Gönderen Konu: Yeni amatör olanlar  (Okunma sayısı 2211 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA4ADZ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Ersen ERKAVAK
Yeni amatör olanlar
« : 28 Aralık 2019, 13:25:57 »
Öncelikle iyi günler arkadaşlar aranıza yeni katıldım fakat daha sınava girip belge alamadım 2020 yılında yapılacak olan ilk sınavda inşallah belgem ile aranıza tam katılmış olcam size bazı sorularım var cevaplarsanız beni aydınlatmış olursunuz 1 diyelim ki belgemi çağrı işaretimi ve uv 82 düşünüyorum telsizimi aldım Denizli merkezdeyim buranın rölesine mi bağlanacağım 2 telsizim 7/24 açık mı kalacak 3 diyelim ki burdur iline yada Antalya ya gittim gittiğim yerin rölesine mi bağlanacağım Denizli rölesinde mi kalacağım 4 Allah korusun bir afet oldu hangi frekansları kullanmam gerekiyor şimdiden teşekkürler 73

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6531.0

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 11
Ynt: Yeni amatör olanlar
« Yanıtla #1 : 29 Aralık 2019, 00:51:35 »
İlk sınavda belgeni inşallah alırsın. İstemek başarmanın yarısıdır..
HALK BANDI CB / 27 MHZ de çalışmayı düşünüyorsan (konu bu başlık altında açılmış ) belgeye de gerek yok. Belgesiz de çıkış yapabiliyorsun.
1 Konumunuz Denizli ise zaten başka bir yerin rölesine ulaşmanız normal şartlarda zor, oraya bağlanabilirsiniz.
2 kendi tercih 7/24 açık olabilir. yada sizin belirleyeceğiniz saatlere de açarsınız. kimse size neden açtın neden kapattın diyemez.
3 gittiğiniz il veya ilçelerde röle varsa yeni telsizci arkadaşlar la tanışmak için güzel fırsat o yerin rolesine bağlanın. Mesafeye ve konuma göre Denizliden ayrıldığınızda Denizli rolesine bağlanma şansınız çok az olacak.  kafa dinlemek istersen Denizli vhf rölesine bağlan pilin ömrü uzun olur. orada henüz konuşan denk gelmedi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap buda işin espirisi.
4 afet veya acil durumlarda amatör frekansları kullanmaya devam, ve kesinlikle VE KESİNLİKLE dinlemede kalarak kullanmaya devam. ( amerikanın son sel felaketlerinde uv-82 tarzı el cıhazları kullanan bireysel amatörlerin haberleşmesi birinci gün sonunda sekteye uğradı ikinci gün sonunda çoğunun devre dışı kaldı.şarjların ömrü yetmedi. )  afet haberleşmesi eğitimi almanızı tavsiye ederim. konuşuyor olmaktansa dinlemede kalmanın ne kadar önemli olduğunu anlarsınız. jeneratoruyle aküsüyle uv-82 nin sınırlı kabiliyetlerinin dışında, imkanlar kabiliyetinde daha yetenekli cıhazları istasyonunuza kurunuz.
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2019, 00:55:01 Gönderen: azer90 »

Çevrimdışı TA2RSI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Sait Aktaş
« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2020, 00:13:46 »
Öncelikle selamlar diliyorum.
Ben de belgemi henüz yeni alabildim.
Tabi bir yandan da işin pratiğini öğrenmek için internette düzgün kaynaklara ulaşmaya çabalıyorum.

Bu konu tam da benim aradığım soorulara yanıt niteliğinde olmuş. Bu nedenle Ersen144 arkadaşıma bir teşekkür etmek isterim.
Ben de cihaz araştırmalarımda UV 5R ön plana çıkardım. Şimdi çağrı işaretim de geldiğinden dolayı kolaylıkla temin edebileceğimi düşünüyorum ama bu aşamaya gelmeden önce de azer90'ın belirttiği gibi öncelikle dinlemeyi öğrenmek gerektiğini düşünüyorum.

Şu an Yalova'da ikamet etmekteyim ve bana çok yakın olan Karamürsel, Yalova Merkez ve Gölcük rölelerini haritalardan görebiliyorum. Sanırım öncelikle buralarla iletişim halinde olmam benim gelişebilmem için daha yararlı olacaktır.
Yeni başlayan bir amatörün ilerleme aşamalarını da söyleyebilirseniz çok memnun olurum.

Saygılar, 73

Çevrimdışı TA2EAN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Aykan KAYABAŞI
« Yanıtla #3 : 05 Şubat 2020, 03:41:32 »
Boafeng UV-5R Dual Band Cihaz, BTK yasaklı cihazlar arasında. Farklı el telsizi modellerine yönelin.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
AMATÖR TELSİZCİLİK İLE İLGİLİ YENİ YÖNETMELİK VE YENİ ÖLÇÜTLER

Başlatan TA3DP

0 Yanıt
4427 Gösterim
Son İleti 03 Aralık 2018, 17:08:25
Gönderen: TA3DP
xx
Kars'ta Sınava Girecek Olanlar

Başlatan TA2IGT

2 Yanıt