Gönderen Konu: VHF Propagasyon Tipleri 2 - Sporadic E  (Okunma sayısı 6339 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
VHF Propagasyon Tipleri 2 - Sporadic E
« : 13 Ocak 2019, 13:50:13 »
SporadicE QSO

İdeal Şartlar;
Anten: Horizontal Yagi
Cihaz tercihen SSB, çok ideal şartlarda FM
Güç: 20W ve üzeri

Sporadic kelime anlamı olarak , belirsiz, rastgele gibi bir anlama sahiptir.
Bu şartlar çok nadir oluşur , belirli tarih aralıklarında oluşur ancak çok çok uzak mesafeler ile çok net QSO yapabilmenizi sağlar.
Böyle nadir şartlar gerçekleştiğinde ise bunu değerlendirmek gerekir.

SporadicE (SpE ya da ES denir) çok yüksekte aniden oluşan bir iyon tabakası/bulut oluşumundan sinyallerin yansımasıdır..
Bu bulutun oluşumuna neyin sebep olduğu bilinmemekte ve önceden tespit edilememektedir.

SpE şartlarında görüşme yapabilmek için bu buluta yaklaşık 1000km uzakta olmak gereklidir.Sinyal bu buluttan yansıyıp bulutun diğer yanındaki 1000-1500 km mesafedeki istasyonlara ulaşabilecektir.

Peki bu şartları nasıl takip ederiz?
Birincisi, SpE özellikle Mayıs ortası gibi başlar, haziran sonunda, temmuz başında biter..Sadece gündüz olur.
Bu demek değil ki sürekli olur..
2017 de 9-10 defa rastlamama, batı almanya ve Fransa ile bile QSO yapabilmeme rağmen, 2018 de 2 defa rastladım. En uzak bir Moskova istasyonu ile görüşebildim.
Hatta bu rus arkadaşın SSB çağrısını kısa da olsa kaydetmişim.

Şartların oluşurluğunu takip etmek için, bu aylarda evde isem genelde telsizi 144.300 de SSB olarka dinlemede bırakıyordum.
Ayrıca dxmaps.com adresinden SporadicE oluşumları için mail alarmı kurdum.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap   adresinde MUF ES tabına basarsanız SpE haritasına ulaşırsınız.
Bu mevsimde birşey görmemeniz normal, ancak yazın burada bir çok numara ve renk göreceksiniz.
Yeşil renkler 30-50MHz arası SporadicE, Sarı-turuncu renkler 100-120 mhz e kadar olan bulutları, kırmızı ise VHF bandını gösterir.

Bu arada çok önemli bir not..

Yukarıda belirttiğim SpE açılımları genelde VHF 144 mhz için verilmiştir. Ancak 50 MHz te çok daha sık bu şartlara rastlanır.
Bu sene 50 MHz te legal olarak bakalım bu şartları nasıl değerlendireceğiz.

Aşağıda yazın çektiğim bir ekran görüntüsünde bulutun oluştuğu yer ve birbiri ile görüşen istsyonları görebilirsiniz.
Fotograflardan  birinde Sporadic bulutlar ve yasnıttıkları maksimum frekanslar goruluyor.
Bol bol kırmızı çizgili fotoda ise birbiri ile gorusen istasyonların gorusmeleri.

Dikkat ederseniz tum gorusmeler bulutun iki yanı arasında oluşuyor.

Ayrıca MUF (Maximum Usable Frequency- Kullanılabilir maksimum frekans) fotografına yine dikkatli bakarsanız, evet 2m bandı için şartlar zayıf, birkaç yerde uygun yansıtıcı ortam var, ancak 6m bandı oldukça yansıtıcı.

Bir ek bilgi de , bazen şansı iseniz, mutlihop qso yapılabiliyor. Yani bir SpE bulutundan bir diğerine de yansıyarak , 4-5000 km gibi mesafelere bile çıkılabiliyor.

Bu arada ilginç bir tesadüf olarak ekşisozlukteki şu yazıyı paylaşmak isterim.
Buradaki yazar arkadaş farkında olmadan arabasinin radyosuyla bir SpE açılımı yakalamış. Yozgat'tan italyan radyosu dinlemiş.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6196.0
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: VHF Propagasyon Tipleri 2 - Sporadic E
« Yanıtla #1 : 25 Mayıs 2023, 13:41:42 »
Selamlar,
Yeni bir sporadic sezonu başlarken bu konuyu kaçıran okumamış olan yeni arkadaşlar için tekrar hortlatayım dedim.

YUkarıda detaylarını verdigim için tekrar detay girmiyorum. Ama dün bu sezonun ilk sporadic qso'sunu gerçekleştirdim.

Özetleyecek olursam yaklaşık 1800 km mesafe, frekans 144.174 mod ft8

Ayrıca istanbul ankara arasında da kuvvetli bir tropo var.
Biraz önceki çağrımı istanbuldan TA2AFA da duymuş.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Propagasyon Türleri( Tropo,Sporadic E,FAI,Trans-Equal FAI,Iyonoscatter,Aurora)

Başlatan TA2NC

0 Yanıt
2537 Gösterim
Son İleti 29 Mayıs 2018, 11:41:40
Gönderen: TA2NC
xx
VHF Propagasyon Tipleri 1- Tropo

Başlatan TA2NC

1 Yanıt
4721 Gösterim
Son İleti 13 Ocak 2019, 13:23:12
xx
VHF Propagasyon Tipleri 5 - EME (Ay-Dünya-Ay)

Başlatan TA2NC

1 Yanıt
5533 Gösterim
Son İleti 16 Ocak 2019, 09:50:48
xx
VHF Propagasyon Tipleri 4 - Meteor Scatter

Başlatan TA2NC

10 Yanıt
6748 Gösterim
Son İleti 16 Şubat 2022, 11:32:43
Gönderen: klorr