Gönderen Konu: telsiz seçimi  (Okunma sayısı 6051 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bel4o
  • Ziyaretçi
telsiz seçimi
« : 25 Şubat 2012, 16:40:37 »
selam üstatlar, ben motorlu yamaç paraşütü pilotuyum.
telsiz seçimi konusunda bilginize ihtiyacım var.
bana uygun olan hangisidir, kask kulaklığımın NAC-2000C.
teşekkür ederim şimdiden.
[telsis ismi paylaşmam konuyu daha hızlı çözecekse bir kaç favorim var]

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=2461.0
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2012, 16:58:16 Gönderen: bel4o »

Çevrimdışı TA2AHW

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Hakan Şen
Ynt: telsiz seçimi
« Yanıtla #1 : 26 Şubat 2012, 10:55:36 »
Amatör olmadığınıza göre pmr telsizlere yönelmeniz yerinde olacaktır., ya da mayıs ayında yapılacak sınava başvurabilirsiniz fakat karşı taraftafında amatör olması gerekliliği var. Tabi bunun dışında amatör telsizcilikte telsiz kullanımınının ticari maksatlarda kullanımıda yasaktır.
belirttiğim gibi pmr telsizlere yönelmeniz yerinde olacaktır, yada ilgili kurumlara başvurarak frekans tahsisi isteyebilirsiniz fakat tam olarak bilmiyorum ama bununda belli bir maliyeti olacaktır.
sizin düşündüğünüz telsizleride belirtirseniz başka arkadaşlarda  yardımcı olacaklardır.

saygılar
Eski:TA9AHS

bel4o
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 26 Şubat 2012, 16:40:31 »
WOUXUN KG-UV6D DUAL BAND / Wouxun KG 833 / KİRİSUN PT-558S / HYT TC-320 / TC446S gibi
bana önerilenler bunlar
şunu da belirtmem lazım
özellikle alıcam telsiz diyer telsizlerle de uyum lu olması şrt ve özellikle vox eller serbest özelli olması şart malum ıkı elim de meşkul olucak havada ayrıca kaskıdaki kulaklık iki jack'lı.
ayrıca evet amator telsiz sınavlarına girmeyi düşünüyorum ama uçuş esnasında herkes amatör telsizci değil ki ?
cevap için saol karmaşık bir olay bu telsizcilik yardım almadan bu işin içinden cıkamam

Çevrimdışı TA2AHW

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Hakan Şen
« Yanıtla #3 : 26 Şubat 2012, 16:48:10 »
wouxun dışındakiler yanlış bakmadıysam pmr cihazlar lisans gerektirmeyen telsizler olduğundan karşı tarafta rahatça kullanabilir, tabi sizin kask için girişin uygun olması gerekiyor, yazdığınız cihazların girişlerine tek tek bakmak lazım,  üretici sitelerinden bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Bunun dışında girişleri alacağınız telsize görede düzenleme şansınızın olacağını düşünüyorum. ama ben kabloyu kesmem aynen kalsın derseniz telsizi iyice araştırmak gerek. vertex standartın Vertex VX-351E telsizi var sağlam cihazdır.
saygılar

bel4o
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 26 Şubat 2012, 17:15:18 »
Vertex VX-351E i inceledim ama sanırsam jack kısmı uymuyor evet kesme taraftarı degilim cok pahalıya mal oldu bana dediğin dogru kulaklık girişine göre eleme yapmam lazım onu yapıyorum satıcı kurumlarla da iletişime geçiyorum ama bazılarından benim bilgim daha fazla anlamadım gitti malum mevkisi hakketmeyen o kadar çok insan var ki boşa astronomik maaş alan nese bu konu dışı
tekrar saol tıkandıgım yerde yeniden bilgi amaçlı yazarım
bilgiyi üstat'tan alıcaksın kı bilgi bilgi olsun...
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2012, 17:17:38 Gönderen: bel4o »

Çevrimiçi TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 15
  • İsim Soyisim: AHMET AK
« Yanıtla #5 : 27 Şubat 2012, 18:59:50 »
Merhaba,

Kulaklığınızın jackı aşağıdaki resimdekinden ise WOUXUN      KG-659 , KG-679, KG-669,KG-689,KG-699,KG-801,KG-703  model telsizler ile uyumlu olması gerekir.Bunun için bir garanti veremem ama fiziksel açıdan soket ve giriş yerleri bunlar ile uyumlu.Bir tanıdığınızda varsa bu model telsizlerde deneyip öyle satın almanızı tavsiye ederim.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

bel4o
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 27 Şubat 2012, 20:21:36 »
evet jack bu şekilde

Çevrimiçi TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #7 : 27 Şubat 2012, 22:42:26 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
WOUXUN      KG-659 , KG-679, KG-669,KG-689,KG-699,KG-801,KG-703

O zaman bu modellere bir göz atınız.Tercih sizin.Kolay gelsin.

bel4o
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 28 Şubat 2012, 00:28:41 »
işin içinden çıkamadığım konu da bu zaten pmr tmm da neye göre hangi özelliğine göre seçim yapmak gerekli. hangi terim ne anlama geliyor onları araştırıyorum sizler kadak bilgi sahibi değilim malum

Çevrimiçi TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #9 : 28 Şubat 2012, 18:53:51 »
PMR telsizlerin neredeyse hepsinin özellikleri aynıdır. Sizin takıldığınız yerler neler ? Ona göre bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım.

bel4o
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 28 Şubat 2012, 21:55:00 »
***mWATT RF ÇIKIŞ GÜCÜ neyi ifa ediyor çok mu az mı olması gerekli

uhf / vhf açılımı

**** mAh BATARYA SEÇENEĞİ kaç olmsa ideal

CTCSS / DCS / DTMF / 5 TON ??

Gerçek Dual Ham Bant İşletimi (V+V/U+U/V+U) ??
bunların tanımları.
ayrıca maden a.t.sınavına girerken de boş girmemiş olurum bilgileri şimdide ezberlemekte fayda var

Çevrimiçi TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #11 : 28 Şubat 2012, 22:57:07 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
***mWATT RF ÇIKIŞ GÜCÜ neyi ifa ediyor çok mu az mı olması gerekli
uhf / vhf açılımı

**** mAh BATARYA SEÇENEĞİ kaç olmsa ideal

CTCSS / DCS / DTMF / 5 TON ??

Gerçek Dual Ham Bant İşletimi (V+V/U+U/V+U) ??
bunların tanımları.
ayrıca maden a.t.sınavına girerken de boş girmemiş olurum bilgileri şimdide ezberlemekte fayda var

1.)    mWatt cihazın çıkış gücünü gösterir.PMR telsizlerde yasal olan çıkış gücü max. 500mWatt olmak durumunda.  (Watt ne kadar yüksek olursa, arazi elverdiği sürece yayın alanınız daha da artar.)

2.) UHF açılımı : Ultra High Frekans . PMR telsizler UHF bandında 446 mhz'de gönderme ve alma yaparlar.Amatör telsiz frekansları ise 430 mhz'den başlayarak 439 mhz'e kadar çıkar.(Tabi aralarda kurum/kuruluşlara tahsis edilmiş frekanslar hariç)

VHF açılımı: Very High Frekans. 144/146 mhz arası amatör frekanslardır.

3.) mah dediğiniz ise bataryanın tutabildiği enerjiyi gösterir.mah'ın yüksek olması sizin için avantajlı olur.Daha uzun süreler cihazınızı kullanabilirsiniz.

4.)CTCSS / DCS / DTMF / 5 TON  bunlar ise amatörlükte kullanılan tonlardır.Bunları bir iki cümle ile geçiştirmek kafanızda soru işaretleri bırakır.Madem sınava da hazırlanıyorsunuz tam öğrenmenizi tavsiye ederim.Forumda bu kavramlar ile alakalı geniş bilgiler mevcut.(Arama motorunda aratmanızı tavsiye ederim.)

5.)(V+V/U+U/V+U)  bunların PMR telsiz ile alakası yok.Dual bant amatör cihazlarda dinleme modlarını vs. ayarlamak için kullanılır.

Son olarak sınava hazırlanmayı düşünüyorsanız forumumuzda gerekli bilgiler fazlasıyla mevcut ve her geçen gün yeni ve güncel bilgiler eklenmekte.Bu konu üstünden sınava yönelik sorularınızı açıklamak doğru olmaz, konu dağılır.Önce ki satırlarımda dediğim gibi arama motorunda kafanıza takılan her tür konuyu yazarak arama yapınız.Mutlaka cevabı çıkacaktır.Oldu da çıkmaz ise yeni konular eşliğinde sorarsınız.
Kolay gelsin şimdiden sınavda başarılar.

73,

bel4o
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 29 Şubat 2012, 00:53:33 »
bilgi sahibi olmak güzel paylaşmak apayrı güzel.
teşekkür ederim bilgiler için.
evet arama motora yazar bakarım.
saol çok yardımcı oldun...

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Yardım, Doğru telsiz seçimi ve yurt dışından telsiz getirme

Başlatan TA1ABB

0 Yanıt
3787 Gösterim
Son İleti 16 Eylül 2012, 20:07:36
Gönderen: TA1ABB
xx