Gönderen Konu: TRT KISA DALGA YAYINLARI  (Okunma sayısı 32066 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı OE1TOA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 9
  • Bir yaşam tarzıdır HAM Radio...
  • İsim Soyisim: Özcan TOK
TRT KISA DALGA YAYINLARI
« : 07 Ocak 2012, 20:06:18 »
TRT'nin Kısa dalga yayınları neden sınırlandırıldı bilen varmı arkadaşlar. Eğer TRT Kurumu elektirik tasarufu için bunu yaptıysa ne kadar kar sağlamıştır acaba bunuda çok merak ediyorum...

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2343.0
Slm olsun Tüm Gönül Dostlarina. 73

Çevrimdışı TA2AEG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Engin Karabulut
Ynt: TRT KISA DALGA YAYINLARI
« Yanıtla #1 : 12 Ocak 2012, 15:56:29 »
kurumun herhangi bir vizyonu olmayan birilerine yaranmak için popülist politikasıdır bu,aynı şey TRT2'ninde başına geldi sırada radyo3 var.

Çevrimdışı TA7AKA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Murat KAYA
« Yanıtla #2 : 20 Ocak 2012, 23:15:24 »
Önce uzun dalga sonra da orta dalga yayınları "Enerji tasarrufu " gerekçesiyle ya kapatıldı ya da sınırlandırıldı. Ardından da kısa dalgaya sıra geldi. Şu habere göz atmanızı isterim:

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Haberleşme kesinlikle stratejik önemi olan bir konu  ve "bunu dinleyen zaten azdı.." veya "bunların reklam geliri de yoktu, külli zarar..." gözüyle bakarak haberleşme kanallarını sınırlandırmak aklın mantığın alabileceği bir durum değildir. Dünyada kendini göstermek isteyen ülkelerin kısa dalga vericilerini arttırdıkları bir zamanda var olan vericilerimizi kapatmak ne anlama gelmektedir bilemiyorum. Bu arada yanlış hatırlamıyorsam, daha önce bizim yayın yaptığımız orta dalga frekanslarından biri şu anda Yunanistan tarafından kullanılıyor. Belli bir süre kullanılmayan frekanslar başkalarına tahsis ediliyor.

Kısa dalga yayınları dünyaya "Ben Buradayım", demektir. Şimdilerde kısa dalga radyomu açtığımda bol bol Çince, Almanca, İngilizce, Farsça yayın duyuyorum. Hatta sanırım PKK'ye hizmet veren, Kürtçe yayın yapan bir istasyon bile var ve çok net duyabiliyorum. Türkçe konuşmalar ise sadece diğer ülkeler Türkçe yayın yaptıklarında duyulabiliyor.

Ayrıca yapılmak istenen haberleşmeyi oldukça ucuz ve tek noktadan kolayca yönetilebilen uydu sistemlerine havale etmek. Şu anda karasal yayınların çok büyük bir kısmı uydu üzerinden alınan sinyallerle yapılıyor. Kısacası radyo-TV haberleşmesi neredeyse tamamen uyduya bağlı. Bu durumun stratejik sonuçları ise ayrı bir başlık...
Saygılarımla...

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2012, 19:19:59 »
LW SW, önceleri, o günün teknolojisi ile, tek noktadan çok yere ulaşmak için kullanılırdı. Ayrıca ülkelerin siyasi propaganda savaşları da (soğuk savaş dönemi, yani propoganda savaşı) bu yolla yapılırdı. Hatta biri diğerinin sesini kesmek için çok yakın frekansdan (birkaç khz aralıklı) yayın yapardı.

Şimdi teknoloji bunları gereksiz kılıyor. Uydu, internet vs. Herkes herşeyi oturduğu yerden iletebiliyor. Kimse de kimsenin sesini kesemiyor.

Kısacası, çalışmayan dükkan kapatılır. Lüzumsuz masraf.

TRT zaten bu güne kadar iyice şişirilmiş hantal bir yapıda. Hem personel hem techizat şişmiş de şişmiş.

Yeni yönetim bu yapıyı küçültüp daha dinamik daha üretken hale getirmeye çalışıyor.

Şimdiki genel müdür 2007 de göreve geldi. Şu günlerde de ikinci dönemine seçildi. ( Bu genel müdürün 80 li yıllarda eve telefon almak için senelerce beklendiği yıllarda, PTT'yi -telekom da ptt nin içinde idi- bugünün teknolojisine çeken adam olduğunu hatırlatayım)

Göreve geldiğinde 4 sene içinde bu yapı nasıl düzeltilir uzun istişareler yaptı. İçerideki personel ile bu işi götürürüm diye 1,5 senesini heba etti. İçeridekiler ise hiçbirşey değişmesin diye yalnızca ayak diredi.  O da yöntem değiştirdi. 2,5 senede çok iş çıkardı.

Esas hedef, TRT deki lüzumsuz personeli çalışır üretir hale getirip fazla kanalları iyi fiyata satmak. Bu sebeple peşisıra yeni kanallar açıyor ve yatmaya alışmış adamları işe zorluyor. 1 kanal en az 400milyon dolar olduğunu düşünürseniz eldeki personel ile 10 kanal açıp satsa 4 milyar dolar. TRT'nin şu anki atıl ekip ve ekipman kapasitesi ise 25 kanal eder.

Şu günlerde de fazlalık personeli eritmek için emekliliği gelmiş ama emekli olmayanlara teşvik verip göndermeye çalışıyor.

Gibi gibi. Her şey hesap ile.

Bunlar eski bir TRT çalışanı olarak yazıldı, yani konuya somut yaklaşım. Nostaljik sevda ile yaklaşırsanız duygusallıktan öte gidemez, doğru çözüm üretemez, çöker gidersiniz.
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2012, 19:31:43 Gönderen: TA2AOG »

Çevrimdışı TB7BOZ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: mustafa özkara
« Yanıtla #4 : 22 Ocak 2012, 02:28:37 »
@TA2AOG ne yazık ki olaya yaklaşımınız esnaf bakışı ile olmuş. 400 milyon liraya mal et sa t kar... Ancak benim şahsi görüşüm devlet kurumlarının ticaret yapmaması üzerinedir. Devlet kurumları dünya üzerindeki diğer yurttaşlarını maliyet hesabı yapmaksızın düşünmelidir.
"Türkçe yayın 3–4 ay için kalkmış olacağından dinleyici geri dönüşü açısından dinlenilirlik net olarak ortaya çıkacaktır." satırları da TRT'nin işleyişi hakkında bilgi veriyor zaten.
Sevgilerle, hoşçakalın.

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #5 : 22 Ocak 2012, 03:10:50 »
Esnaf bakışı? Hayret, herhalde yeterince okunmamış.

Öncelikle TRT'de kanal sayısı azalmadı, aksine arttı. Yalnızca farklı emisyon şekline geçti, FM gibi, uydu gibi, internet gibi. Konu bu kadar açık. Cızırtılı pızırtılı feeding li pahalı emisyon yerine, ucuz ve kaliteli emisyon.

"400 milyon liraya mal et sa t" değil, böyle birşey söylemedim.

TRT düne kadar 25 kanallık ekip ve ekipman kapasitesi ile bir - iki kanallık yayın yapıyordu ve kimse de izlemiyordu.

Diğer taraftan Devletin asli amaçlarına da hizmet etmiyordu. Örnek, Terör almış götürmüş, teröre bulaşan/bulaşmaya zorlanan insanı ile devlet arasında hiç bir sıcak, sevecen temas bile sağlayamıyordu.

Yani işe yarar hiçbir faydası olmadan sürekli ver ver diyen bir kitle. Biri gelmiş o adam almış, diğeri gelmiş bu adam almış, şişmiş de şişmiş. Benim sicil numaram dokuzbin küsür dü ki 1994 de ayrıldım kurumdan. Kimbilir sonra kaça kadar yükseldi.

Özel bir firma 200 kişi ile 2-3 kanal yayın yaparken bu ne hâl?

Peki ne yapıldı?

Bir şekilde bu bünye eritilmek zorunda, öyle veya böyle.

-Ya devlete de yük olacak şekilde bu adamların eline tazminatını verecek işten çıkaracaksın ki bu durumda bir sürü de işsiz açığa çıkacak (ailesinde 3 kişi olduğunu düşünürseniz durum daha da vahim).

-Ya da, bu atıl yatan ve ticari anlamda üretmeyip tüketen adamları üretir hale getirecek ve bir kanal yapısı ile bunun satışını yapacaksınız. Bu durumda hem o adam işsiz kalmamış ve üretime kazandırılmış olacak, hem de devlet para kazanacak.

Bu mudur esnaf bakışı?

Farklı bir bakış ve çözüm lütfen?

Eleştirmeden önce her boyutu düşünmek lazım.

Ayrıca her nedense bu tip eleştirileri yapanlar diğer taraftan da "nedir bu elektrik faturasındaki TRT payı, kim seyrediyor ki TRT'yi" diye veryansın ediyorlar. Bilmiyorlar ki TRT katma bütçeli bir yapıya sahiptir ve elektrikten kesilen o pay bütçeden TRT'ye akanın yanında devede kulak.
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2012, 03:26:47 Gönderen: TA2AOG »

TA1AZE
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 22 Ocak 2012, 15:26:11 »
bu  arada yeri gelmişken orta ve uzun dalgayı kapatan kısa dalgayı kısıtlayan trt nin meshur payları nelermiş bir bakalım.

yüzde 8 trt payı alınanlar

cep telefonu
işıldak
saat
kulaklık
fotoğraf makinesi
adımsayar
kalem
banyo sistemleri
navigasyon cihazı
koşu bandı
buzdolabı
internet radyo cihazı
dvd-vcd player

yüzde 16 trt payı alınanlar

set top box cihazı
fm ya da tv tuner kartı
mp3/mp4 çalar
uydu alıcısı
ev sinema sistemleri
liste dışındaki diğer cihazlar

yat ve uçakta değerden alınacak

kara taşıtları % 0.8
hava ve deniz taşıtı % 0.01 (on binde 1)

listeye bakildiginda akla gelen tek $ey bildigin haractir. i$ildak ne ya ? ko$u bandi ne ?

nelere vergi koysak diye oturup du$unen bir heyet var,
bu heyetin trt vergisini,payisini, haracini du$unmesi hadi bir nebze kabul edilebilir.

ancak bu vergi kapsaminda i$ildaga da vergi keselim, ko$u bandindan da vergi alalim diye oneri getiren var.

ali$veri$ sitelerine girip en cok satanlari listeleyip vergi onerisi getiriyo adamlar $aka gibi.

haa bu arada
milli futbolcu hakan şükür'ün 2008 -2009 yılı için haftalık net 14bin liradan, yıllık 728 bin tl ödeme yapılması, hakan şükür sadece pazar günleri trt’ nin istanbul’ daki stüdyolarına gelip, stadyum programında yorum yaparak bu parayı almış...

acaba bizim sevdiğimiz vericilerin mesarifi ne kadardır çok merak ettim şimdi hani çooook verimsiz nostaljik ya devir değişti ya...
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2012, 15:28:46 Gönderen: TA1AZE »

Çevrimdışı TA7AKA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #7 : 22 Ocak 2012, 17:59:29 »
Arkadaşlar bunun nostaljiyle, parayla, pulla alakası yoktur.

Kısa veya orta dalga yayınlarının bazı teknik avantajları vardır. Bu yayınlar herhangi bir ara aktarıcıya (röle) ihtiyaç duymadan küresel çapta dinlenebilen yayınlardır. Bir uydu veya internet yayını ile bunu kıyaslayamazsınız. Bir dinleyici sizin uydu koordinatınızı + frekansınızı veya internet adresinizi bilmeden size ulaşamaz ve belki de sizden habersizdir. Ancak kısa dalgada gezinen biri, hakkında hiçbir fikre sahip olmadığı ülkelere ait yayınları dinleyebilir. Kısa dalga yayınları bu sebeple çok dilli yapılır. Bu yayınlar ülkenin tanıtımıdır.

Bir de bu frekanslarda devletler yayın yapıyor. Bu yayınlar bir yerde o ülkenin bayrağı gibidir, sembolüdür. 

Eğer bu yayınlar bu kadar gereksiz olsaydı DRM gibi sayısal kısa dalga sistemleri kurmak üzerine bir çalışma içine girilmezdi. Eskiyen sadece "teknoloji" dir. Kısa dalga sadece platformdur ve üzerine yeni teknolojiler uyarlanabilir. Aşağıdaki siteden özellikle "listen and compare" sayfasından analog ve sayısal yayınlar arasındaki farkı dinleyerek görün.

Burada yazdıklarım tabii ki beni bağlar. TRT'nin iç dinamiklerini bilemiyorum, belki  ben de bir TRT çalışanı olsam farklı gözle bakardım. Ancak yukarıda yazdıklarımı - üç kuruşluk demiyorum ama - maddi gerekçeler göstererek gözardı etmeyi de doğru bulmuyorum. Türkiye bu alanda birikimi olan ve söz sahibi bir ülkedir ve bence en azından kısa dalga yayınlarına devam etmelidir.
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2012, 18:01:53 Gönderen: TA7AKA »

Çevrimdışı TB7BOZ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: mustafa özkara
« Yanıtla #8 : 23 Ocak 2012, 00:22:07 »
1 kanal en az 400milyon dolar olduğunu düşünürseniz eldeki personel ile 10 kanal açıp satsa 4 milyar dolar.

TA2AOG yanlış anladıysam düzeltmenizi rica ediyorum.
TA1AZE değerli tespitleriniz, TA7AKA verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkür ediyorum.
Sevgilerle...

Çevrimdışı OE1TOA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #9 : 23 Ocak 2012, 01:15:14 »
Arkadaşlar konuya ilgi gösterdiğiniz için tşk ederim. Fakat ben şunu istiyorum 49m 6120 kHz üzerinden arap yarım adası, iran, suriye 49m 5980kHz üzerinden avrupaya yayın yapan TÜRKİYENİN SESİ Radyosunu 7/24 aracımda dinlemek istiyorum. Bizim ülkemizin sesi kesilemez Tarihte [/color]TÜRKÜ böyle hatırlar. 5 Saate düşürülen yayın süresi hafta arası 2 saati zaten futbol yayınlarına gidiyor yeniden 24 Saate çıkarılabilmesi için neler yapılmalıdır mailse mail, yazılı dilekçe ise dilekçe ama bişeler yapalım derim. Bu bana ve bize yapılan haksızlıktır diye düşünüyorum. Hem vergini öde apuk supuk şeyler aldığın için Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap hemde hizmet alamamak insana biraz dokunuyor. En azından bir radyo amatörü olarak bana dokunuyor. Artı yayın süresi 5 saate düşürüldüğü gibi vericilerin watt'ı da kısılmış. Anlıcanız tam bir rezalet. Saygılar.

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #10 : 23 Ocak 2012, 02:26:57 »
Alıntı
TA2AOG yanlış anladıysam düzeltmenizi rica ediyorum.

Demek istediğim böyle bir maliyet yok. Bir köşede zaten şeker un yağ var, ama helva yok, beklersen de kokuşup gidecek. Başkasına el açıp dururken birileri hep öyle yapmamışmı yurdumun imkanlarını. Helva = Marka. Elde imkan atıl halde var zaten, bunları yeni kanal haline getirir, seyredilir de yaparsanız, adedi başına yaklaşık 400 milyon USD lik kazancınız olur. x 20~25 dedinizmi işin boyutu ortaya çıkar.

TA1AZE güzel yapmış, saçma sapan kesintileri bulup dökmüş önümüze. O paralar işte un şeker kokmasın diye isteniyor bizden. Akla bir soru da gelebilir, neden TRT giderleri bütçede olduğu gibi hazineden transfer kalemiyle karşılanmayıp böyle otomatik kesintilere bağlanıyor diye. Sebebi şu, gerçekçi kaynak gösteremediğiniz her gider, günü gelince yani para aktarmak gerekince elde para yoksa borçlanırsınız veya para basarsınız. Hep o hataları çekmiyormuyuz bugün. O sebeple falan filan maldan şu kadar oranda pay aktarıyorum dersiniz o para otomatik gelir. Adamları yatsa da TRT maaş ödeyecek, parayı nereden bulacağım diye çırpınıp durmazsınız.

Benim de lambalı radyo fantazim var ama saat içinde radyo üretiyorlar da onu üretmiyorlar işte, kafaları basmıyor adamların demekki. Uydu seyretmeye DRAKE markalı ve kanal başına 36MHz band genişliği olan analog receiverler ile başladım keretalar kestiler yayınımı. Ama ben ondan izlemek istiyorum.

Ha birde yakında karasal vericilerde digital formata döneceklermiş ki çok kötü fena bozuldum. 48 kanal kapsayan UHF bandına yüzlerce yayın sığdıracaklarmış, ama olmadı ki, nolacak benim o gariban UHF tunerlerim. Çok çok bozuluyorum, dilekçe bile verebilirim.

56Kb lik dialup internetimi de geri istiyorum kimse ilgilenmiyor.

Ülkemin sesini SW ile herhalde bundan sonra ancak cine duyurabileceğim, ins 'ler ilgilenmiyor çünkü.

Valla benim açımdan konu yeterince anlatıldı kabul ediyorum, bu sebeple kendim açısından konuyu kapatıyorum. Amatör olmak başka broadcast yayın başka.
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2012, 02:38:17 Gönderen: TA2AOG »

TB2NMR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 23 Ocak 2012, 14:01:24 »
* Milli değerlere sahip çıkmak,
* Var olan bir sistemi sürdürmek,
* Teknolojiye karşı direnmek,
* Eski teknolojiyi yenisi ile değiştirmek,
* Nostalji ve maneviyat.

Yukarıdaki mesajlardan ortaya çıkan kabaca şekil bu şekilde. Muhtemelen benzer tartışmalar AM yayınlarından FM yayınlarına geçişte de yaşanmıştır, yaşanmaya da devam edecektir. Devletin yapacağı iş aslında çok basit. Önce bunların devamını kim istiyor diye bir oylama yapacak. Oy sonuçlarına bakacak, yeterli çoğunluk var mı-var. O zaman bir mesaj daha yayınlayacak. Madem bu kadar çok istiyorsunuz o zaman elinizi cebinize atın ve herkes gönüllü 1 TL versin. Sanırım buraya mesaj yazanlar ve o günlerin anısını içinde taze yaşatanlar hariç 100 kişiyi bulamazlar ortada. Bir şeylerin olmasını o veya bu sebeple istiyoruz, kendimizce geçerli gördüğümüz sebeplerimiz var ama doğru ama yanlış. Ancak hadi dediğinizde ortada kimseyi bulamıyor ve bunları gerçekleştirmek için Facebook gibi sosyal ağlarda paylaşmaktan beğen butonlarına tıklamaktan başka bir şey yapmıyoruz. Bunların hepsi saman içinde kapanacak ve ne nostaljiyi yaşayanlar ne de bunların gerekliliğini savunanlar direnemeyecek.

Unutmayın biz tarihe destan yazmış Yavuz gemisini jilet fabrikasına göndermiş, ülkenin kaderini değiştiren Nusrat mayın gemisini de aynı amaca kurban etmişiz. Neyse ki o bari özel bir girişimci sayesinde kurtuldu. O dönemde Yavuz zırhlısının karşısına çıkarılan Averof zırhlısı ise şimdi Yunanistan'da korumaya alınmış ve müze haline getirilmiş durumda. Bizim ise Yavuz'un iki pervanesi bugün İzmit'te müze haline getirilen Gayrettepe muhribinin kapısında süs olarak duruyor. Benzer şekilde SAQ Grimeton vericisi de benzer bir sona uğramış ama bugün müze.

Ne yapacaksınız sadece siz istiyorsunuz diye geçerli sebeplerini hiçe sayacaklarını mı, ya da biz bunu kullanmıyoruz ama amatörler istiyorsa iyi bir anten kurabilir ve sürdürebilirsiniz demelerini mi? Direklerin boyasına bile paramız çıkışmaz. Dijitalleşen dünyanın esiri olmaktan kurtulamayan sistemlerin arasında kaybolup gidecekler. Bunu pek yakında bizler de haberleşme sistemlerimizde yaşayacağız. Herkesin dijital haberleşmeye geçtiği bir dünyada hala analog sistemleri kullanmaya devam etmek istiyorsanız o da ayrı bir konu.

Gönlüm stratejik önemi de dahil korunması ve devamından yanadır elbette ama olmuyorsa o zaman biraz yeni teknoloji ile mutasyona uğratıp faydalı bir amaca hizmet etmesine de sıcak bakarım.

Çevrimdışı OE1TOA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #12 : 09 Mart 2012, 06:24:16 »

No Comment Diyorum umarım bu kadar yorumun peşine anlaşılabilmişimdir Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Viyanadan saygılar Arkadaşlar. 73s
« Son Düzenleme: 09 Mart 2012, 06:41:12 Gönderen: OE1TOA »

kayalı
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 10 Temmuz 2012, 05:33:10 »
iyi sohbetti
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2012, 05:40:07 Gönderen: kayalı »

Çevrimdışı TA7AKA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #14 : 10 Temmuz 2012, 08:06:37 »
TRT tekrar kısa dalga yayınlarına başladı...

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Uzun Dalga Yayınları dinleyebilmek için ?

Başlatan tane

2 Yanıt
2298 Gösterim
Son İleti 14 Ocak 2017, 23:10:22
Gönderen: TB2MOK
moved
TAŞINDI: Uzun Dalga Yayınları dinleyebilmek için ?

Başlatan TA1LSE

0 Yanıt
1816 Gösterim
Son İleti 12 Ocak 2017, 14:15:53
Gönderen: TA1LSE
xx
Kısa dalga dinleyicisı yardım

Başlatan TB4PRM

10 Yanıt
6020 Gösterim
Son İleti 22 Eylül 2017, 19:00:20
Gönderen: TA2OGH