Gönderen Konu: ANTENLER VE YILDIRIM ?  (Okunma sayısı 6513 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

P.M.R
  • Ziyaretçi
ANTENLER VE YILDIRIM ?
« : 03 Kasım 2012, 16:41:41 »
Birşey sormak istiyorum, 6.7 metrelik  -Sirio 827 5/8 CB (HAlk Bandı) 27-30MHz Çatı Anteni- aldım.(Telsizciliğe merakım var,şu anda sınava yetişemedim,ama mayıs 2013 e girmek istiyorum.) tabi çatıya takılacak,sorum şu elektrikli havalarda  çalıştırmayacağım,ama tehlike olur mu, hobi yapalım derken kimseye zararımız olmasın.Saygılarımla.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=3177.0

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Aziz SARI
Ynt: ANTENLER VE YILDIRIM ?
« Yanıtla #1 : 03 Kasım 2012, 16:59:44 »
arakadaşım yıldıdırm tehlıkesı her telsızıcının başında ıyı topraklamayla bu işi çözersin uzun bakır çubuklar dogalgaz fırmaları bına topraklamalarında kullanıyorlar kalın bır tel veya kabloyla bu bakır çubugu çakın tabıkı eleketırk yukunu yuksek oldugu havalarda topraklama olsada dahı yınede cıhazınınzın konnetörlerını sökun bırde dip not yakınızda camıı veya parotoner takılı bır bına varsa onunda faydaasnıı görebılırsınız özellıkle sordum ben bu paratoner takan arkadaşlara dedıler abı etrafında 300 ıla 400 mtr çevresını korur oyuzden ben şanslıyım bana yakın bır paratoner hattı var oyuzden yapmadım sizde iyi topraklamayla bu işi çözersınız önumuzdekı sınavda başarılar dılerım havadan göruşmek dılegımle saygı ve sevgılerımle esen kalın TA2AZI 73

Çevrimdışı TA1IHE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 16
  • TA1MT-Eski işaret TA1IHE / Eski işaret TB1CMX
  • İsim Soyisim: Murat KAYGISIZ
« Yanıtla #2 : 12 Mart 2013, 11:13:21 »
Sormak isterim ki, sabit antenimizi dikmek istediğimiz alan etrafında takribi 50mt dahilinde bir yüksek gerilim hattı mevcut, bu yüksek gerilim kulesi bize etki eder mi , ederse nasıl koruma sağlarız tecrübeleri dinlemek isterim. Yükseklik olarak gerilim hattından daha aşağıda kalıyor anten yüksekliğimiz, bunu da belirteyim istedim.
TA1MT - Eski işaret TA1IHE - Eski işaret TB1CMX

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
« Yanıtla #3 : 21 Temmuz 2013, 11:57:39 »
kullanılacak olan anten hf vhf uhf midir. çok yüksek gerilim hattlarından bahsediyorsanız bunun etkisini bilmiyorum 380 bin volt gibi yüksek gerilimlerden bahsediyorum bu hf antenlerinde enterferansa neden olabilir. uhf vhf antenlerinde enterferans edip etmediğini bilmiyorum kanatim etmez,
normal 220 hat enerji nakil hatları vhf uhf çalışmalarını enterferans etmez kanatim odur, ancak hf çalışmalarında sokak lambaları nın  enterferans ettiği bilinir
bu da çok yakın olmanız durumunda gerçekleşir tahminim odur.
hf antenlerde dipol antenler yerden mümkün  olan en yükseğe taşınmalı çıkartılmalı en az 6 metre yükselik kazandırılmalı, hf vertikal antenlerde mümmün mertebe
şasei nin toprağa verilmesi bu mümkün değil ise anten direğine şasenin temas halinde olması sağlanmalı
eğer herhangi bir şekilde topraklama imkanı yok ise bir büyükce kova içerisine toprak koyarak topraklamayı buraya çekmeye çalışmak zaman zaman toprağın kurumasını da kontrol ederek bu kova içerisinde bulunan toprağa su dökerek hafif çamur halinde bulundurmak gerekir diye düşünüyorum
kolay gelsin hayırlı çalışmalar
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

clip
ÇATIDA BULUNAN ANTENLER VE YILDIRIM DÜŞMESİ

Başlatan TB3BAK

3 Yanıt
3951 Gösterim
Son İleti 13 Aralık 2011, 17:48:40
Gönderen: TB3BAK
xx
EMP VE YILDIRIM