Gönderen Konu: Röle bağlantısı yok  (Okunma sayısı 10082 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TA1ADR
  • Ziyaretçi
Röle bağlantısı yok
« : 19 Ağustos 2013, 00:26:27 »
Merhaba,

Çok yakınlarda birkaç röle olmasına rağmen bunları alamıyorum.
Mesela Mecidiyeköy'de bir tane var. Önce tonunu ayarlamamıştım ama ayarladıktan sonra da sinyal alamadım. Hem gönderme hem de alış için bu tonun ayarlanması mı gerekiyor? Yoksa alt katlarda oturduğum için genel bir sinyal alma sorunu mu var? Belki de ayarlarımı iyi yapamadım... 3'üncü kata çıktığımda televizyon kanallarını duydum ama 439375'te yine bir şey duyamadım... 144.875'i de denedim yine bir şey yoktu.
Bir tüyo verirseniz sevinirim en azından araştırmaya devam etmek açısından faydalı olur.
Önceden teşekkürler.

73

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3685.0
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2013, 00:32:15 Gönderen: TA1ADR »

Çevrimdışı TA2IKY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 43
  • YALOVA TEKNO
  • İsim Soyisim: Kadir AKKUŞ
Ynt: Röle bağlantısı yok
« Yanıtla #1 : 19 Ağustos 2013, 00:45:48 »
selam.

verdiğiniz bu kadar tüyo ile size kimse yardımcı olamaz ki ! daha geniş tüyo vermelisiniz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

439.375 frekansına 67 ton verirseniz roleden geri dönüş duyarsınız, ben şimdi denedim role aktif.

144.875 67 ton ile echolinke bağlı olan istasyona erişebilirsiniz,

ayrıca neden kullandığınız cihazın marka ve modelini yazmıyorsunuz ?

73
TC YALOVA TEKNO Merkez.  27.215 FM

TA1ADR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 19 Ağustos 2013, 01:08:55 »
Merhaba,

Teşekkürler.
Şu an için bir el telsizim var o da dual bantlı Baofeng UV-5RE+.

Olmazsa yazılımla programlamayı deneyeyim.
Peki gönderme ve alma frekansları farklı olabilir mi rölede? Mesela röleler listesinde belirtilen frekans rölenin verici frekansı. Ben gönderirken aynı frekansta mı gönderiyorum yoksa ... ?

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: A.Tahir DENGİZ
« Yanıtla #3 : 19 Ağustos 2013, 08:13:51 »
Sadece gonderme frekansiniza roleye veya linke ulasmak icin gereken tonu koyunuz.
Alma frekansina ton koymayiniz.
Tahir, TA2T
ANKARA
A.Tahir DENGİZ, TA2T, ANKARA, KM69JS

TA1ADR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 19 Ağustos 2013, 08:16:13 »
Teşekkürler Tahir Bey,

Selamlar

TA1ADR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 19 Ağustos 2013, 08:34:12 »
Sanırım sinyal seviyesi çok düşük. 439.375 Mhz'te ışığın yanıp söndüğünü görüyorum ama ses gelmiyor. Çatıya anten taktırsam nasıl olur? Kalın kablo kullanırsan çatı anteni işe yarar demişlerdi... Çünkü en az 30 metrelik bir kablo olacak el telsizi ile anten arasında.

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #6 : 19 Ağustos 2013, 17:22:33 »
Anten isine girmeden once en ust kattaki komsudan veya catidan el cihazi ile ulasmayi deneyin, ulasirsaniz anteni mutlaka kullanin, kablonun RG214 veya RG 8 veya daha da iyisi 50 ohm Heliacs olmasina dikkat edin. Ucuz gorunen RG58 ince kablonun kaybi sizi uzecektir.
Tahir, TA2T

TA1ADR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 19 Ağustos 2013, 17:31:25 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Anten isine girmeden once en ust kattaki komsudan veya catidan el cihazi ile ulasmayi deneyin, ulasirsaniz anteni mutlaka kullanin, kablonun RG214 veya RG 8 veya daha da iyisi 50 ohm Heliacs olmasina dikkat edin. Ucuz gorunen RG58 ince kablonun kaybi sizi uzecektir.
Tahir, TA2T

Denerim Tahir Bey kablo tavsiyeniz için teşekkürler. Bugün üst kata çıktım yine röleden ses gelmedi. Bir de çatıdan denemeli.

73'ler

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #8 : 19 Ağustos 2013, 20:59:22 »
Ust katlardan da erisemiyorsaniz
1- Cihazinizi , yerini bildiginiz, alma ve gonderme frekansini dogru girdiginiz ve de ton frekansindan emin olarak yazdiginiz bir role ye ayarladiginizdan eminmisiniz. Ev disinda roleye daha yakin yerlerden bu role ile haberlesebiliyormusunuz. Role shiftini yani alma ve gonderme frekans farkini -7.6 MHz olarak yazdinizmi.
2- Cihazinizin her iki bandinin da saglikli calistigindan eminmisiniz. Bazen kullanilmis alinan cihazlar arizali olabilmektedir. Bu konuyu makul mesafedeki uzak bir cihaz ile deneyiniz, yakindaki bir cihaz ile yapacaginiz test yaniltici olabilir.

Eger tum denemeler normal ise, anten icin catiya ondan sonra karar verin. Role mevkii uzak ve birkac tepe ardinda ise roleye donuk yagi anteni kullanmaniz gerekebilir.

Bir de evin bulundugu yeri ve Role mahallinin adresini verirseniz degerlendirme daha kolay olabilir.

Calismalarinizda basailar dilerim.

A.Tahir Dengiz, TA2T

TA1ADR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 19 Ağustos 2013, 21:28:34 »
Tahir Bey,

Shift'i 0 olarak verdim (Offset). -7,6 Mhz alma frekansına mı ekleniyor? Mesela bu sitede Mecidiyeköy'deki vericinin frekansı 439.375 olarak verilmiş ton 67, bir de TX yazılı yan kolonda bu verici frekansı olsa gerek. Telsizimin alıcısı 439.375 Mhz'e ayarlanıyor herhalde. Bu shift değeri röleye göre değişir mi?
Cihazım yeni ve tarama yaptırdığımda televizyon kanallarını üst katlardan alıyordu, amatör bandını almıyor. Alıcısının çalıştığını düşünüyorum. FM bandını da gayet iyi alıyor bulunduğum kattan). Vericiyi test edemedik... Eminim cihaza tam hakim olmadığım için ve yoğunluktan zaman da ayıramadığım için bazı parametreleri eksik girdim ya da girmedim.

Yer konusunda: Şişli'deyim ve Mecidiyeköy'deki röleyi alması gerektiğini düşünüyorum her ne kadar bu bölgede evler birbirine bitişik ve beton engeller çok fazla olsa da. Bir de giriş üstü olduğu için bayağı çukurda kalıyorum.
Bahsettiğiniz testleri fırsat bulursam yapmayı deneyeceğim bir şekilde...

Teşekkürler

Selamlar
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2013, 21:38:00 Gönderen: TA1ADR »

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #10 : 19 Ağustos 2013, 23:30:43 »
Dinlerken (Rx) 439.375 MHz Gonderirken (Tx) Bu frekanstan 7.6 asagidaki frekanstan dinleyecek sekilde  eksi  7.600  MHz  Shift vermelisiniz. 0 Shift verdiginiz icin roleye giremiyorsunuz. Ton frekansi oldugunu soylediginiz 67 Hz i sadece gonderme frekansina yazin. Mecidiyekoy - Sisli arasi bulundugunuz kattan cok rahat gorusebilmeli.
UHF bandinda Radyo amatorleri Rolelerinde Shift her zaman -7.600 MHz dir. Zaten bir cok el cihazi bunu otomatik olarak verir. Sizde olmayabilir .
Mandala bastiginizda ekranda 431.775 MHz gormelisiniz ve bu frekansta tonunuz 67 Hz olmali.
Tahir DENGIZ, TA2T
Ankara

Çevrimdışı TA2IKY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • YALOVA TEKNO
« Yanıtla #11 : 19 Ağustos 2013, 23:34:05 »
TA1ADR isminiz profilinizde gözükmüyor, prfilinize isim soy isim yazarsanız size isminizle hitap ederiz.

burada manuel girişi anlatmıştım, belki işinize yarayabilir.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73

TA1ADR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 20 Ağustos 2013, 00:36:52 »
Namı müstear olarak Ekrem diyebilirsiniz zaten o ismi yazmıştım evvelce. Telaffuzu da kolaydır anlaşılması da.
Dediklerinizi yaptım. VHF'de shift olarak 600 Khz mi veriliyor ? Manüel girişte öyle anlatmışsınız.
Tüm yardımlarınıza rağmen bir türlü röleyi duyamadım (mandala bastığımda 7.600 Mhz eksik bir frekans gösteriyor)
Ama baofeng'i daha iyi kavradım o açıdan faydalı oldu.
Hepinize teşekkürler.
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2013, 00:40:19 Gönderen: TA1ADR »

Çevrimdışı TA2IKY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • YALOVA TEKNO
« Yanıtla #13 : 20 Ağustos 2013, 00:47:13 »
evet,

vhf'de  shift  - (eksi) 00.600 

uhf'de shift  - (eksi) 07.600

4 levent rolesi size yakınmıdır ?  439.200 88.5 bu roleyi de deneyin, ben yalova ilinden bu roleyi el cihazı ile açabiliyorum sıkıntı yok,

frekanslar için buradaki role listemizden faydalanabilirsiniz.  Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73

TA1ADR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 20 Ağustos 2013, 00:56:10 »
Kadir Bey teşekkürler.
Onu da duyamadım maalesef
Yarın bilgisayardan kontrol edeyim, gerekirse düzelteyim.

73

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
gm 300 role baglantisi

Başlatan TA6AUG

2 Yanıt
7283 Gösterim
Son İleti 09 Nisan 2011, 11:35:45
Gönderen: TA6AUG
xx
cobra telsiz bağlantısı

Başlatan stilo