Gönderen Konu: ASELSAN mobil telsiz "tarama fonksiyonu" hakkında  (Okunma sayısı 10393 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA5YY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • İsim Soyisim: ALİ YILMAZ YILDIZ
ASELSAN mobil telsiz "tarama fonksiyonu" hakkında
« : 26 Kasım 2013, 10:14:59 »
ASELSAN 4822 - 4826 - 4926 serisi mobil telsizlerde mevcut olan "tarama" fonksiyonundaki listelere nasıl kanal eklenir?

Ayrıca bu telsizlere ait kullanma kılavuzu elinde olan var mı?

Not: Kafada numara bölümü yok.

( Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap )

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3839.0

osman
  • Ziyaretçi
Ynt: ASELSAN mobil telsiz "tarama fonksiyonu" hakkında
« Yanıtla #1 : 26 Kasım 2013, 21:33:32 »
Merhabalar ortadaki tuşlardan 19 kanal hafızaya alıp taratabilirsin 73

Çevrimdışı TA5YY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #2 : 26 Kasım 2013, 22:19:51 »

Osman Bey merhaba;

Taratmayı yapıyorum da taratma listesine kanal eklemeyi yapamıyorum.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhabalar ortadaki tuşlardan 19 kanal hafızaya alıp taratabilirsin 73

Çevrimdışı TA1IHE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 16
  • TA1MT-Eski işaret TA1IHE / Eski işaret TB1CMX
  • İsim Soyisim: Murat KAYGISIZ
« Yanıtla #3 : 26 Kasım 2013, 22:39:34 »
Selamlar arkadaşım, öncelikle çift kare olan tuşa bas KNTARAMA çıkacak sonra yanındaki (sağdaki kutu işaretliye) bas ve EKLE çıkana kadar, çıkınca bir daha bastığında kanal numarasını gir ve tekrar tek kareye (sağdakine) bas, ve 19 kanala kadar bu şekilde devam et, sonra zaten 19 kanal girişi yapınca dolacak. üçgen tuşa basarak devam edebilirsin ancak kanal tuşların yoksa ok tuşları ile olur mu bilemiyorum. 73
TA1MT - Eski işaret TA1IHE - Eski işaret TB1CMX

osman
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 26 Kasım 2013, 22:41:04 »
Doğrudur ortada 2 tane tuş var 1. ye bir kere bas ve 2. ye arka arkaya bas önce çıkar yazısı çıkar liste veya kanal yok diyene kadar bas devam et ekle yaısı çıkar çıkınca hangi kanallarıhafızaya alacak iseniz  örnek 01 iki defa 2. dediğim tuşa 02 ardından 2 defa 2. dediğim tüşa bas ve devam et yer yok yazacaktır eğer yapamaz iseniz tekrar cihazın başına geçip aynı anda yapabiliriz .
Ayrıca bende program yapmak istiyorum program kartını aldım nereden başlayacağımı bilmiyorum bilgisayarım da diz üstü bu bilgisayarlarda program yapılamıyor deniliyor bilmiyorum 73.

Çevrimdışı TA5YY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #5 : 26 Kasım 2013, 22:46:11 »
@TA1HE;

Kanal tuşları olmadığı için ok tuşlarını kullanıyorum ama direk olarak dinlemede olan kanala atıyor. Sanırım tuş takımı olmadan olmayacak. Hatırlarsanız Fox Elektronik Hasan'ın yanında sizinle karşılaşmıştık. Hasan'ın tamir edeceği benim  arızalı olan RJ45 girişli ve numara pedli 4822 kafası için örnek bir kafaya itiyacı olduğunu söylemişti. Siz de "bende var, getirebilirim" demiştiniz. Bu organizasyonu ne zaman yapabiliriz?

@Osman;

4822 serici VHF cihazları programlamak için bir kılavuz hazırlamıştım.  Linki : Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  En problemsiz şekilde yapmak için malesef "com port"u olan bir PC bulmanız.

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
« Yanıtla #6 : 26 Kasım 2013, 23:53:02 »
şunlardan dolayı tarama fonksiyonu aktif olmayabilir.

1-145 mhz veya 430-440 mhz ye ait hex ler elde edilirken mvg40 proğramında bu seceneklerin aktif edilmesi lazım yani tarama var tarama yok bu bazı kanallar aktif veya pasif edilebilir.
2-bunları yapmanıza rağmen tarama yapmıyorsa 27C256 eprom işletim sisteminin versiyonunun değiştirilmesi gerekebilir 0-1-2-3 versiyonları vardır. bunu eprom okuyucu ve bu versiyonların elinizde olması yoksa bir bu versiyonla çalışan bir cihazın 27c256 sının kopya edilip boş bir 27c256 yazılması gerekir bundan sonra sorunun giderileceğini tahmin ediyorum hayırlı çalışmalar
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1IHE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #7 : 29 Kasım 2013, 18:55:16 »
Sevgili kardeşim sen bence amatörlük içerisinde sevilen davranış biçimi olan araştırmacı zihniyeti devreye sokmalısın bir an evvel,bence öncelikle RJ45 jacklarını al dişi ve erkek olarak sonra havya-lehim vs hazırla ve buluşalım bunu birlikte yapalım bana sorarsan. Bu arada programlama konusu çok da basit değil ancak istediğin kanalların listesini hazırla ben sana istediğin programı ayarlarım ve hocamın dediği gibi tuş takımın yok ama esas sıkıntı diğer version olayı olabilir, anladığım kadarı ile sendeki cihaz trunk olarak adlandırabileceğimiz tür olma olasılığı taşıyor, nereden buldun edindin ve şu an amatör frekanslar var mı içinde bunları da cevaplaman yardım için iyi olacak. Benimle tb1cmx@gmail.com mail üzerinden de istediğin zaman kontak kurabilirsin.

Çevrimdışı TA5YY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #8 : 29 Kasım 2013, 19:37:32 »
Sayın TA1HE;

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Yazınızda değindiğiniz eksik olan ve yanlış anlaşılan yerleri tamamlayayım hemen.

1-) Cihazda hali hazırda amatör kanallar yüklü. Bunu kendi araştırmalarım sonucunda kendi başıma yaptım. Hatta bu konu özelinde bir de kılavuz hazırlayıp kütük ve hex bilgileri ile gerekli programları bu forum da dahil olmak üzere paylaştım ( Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap )

2-) Cihazın kafasını rj45'e çevirmek için sizdeki kafanın durumunu sormadım. Bana ait olan ikinci bir kafanın -malum yaşından dolayı- iç kabloları koptu. Daha doğrusu Hasan'ın elinde kaldı. Eğer ki Hasan hangi kablonun nereye lehimleneceğini bulabilirse yani kopya çekebileceği ikinci bir kafa bulabilirse bana ait olan kafayı da tekrar çalışır vaziyete getirebilecek. Hatırlamadınız ama sizinle dükkanda karşılamıştık. Hatta ikinci defasında siz bir kenwood tamir ettirmiştiniz. Çıkışları yanmıştı.

3-) Bu topiği açarak cevap bulmaya çalıştığım soru ise kafada numara pedi olmayan cihazda tarama fonksiyonuna nasıl kanal ekleneceği ile ilgiliydi. Yani rj45 dönüşümü yapmak gibi bir amacım yok. Ama sizinle amatör muhabbeti yapıp çay içmek için her zaman görüşmek isterim.

Tekrar teşekkür ederim..

Çevrimdışı TA1IHE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #9 : 30 Kasım 2013, 00:56:20 »
Ali kardeşim hatırladım tabii ki sıkıntı yok,ben sadece bu kadar basit bir işlemi hex yüklemeyi teknik olarak çözmüş birinin birlikte bunu halledebileceğimizi anlatmak istemiştim, ok kopya konusunda kafa kenarda duran cihazda sıkıntı yok bana mail adresi ver istersen hemen renkleri ile paylaşayım uç bağlantılarını,amatör sohbet,amatör faaliyetlerle birleşince daha keyifli oluyor sağol varol kardeşim 73

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #10 : 30 Kasım 2013, 21:59:24 »
ön panelde numaraları olmayan bu seri cihazlar aslında çok kanallı uygulamalar için uygun değildir maksimum 15 kanal yazıp bu cihazları bırakmak gerekir.
herhangi bir kanala erişmek için ileri veya geri tuşarıyla hareket etmek sıkıcı olabilir bunun yerine numaraları üzerinde olan ön panel türü ile çalışmak daha kolay ve kısa zamanda istenilen kanal yada frekansa ulaşmak kolay oluyor bunda da sıkıntı şu olabilir 99 kanal yüklenmiş bir cihazda hangi frekansın hangi kanalda olduğunu bilmek,ve bunun için kağıt üzerinde bir liste oluşturulması ve bu listeye göre hareket edilmesi daha kolay olur.
numaraları üzerinde olmayan ön panel kafalarda tarama tuşu vardır. proğramlanması esnasında tarama fonksiyonunun aktif edilmesi gerekir. ayrıca yine bu fonsiyonun aktif edilerek elde edilen hex ler e kare eproma yazılmasına rağme cihaz tarama yapmıyorsa muhtemel sebeb 1-2-3-0 versiyonlarındaki işletim farkından olabilir yada bu tuşların teması olmayabilir.

Çevrimdışı TA5YY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #11 : 01 Aralık 2013, 11:15:34 »
Sayın TA2VW;

Cihazı programlarken tarama fonksiyonunu ekledim. Hali hazırda 3-5 adet tarama fonksiyonu listesinde mevcut. Tuşa basınca tarama aktif hake geliyor. Hatta el cihazı ile tarama listesine ait bir kanalda mandal yapınca cihaz otomatik olarak o kanala düşüyor.

Taama kistesinde bulunan kanalları silmekte de sorun yok. Menüden sil işlevini seçip devam ettiğimde tarama kistesinden kanal siliniyor.

Ben 19 adet kanal eklemek istiyorum ve esas olarak da sorun burada başlıyor. Çünkü ekleme işlevini seçince kanal numarasını soruyor. Numara pedi olmadığı için aşağı yukaru ok tuşu ile kanal değiştirip ilgili kanala gitmek istediğimde de otomatik olarak ekleme menüsünden çıkıp ana ekrana, dinleme menüsüne düşüyor.

Siz numara pedi olan cihazınıza nasıl ekleme yapıyorsunuz? Rica etsem adım adım yazar mısınız?

Teşekkür ederim ilginize...

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #12 : 01 Aralık 2013, 13:23:52 »
kanal murası ile atıyorsunuz sizde numaralar olmadığı için belki giremiyorsunuz numaralı olanda tarattırmak istediğiniz kanalın numarasını yazıyorsunuz örnek 34 ilk önce 3 tuşuna daha sonra 4 tuşuna bastığınızda 34 olarak menüsüne ekliyor bu bütün kanallar boyunca aynı numara tuşu ile atama yapıyorsunuz

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #13 : 01 Aralık 2013, 13:25:25 »
aşağı yukarı tuşu ile belki numaraları yazabilme durumunuz olabilir. bir de bunu deneyin

Çevrimdışı TA1IHE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #14 : 02 Aralık 2013, 11:51:17 »
Kardeşim RJ45 cihazın kafayı açtım ve ekte gönderdiğim gibi küçük bir plaket üstünde yollara baktığım şekli ile aşağıda veriyorum, jack karşılığı mayk uçlarını da belirteyim, kolay gelsin.

cihaz tarafı

1         3       5       7
Beyaz  boş   gri    boş

2         4      6      8
     mavi     mor   sarı   siyah

mayk tarafı

8       7      6      5       4       3         2         1
  siyah   boş   boş  mavi  boş   boş    sarı     kırmızı

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx