Gönderen Konu: Röle bağlantısı yok  (Okunma sayısı 10083 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Aziz SARI
Ynt: Röle bağlantısı yok
« Yanıtla #15 : 20 Ağustos 2013, 08:55:38 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Anten isine girmeden once en ust kattaki komsudan veya catidan el cihazi ile ulasmayi deneyin, ulasirsaniz anteni mutlaka kullanin, kablonun RG214 veya RG 8 veya daha da iyisi 50 ohm Heliacs olmasina dikkat edin. Ucuz gorunen RG58 ince kablonun kaybi sizi uzecektir.
Tahir, TA2T
merhaba tahir hocam ustat benımde size bir sorum olucaktı gerçi konu dışı burda anten kablo adı geçince bende sorayım dedım yakın bır zamanda bır istasyon sahıbı olmayı düşünüyorum kafamda bir cıhaz tasarladım    HF VHF UHF çalışan bır cıhaz düşünüyorum Allah nasip ederse inşallah kullanıcam anten VHF UHF İÇİN  dıamont x300 olabılır kesın deyıl daha evvel bu antenden çok memnun kalmıştım yeni kurucam istasyonda karaköyde rg213 kalın kablo aldım 30 mtr aslında bana 25 mtr yetıyor bınanın en alt katında oturunca malum kablo boyu uzun oldu yani şunu sorucam 5 metrelık uzunluk kabloda ne kadar bir kayıp meydana getırır dıamont x 300 antenle kesmek ıstamıyorum kabloyu  saygılar

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: A.Tahir DENGİZ
« Yanıtla #16 : 20 Ağustos 2013, 09:25:54 »
RG 213 icin o boydaki fazlalik ancak keyfe keder. Gunu gelir cihazin yerini degistirirsiniz, ihtiyaciniz olur. Ek yeri kayiplari daha cok olduguna gore kesmeyin kalsin.
Tahir TA2T
A.Tahir DENGİZ, TA2T, ANKARA, KM69JS

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #17 : 20 Ağustos 2013, 10:12:50 »
RG 213 icin o boydaki fazlalik ancak keyfe keder. Gunu gelir cihazin yerini degistirirsiniz, ihtiyaciniz olur. Ek yeri kayiplari daha cok olduguna gore kesmeyin kalsin.
Tahir TA2T
teşekür ederim hocam sagolun 73

TA1ADR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 20 Ağustos 2013, 16:34:31 »
evet,

vhf'de  shift  - (eksi) 00.600 

uhf'de shift  - (eksi) 07.600

4 levent rolesi size yakınmıdır ?  439.200 88.5 bu roleyi de deneyin, ben yalova ilinden bu roleyi el cihazı ile açabiliyorum sıkıntı yok,

frekanslar için buradaki role listemizden faydalanabilirsiniz.  Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73

Bugün bilgisayardan programladım. Yine çalışmıyor.
Cihaz taşıyıcıyı gönderiyor; frekansmetre üç aşağı beş yukarı doğru frekansı gösterdi. Hatta osiloskopta da gördüm taşıyıcıyı (sadece VHF olanını) ama modülasyon yok sanki. Mandala basıp konuşurken frekansın değişmesi lazım. Sabit duruyor. Bozuk cihaz mı sattılar acaba? İtiraz süresi de geçti... yandık...
Mecidiyeköy'e yakın açık bir alana gidip oradan deneyeceğim. Ama umudumu yitirmeye başladım.

Çevrimdışı TA5ADK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: a.menderes kahrıman
« Yanıtla #19 : 20 Ağustos 2013, 16:38:33 »
Tahir hocam bu arada bende bir soru sormak istiyorum,hazır üstadı bulmuşken değerlendirmek lazım.
Bu yıl mayıs ayında yapılan sınavla amatör olmaya hak kazandım.İlk önce wouxun marka el cihazı aldım,bulunduğum yer Konya merkez.El cihazıyla konya merkezdeki rölelere rahatlıkla ulaşabililiyorum.Evim müstakil,el telsizime çatı anteni takmamın bana ekstra bir faydası olurmu.
Ayrıca 50 watt gücünde sabit bir dual band cihaz alsam Röle harici bana bir getirisi olurmu,görüşme mesafesi artarmı,veya yapılacak masrafa değermi.Cevabınız için teşekkürler.(Not el cihazımla Konya merkeze 180 Km uzaklıktan 1850 rakımı olan bir dağdan röleye ulaşabildim)

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #20 : 20 Ağustos 2013, 17:48:43 »
Ekrem Bey,
Mandala bastiginizda frekans degisip alma frekansinin 7.6 MHz altinaki degeri gostermiyorsa cihazi programlayamadiniz demektir. Yeniden ugrasmali veya bir arkadasimizdan yardim almalisiniz.
Menderes Bey,
El cihaziniza cati anteni ve hatta yagi anten baglayarak cok uzak mesafelerle dahi gorusebilirsiniz. Amatorlukte temel amac simpleks olarak en dusuk guc ile en uzun mesafe ile haberlesmek olmalidir. Bu da maksimum 4-5 watt guclu el telsizine cati anteni destegi ile kolaylikla saglanir. Sunu hep akilda tutmak gerekir:  VHF ve UHF bandlarinda daha uzaklara ulasmak icin gucu arttirmak yerine anten diregi veya kulesini biraz daha yukseltmek daha dogru, akilci, kolay ve ekonomiktir. Anadoludaki arkadaslarimiz bu yolu tercih etmeliler.  Bu islem Ankara, Istanbul, Izmir gibi RF yogunlugunun fazla oldugu bolgeler icin her zaman dogru olmayabilir. Ozellikle dual band ve jop antenli cihazlarin girislerinde genis bantli filitreler ve yukselticilerin bulunmasi daha kazancli antenlerin kullanilmasi sonunda daha fazla gurultu alacak hale gelir ve bu gurultu de yukseltilir. Bu sebeple ya kullandiginiz frekansa cok uygun kaliteli filitre kullanmalisiniz ya da tek bantta calisan mobil cihazlari tercih etmelisiniz. Yani goruyoruz ki; her nimetin bazi durumlarda bir kulfeti olabilir.
Her ikinize de amatorce calismalarinizda basarilar dilerim.

A.Tahir DENGIZ, TA2T
ANTRAK - TAMSAT
Ankara
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2013, 18:13:33 Gönderen: TA2T »

TA1ADR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : 20 Ağustos 2013, 17:54:54 »
Ekrem Bey,
Mandala bastiginizda frekans degisip alma frekansinin 7.6 MHz altinaki degeri gostermiyorsa cihazi programlayamadiniz demektir. Yeniden ugrasmali veya bir arkadasimizdan yardim almalisiniz.

Tahir Bey teşekkürler.
Mandala bastığımda ekrandaki frekans 7,6 Mhz düşüyor o konuda bir sıkıntı yok. Alma sorunu var ve verici sinyalinde konuşurken modülasyon olmaması söz konusu. Gözden kaçırdığım bir durum mu var?

73

Çevrimdışı TA5ADK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: a.menderes kahrıman
« Yanıtla #22 : 20 Ağustos 2013, 18:35:20 »
Tahir bey cevabıniz için teşekkür ederim. Ozmak X500 diye bir anten  var bu anteni tavsiye edermisiniz veya el cihazim icin hangi marka anteni tavsiye edersiniz 73

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #23 : 20 Ağustos 2013, 22:46:28 »
Bu yanitlarda her sey birbirine karisti. Konu degistikce baska baslik acilmali. Moderator kizmadan ikinci konuyu kapatmak daha dogru olur. Zaten bu anteni hic tanimiyorum. Kusura bakmayin.
A.Tahir Dengiz, TA2T

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #24 : 20 Ağustos 2013, 23:10:02 »
Bu yanitlarda her sey birbirine karisti. Konu degistikce baska baslik acilmali. Moderator kizmadan ikinci konuyu kapatmak daha dogru olur. Zaten bu anteni hic tanimiyorum. Kusura bakmayin.
A.Tahir Dengiz, TA2T
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

TA1ADR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : 21 Ağustos 2013, 15:23:35 »
Bugün Şişli'de açık bir alandan dinleme yapmayı denedim. Bazı noktalardan 4. Levent 439.200 Mhz rölesini açabildim. Demek ki alıcıda sorun yok.
Ama vericide modülasyon sorunu olduğu kanısındayım. Sorun kesinleşirse batarya ve antenini söküp cihazı Çin'e geri göndermeyi düşünüyorum onarım için.

TA1ADR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 24 Ağustos 2013, 21:40:58 »
Satıcıdan aldığım bilgiye göre modülasyonu görebilmek için hassas bir cihaz kullanmak gerekiyormuş (spektrum analizör filan mı demek istedi acaba?). Bu cihazın sapması  2,5 -5Khz olduğuna göre herhalde osiloskopta tespit edilemiyor. Bir televizyoncuya sordum telsizim yok dedi. Şu an tanıdığım başka radyo amatör de yok buralarda. Açık bir alana gidip iletişim kurmayı deneyeceğim. Bir de şunu tespit ettim. Mandala bastığımda PC'nin hoparlöründe yakın mesafeden acayip parazit yapıyor. 4-5 metre uzaklaşınca bayağı azalıyor parazit miktarı. Bunu evlerde nasıl kullanıyorsunuz? Komşularla sorun olmuyor mu?

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
gm 300 role baglantisi

Başlatan TA6AUG

2 Yanıt
7283 Gösterim
Son İleti 09 Nisan 2011, 11:35:45
Gönderen: TA6AUG
xx
cobra telsiz bağlantısı

Başlatan stilo

2 Yanıt