Gönderen Konu: 147 Mhz yön bulma alıcı verici  (Okunma sayısı 2623 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı admka

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: ADEM KARAKUŞ
147 Mhz yön bulma alıcı verici
« : 15 Haziran 2017, 14:17:52 »
Merhaba arkadaşlar, bir sorum var ve pek zamanım kalmadı proje için umarım yardımcı olursunuz.
Radyo yön bulma alıcı verici çifti yapmam gerekiyor. Verici kısmını kendim yaptım sayılır. Ancak alıcı kısmında hem bilgi hem de malzeme eksiğim olduğu için zorlanıyorum. Vericim 147 Mhz de çalışan kuartz kristal konTrollü bir devre. Alıcı kısmında ise 2-meter 3 element yagi antenna kullanmayı planlıyorum. Ancak alıcının devre kısmında ne yapabilirim bilmiyorum. Baktığım örneklerde antene direk telsiz bağlanılarak kullanılmış. Bu mümkün mü ? Bu yöntemle sinyalin durumuna göre telsizden tepki alabilir miyim ? Eğer bunlar mümkünse, kısa süreliğine bana telsizini kullandırabilecek biri var mıdır ? kullanıp hemen geri veririm İstanbulda yaşıyorum.Beraber yapmak isteyen olursa daha mutlu olurum. Kullanabileceğim diğer yöntemler hakkında bilgi verirseniz de sevinirim. Her türlü cevabınızı yorumunuzu bekliyorum. Saygılarımla

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5728.0

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
Ynt: 147 Mhz yön bulma alıcı verici
« Yanıtla #1 : 15 Haziran 2017, 14:25:36 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhaba arkadaşlar, bir sorum var ve pek zamanım kalmadı proje için umarım yardımcı olursunuz.
Radyo yön bulma alıcı verici çifti yapmam gerekiyor. Verici kısmını kendim yaptım sayılır. Ancak alıcı kısmında hem bilgi hem de malzeme eksiğim olduğu için zorlanıyorum. Vericim 147 Mhz de çalışan kuartz kristal konTrollü bir devre. Alıcı kısmında ise 2-meter 3 element yagi antenna kullanmayı planlıyorum. Ancak alıcının devre kısmında ne yapabilirim bilmiyorum. Baktığım örneklerde antene direk telsiz bağlanılarak kullanılmış. Bu mümkün mü ? Bu yöntemle sinyalin durumuna göre telsizden tepki alabilir miyim ? Eğer bunlar mümkünse, kısa süreliğine bana telsizini kullandırabilecek biri var mıdır ? kullanıp hemen geri veririm İstanbulda yaşıyorum.Beraber yapmak isteyen olursa daha mutlu olurum. Kullanabileceğim diğer yöntemler hakkında bilgi verirseniz de sevinirim. Her türlü cevabınızı yorumunuzu bekliyorum. Saygılarımla

İyi günler Adem Bey,

öncelikle projeniz ile ilgili olarak kullandığınız alıcı ve verici devre şemalarını paylaşırsanız en azından yorumlayarak size yol gösterecek arkadaşlar olacaktır.
Kara da görüşmek, Hava da duyuşmak dileği ile...

Çevrimdışı admka

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #2 : 15 Haziran 2017, 14:34:47 »
Merhaba hemen paylaşıyorum. Verici devre bu linkte görülmektedir : Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Projede alıcı olarak 2 meter ham alıcılarının yeterli olacağını belirtmiş. Ve alıcı örneği olarak ICOM W32A kullanabileceği söylenmiş.

Çevrimdışı TA5IKT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • TA5IKT
  • İsim Soyisim: Kaya Tanyel
« Yanıtla #3 : 16 Haziran 2017, 08:52:10 »
Anladigim kadariyla amator telsiz lisansina sahip degilsiniz. Elbette bir telsiz antene bağlanarak çalışır. Telsizlerin uzerinde sinyal gücünü gösteren bir gösterge bulunur bunu takip ederek ve yagiyi çevirerek hangi yonden en güçlü sinyalin geldiğini bulabilirsiniz. Size telsizini emaneten verebilecek birini bulmaniz zor çünkü sizin lisansiniz olmadığından telsiz kullanmaniz yasal değildir.

SM-A810F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

73, Kaya TANYEL, TA5IKT

Çevrimdışı admka

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #4 : 17 Haziran 2017, 01:16:14 »
Anladigim kadariyla amator telsiz lisansina sahip degilsiniz. Elbette bir telsiz antene bağlanarak çalışır. Telsizlerin uzerinde sinyal gücünü gösteren bir gösterge bulunur bunu takip ederek ve yagiyi çevirerek hangi yonden en güçlü sinyalin geldiğini bulabilirsiniz. Size telsizini emaneten verebilecek birini bulmaniz zor çünkü sizin lisansiniz olmadığından telsiz kullanmaniz yasal değildir.

Kaya bey teşekkürler cevabınız için. Dediğiniz gibi lisansım yok o yüzden beraber denemek isteyen olursa diye umut ederek yazdım zaten. Şu anda normal devre kurmaya çalışıyorum. Umarım halledebilirim.

Çevrimdışı admka

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #5 : 20 Haziran 2017, 02:47:24 »

Kaya abi birşey daha sormak istiyorum. Yukarda bahsettiğiniz özellik tüm telsizlerde var mıdır? Ayrıca hangi modda çalıştırmak gerekiyor sinyal kalitesini görebilmek için? Saygılarımla

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Orta Dalga Alıcı Verici

Başlatan birgitay

1 Yanıt
4616 Gösterim
Son İleti 22 Ocak 2015, 21:44:00
Gönderen: TA3CB
question
Bebek Telsizi 1 Alıcı 5 Verici

Başlatan lsari86

4 Yanıt