Gönderen Konu: Nasıl Olunur » Kısa Dalga Dinleyicisi (SWL) Belgesi Nasıl Düzenlenir?  (Okunma sayısı 12470 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB2PMH

• Master of Comp. Analyst
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 14
  • Temeli Adalet olan Devletimiz Varola. MASTER
  • İsim Soyisim: Mehmet KİREÇOĞLU
Kısa Dalga Dinleyici Belgesi (SWL)

SWL belgesi düzenleme ve çağrı işareti tahsisi

(1) Kısa dalga dinleyici belgesi, kısa dalga dinleme cihazlarını kullanarak haberleşme yapan       
     tarafların görüşmelerini haberleşme kayıt defterine kaydeden ve bu istasyonlara SWL kartı 
     göndermek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına süresiz olarak verilir. Kısa dalga dinleyici
     belgesi sahipleri bu amaçla kullandıkları radyo alıcıları için, alıcılarının teknik özelliklerini belirtir
     bir dilekçe ile KEGM’e başvururlar.

(2) Kısa dalga dinleyici belgesi sahiplerine KEGM tarafından çağrı işareti verilir. Çağrı işareti:
    a) TA ön eki,
    b) Bulunduğu bölge numarası,
    c) Bulunduğu ilin trafik kod numarası,
    ç) Üç rakamlı sıra numarası, olmak üzere dört kısımdan meydana gelir.

(3) Kısa dalga dinleyici belgesinin düzenlenmesi ve yenilenmesi ücrete tabi değildir.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2527.0
Telsiz Radyo Amatörleri Cemiyeti - TRAC Ankara Şube Başkanlığı

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Bilgiyi Paylaşmayacaksan, ÖĞRENME !
  • İsim Soyisim: Murat DEMİRTAŞ
Merhaba,

Mehmet güzel bilgilendirme tebrik ediyorum. SWL almak için önce dinleme yapılacak cihazınızın olması gerekiyor..
Benim de SWL belgem var, SWL işaretim TA159003.

Selamlar
Eski:TA1ADM Yeni:TA2NL
www.muratdemirtas.net.tr

Çevrimdışı TB2PMH

• Master of Comp. Analyst
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 14
  • Temeli Adalet olan Devletimiz Varola. MASTER
  • İsim Soyisim: Mehmet KİREÇOĞLU
Beğenmene sevindim Murat abi, doğrudur sizinde dediğiniz gibi önce dinleme yapılacak cihazınızın olması gerekiyor.Teşekkürler.

Syg

TA8AVU
  • Ziyaretçi
murat abı sımdı benım hıc bır bılgım yok bu kısa dalga dınlemesınden kısa dalga frekansları kacla kac arasıdır ne oluyor kımler kullanıyor o kısılerle konusabılırmıyız zannedersem benım telsızımde boyle bır ozellık var ama bu ozellık var dıye dınleyebılırmıyım yada anten boyu ne olmalı nasıl olmalı bu arada benım cıhazım kenwood TH-7 bılgı verırsenız sevınırım sımdıden tesekkur eder ıyı calısmalar dılerım

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Aziz SARI
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
murat abı sımdı benım hıc bır bılgım yok bu kısa dalga dınlemesınden kısa dalga frekansları kacla kac arasıdır ne oluyor kımler kullanıyor o kısılerle konusabılırmıyız zannedersem benım telsızımde boyle bır ozellık var ama bu ozellık var dıye dınleyebılırmıyım yada anten boyu ne olmalı nasıl olmalı bu arada benım cıhazım kenwood TH-7 bılgı verırsenız sevınırım sımdıden tesekkur eder ıyı calısmalar dılerım
  slm ustadım zaten siz bir A sınıfı belgeye sahipsınız swl belgesine gerek yok sizin için zaten A lısansı.almakla kısa dalgada konuşma hakkı ellde etmişsiniz yani frekanslar sizin yapmanız gereken ıyı bır HF  kısa dalga ıstasyonu kurmanız olucak ozaman tüm dünya üstündeki amatör telsizcilerlen görüşme imkanı dogacak gerçek SWL dinleyicileri size QSL kart bile gönderir kim bilir..kenwood dual band th f7      bende kullanıyorum hf kısa dınleme yapa bılırsınız bu forumda bant palanları verılmıştır ordan takıp et yanlız cıhazın ustundekı anten kısa dalga.dınlemeye uygun deyıldır içinde deki menüde bar anten yazar onu dısabled yap akabınde bulabılırsen cıhaza uyucak teleskopık anten ve bıldıgımız tel tak uzunca anten yerınde ben dün akşam gayet güzel görüşmeler yakaladım anladıgım kadarıyla siz bu  işete yenızınız madem elınızde öyle bır cıhaz.var sürekli dinlemde kalın vaktı saatı gelınce tx yaparsınız   
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2012, 10:29:15 Gönderen: TA2AZI »

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Bilgiyi Paylaşmayacaksan, ÖĞRENME !
  • İsim Soyisim: Murat DEMİRTAŞ
Merhaba,

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap bu adresten band planini gorevilirsiniz, kisa dinleme yapabilmek icin SWL belgeniz olabilir ancak A sinifi amatorseniz SWL olmaniza gerek yoktur. Yani SWL belgeniz oldugunda 0-30 mhz arasi dinleme yaparsiniz ve bu araliktaki tum yayinlari dinleyim onlara QSL kart yollayabilirsiniz, yayin yapanlar amator telsizcilerde olabilir radyo istasyonlarida ve hepisine de QSL kart yollayabilirsiniz.

Selamlar

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

topicsolved
KISA DALGA DİNLEYİCİSİ (SWL) NEDİR,BELGESİ NASIL ALINIR?

Başlatan TA3DN

5 Yanıt
8656 Gösterim
Son İleti 10 Kasım 2014, 19:31:45
Gönderen: TA3IHP
xx
Kısa dalga dinleyicisı yardım

Başlatan TB4PRM

10 Yanıt
6015 Gösterim
Son İleti 22 Eylül 2017, 19:00:20
Gönderen: TA2OGH
topicsolved
Nasıl Amatör Radyocu Olunur?

Başlatan TA3AAA

10 Yanıt
6029 Gösterim
Son İleti 10 Ekim 2010, 16:36:06
Gönderen: TA3HS
xx
Nasıl Olunur » Yasaklanan Uygulamalar Nelerdir?

Başlatan TB2PMH

1 Yanıt
4669 Gösterim
Son İleti 02 Mart 2014, 20:38:09
Gönderen: TA2VW
xx
TAM DALGA ANTEN NASIL YAPARIM

Başlatan nejat

2 Yanıt
4569 Gösterim
Son İleti 09 Temmuz 2012, 21:28:23
Gönderen: TA2ATG