Gönderen Konu: SDR Cihazları ile Kısa Dalga Dinleme ve Analiz İşlemi  (Okunma sayısı 9754 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2OGH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 7
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Oguzhan Eren
Ynt: SDR Cihazları ile Kısa Dalga Dinleme ve Analiz İşlemi
« Yanıtla #15 : 24 Mayıs 2017, 18:19:38 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Emin misiniz? KEGM'in sıkça sorulan sorular dökümanında (2. sayfa 11. soru) net bir şekilde söylenmiş:

Kullanılacak cihazların özelliklerini gösterir beyan ile birlikte Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Telsiz İşletme Müdürlüğü’ne başvurulması gerekiyor.

İlgili dokümanın bağlantısı:

Bu arada SW radyo icin neden belge alinmasi gerekiyor? Arac radyolarinda bile olan bir bant.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı TA5AE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 0
  • LÜTFİ ÇULCU
« Yanıtla #16 : 24 Mayıs 2017, 22:21:12 »
E bunun da cevabını siz verin?
SW bandını dinlemek için çok çok özel bir alıcıya zaten gerek yok.Hatta  anten tesisatı bile, alıcıdan daha maliyetli olabiliyor.
Bir de 2. bir husus var.
Diyelim ki swl belgesinde şu özellikli alıcı ile dinleme yapacağım diye beyan verdiniz.
Sınra kullandığınız cihaz bozuldu ve yeni  bir yada birkaç  model alıcı cihaz edindiniz?
SWL belgesi iptal mi oldu şimdi?
.
SWL belgesi zannedersem kişiye verilir.Cihaza ise ruhsat verilir.
SWL belgesi için istenen evrakta  alıcı cihaz özelliği isteniyorsa ve belgede sadece kişi adı yazıyorsa tezat değilmidir bu?

Açıkçası;
Dünyadaki kurallara ve ülkemiz mevzuatına  tam hakim olan bir arkadaş cevaplarsa daha iyi olur.
Çünkü swl belgesi olan kişi sayısı çok az ve swl bir zevk meselesi.
 QTH şehir dışı ve rakım yüksek olursa zevki olur.
Ayrıca swl belgesine uğraşana kadar  Amatör telsiz  belgesi  almak (bu devirde) daha kolay.
Zamanında bu kadar kolay olsaydı, amatör Telsizcilik, yeni haberleşme  tekniklerine (cep telf, internet)  karşı daha dirençli olurdu ve teknolojiyi kullanmaya değil, anlamaya  yapmaya çalışan bir nesil yetişirdi.
 73

Çevrimdışı TA5AE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • LÜTFİ ÇULCU
« Yanıtla #17 : 24 Mayıs 2017, 22:22:33 »
Bu arada SW radyo icin neden belge alinmasi gerekiyor? Arac radyolarinda bile olan bir bant.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Kayıtlı listener (dinleyici) olmak için.

Çevrimdışı TA2USJ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ahmet Sezgin Duran
« Yanıtla #18 : 24 Mayıs 2017, 23:55:40 »
E bunun da cevabını siz verin?
SW bandını dinlemek için çok çok özel bir alıcıya zaten gerek yok.Hatta  anten tesisatı bile, alıcıdan daha maliyetli olabiliyor.
Bir de 2. bir husus var.
Diyelim ki swl belgesinde şu özellikli alıcı ile dinleme yapacağım diye beyan verdiniz.
Sınra kullandığınız cihaz bozuldu ve yeni  bir yada birkaç  model alıcı cihaz edindiniz?
SWL belgesi iptal mi oldu şimdi?
.
SWL belgesi zannedersem kişiye verilir.Cihaza ise ruhsat verilir.
SWL belgesi için istenen evrakta  alıcı cihaz özelliği isteniyorsa ve belgede sadece kişi adı yazıyorsa tezat değilmidir bu?

Açıkçası;
Dünyadaki kurallara ve ülkemiz mevzuatına  tam hakim olan bir arkadaş cevaplarsa daha iyi olur.
Çünkü swl belgesi olan kişi sayısı çok az ve swl bir zevk meselesi.
 QTH şehir dışı ve rakım yüksek olursa zevki olur.
Ayrıca swl belgesine uğraşana kadar  Amatör telsiz  belgesi  almak (bu devirde) daha kolay.
Zamanında bu kadar kolay olsaydı, amatör Telsizcilik, yeni haberleşme  tekniklerine (cep telf, internet)  karşı daha dirençli olurdu ve teknolojiyi kullanmaya değil, anlamaya  yapmaya çalışan bir nesil yetişirdi.
 73

Ya çok afedersiniz de, bu ofansif tavır niye? Yazdığınız son cevaplarda sinirli ifadelerden başka hiçbir şey görmüyorum. Farkında olmadan yanlış bir şey söyleyip gücendirdim mi?

Sürekli çömez soruları sormam mı bunalttı, anlamıyorum ki.

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
« Yanıtla #19 : 25 Mayıs 2017, 10:10:33 »
SWL belgesi alınırken talep dilekçenizde belge cinsi markasına yer verilmesi isteniyor, sanırım bu durum eski ruhsatlı cihaz döneminden kalma bir dilekçe olmasından kaynaklı.

Benim SWL belgemi TECSUN PL-660 WR radyo ile almıştım. Cihaz olarak ne belirttiğinizin çok bir önemi olduğunu zannetmiyorum Sonuçta SDR model marka yazsanız bile belgenizi KEGM tarafınıza yönlendirecektir.

SWL : TA134043 Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Kara da görüşmek, Hava da duyuşmak dileği ile...

Çevrimdışı TA2USJ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #20 : 25 Mayıs 2017, 10:57:00 »
SWL belgesi alınırken talep dilekçenizde belge cinsi markasına yer verilmesi isteniyor, sanırım bu durum eski ruhsatlı cihaz döneminden kalma bir dilekçe olmasından kaynaklı.

Benim SWL belgemi TECSUN PL-660 WR radyo ile almıştım. Cihaz olarak ne belirttiğinizin çok bir önemi olduğunu zannetmiyorum Sonuçta SDR model marka yazsanız bile belgenizi KEGM tarafınıza yönlendirecektir.

SWL : TA134043 Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bende başta öyle zannediyordum ama, amatör telsizcilik sınavı için öğrendiğim konular ve yönetmeliklerden bir kaç çıkarım oluştu kafamda. Yanlışsam düzeltin. Sırayla:

• Usülsüz TX yapmaya hakkım olmadığı gibi, usulsüz RX de yapamam. Yani kafama göre hadi şu frekansta ne var diye (şifreli olsa bile) bak(a)mamam lazım (uygun bir antenin var olduğunu farz ediyorum).
  • Bu yüzden telsizlerin (RX-TX) ve kısa dalga radyo alıcılarının (RX) çalışacağı frekans bantları baştan belirlenmiş. Her frekansa erişim yok, izin verilen frekans bantlarına erişim var. Tecsun PL-360 kullanıyorum, tam olarak mesela bu şekilde ayarlanmış.
  • SDR cihazları (RX) ise bant aralığı olmaksızın kendi aralığındaki her frekansa erişim sağlıyor (yine uygun antenin var olduğunu farz ediyorum). Yani erişmemem gereken frekanslara eriştirebilecek bir cihaz, demekki usulsüz RX yapmayı sağlayabilecek bir cihaz.

Tüm bunlardan yola çıkarak, KEGM'de şöyle bir şey söylenmesi mantıklı değil mi?: "Hmm... Şahıs SWL belgesi için dilekçe göndermiş ama kullanacağı cihaz usülsuz RX yapabilmeyi sağlıyor, o zaman reddedelim."

Çevrimdışı TA2MFN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ferit Nur
« Yanıtla #21 : 25 Mayıs 2017, 23:01:47 »
swl belgesi ile ilgili hatırlayabildiklerimi anlatayım: yıllar önce (20-30 yıl) kısa dalgadan yayın yapan radyo istasyonlarınna ,eğer sesini net olarak duyabilmiş iseniz, bir rapor gönderiyordunuz. bu raporda kısaca yayının tarihi, saati,konusu, varsa konukları, yayının ses kalitesi gibi bilgiler veriyordunuz. böylece yayını yapan istasyon yaptığı yayının nerelere kadar sağlıklı ulaştığı hakkında fikir edinebiliyordu. ve sizin raporunuzu okuduklarında büyük ihtimalle size küçük bir hediye bile gönderiyordu. böylece dinleyici ile yayın yapan istasyon arasında tabiri caizse interaktif bir etkileşim oluyordu (henüz internetin olmadığı yıllardan bahsediyoruz.). sizin gönderdiğiniz dinleyici raporları yayın yapan istasyon açısından altın değerindeydi.

tabiki radyo amatörlüğünü unutmayalım. a sınıfı belge alabilmek için mors bilmenin zorunlu olduğu dönemde , kısa dalga bandını dinleyen ama lisansı olmayan amatörler kolay bir şekilde swl belgesi alabiliyordu. bu belge kişiye yarı resmiyet kazandırıyordu. yukarda anlatıldığı şekilde yine sesini net olarak duyabildiğiniz amatör istasyonlara raporunuzu gönderiyordunuz. büyük ihtimalle onlar da size çam sakızı çoban armağanı bir hediye gönderiyordu.

yanlış veya eksik anlattığım bir şey varsa tecrübeli amatörler kendi anılarını da anlatarak konuya katkıda bulunurlar diye tahmin ediyorum.

sdr konusunda ise yasakların konuşulmasını anlamıyorum. eğer havada serbestçe dolaşan herhangi bir rf sinyali varsa ben onu herhangibir cihazla dinlerim.bu kadar basit. bunun yasağı olamaz. iletişimini başkalarının dinlemesini istemeyen kişi ve kurumlar ise kodlu ve kriptolu iletişimi tercih eder(zaten yapılan da bu bildiğim kadarıyla).
ancak ,tesadüfen duyduğum sinyalleri kaydedip amatörlük dışı işlerde kullanmaya kalkışırsam bu hem yasadışı bir iş olur hem de amatörlükle bağdaşmaz.
ta2mfn.blogspot.com

Çevrimdışı TA5AE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • LÜTFİ ÇULCU
« Yanıtla #22 : 25 Mayıs 2017, 23:51:08 »
Ya çok afedersiniz de, bu ofansif tavır niye? Yazdığınız son cevaplarda sinirli ifadelerden başka hiçbir şey görmüyorum. Farkında olmadan yanlış bir şey söyleyip gücendirdim mi?

Sürekli çömez soruları sormam mı bunalttı, anlamıyorum ki.
Çömezliğinizmi kalmış? Bu Y.Y. da A sınıfı belgeniz var. 
Biz eskileri, Güncel mevzuat ve teknoloji ile aydınlatmak size düşer.
Başarılar.  73

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
« Yanıtla #23 : 26 Mayıs 2017, 10:51:12 »
Çömezliğinizmi kalmış? Bu Y.Y. da A sınıfı belgeniz var. 
Biz eskileri, Güncel mevzuat ve teknoloji ile aydınlatmak size düşer.
Başarılar.  73

TA5AE - Lütfi Bey, her zaman bir şeyi öğrenmenin en iyi yolu hazır tecrübenin paylaşılmasıdır. Sizin gibi bu hobiyi yıllardır sürdüren büyüklerimiz sayesinde bizde bir şeyler öğrenmekteyiz. Sonuçta Türkiye' de A belge sahibi olmak değilde belge sahibi olduktan sonra bir şeyler yapmaya çabalamak daha önemli bence...  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73

Çevrimdışı TA2USJ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #24 : 26 Mayıs 2017, 13:34:12 »
sdr konusunda ise yasakların konuşulmasını anlamıyorum. eğer havada serbestçe dolaşan herhangi bir rf sinyali varsa ben onu herhangibir cihazla dinlerim.bu kadar basit. bunun yasağı olamaz. iletişimini başkalarının dinlemesini istemeyen kişi ve kurumlar ise kodlu ve kriptolu iletişimi tercih eder(zaten yapılan da bu bildiğim kadarıyla).
ancak ,tesadüfen duyduğum sinyalleri kaydedip amatörlük dışı işlerde kullanmaya kalkışırsam bu hem yasadışı bir iş olur hem de amatörlükle bağdaşmaz.

Teknik olarak elbette öyle. Zaten yasaklık bir durum yok, sadece belgem hala gelmediği için "belki bu yüzden kabul edilmemiştir?" gibi bir şey aklıma takıldı. Biraz tantana yapıyormuşum gibi oldu kusura bakmayın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Teşekkürler TA2MFN, TA5AE, TA1LSE  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
RADYO AMATÖRLERİ .COM WEB SDR ÜZERİNDEN KISA DALGA ( HF ) DİNLEME

Başlatan TA2MR

5 Yanıt
13304 Gösterim
Son İleti 13 Haziran 2012, 21:40:13
Gönderen: TA2MR
clip
TRT KISA DALGA YAYINLARI

Başlatan OE1TOA

41 Yanıt
32066 Gösterim
Son İleti 21 Ağustos 2016, 14:33:18
Gönderen: OE1TOA
xx
Kısa dalga dinleyicisı yardım

Başlatan TB4PRM

10 Yanıt
6022 Gösterim
Son İleti 22 Eylül 2017, 19:00:20
Gönderen: TA2OGH
xx
ON LİNE KISA DALGA DİNLENEBİLECEK BİR SİTE

Başlatan TA2VW

0 Yanıt
4257 Gösterim
Son İleti 16 Ağustos 2012, 01:05:01
Gönderen: TA2VW
xx
Lambalı Radyo ile TRT uzun dalga yayını dinleme - ne yazık ki artık yok!

Başlatan TA2MR

6 Yanıt
13049 Gösterim
Son İleti 04 Nisan 2014, 13:19:12
Gönderen: TA4AHE