek benim a sınıfı belgem var.

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #7 : 09 Mart 2020, 21:10:51 »
pmr ye kuvet.

Çevrimdışı TA1OAN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Mustafa Kemal ATATÜRK
  • İsim Soyisim: Okan Ayan
« Yanıtla #8 : 10 Mart 2020, 09:04:44 »
Daha profesyonel ve pratik olanda cros roledir. Tabi ekip üyelerinin hepsi amatörse uygulanabilir. cros özelliği olan tek bir cihaz işinizi görür. el cihazı ise 5w sabit veya mobil ise minimum 15w ile aktarım yapar. sahadaki ekiplerin de dual band cihazlara sahip olmaları gerekir.
 üsteki papağan role fiyat, performans ve yeterlilik bakımından pratiktir. sahada amatör lisansa sahip ekip üyeleri varsa, ihtiyaca uygun seyyar rollerini zamanla geliştirirler.

vox özelliği olan cihazlarla oldukça kolay röle yapıla biliyor.
İki el cihazı ( duruma göre ve imkan varsa Tx cihaz mobil olabilir). rölenin enerjisi için besleme ( AKÜ ), anten aralarını uygun ölçüde açmak için biraz anten kablosu. iki adet uygun antel ile seyyar sahra tipi röle yapıla bilir.

Bunun elektronik devresini yapmıştım ben kendime göre dizayn ettim. Gayet verimli oluyor fakat bazı kişiler çomak soktu yasak falan dediler devreyi koydum kenara. Ama 2-3 kez test etme fırsatım olmuştu.
Eğer belgeniz yoksa zaten pmr dışında cihaz kullanamazsınız (Frekans tahsisi hariç).
Dediğiniz gibi ekibinizde belgesiz kişiler kullanacaksa "pmr ye kuvvet" sözüne katılıyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Bu durumda bir papağan röle yapmanız gerekecek. Yasak diyen olursa da gidip şikayet edebilir  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap sorun yok.
Bunlar herşeye yasak diyor. Ondan sonra da amatör ruhundan bahsediyor  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap yasa ve yönetmeliklerin dışına çıkmamaya çalış sonra da onlara gülüp geç.

Dip not: Eğer vaktiniz ve malzemeleriniz varsa devreyi kendiniz yapın. Sonuçta Amatörsünüz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap PMR için papağan röle zor birşey değil.
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Sizce hangisi almalıyım

Başlatan TB2GFL

22 Yanıt
3593 Gösterim
Son İleti 26 Mart 2020, 12:58:03
Gönderen: TB2GFL
xx
doğru anlamışmıyım ?

Başlatan Angler