Gönderen Konu: QRM KONUSUNDA YARDIMA İHTİYACIM VAR  (Okunma sayısı 8108 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3IWS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Serkan B
QRM KONUSUNDA YARDIMA İHTİYACIM VAR
« : 17 Temmuz 2015, 00:45:55 »
Merhaba,
2 gün önce apartmanımın çatısına Sirio 827 anten kurdum. 6 saat süren kurulum aşamasından sonra yöneticiden daha önce izin almış olmama rağmen apartman sakinlerinin tepkisiyle karşılaştım. neyse, bu konuyu forumun başka bir bölümünde zaten  etraflıca anlatmayı düşünüyorum. bundan önce, karşılaştığım can sıkıcı QRM problemini çözmek için yardımınıza ihtiyacım var. zannedersem çatıdaki antenimin ömrü fazla uzun değil. bu süre zarfında en azından cihaz ve anten kullanımı konusunda tecrübe edinmeyi düşünüyorum.

anten kurulumunu yaptıktan sonra 30 metrelik RG-213 kablo ile oturduğum 1.kata ulaştım. cihazım president lincoln. güç kaynağı olarak ise switch'li tabir edilen genellikle led aydınlatma sistemlerinde kullanılan 12V ve 20 amperlik bir cihaz kullandım. cihazı açtığımda yaklaşık 5 şiddetinden bir parazit vardı. hava şartlarındandır diye önemsemedim. SWR ayarına geçtim. cihazım 27.215 frekansında 1.2 - 1.3 gibi bir SWR değeri verdi ki bence gayet iyi sayılır. yoğun parazit nedeniyle bir istasyon ile görüşüp deneme yapamadım.

bugün cihazı tekrar denemek istedim. o parazit yine devam ediyordu. 26 Mhz civarına gelince azalıyordu fakat frekansı yükselttikçe parazit tekrar 5 seviyelerine geliyordu. sadece çok kuvvetli yurtdışı istasyonları seçilebiliyordu ve ben sesimi duyurup duyuramadığımı bile bilmiyordum. sorunun neden kaynaklandığını bilmediğim için deneme yanılma metodunu kullanmaktan başka şansım yoktu. güç kaynağını değiştirmeye karar verdim. çarşıya çıkıp bir elektronikçiye uğradım. oradan eski tip trafolu 12 volt 7 amperlik bir güç kaynağı aldım. Eve gelip cihaza taktım. parazit yine devam ediyordu. Cihazın SWR değerini tekrar kontrol etmek istedim. o da ne?!! cihazın SWR değeri tavana vurmuştu. çok moralim bozuldu. sorun neydi acaba diye sinirlenip durdum. acaba anteni mi kurcalamışlardı? bağlantıları değiştirirken konnektör mü yerinden oynamıştı? diye düşünürken cihazı alıp aracıma gittim. oradaki mobil antene bağlayıp denedim. SWR normaldi. parazit de yoktu. sinirli sinirli tekrar eve döndüm.

eve döndüğümde tekrar 20 amperlik güç kaynağını takıp denedim. evet. SWR tekrar normale dönmüştü. ne olduğunu bir türlü anlayamadım. 7 amperlik eski tip güç kaynağını taktığımda SWR çok yükseliyor, 20 amperlik switch'li güç kaynağını kullandığımda ise SWR normale dönüyordu fakat o sinir bozucu parazit her ikisinde bir türlü kesilmiyordu.

Sorun sizce nerede? Ne yapmalıyım? zaten kurduğum anteni muhtemelen apartman yönetim kurulu toplantısı sonrası söktürecekler. bu süre zarfında en azından sorunlarımı teşhis etmeyi istiyorum ki ileride alacağım HF cihazlarda benzer problemleri yaşamayayım. zaten şevkim kırılmış durumda. yardım ederseniz sevinirim.
73.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4879.0

Çevrimdışı TA3SF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
Ynt: QRM KONUSUNDA YARDIMA İHTİYACIM VAR
« Yanıtla #1 : 17 Temmuz 2015, 22:41:22 »
Kablonda kırık olabilir. Mutlu bayramlar.

Çevrimdışı TA3IWS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #2 : 18 Temmuz 2015, 21:11:52 »
Sıfır kablo. yeni aldım.
Göndermede hiç bir sıkıntı yok. Problem dinlemede zemindeki sürekli olan kuvvetli hışırtı.

Çevrimdışı TA2ASV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • İsim Soyisim: murat sivrikaya
« Yanıtla #3 : 19 Temmuz 2015, 10:57:25 »
Bir cok nedeni olabilir anten elektrik hatlarina yakinsa yada evdeki her hanki bir aletten olabilir en iyisi saglam bir topraklama yapip denemek lazim ev icinde baska bir odada dene evin elektrik tesisati iyi degilse ondan olabilir iyi sanslar kolay gelsin 73

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #4 : 20 Temmuz 2015, 23:26:54 »
Anten bobini nin şase bağlantısını çok dikkatli kontrol et.Benimde başıma geldi.
KORSAN

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #5 : 21 Temmuz 2015, 09:39:09 »
Merhaba,

Kolay gelsin.

Anteni zaten sökeceler, diye baştan yenilgiyi kabul etmeyin !
Yönetim kuruluna katılın, orada gündeme getirsinler. Tepinsinler. Niye zararlı neden zararlı.
Herkes anten dikmek isterse, ne olur çatının hali desinler. Diyecekler,
Evet keşke herkes anten dikmek istese, deyin. O zaman apartman sakinleri herkesin huzurlu yaşaması için çatıya bir çözüm düşünecektir diye siz öne geçin.

Yok illa kaldıracağız filan derlerse, yargı yolu açık olmak üzere muhalefetini karar defterine yazdırın !

Çatı ortak alandır. O zaman herkes balkonundaki anteni, çatıdaki diji miji antenlerini söksün!
Saat 22.00'den sora sifonu çekmek yasak!
Saat 20.00'den sonra oda seviyesinin üstünde radyo televizyon açmak yasak!

Merak etmeyin, hepsinin mutlaka bir açığı vardır. Size anten yasaksa onlara da gürültü, sifon, köpek kedi, gürütü, halı çırpma, elektrik süpürgesi kullanma yasak!!!
Alttan almayın.

Karar defterine mutlaka muhalefet şerhini yazdırın!

Teknik soruna gelince.

Aslında sorunun yanıtını siz de vermişsiniz.
Güç kaynağınız sakat. Sorry.
İki kuruşluk malzemeden tasarruf ederek zengin olacağını sanan üretici kardeşimin kurbanı olmuşsunuz (öyle bir kardeşim, biyolojik kardeşim yok).

SWR ile alakasını kuramadım ama. Sevgili komşularınızdan biri kabloya toplu iğne batırmış olmasın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Güç kaynağını değiştirin.

Mesajınızı okurken aklıma başka bir konu geldi ama ona ilişkin ipucu bulamadım fazla.
Elektrik hattından internet dağıtan sistemler (powerline) varsa apartmanda,. onlar HF frekanslarını öldürür.
Normal bir radyonuz varsa (fm normal değildir, Hf olsun) bir tarama yapın. Sürekli QRM alıyorsanız, öyle bir komşunuz var demektir.

Güç kaynağını değiştirin.
RF koruması vs yoktur.
Filtresi yoktur..
Amaca uygun güç kaynağı temin edin lütfen.

Parazit yine devam ederse, kaynağını araştırın.

73'ler TA2IBY
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3IWS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #6 : 21 Temmuz 2015, 11:18:09 »
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Yakın zamanda apartman yönetim kurulu toplanacak. orada konuşurken önerilerinizi dikkate alacağım.
güç kaynağı meselesine gelecek olursak, son çare olarak aracımdaki aküyü sökerek eve getirdim. akü 12 volt 70 amper. direkt olarak aküye bağladığımda bile parazit devam etti.
bu parazit FM bandında 8-9 şiddetinde, USB bandında 4-5 şiddetinde olmak üzere sürekli bir hışırtı şeklinde.
26.000 Mhz civarında ise parazitin şiddeti 1'e kadar düşüyor.
kabloya sabotaj ihtimali olduğunu sanmıyorum çünkü antenden gelen kablo direkt olarak havalandırma bacasından aşağıya iniyor ve wc havalandırma penceresinden evime giriyor. kolay ulaşılabilir bir yerde değil.
tek umudum şehirde elektriklerin kesildiği anı yakalamak. o an akü ile denemeyi düşünüyorum.
anten bobininin şaselenmesi konusunda bir öneri olmuş. anteni ekstra topraklamak gibi birşey olsa gerek ki bunu da nasıl yapacağımı bilmiyorum. zaten bu sorunlarla uğraşmamak için fabrikasyon tak-çalıştır bir anten aldım.
anteni geniş bir bacanın üst kısmındaki beton muhafazaya monteledim. aynı yerde iki adet merkezi uydu çanağı var. ben bunlardan şüpheleniyorum.
dediğiniz gibi kısa dalga bir radyo bulup onu da dinleyeceğim.
ayrıca şunu da belirteyim. cihazı aracımda mobil anten ile kullandığımda araç hemen evin önünde olmasına rağmen parazit duymuyorum.
tekrar teşekkür ederim.
73

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #7 : 21 Temmuz 2015, 12:15:00 »
Merhaba,

Evde bir parazit kaynağı olduğu ortada. Onu bulmaya çalışın.

İşin aslı, evet telsizin de topraklanması lazım.
İşin aslı, evet antenin de topraklanması lazım.
İşim aslı, genelde bunu ihmal ediyoruz.

Benim HF antenlerde yok! Telsizde yok.
Bobinin topraklanması gibi konuya da dikkat edin.
Görüşler, QRM'in olası kaynakları konusunda.

Uydu tv alıcılarının enterferansa neden olması, çok ama çok yani yok..DECT telefonlar uydu tv sistemlerini (bazı frekanslarda) etkiler, ama ilgisi yok. Olsa olsa siz, uydu tv sisteminde enterferansa yolaçabilirsiniz. Onlar size "sarkamaz".

Akünüzü sökün veya başka bir akü bulun.
Evde telsizini bununla çalıştırın ve duruma bakalım.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #8 : 21 Temmuz 2015, 16:00:24 »
Ve bizi de bilgilendirin lütfen fırsatınız olduğunda, zira merak ettim parazitin kaynağını.

Çevrimdışı TA3IWS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #9 : 21 Temmuz 2015, 16:51:54 »
tekrar merhaba,
an itibariyle çatıya çıkıp anten üzerinde çalışma yapmam en azından apartman toplantısına kadar mümkün görünmüyor. çatıya çıkan kapının anahtarı yönetici tarafından zapturapt altına alınmış durumda.
şu durumda deneyeceğim yöntemler şunlar olacak:

1. şebeke elektriği kesildiği zaman akü ile sistemi çalıştırmak. ki bunun için çok fazla bekleyeceğimi düşünmüyorum. çünkü nispeten küçük bir yerde yaşadığımdan özellikle sabaha karşı 1-2 saat sıklıkla elektrik kesintisi oluyor. bilgisayarımın bağlı olduğu UPS kesinti sırasında alarm verdiği için kesintiden de anında haberim oluyor.

2. telsiz cihazını topraklamak. bunun için de cihazın metal kasasına bağlayacağım bakır bir kabloyu balkon demirlerine bağlamayı düşünüyorum. kalorifer borularına bağlamayı düşündüm ama evin kalorifer boruları metal değil plastik. su tesisatı borularının da plastik olduğunu düşünüyorum.

sonuçları buradan mutlaka paylaşırım.

öneri ve görüşleriniz için tekrar teşekkür ederim.
73

Çevrimdışı TA2AHP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 4
  • İsim Soyisim: Hasan Pakmen
« Yanıtla #10 : 24 Temmuz 2015, 11:32:54 »
ben de bu yöneticilerin afra tafrasını anlayamıyorum, sanki çok acayip bişey yapıyor, sanki büyük sorumluluğu veya sermayesi var, sanki o anten ile onun karısıyla kızıyla konuşucam ben, nedir abi bu heriflerin derdi...

Çevrimdışı TA3IWS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #11 : 11 Ağustos 2015, 19:42:36 »
tekrar herkese merhaba,
son gelişmeleri bildireyim. beklendiği gibi yaşadığım şehirde genel elektrik kesintisi olduğu sırada cihazımı akü ile denedim. sıfır parazit vardı. yaklaşık bir saat boyunca DX QSO gerçekleştirdim. hata 115 division (Qatar) ile qso yaptım ve dx27.net üzerinden cluster işaretlemesini bile gerçekleştirdim. cihazda ve anten sisteminde hiç bir sorun olmadığını anladım. ne zaman ki elektrikler geldi o iğrenç parazit yine cihaza çöreklendi.
...

bugün sabah işe giderken apartman görevlisiyle selamlaştım. günaydın hoşbeş derken ağzındaki baklayı çıkarttı. "hocam, apartmandakiler imza topluyormuş, anteni istemiyorlarmış" dedi. "imzaya gerek yok" dedim. "anteni zaten sökeceğim; bu arada etrafta kiralık bir daire görürsen bana haber ver" dedim. "hayırdır hocam" dedi. "evden çıkacağım" dedim.

sözün özü nihai kararımı verdim ve evden taşınıyorum dostlar. zaten evin saçma sapan masrafları nedeniyle her ay iki ev kirası ödüyordum ve bu son yaşananlar artık bardağı taşırdı.

1-2 ay içinde yeni evde yeni maceralarla görüşmek dileğiyle Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA7BB

• ömerusta
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 19
  • İsim Soyisim: Ömer Yenigün
« Yanıtla #12 : 11 Ağustos 2015, 20:11:30 »
Merhaba
En iyisi mekanı terk etmek.
73
Bilgilerimizi paylaşalım.Genç amatörler yetiştirel

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #13 : 11 Ağustos 2015, 22:35:31 »
Merhaba,

Apartman biraz garipmiş, QRM'i ile de.

Apartman biraz garipmiş, onarım giderlerini de kiracı ödüyorsa. Yani çok şükür mal sahibiyim, ama onarımlar bana ait. Ben de kızıyorum, ha bire onarım, bakım, proje katkısı ödemekten. Emekli olmanın tadını çıkarmayı henüz öğrenmemiş emekli komşularım olunca.

Eh mal sahibi olunca da imza da toplanır. Aslında hükmü nereye kadar?

Ama canınızı o kadar sıkmayın. Ben de yakında taşınacağım (kiracı olarak 1 division). Anten konusu düşündürüyor. Ama en azından ilk etapta balkondan filan bir yerlere uzatabileceğim bir "endfeed" anten bakınıyorum. En kötü ihtimalle, balkona bir vertikal ya da çatıya çok göze batmayan bir mini beam.

Sıkmayın canınızı, madem zaten hoşnut değilsiniz ve taşınma opsiyonunuz var.
Update için teşekkürler.
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2015, 09:47:05 Gönderen: TA3CY »

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Yardıma İhtiyacım Var

Başlatan TB1CIG

12 Yanıt
5114 Gösterim
Son İleti 27 Ağustos 2012, 17:42:23
Gönderen: TA2NL
xx
CB TELSİZ İÇİN YARDIMA İHTİYACIM VAR

Başlatan TA3LHG

17 Yanıt
12579 Gösterim
Son İleti 29 Eylül 2015, 21:56:21
Gönderen: TA2IKY
xx
lc metre konusunda yardım???

Başlatan TA1OZH

0 Yanıt
2817 Gösterim
Son İleti 24 Nisan 2014, 23:55:40
Gönderen: TA1OZH
xx
CİHAZ KONUSUNDA YARDIMCI OLURMUSUNUZ

Başlatan TA2ILN

5 Yanıt
3608 Gösterim
Son İleti 18 Kasım 2012, 16:51:19
Gönderen: TA3TT
xx
Cihaz konusunda yardım edebilirmisiniz ?

Başlatan By Mami

4 Yanıt
3224 Gösterim
Son İleti 17 Haziran 2013, 18:41:24
Gönderen: By Mami