Gönderen Konu: ECHOLINK FREKANSLARINDA SIMPLEX MODE GÖRÜŞÜLÜR  (Okunma sayısı 6073 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1IHE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 16
  • TA1MT-Eski işaret TA1IHE / Eski işaret TB1CMX
  • İsim Soyisim: Murat KAYGISIZ
ECHOLINK FREKANSLARINDA SIMPLEX MODE GÖRÜŞÜLÜR
« : 18 Aralık 2014, 11:38:22 »
Selamlar arkadaşlar. Böyle bir başlıkta konu açtım çünkü, yeni amatör bazı arkadaşlar bölgelerindeki linklere ulaşmak için de bilmeden cihazlarını -shift ayarlı bırakıyorlar. Arkadaşlar Echolink Link Sistemleri belirtilen frekansta shift olmadan çalışır, yani simplex olarak ulaşacaksınız. Mandala bastığınızda da dinleme yaparken de frekans değişmeyecek başka bir deyişle. Bölge Röle Sistemleri başka tabii. Bazen bu durum karışabiliyor diye açıklama yapma gereği duydum. Röle ve Link farklı bir yapıdır. Echolink Link Sistemleri tek frekansta alır ve gönderir, Röle Sistemleri ise RX ve TX frekansları farklı olduğundan shift ayarlarına ihtiyaç duyarlar. Echolink Link Sistemlerinde bazılarında ancak RX ton uygulanmış olabilir, bu da listelerde yazar zaten. Yapmanız gereken shift i kapalı tutarak sadece TX TONE kısmına gerekli ayarı (67-77-88.5) gibi ton ayarını yapmaktır sadece. Amatör Röle Sistemleri'nde ise VHF için -0.600 / UHF için ise -7.600 shift uygulanmaktadır. RX tone değeri aynı şekilde değişkendir. Bazı Echolink Linklerinde ayarları doğru yaptığınız halde bazen mandala basıp bıraktığınızda geri dönüş sesini (roger) duyamayabilirsiniz, mandala bastığınızda yeterli dip gürültü ortamınızda yoksa link devreye giremeyebilir ve siz ulaşamadığınızı zannedebilirsiniz. Bu sebeple kuru kuruya mandal basmak yerine durumdan emin olmak adına çağrı işaretinizi belirterek "Burası TXXXX (çağrı işaretiniz) dinlemede beni duyan istasyon var mı?" gibi bir anons uygun olacaktır. Teşekkürler 73!

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4531.0
TA1MT - Eski işaret TA1IHE - Eski işaret TB1CMX

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: ECHOLINK FREKANSLARINDA SIMPLEX MODE GÖRÜŞÜLÜR
« Yanıtla #1 : 19 Aralık 2014, 10:29:13 »
Bilgilendirme için teşekkürler Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA8BX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: mehmet sağlam
« Yanıtla #2 : 19 Aralık 2014, 10:57:33 »
Paylaşımınız için teşekkür ederim.  Diyelim ki Cross link kuracağız 7- 8 kişinin aynı anda görüşmesi nasıl olur?

Çevrimdışı TA1ICG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Can Emre Genç
« Yanıtla #3 : 06 Kasım 2015, 18:41:14 »
Bilgi için teşekkürler. Dediğiniz hatayı aynen yapmıştım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap sayenizde düzelttim...

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

exclamation
ECHOLINK SIMPLEX RF FREKANSLARI

Başlatan TA2B

2 Yanıt
7240 Gösterim
Son İleti 02 Ocak 2019, 22:45:25
Gönderen: TA2B
xx
echolink üzerinden simplex görüşme

Başlatan TB2TSZ

4 Yanıt