Gönderen Konu: AMATÖRLÜK BÖYLE OLMAMALI  (Okunma sayısı 37311 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 55
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
AMATÖRLÜK BÖYLE OLMAMALI
« : 07 Ekim 2010, 16:57:34 »
Tarih: 04/09/2010 20:45
Değerli site üyelerimize:
Dün aldığım çok ilginç bir mail sonrasında bu yazıyı yazma gereği duydum. Çünkü söz konusu maildeki konu bence tüm Türkiye amatörlerini ilgilendiriyor.
Türkiyemizde ki bir amatör dernek GENEL BAŞKANININ tüm şubelerine hizmete özel başlıklı yolladığı bu söz konusu yazının orijinalini şu an için yayınlayamıyoruz.Çünkü taraflar arasında yürütülen bir dava sözkonusudur.Yazının konusu ise gerçekten çok ama çok ilginç. Söz konusu dernek genel başkanı; Türkiyede son zamanlarda sıkı bir oluşum içine giren ve adını çok sık duyduğumuz başka bir amatör oluşumu tamamen kendi derneklerine zarar veren ve kendi tekellerinde olduğunu iddia ettiği bir takım çalışmaları ve faaliyetleri yapmakla suçluyor.Bu amatör oluşumun düzenlediği hiçbir amatör çalışmaya katılınmamasını sıkı sıkı şubeleri vasıtasıyla üyelerine tembih ediyor. Şu anda derneklerinin üyesi olduğu halde bu oluşumun içinde bulunan kişileride kendi derneklerine zarar veren bir karşıt çalışma grubu olarak nitelendiriyor ve liste halinde yayınladığı bu kişilerle (Yazıda yer alan 10 kişi) kesinlikle işbirliği,ortak çalışma ve bilgilendirme yapılmaması gereğini belirtiyor.Yazısının sonu ise şöyle bağlanmış.””” SONUÇ: Bu (veya benzeri) kişilere veya oluşumlara ‘’güzel amatörlük çalışmaları yaptıkları’’ şeklindeki iyi niyetli bir yaklaşımla destek verilmesi saflık olacak ve sadece bu kişilerin kötü niyetli emellerine hizmet edecek, böylece ------------ a zarar verebilecektir. ‘’Muhalefet’’ saikiyle verilen bilinçli destek ise ‘’suç ortaklığı’’ niteliğindedir ve er veya geç yaptırımı kaçınılmaz kılacaktır. Bu nedenle uyarımıza gerekli hassasiyetin gösterilmesini önemle rica ederiz. 73! ------------------.”””

Paylaşılamayan nedir?Yapılacak amatör çalışmalar mutlaka bir dernek çatısının tekeli altındamı yapılmak zorundadır?Her yıl yapılan sınavlar sonucunda camiaya yeni beyinlerin katılması sayesinde yeni fikirlerin, oluşumların ve çalışmaların ortaya çıkması çokmu kötüdür?Birbirine destek vermek yerine kösteklemek neden?Bizden olmayan kesinlikle DÜŞMANIMDIR zihniyeti ne demektir?Bu zihniyette yapılan amatörlük amatörlükmüdür.?Böyle bir zihniyet kınanmazda ne yapılır?Bunlar aklıma ilk gelen sorular.Zaten bu sitede bu sorular yüzünden kurulmadımı?Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap?.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=66.0

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: AMATÖRLÜK BÖYLE OLMAMALI
« Yanıtla #1 : 07 Ekim 2010, 17:44:25 »
Tarih: 05/09/2010 00:47
Böyle büyük bir cemiyeti temsil eden bir başkan TA için bu kadar çaba gösteren başka bir grup hakkında bu şekilde düşünüyorsa ve hiç düşünmeden bunu yazıya döküyor,insanları bu şekilde düşünmeleri için bir anlamda "başkan"baskısı uyguluyorsa...YAZIK
Haklısın DN kesinlikle KINANIR.
Aslında buda bir şeylerin değişmesi geldiğinin gerçek göstergesidir.Her yönde olduğu gibi AMATÖRLÜK içinde tekelciliğin bitmesi şarttır.
Ve göreceksiniz Bİ Tİ CEK TİR.
Asıl paniği sebebide bu değilmidir.Bir şeylerin bitiyor olması.

OLDMAN
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 07 Ekim 2010, 17:54:21 »
Tarih: 05/09/2010 04:20
bu sıkıntıntıların aslında neden kaynaklandığın artık patladım açıklayacağım bilindiği yönleri ile amatör telsizci sadece çevrim yaparak konuşma yapar,savaş sıkı yönetim. hariç; bilinmeyen yönü ve sıkıntının kaynaklanmasışundandır. eski amatörler devlete istihbarat paylaşımı yapan özel ayrıcalık li kişilerdi. şöyleki buraya gelen bir alman radyo amatörü ben doğuya gidiyorum der ama buraya gazeteci kimliği ile gelir. bunu bilen amatörler hoş geldin deyip yanlız bırakmaz onu amatör zihniyeti ile karşılayıp nereye gideceğini bilir uçakla gelen adam aslında ülkeyi karıştırmak için gelmiştir. bizim türk amatörler direk mandala basıp bir alman amatör dostumuz gelmişter istanuldan ankaraya odanda diyarbakıra gideği bellidir adam buraya gelip istanbulda kaybolmaz mandala basıp tüm hava alanında bizim amatör kimliği ile gelen gaztecinin nereye giderse gitsin karşısında bir türk amatör telsizcisi kaba tabirle kıcına yapışır.hoş geldin hesabı.adam buralarda casusluk faaliyetlerinde bulunamaz,şimdi ilk kurulan adı aslında bize çok lazım olan içinde değerli ve rahmetli olan kurucular sayesinde amatörlüğü öğrendik inkar etmeyelim.o kuruluş bir dernek statüsünde. eski amatörlerin devletle protokolleri bitmiştir.sadece acil afet gibi protokolleri bulunmaktadır. eskiden kamu kurum ve kuruşlarındaki teknik personel yetersizliğinden dolayı dışarıdan taşeron olan bilgili (işi bilen )kişiler amatör telsizcilerdi.artık casusluk faaliyetlerinin bittiğini var sayarsak bu birşeyi ispatlamaya çalışmalarından kaynaklanmaktadır.şu anda o birşey hiç birşeydir. değerli büyük ağabeylerimizin aslında sıkıntısı şu dur ve çok önemlidir 1962 yılında istanbul teknik üniversitesinde okuyan bu gün çoğu rahmetli TÜRKİYE RADYO AMATÖRLERİ CEMİYETİ ni kuruyor ama yasa engel daha sonra VALİLİK KARA İLE TÜRKİYE KELİMESİ ÇIKARTILIYOR TELSİZ RADYO AMATÖRLERİ CEMİYETİ olarak 14 nisan 1973 te kuruluyor. M.DÜNDAR SABİS genel başkan olarak yönetim kararıya başa geliyor. bu aşamalarda çok sıkıntı çeken ağabeyilerimi tanımıyan çok telsizci oluyor onlarda amatör belgelerini neredeyse bakkaldan alanlar egolarını tatmin etmek için tırı vırı kulupler kuruyorlar ve bilip bilmeden konuşuyorlar, işte bu noktada yayınlanan bilgilendirme yazılarıda aslında resmi evrak içeriyor.burada benim çoğunluk adına konuşmaya bir yetkim yok ancak kendi adıma şunu söyleye bilirim. bu konuda bizim üzerimize alacağımız(RADYO AMATÖRLERİ.COM)un hiç bir şeyi yoktur. onun için aslında mesaj başkalarına dır. burada da bizim çıkarmamız gereken ders gerçek amatörleri kazanıp amatörlüğü şahsi egoları için kulananları pasifize etmemiz gerektiğidir.

TB2BEY
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 07 Ekim 2010, 17:55:06 »
Tarih: 05/09/2010 09:50
Kimin ne dediği Benim umrumda değil
TÜRKİYE' Radyo Amatörlüğünü geliştirmek ve Amatörleri biraraya getirmek isteyen herkesin ve her kuruluşun YANINDAYIM..( Bakanlık Dahil )
Buna karşı olanların ise tüm gücüm ve imkanlarımla KARŞISINDAYIM
Bu Listedeki 10 arkadaşı bana bildirirseniz ( mail ile ) aynı şeyleri onlara ile bildireceğim ve destek olacağım
BAŞKANLIK DİKTATÖRLÜK ise ona bir diyeceğim yok...
Radyo Amatörü olarak kimseye gebe değilim ve zannediyorum ki kimse değil
Başkanlar Belge dağıtmıyorlar...
Belgeyi hak edenler alıyorlar ( tam etmeyenler sorun değil onlar da zamanla hakedecek duruma geliyorlar )

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #4 : 07 Ekim 2010, 17:56:01 »
Tarih: 05/09/2010 21:44
Selamlar Oldman. Zamanında bu hobinin Türkiyede ortaya çıkması için gerçekten çok ciddi çabalar sarfetmiş hatta hapis cezası bile almış olan abilerimizi tabiki saygıyla anıyoruz.Ama bugün iş çok değişik boyutlara taşınıyor ve bunlarıda oturup konuşmamız lazım.Derneklerinde şapkalarını önlerine koyup kendilerine çekidüzen vermesi lazım.Bir kere hiç bir amatör faaliyet kesinlikle hiç bir tüzel yada özel kişiliğin tekelinde değildir.Ellerinde kaldı sizinde dediğiniz gibi bir afet haberleşmesi.Bir amatörün önceliği afet haberleşmesi değildir arkadaşlar. Öncelik amatör haberleşme ve faaliyetlerdir. Bu devletin 112 si var,silahlı kuvvetler ve bunlara bağlı birimleri var,emniyet teşkilatı var,çeşitli resmi kurumları var.Bunların hepsi hiçe sayılacak ve amatörler afet haberleşmesi yapacak. Kimse kanmıyor artık bu tür kapma oyunlarına.Afet haberleşmesinin de ne şartlara bağlı olarak yapılacağı yönetmeliklerle zaten belirlenmiştir.Bazı kişilerce amatörlük o şekilde lanse ediliyorki bu derneğe üye olmayan sanki Türkiye de amatörlük yapamaz havası veriliyor. Zamanında bizede yapıldı aynı şeyler. Amatörlük yapmak için illa dernek üyesi olma şartı yoktur arkadaşlar.Sosyal bir hobi tabiki dernekleşerek daha güzel bir şekilde uygulanır ama şart değil kesinlikle.Kişinin kafasındaki kriterlere uymuyorsa adam neden derneğe üye olsunki. Ama üye olmayanlar hernedense direk olarak bu derneğin düşmanı ilan ediliyor ve arkalarından acayip bir kulis çalışması işliyor.Zaten kurulan diğer yerel derneklerin üyelerinin çoğu bu dernekten ayrılan yada atılan kişilerden oluşuyor.Dernekler yeni kurulan oluşumları desteklemeli,ortak çalışmalar yapmalı ve özendirici olmalıdır. Caydırıcı değil.Adam dernek üyesi olmayan bir amatör başka bir bölgeye gittiğinde,o bölgedeki amatörlere telefon açıp info geçecek kadar bu işi sahiplenmiş. Bunların hepsi yaşandı ve üzerinde konuşulması gereken konular arkadaşlar.Zamanı geldikçe hepsi masaya yatırılacak elbette.Amaç amatörlüğü kazanmaksa bu tür davranışlarla örnek OLMAMAMIZ lazım bence.

OLDMAN
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 07 Ekim 2010, 17:56:41 »
Tarih: 06/09/2010 01:05
haklısınız size katılıyorum sayın TA3DN bu konu da ve diğer konularda yanınızdayım.sizinde bildiğiniz gibi ilk radyo amatörleri kamu kurum ve kuruluşunda çalışan devlet memurları idi,sivile geçişi de zaten teknik bilgi eksiliği yaşanmasından dı elektronik alanında eğitimli personel yoktu.tabiki bu amatörlük kimsenin tekelinde kesinlikle olamaz, kanunlar çercevesinde kurallara uyacağız.olaylar içerisinde zaten şekillenecektir. ve mutlaka çözümü olacaktır özellikle VHF de tüm kanalları dinlemekteyim konuya vakıfım ve sizden tarafım.burada taraftız kalmak mümkün değil her tarafsızın bir tarafı vardır.1982 ye kadar çekilen sıkıntıları büyüklerimden dinledim ne zorluklar elektronik alanında gelişmemiz maalsef kısıtlanmış yasaklar nedeniyle teknik üniversitenin pencere demiriliklerini anten yapıp maniple basan hocalarımda sizinle aynı görüşte.diğer konumuz ise teknik bilgisi olanlar ve olmayanlar aslında amatör telsizcilik , elektronikçilerin kurmuş olduğu bir kulup elektronikçi ne yapar telsiz imalatı yapar ve meslektaşları ile bilgi alış verişi yapar başka iş sektörüde başka şeyler yapar.zaten sınav sorularıda elektronik ağırlıklı A BELGESİ için, bence bu saatten sonra amatörün A si B si olmaz amatör amatör dür diye kabul de etmemiz gerek birazda bunlar belge derecelerinin farklılıklarından ortaya çıkıyor. A belgeli amatörle C belgeli amatör elbette kıyaslanamaz. ama hepimiz aynı çatı altında birbirimiz tamamlayıp yolumuza devam etmeliyiz.

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Aziz SARI
« Yanıtla #6 : 07 Ekim 2010, 17:58:16 »
Tarih: 06/09/2010 10:51
sayın admın.ta3dn size gönderdim mesajı alamamısınız.bu konuyla ilgiliydi yazdınız yazı faceebokta konun tarafı olan kulup tarfından paylaşılmıştır fakat lınk şifre istedıgı için uye olmayanlar okuyamamaktalar.bu konuda selzenişler var bu butun amatörtelsiz camıasını ılglendirdigi için bende şöyle bir rica bulunmuştum acaba forumun bu kısmı şifresiz sosyal paylaşım sitesinde paylaşıla bilirimi

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #7 : 07 Ekim 2010, 17:58:57 »
Tarih: 06/09/2010 11:06
Aziz arkadaşım. Bunu şifresiz paylaşmamız için öncelikle sözkonusu yazının yayınlanması lazım. Bunuda şu an dava süreci geçerli olduğu için yapamayız.Bu topikte sadece bu tür bir olay olmuştur herkesiz bilgisi olsun amacıyla şahsi fikirlerimizi bildiriyoruz. 73

TA3FB
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 07 Ekim 2010, 18:00:20 »
Tarih: 06/09/2010 15:58
Değerli arkadaşlar
Yazı benim facebook sayfamda var. Herkese açık bir şekilde paylaştım. Dava sürecinden ve başka bir girişimden haberim yok. Sonuçta bu yazıyı yayınlamak suç değil. Devlet kurumlarından "bilgi edinme" yasası çerçevesinde evrakların fotokopilerini bile alabiliyorsunuz. Bu dernek nasıl kurumlar üstü özelmiş ki bu yazı yayınlanamazmış. Kimse işgüzarlık yapmasın.....18 yıllık devlet memuruyum, 12 ay yedek subay askerlik yaptım, neyin gizli veya değil neyin konuşulacağını veya konuşulmayacağını iyi bilirim.
Ben bu yazıyı, anayasadan bana verilen "eleştirme" hakkımı kullanmak için oraya koydum. Eleştiri kişilik haklarına saldırmadan ve hakaret etmeden yapılırsa suç teşkil etmez.
Yazı bir dernek merkezinin hizmete özel başlıklı bir iç yazısının elektronik halidir. Bu yazının başlığına ve sonuna her hangi bir yerine tarafımca yorum da yazılmamıştır. Her kişinin yorumu farklıdır. Bazısı sever bazısı sevmez. O nedenle her amatör bence okumalı ve kendince düşünüp karar vermelidir. Herkes şapkasını önüne koyup düşünmelidir.
Nasıl amatörlük özgür bir hobi ise ve size verilen sınırlar dahilinde özgürce istediğiniz modda istediğiniz faaliyeti yapmakta özgürseniz, bu yazıyı okuduktan sonrada özgürce düşünüp yorumunuzu yapın.
Herkese 73 ve bol qso lar dilerim
Barış Tuncel
Çanakkale

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3HS

• Kurucu Üyelerimiz
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 7
  • TA3AHS - İNEGÖL
  • İsim Soyisim: HALUK SANCAR
« Yanıtla #9 : 07 Ekim 2010, 18:01:23 »
Tarih: 06/09/2010 16:10
TA3FB:
Nasıl amatörlük özgür bir hobi ise ve size verilen sınırlar dahilinde özgürce istediğiniz modda istediğiniz faaliyeti yapmakta özgürseniz, bu yazıyı okuduktan sonrada özgürce düşünüp yorumunuzu yapın.
Herkese 73 ve bol qso lar dilerim
Barış Tuncel
Çanakkale

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap¬es_tab=app_2347471856

Barış kardeşim ne güzel söylüyorsun Amatörlük özgür bir hobidir diye. Bu başkanın yaptığı yazıyı yazdığı amatörleri ne kadar özgür bir hobi ile başbaşa bırakır tartışılır.

hepinize saygılarımla. 73
TA3AHS Haluk SANCAR-Loc: KN40sb - BURSA/İNEGÖL

telsizci2010
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 07 Ekim 2010, 18:02:41 »
Tarih: 06/09/2010 17:48
radyo amatörü böyle olmalı diyorsunuz sözüm meclisten dışarı sivil savunma acil ilçe afet yönetim merkezi olarak bir 0-30 arası hf bir cihaz bulamadık kimse oralı olmadı istanbuldan artı aselsan 4926 cihazımız var onuda adamlar programlamaya 40 milyon istiyorlar amatör oldukları halde bizde amatör telsizciyiz ama kimseden para istemedik istanbulunda hali bu şekilde ordada nasıl amatörlüktür gelin siz karar varin eskiden miş amatörlük şimdikiler a karneliler b olanlara selam bile vermiyorlar SÖZÜM BU FORUMDAKİLERE DEĞİL DİR SAYGILARIMLA

telsizci2010
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 07 Ekim 2010, 18:03:23 »
Tarih: 06/09/2010 17:50
BU ARADA İSTEDİĞİMİZ HF KISA DALGA TELSİZİ DE PARAYLA ARIYORUZ TİCARİ MAKSAT VE AMAÇ YOKTUR TAMAMEN KURUMA ALINACAKTIR VE PARA KARŞILIĞI İLE SATINALINACAKTIR HİBE VS İSTEMİYORUZ BU HALDE BİLE BULAMADIK YARDIMLAŞMA SIFIR KEŞKE BU HİZMETİ ANADOLU DA VERSYDIK İSTANBUL COK İĞRENÇLEŞTİ....

wireless
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 07 Ekim 2010, 18:05:25 »
Tarih: 06/09/2010 18:25
Amatör telsizciliğin tarifini unutmuş amatörler artık. Çook yazık çoook. Unutanlar için tarifi tekrar veriyorum.

AMATÖR TELSİZCİ KİMDİR :Hiçbir menfaat gözetmeksizin ve beklemeksizin kendilerine ayrılmış frekans bandlarında[1] haberleşme yapan kimseye amatör telsizci, bu uğraşa amatör telsizcilik denilir. Amatör telsizciler "radyo amatörü" olarak da anılmaktadırlar.

Amatör telsizci özü, sözü bir olandır. Paylaşımcıdır. Menfaatleri için yalakalık yapmaz. Bunlarıo defalarca anlatsam ne yazar. Aramızda maalesef hala askerdeki yazıtura onbaşıları gibi hasbel kader radyoamatörü olmuş ama Radyo amatörlüğünü bilmeyen o kadar çok insan varki.

serbes
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 07 Ekim 2010, 18:06:55 »
Tarih: 06/09/2010 18:32
Ne yalan söyleyeyim, topiği okudukça, sınava hiç girmesem mi diye düşünmekteyim... Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Not: Radyo amatör değilim, sadece camiaya adım atmak isteyen bir hevesliyim...

TA3FB
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 07 Ekim 2010, 18:09:01 »
Tarih: 06/09/2010 18:40
Telsizci 2010 arkadaşım,
Adını mesajın sonuna yazsaydın isminle hitap edebilirdim.
Konu amatörlük, amatör telsizciliğin durumu. Amatörler profesyonellerin, memurun işine fazla bulaştığı için sizde doğal olarak bazı beklentilere girmişsiniz. Nerede ve hangi görevde çalıştığınızı bilmiyorum. O nedenle size nasıl yanıt vereceğimi de bilmiyorum. Belki aşağıda yazacaklarımı biliyorsunuzdur. Bu nedenle affınıza sığınıp, bildiklerimi yazayım.Benimde atladığım yanlar olursa bilen kişiler doğrusunu yazsın.

Kamu Kuruma alınacak cihazlar veya mallar iki şekilde alınabilir.
1.Doğrudan temin yoluyla
2. İhale ile

Cihazın fiyatı düşük olduğundan doğrudan teminle bu işi yapabilirsiniz. Yanlış bilmiyorsam 40.000 TL ye kadar doğrudan temin ile alınabiliyor. Ama yaklaşık maaliyet 40.000 TL yi geçerse ihale açılması gerekiyor. Bir teknik şartname hazırlanır ve kurumun ayniyat saymanı ve muhasebecisi ile görüşüp, yetkili kişilerin onayı ile (size ayrılan kurum bütçesinde para var ise) cihazınızı alırsınız. Cihaz geldikten sonra ayniyata kaydettirmek için bir muayene komisyonu kurulur. Bilen insanlar cihazı test eder. Onayladıkları taktirde firmanın parası ödenir cihaz ayniyata kaydedilir. Teknik şartname haricinde bir cihaz gelirse muayene komisyonu reddeder. Yeni cihaz getirmesse parasınıda alamaz böylece alım iptal olur. İstediğiniz cihaz mutlaka ülkemizde bir firmadan alınabilir diye düşünüyorum.
Size kolay gelsin, devletin işleri biraz prosedürlü.
73
Barış

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Böyle olmamalıydı

Başlatan TA2OM - 3C3CA

0 Yanıt
676 Gösterim
Son İleti 26 Aralık 2023, 14:34:39
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
xx
Bu mu amatörlük? DX yapmak?