Gönderen Konu: anten konusunda yardımınız lazım  (Okunma sayısı 1242 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB2GFL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: eren hazoğlu
anten konusunda yardımınız lazım
« : 10 Eylül 2020, 15:36:11 »
sevgili abilerim öncelikle hepinize 73 Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap şimdi sorumu ve yaşadıklarımı anlatmak isterim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap apartman dairesinde oturduğum için antenimi çatıya koyamayacağımı bildiğim için hemen bir çözüm üretmek zorunda kaldım ve balkon mermerine bir sıkıştırmalı diplik ve dipliğe bağlı 2 metre bir bom yaptım ucunada pvc boru geçirdim çokta sırıtmasın diye bir jpole anten aldım taktım malum bizim buralarda anten kablosu bulmak biraz zor mevcut olan tek kablo rg58 onuda aldık napalım bağladık Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap hava şartlarının da güzel gitmesi ile de bir kaç  uzak mesafe simplek görüşmem oldu ama gel gelelim milletin duyduğu adamları ben tam olarak duyamıyorum yada benim cam gibi duyduklarım beni duymuyor napalım napalım derken sonunda yönetici ile görüştüm çatıya antenimi çıkarmaya karar verdim orada da bir sorun vardı önce çokta sırıtmayan sağlam bir direğe ihtiyacım vardı gittik hurdacıya kalın eski kalorifer tesisat borusu aldık yaklışık 2.50 dibinede 1mm e yakın sac tan taban yaptık o iş halloldu ama rg58 le bu iş olmazdı hem mesafe hem kablo kalitesi işimizi bozuyordu tam kablo bakınmaya başladığımda aydına gezmeye giden bir amatör abimden telefon geldi tanıdığı bir arkadaşı ericsson tcz500 satıyor fiyatı da uygun geldi 30 metre de onu aldık her şey güzel oldu dedik ama aklım hala antende bunu buraya çıkarıyoruz ama sanırım genede güzel verim alamayacaz gibi neyse dedik takalım idare etsin kısa bir süre ondan sonra değişiriz dedim velhasıl kelam direği diktik kabloyu çektik anteni taktık derken sistemi çalışır hale getirdik ve düşündüğüm gibi çokta verimli olmasa da hem kablonun kalitesi hemde yüksekte olması bir nebze düzeltti ama hala istediğim gibi değil dünden beri bakınıyorum dual band fiber antenlere gözüme 2 seçenek takıldı kağıt üzerindeki verilere bakarsak ikisi de kafa kafaya değerlere sahip biri yerli malı yurdun malı özmak cx500 diğeri de diamond x-50 diamond fiyat olarak özmaktan neredeyse 2 kat pahalı sormak istediğime gelirsek bu iki anteni de kullanan abilerim/kardeşlerim fikirlerinizi düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi detaylı olarak bekliyorum şimdiden değerli vaktinizi bana ayırıp cevap verdiğiniz için hepinize tek tek teşekkür ederim 

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6716.0

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: anten konusunda yardımınız lazım
« Yanıtla #1 : 11 Eylül 2020, 09:14:08 »
Kablo guzel guzel olmasina da cihaz nedir?
Bazi cihazlarin (ozellikle cin mali el cihazlarinin) duymasi kotu.
Anten, kablo bir yere kadar maalesef.
Ayrica kaliteli bile olsa 30 metre koaksiyel gercekten uzun. 1.5 db'ye yakin kaybi var
Kagit uzerindeki degerleri ayni olsa da Ozmak bu degerleri neye gore olcmustur. ya da olcebilmis midir bilemiyorum.
dbi degerleri ayni ise, olcumlere  guveniyorsaniz en ucuzu hangisi ise onu alin.
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB2GFL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #2 : 11 Eylül 2020, 11:24:30 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Kablo guzel guzel olmasina da cihaz nedir?
Bazi cihazlarin (ozellikle cin mali el cihazlarinin) duymasi kotu.
Anten, kablo bir yere kadar maalesef.
Ayrica kaliteli bile olsa 30 metre koaksiyel gercekten uzun. 1.5 db'ye yakin kaybi var
Kagit uzerindeki degerleri ayni olsa da Ozmak bu degerleri neye gore olcmustur. ya da olcebilmis midir bilemiyorum.
dbi degerleri ayni ise, olcumlere  guveniyorsaniz en ucuzu hangisi ise onu alin.
cevabınız için teşekkür ederim benim için göz ardı edilebilir bir kayıp çokta önemli değil cihazıma gelecek olursak aselsan 4021 im var el cihazına bukadar uğraşmazdım emin olun Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #3 : 11 Eylül 2020, 12:22:09 »
1.5 db benim icin goz ardi edilebilecek bir deger degildir mesela.. Ayrica bir daha baktim bu kablonun 100 metredeki kaybi 6 dbi. yani 30 metrede 2 dbi kayip var. 35W lik bir telsiz kullaniyorsunuz. bunun  13 watt'i kabloda kayboluyor. neredeyse %30. ayni sey alma tarafinda da gecerli.
Ama catidan uzak yasayinca bazen bu tur kayiplara mecbur kaliniyor. Bunun yaninda karsidaki istasyonun bulundugu konum, sizin bulundugunuz bolge ile arasindaki engeller.. antenlerin patternleri ...RF konusuna etki eden cok fazla parametre var.
Bir gun duydugunuz istasyonu ertesi gun duyamayabilirsiniz mesela.. Ya da karsi tarafin sizi duyup duyamamasi da degisiklik gosterebilir.

Siz elinizdne gelen en iyi sartlari olusturun, sonrasi artik o gunku propagasyona bagli biraz da.

Kolay gelsin

Çevrimdışı TB2GFL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #4 : 28 Eylül 2020, 03:58:03 »
1.5 db benim icin goz ardi edilebilecek bir deger degildir mesela.. Ayrica bir daha baktim bu kablonun 100 metredeki kaybi 6 dbi. yani 30 metrede 2 dbi kayip var. 35W lik bir telsiz kullaniyorsunuz. bunun  13 watt'i kabloda kayboluyor. neredeyse %30. ayni sey alma tarafinda da gecerli.
Ama catidan uzak yasayinca bazen bu tur kayiplara mecbur kaliniyor. Bunun yaninda karsidaki istasyonun bulundugu konum, sizin bulundugunuz bolge ile arasindaki engeller.. antenlerin patternleri ...RF konusuna etki eden cok fazla parametre var.
Bir gun duydugunuz istasyonu ertesi gun duyamayabilirsiniz mesela.. Ya da karsi tarafin sizi duyup duyamamasi da degisiklik gosterebilir.

Siz elinizdne gelen en iyi sartlari olusturun, sonrasi artik o gunku propagasyona bagli biraz da.

Kolay gelsin
Oğuzhan bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim tekrardan bildiğim kadarı ile daha önceden Zonguldak ta yaşadınız ve yaz aylarında Zonguldak ta olmanın nimetlerinden bahsettiğiniz bir yazınızı okumuş ve yaşadığım şehiri bir kez daha sevmiştim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap hatta bu anten konusuna bukadar takık olmamın tek sebebi de sizisiniz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap kabloyu bukadar uzun tutmamanın sebebi tamamen yetmeme korkusudur normal şartlarda 20 ile 25 metre işimi görüyordu ama şua başkandan yediğim azar (kiracısın oğlum gidersin başka yere sonra kablo diye gelme bana ) kabloyu kesip kısaltamama engel oldu gerçi yardıma gelen abilerimde aynı şeyi söyle öylece ikna oldum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap oturduğum konum ne aşağıda nede çok yukarıda bilirsiniz eski ssk nın 2 üst sokağındayım denizi net görüyorum kafama takılan hep sol tarafı duymak sağ tarafımdan daha kimseyi duyamadım simpleks te şile bartına çok net giderken benim duymamam benim garibime gidiyor işin özü budur

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #5 : 28 Eylül 2020, 11:34:44 »
Hehe. Sua abi ne diyorsa dogrudur. Kesme dediyse kesme hocam Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Turkiyede bilgisine saygi duydugum cok az sayidaki "gercek" amatorlerden biridir kendisi.
Onunla beraber calisabilme  avantajina sahip oldugunuz icin gercekten sanslisiniz.

Bulunduğunuz konumdan size tavsiyem güzel bir yagi anten(5-6 elemanlı yeterli olacaktır.)  ile agirlikli olarak Istanbul yönü ile çalışmanız.
Doguda zaten pek bir şey yok.
Tropo şartlarında çok rahatlıkla Düzce, Yalova, İstanbul Bulgaristan rölelerine erişebilirsiniz. Sadece röle değil, simpleks olarak ta rahat görüşebilmeniz lazım. Ama VHF DX için ağırlıklı SSB ve Yatay polarizasyonlu anten kullanılır bunun da altını çizmek gerek.

Ben Site tarafindan rahatlikla Kırım tarafına da ulaşabiliyordum. Sizin konum biraz ters kalabilir bu durumda.
Bulunduğunuz bölgenin Line Of Sight ile ilgili pek bir sıkıntısı yok.
Olay tamamen antende bitiyor. 

Çevrimdışı TB2GFL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #6 : 30 Eylül 2020, 02:23:09 »
Hehe. Sua abi ne diyorsa dogrudur. Kesme dediyse kesme hocam Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Turkiyede bilgisine saygi duydugum cok az sayidaki "gercek" amatorlerden biridir kendisi.
Onunla beraber calisabilme  avantajina sahip oldugunuz icin gercekten sanslisiniz.

Bulunduğunuz konumdan size tavsiyem güzel bir yagi anten(5-6 elemanlı yeterli olacaktır.)  ile agirlikli olarak Istanbul yönü ile çalışmanız.
Doguda zaten pek bir şey yok.
Tropo şartlarında çok rahatlıkla Düzce, Yalova, İstanbul Bulgaristan rölelerine erişebilirsiniz. Sadece röle değil, simpleks olarak ta rahat görüşebilmeniz lazım. Ama VHF DX için ağırlıklı SSB ve Yatay polarizasyonlu anten kullanılır bunun da altını çizmek gerek.

Ben Site tarafindan rahatlikla Kırım tarafına da ulaşabiliyordum. Sizin konum biraz ters kalabilir bu durumda.
Bulunduğunuz bölgenin Line Of Sight ile ilgili pek bir sıkıntısı yok.
Olay tamamen antende bitiyor.
elmerim çok bilgili birdir kendisini çok severiz  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap şuan çatıda jpole anten ile ukrayna odessa bulgaristan varna ile simplekste sorun yaşamamaktayım heleki anteni çatıya çıkardığımdan beri söylediğim yerlerin rölelerini tropo şartlarının kötü olmasına rağmen sorunsuz tetikliyorum oralarda sorunum yok doğu da maksimum bartın ı duysam yeter bana orayı taktım kafaya millet kozludan (bizim buraların deyimi ile gozlu Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap )sorunsuz erişirken ben rüzgarlı tarafından erişemiyorum o delirtiyor beni Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
usb dvb-t karla sdr yapma konusunda yardımlarınız lazım

Başlatan TB2GFL

1 Yanıt
1039 Gösterim
Son İleti 09 Aralık 2019, 11:04:34
Gönderen: TA2NC
xx
lc metre konusunda yardım???

Başlatan TA1OZH

0 Yanıt
2816 Gösterim
Son İleti 24 Nisan 2014, 23:55:40
Gönderen: TA1OZH
xx
QRM KONUSUNDA YARDIMA İHTİYACIM VAR

Başlatan TA3IWS

13 Yanıt
8106 Gösterim
Son İleti 11 Ağustos 2015, 22:35:31
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
xx
Cihaz konusunda yardım edebilirmisiniz ?

Başlatan By Mami

4 Yanıt
3223 Gösterim
Son İleti 17 Haziran 2013, 18:41:24
Gönderen: By Mami
xx
CİHAZ KONUSUNDA YARDIMCI OLURMUSUNUZ

Başlatan TA2ILN

5 Yanıt
3607 Gösterim
Son İleti 18 Kasım 2012, 16:51:19
Gönderen: TA3TT