Gönderen Konu: BASİT ALICI VERİCİ YAPIMI  (Okunma sayısı 8018 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı turker

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Havanız açık sinyaliniz güçlü olsun :)
  • İsim Soyisim: Türker BAYRAKTARLAR
BASİT ALICI VERİCİ YAPIMI
« : 08 Ekim 2012, 20:01:16 »
MERHABA ben çok ama çok basit manada ses gibi çok karışık olmayan sadece mors kodu tarzında bilgi gönderebilen switch ile çalışan bir devre yapmak istiyorum ama bunun özelliği çok çok basit olmalı.. mesela 2cmlik çap boruya 0,8mmlik bakır tel ile 100-150 sarımlık bir bobin ve küçük bir kapasitif kondansatör ile LC tank devresi oluşturarak 1 khzlik osilatörümden bir sinyal gönderip aynı esaslarla bu sinyali almak ve bir lamba led yakmak istiyorum internette yaptığım araştırmalar genelde ses aktarımı/iletimi üzerine ben işin en temeline inmek ve bu olayı gözlemleyerek anlamak istiyorum teorik makaleler ezbere yazılmış sözler gibi... germanyum diotlarla çeşitli denemelerim oldu ancak hep başarısız oldum basit bir yaptığım AM alıcı bile çalışmadı bu konuda engin tecrübeleri olan kişilerin yardımlarını bekliyorum zahemt olmazsa diyagram vb. şeylerlede açıklamalarınızı desteklerseniz çok memnun olurum. Dediğim gibi amacım hazır devre edinmek değil gözlem yapmak hesap yapmak ve öğrenmek şimdiden çok teşekkürler

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3128.0
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2012, 20:52:33 Gönderen: turker »

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
Ynt: BASİT ALICI VERİCİ YAPIMI
« Yanıtla #1 : 08 Ekim 2012, 23:21:23 »
Türker bey.Sitemize hoş geldiniz.Arkadaşların gerekli yardımı yapacağına inanıyorum.FM verici türünden olursa alıcıda yapmaktan kurtulmuş olursunuz.FM radyodan dinler veya fm bandının biraz kenarından denemelerinizi yaparsınız.Osilatör yapmayı biliyor olduğunuzu anlıyorum.Kolay gelsin.
KORSAN

Çevrimdışı turker

• Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #2 : 21 Ekim 2012, 01:40:50 »
teşekkürler öneriniz için bir de AM radyo alıcısı anteni nasıl yapabilirim yada bu kadar uzun dalga boyu olan bir sinyalin anteni için nasıl bir çözüm önerirsiniz teşekkürler

Çevrimdışı TA4AHE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 28
  • Herşey Amatörlük için...
  • İsim Soyisim: Hüseyin Erol ÜNAL
« Yanıtla #3 : 21 Ekim 2012, 22:19:22 »
AMPLUTE MODÜLASYONU A.M. antenleri genellikle ferit çubuklar üzerine sarılı bobinlerden oluşuyor olması lazım.
Dünyada yeteneksiz insan yoktur. Sadece iyi eğitilmemiş ve iyi yönlendirilmemiş insanlar vardır.

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #4 : 21 Ekim 2012, 23:53:37 »
Türker bey.AM alıcı anteni diye bir ayrım yok.Sadece kullanacağın frekansa göre anten dizaynı yapılır.Bu konuda frekansın adını koyarsak(kaç mhz) ona göre bir fikir yürütürüz.Formül dersen:ışık hızı bölü frekans=dalga boyu.Yani antenin uzunluğu.Kısaca formül bu.Daha teknik detaylarını sonra anlatırız.Sitemizde bu konuda makaleler var.Arayan bulur demişler.Kolay gelsin.73 Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı turker

• Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #5 : 26 Ekim 2012, 22:50:08 »
200 khz ile 1600 khz arasındaki uzun ve orta dalga yayın yapan radyoları dinlemek istiyorum elimde eski bir lambalı radyo var yaklaşık 50-60 yıllık bir radyo ve çalışıyor her nekadar TRT uzun ve orta dalga radyoları kapatılmış olsada akşam saatlerinde farklı ülkelere ait yayınları dinlemek mümkün ancak buna uygun bir anten ve topraklama yapmak lazım malum anten konusu telsizciler içinde önemli bir konu ve daha sonra bu anten ile çok basit şekilde çalışan bir alıcı yapmayı hedefliyorum... bu şekilde basit bir radyo yapıcam ve daha sonrada alıcı verici bir sistem kurucam ilgili arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #6 : 27 Ekim 2012, 14:23:51 »
Türker bey.Antika merakınız olmasına sevindim.O tür radyolarda alıcı anteni genelde içinde Ferit diye adlandırılan sert bir malzemenin üzerine sarılmış olarak bulunur.siz illaki çatı anteni yapmak istiyorsanız,Yapabildiğiniz uzunlukta dipol tipi anten yapmalısınız.Buda çatıya yapılacak uzun işlerden biri.Kolay gelsin.

Çevrimdışı turker

• Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #7 : 28 Ekim 2012, 22:54:14 »
Teşekkürler Mehmet bey yardımlarınız için peki bu radyo yada telsizler için anten giriş katı hakkında bilgi sahibimisiniz mesela bir transistör yardımı ile antenden gelen sinyalleri kuvvetlendirmek mümkünmü teşekkürler

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #8 : 30 Ekim 2012, 15:31:47 »
türkerbey msn ye bakınız olmazsa tekrar gönderirim.

Çevrimdışı turker

• Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #9 : 01 Kasım 2012, 23:41:02 »
msne baktım ama mesaj göremedim kusura bakmayın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı strange100

• Sitenin Sahibi
  • *
  • İsim Soyisim: murat kosar
« Yanıtla #10 : 08 Şubat 2013, 13:30:42 »
radyo cok eski bir lambalı ise icerisinde ferit komurlu bobin olmuyabilir. ozaman tamamen kablo anten ister radyo

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Basit bir FM Verici Şeması

Başlatan TA3V

9 Yanıt
17372 Gösterim
Son İleti 02 Kasım 2011, 23:00:25
Gönderen: strange100
xx
27 MHZ BASİT DİREK ALICI DEVRESİ

Başlatan turker

6 Yanıt