Gönderen Konu: AMATÖR TELSİZ CİHAZI İTHALATI  (Okunma sayısı 68243 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 97
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
Ynt: Gümrük emniyetten yazı istiyor
« Yanıtla #15 : 26 Şubat 2012, 14:59:51 »
Değerli Arkadaşlar,

Çok kısa zamanım olduğu için tüm yazışmaları okuyamadım. Ancak, öncelikle sitemizdeki  Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap başlıklı yazışmaları okumanızda yarar vardır. (Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap)

AMATÖR TELSİZCİ'lerin yurt dışından AMATÖR TELSİZ CİHAZI getirmesi ya da ithal etmesi, ancak bu cihazın Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından Türkiye'ye ithaline izin verilmiş olması ile mümkündür. İthaline izin verilen amaatör telsiz cihazları link'i aşağıdadır.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Amamatör telsiz cihazı ithal etmeden önce bu listeye mutlaka bakınız. Çünkü yeni cihaz ithal izinleri olabileceği gibi mevcut ithal izinleri de kaldırılmış olabilir.

Konu kaçakçılık aşamasında olmadığı takdirde gümrükteki bir amatör telsizin güvenlik güçleri ve adliye ile bir ilgisi oymayıp sadece BTK ve elektronik haberleşme kanun ve yönetmelikleri ile ilgisi vardır.

BTK'nın eski Gümrük Müsteşarlığı yeni T.C.Gümlük ve Ticaret Bakanlığı'na bu konuda bilgilendirme yazıları yazılmış ve gümrük listeleri de buna göre düzenlenmiştir.

İthaline izin verilmemiş bir amatör telsizi gümrük ve PTT kontrolünde alıcısına verilmez ve BTK'dan fatura onayı veya yazı ile ithaline izin verdiği bildirilmezse iade edilir.

Ayrıca amatör telsiz cihazlarının profesyonel amaçlı değil, şahsi ihtiyaç temini için ithal edilmesi gerekmektedir.

Selamlar.

İLGİ BİLGİ, KÜLTÜRLÜ BİLGİ GÜÇTÜR.

Çevrimdışı TA1TD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 12
  • TA1ATD
  • İsim Soyisim: Tezcan Delibay
« Yanıtla #16 : 26 Şubat 2012, 21:30:34 »
Ramazan hocamın söylediği gibi BTK nın ithaline onay veren amatör cihazlar listesinde sizin almış olduğunuz KG-UVD1P cihazı bulunmaktadır. BTK nın bu listesinide yanınıza alarak gümrükteki memur arkadaşlarla gerekirse bir üst makamdaki müdürleri ile görüşmeniz. Bu cihazın ithalında herhangibir yasal engeliniz yok.
Koay gelsin
TA1ATD

Çevrimdışı TA8AKS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 2
  • İsim Soyisim: FATİH AKSU
« Yanıtla #17 : 26 Şubat 2012, 21:58:52 »
Ben k.maraş'tayım. Telsiz istanbuldan malatya bölge gümrüğe sevkedilmiş. bölge gümrüğü aradım, telsizi satın aldığınız sitedeki o telsizin özelliklerinin yazılı bulunduğu sayfanın çıktısını alıp emniyette onaylatmanız ve bize fakslamanız gerekiyor dediler. Biz kıyı emniyetinin verdiği belge süs için mi verildi? dedim. Belgeyi pek de sallamıyorlar nedense. Neyse beklerken bi baktım telsizi malatya ptt, gümrük muayenesine sokmadan  direk kmaraş'a göndermiş. K.Maraş ptt'deki gümrük memuruyla görüşerek zar zor alabildim. Bi de 50 tl vergi ödedim. Vergiyi öderiz sorun değil. Nedense korkuyorlar. Kimle görüşeceksin filan falan soruyorlar:) Belgeyi ve belgenin arkasındaki kırmızıyla yazılmış yazıyı gösteriyorum okumuyorlar bile. Anlamadım gitti. Neyse sonuçta alabildim.

Çevrimdışı TA1TD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 12
  • TA1ATD
  • İsim Soyisim: Tezcan Delibay
« Yanıtla #18 : 26 Şubat 2012, 22:05:14 »
hayırlı olsun 

Çevrimdışı TA8AKS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #19 : 26 Şubat 2012, 22:28:13 »
Teşekürler.

Çevrimdışı TB3CMT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Murat TALAZGİL
« Yanıtla #20 : 26 Şubat 2012, 22:31:53 »
Hayırlı olsun, 50 TL ne vergisiymiş ki? 75 eruoyu geçmiyorsa vergi alamazlar. geçse bile sadece geçen kısmına %20 maktu vergi alabilirler...  Ne biçim adam bu gümrükçüler ya, ne kanun tanıyolar ne bişey...

Bende geçen hafta ABD'den 90 USD'ye mobil cihaz aldım, PTT evime kadar sorunsuz getirdi... Ne gümrük ne vergi...

Çevrimiçi TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 15
  • İsim Soyisim: AHMET AK
« Yanıtla #21 : 26 Şubat 2012, 23:03:48 »
Geçen pazartesi Bursa'dan yeni amatör olmuş bir abimin başına da aynısı geldi ne yazık ki... Üstelik birde " Biz nereden bilelim siz PKK'lı mısınız değil misiniz " diye tabiri caizse suçlamaya maruz kaldı.  Belgenin suratına bakan yok.Aynı şekilde 47 TL o da vergi ödedi.Umarım ileride bu tür sorunlar ile karşılaşmayız.

Çevrimdışı TA8AKS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #22 : 27 Şubat 2012, 22:23:12 »
zaten bizim şansımızdanmıdır nedir bize geldiğinde yönetmelik kanun ne varsa değişir:)

Çevrimiçi TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 15
  • İsim Soyisim: AHMET AK
« Yanıtla #23 : 27 Şubat 2012, 22:36:57 »
Merhaba.

Geçen ay 409 dan telsiz sipariş eden bir arkadaşımızın başına gelenler

Bilgi amaçlıdır:

daha önceki son uygulamada gümrüge takılan telsizi 50 tl gümrük ödeyerek alabiliyorduk.

Artık tüm telsizler bedeli düşük olsada gümrüge takılıyor.

Gümrüge cihazımızı almak için başvuru yaptık ve bize telsiz için yılbaşında uygulamaya başlanan

TAREKS e kayıt yaptırmamız gerektiğini şöylediler.

TAREKS Nedir :

Sadece telsizciler için değil hoby amaçlı RC oyuncaklarda da aynı sorun var

İzmir de bulunan bölge başkanlığına başvuru yapınca işlem başına 150 Tl ücret ödememiz ayrıca e-imza almamız gerektiği söylendi.fakat karmaşık işlemler nedeniyle cihazı alamadık.

İlgili yönetmelik:

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşımız varsa burdan paylaşırsa faydalı olacağı kanatindeyim.

Ali Rıza Bey selamlar.  Diğer hobim olan Rc modelcilik için bende yurtdışından malzeme alıyorum.Ve yakın zamanlarda yaklaşık 50 dolarlık malzeme aldım.Ancak gümrüğe takılmadı. Farklı bir alışverişimde ise Lira cinsinden 560 liraya yakın bir siparişte gümrüğe takıldı.Ya benim şansımdan ilk alışverişim takılmadı, ya da ücreti düşükde olsa gümrüğe takılma uygulaması telsizlere uygulanmakta.

73

TB2PBM
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : 28 Şubat 2012, 10:51:08 »
Konuyla ilgili arkadaşlara yardımcı olabilir belki,başımdan geçen ufak bir anekdot..Yer tutmasın diye sadece link veriyorum

Çevrimdışı TA4AZB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 34
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ali Ziylan
« Yanıtla #25 : 17 Ocak 2015, 01:38:41 »
Merhaba,
Ramazan Bey'in sayfa başında (15 numaralı mesaj) verdiği link
güncel midir?
Bu listeye baktığımda, amatör bitlik gruplarında satışta bulunan bazı cihazların listede olmadığını gördüm. Örneğin, listede Baofeng'den sadece UV-5R var.
Internette biraz araştırma yapınca Baofeng UV-82 cihazı başlangıç olarak almayı düşündüm. Hem fiyatı uygun, hem de UV-5R'den daha iyi olduğu söyleniyor. Cihazın spesifikasyonlarına bakıldığında, izin verilen cihazlara benzer olduğunu görüyoruz. Muhtemelen herhangi bir firma bu cihazı getirmek için başvuruda bulunmamış.

Şu an Banggod.com isimli sitede posta dahil fiyatı 41.99 $. Türkiye'de de yaklaşık 200 Tl'ye çeşitli yerlerde gördüm. Ancak BTK'nın izin verdiği cihazlar içinde bu telsizi göremeyince ne yapacağımı bilemedim.
Hukuken, bu cihazı kullanmakta sorun var mı?
Teşekkürler.

« Son Düzenleme: 17 Ocak 2015, 01:40:55 Gönderen: TA4AZB »

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • ta3dp@hotmail.com
« Yanıtla #26 : 19 Ocak 2015, 19:35:49 »
Değerli Arkadaşlar,

Haberleşme Hürriyeti ve dolayısıyla  telsiz ve amatör telsiz cihazlarının satın alınması ve ithatı, kullanılması ile ilgili işlemler;
1-) 9/11/1982 tarihli ve 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası,
2-) 5/11/2008 tarihli ve 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu,
3-) 4/2/1924 tarihli ve 406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanunu,
4-) 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun,
5-) Telsiz İşlemlerine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik,
6-) Spekturm Yönetimi Yönetmeliği,
7-) Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları Yönetmeliği, 
8-) Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanlarının Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelik,
9-) Dış Ticarette Standardizasyon Tebliği-Tebliğ  No: 2006/8,
10-) Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanlarının İthalat Denetimlerine Dair Dış Ticarette Standardizasyon Tebliği-Tebliğ No: 2010/8,
11-) Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği,
12-) Amatör Telsizcilik Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği
Hüküm, usul ve esaslarıyla ilgili diğer gümrük, ithalat, teknik vb. hukuki düzenlemelerin kapsamında yapılmaktadır.

Bilgi Teklolojileri ve İletişim Kurumu da yukarıdaki hukuki (idari-teknik) düzenlemelerin hüküm, usul ve esaslarına “amatör telsiz ithalat izni” vermektedir.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapİZ_CIHAZI.xls

Diğer taraftan gümrük-ithalat mevzuatına göre “şahsi ihtiyaç” için herhangi bir cihaz’dan en fazla iki adet ithal edilebilir. İki adetten fazla ithal edilmesi halinde “ticari amaç” kapsamına girmekte ve diğer gümrük mevzuatları uygulanmaktadır.

Amatör telsiz cihazları ithalat işlemlerinde ise;
- İthalatına izin verilmiş cihazların ithal edilmesinde bazen hiç sorun çıkmamakta, bazen çıkmaması gereken sorunlar ve ücret ödemeleri çıkmaktadır.
- İthalatına izin verilmemiş cihazların ithal edilmesinde de bazen hiç sorun çıkmamakta, konuyu bilen gümrük idareleri ise haklı ve tereddütsüz olarak ithaline izin vermemektedirler.
- Ne yazık ki, bazı amatör telsizciler ? çeşitli nüfuzlar kullanarak ? şahsi ihtiyaçtan yani iki adetten fazla sayıda cihaz ithal etmekte cihaz ticareti yapmaktadırlar ?
- Diğer taraftan ithal edilen cihazın değerinin, euro ve de dolar bazındaki diğer ülke sitelerinden satınalma limitinin üzerinde olması halinde KDV ödemesi konusu da vardır ama bu konuda kolaylık sağlanmaktadır.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından ithaline izin verilmeyen marka ve model amatör telsiz cihazlarının ithal edilmesi işlemi, hukuki düzenlemelere aykırıdır. Bu durum riskten ziyade kaçak telsiz cihazı ithali işlemine bile girer düşüncesindeyim.

Selamlar...

Çevrimdışı TB6DIY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Karada görüşmek, havada duyuşmak dileğiyle...
  • İsim Soyisim: ibrahim YILDIRIM
« Yanıtla #27 : 20 Ocak 2015, 17:28:39 »
Bu konunun kolluk kuvvetleri ile hiçbir ilişkisi olamaz ki bu cihazların kullanımını ve kontrolü KIYI EMNİYETİ üstlenmiş durumda sizin gümrükten çok rahat şekilde almanız gerekirdi.. Orada yaşanabilecek en kötü durum belgenizin orjinalliğine inanmayıp KIYI EMNİYETİNden yazı isteyebilir...

Bence o memurun başına ilk defa böyle bir durum gelmiş saçmalamış resmen...

neyse cihazınız hayırlı olsun

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • ta3dp@hotmail.com
« Yanıtla #28 : 21 Ocak 2015, 18:53:51 »
İbrahim Bey (TB6DIY) ve Değerli Arkadaşlar,

Amatör Telsizcilik Belgesine sahip bir kişinin yurt dışından amatör telsiz cihazı ithal etmesi 19 Ocak 2015 tarihli yazımda belirttiğim gibi; direk olarak Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu ve Kurum'un hukuki düzenlemeleri kapsamındadır. İthal izni alınmış bir amatör telsiz cihazının ithal edilmesinde, amatör telsizcilik belgesinin ve BTK ithal listesinin ibraz edelmesi ya da BTK sitesinden gösterilmesi gerekir ve yeterlidir. Bu durumun emniyetle ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (Telsiz İşletme Müdürlüğü) ile bir ilgisi, alakası yoktur.

Ancak amatör telsizci tarafından ithal edilen amatör telsiz cihazının BTK'nın ithaline izin verilen amatör telsizler listesinde yoksa Emniyet te, Jandarma da, Gümrük yetkilileri de devreye girebilirler.

Selamlar...

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #29 : 21 Ocak 2015, 19:04:34 »
Ramazan hocam son noktayı koymuş  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
AMATÖR TELSİZ CİHAZI İTHALATI

Başlatan TA3DP

40 Yanıt
28247 Gösterim
Son İleti 08 Aralık 2023, 20:57:00
Gönderen: TA3TST
xx
AMATÖR TELSİZ CİHAZI İTHALATI MEVZUATI VE İŞLEMLERİ

Başlatan TA3DP

0 Yanıt