Gönderen Konu: RADYO AMATÖRLÜĞÜ DERSİ ÜNİVERSİTEDE KALDIRILMIŞTIR!  (Okunma sayısı 11056 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3GD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Özgür ÖZ
     Değerli amatör arkadaşlarım merhaba.

2007-2008 yılları arasında bu işe gönül vermiş ve amatör arkadaşlarla bir çalışma yaparak görevli olduğum üniversitenin Elektronik Haberleşme müfredatını topyekun değiştirerek güncel Elektronik Haberleşme Teknikeri yetiştirmeğe çalıştık. Bu derslerden biride (Seçmeli Ders) Radyo Amatörlüğü 'dür (Dünyada ders olarak okutulan tek üniversiteyizdir). Ancak eski köye yeni adet getirdiğimiz için deyim (tam) yerindeyse bu işi çok iyi bilenler bana diş bilediler.

3 yıl soğuk savaş sürdü...

Ve şu an bana haberdar bile edilmeden yeni bir müfredat hazırlamışlar, Kasım 2010 tarihi itibarı ile Genel Tekniker yetiştirecek müfredatı onaylatmışlardır. Bilgisinden şüphe ettiğim bu insanlar "Günümüzde telsizin önemi mi var? Arkadaş mı arayacağız? Polis mi dinleyeceğiz? MİT 'i karıştırmayalım. Cep telefonu var artık. ... Hobi işinin ders ile ne ilgisi var diyenler maalesef Radyo Amatörlüğü dersini kaldırmışlardır.

Değerli radyo amatörleri arkadaşlarım. Haziran ayında öğrendiğim bu değişiklik için 3 ay süren toplantı ve dilekçeler sonunda da bir sonuç alamadım. Ancak son toplantıda diretmemle ağız ucuyla Radyo Amatörlüğü dersini Amatör Radyoculuk adı altında yazmışlardır.

Neler yapılabilir, neler söylenebilir artık ben tükettim. Şimdi sizlerden yetişecek genç elektronik haberleşme teknikeri adayları için yardım istiyorum.

Özgür ÖZ (TA3GD)

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1849.0

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 57
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
Ynt: RADYO AMATÖRLÜĞÜ DERSİ ÜNİVERSİTEDE KALDIRILMIŞTIR!
« Yanıtla #1 : 21 Ağustos 2011, 00:04:50 »
Özgür bey,
Sizin çabalarınız ne kadar alkışı hak ediyorsa yönetimin yaptığı müfredat değişikliğide o kadar yerilmeyi hak ediyor. Nasıl yardımcı olabiliriz bilmiyorum. Foruma giren arkadaşlarda fikirlerini belirteceklerdir mutlaka ama benim aklıma gelen ilk şey:Verebileceğiniz bir mail adresi var ise oraya sitemizde bulunan radyo amatörlüğü hakkındaki tanıtıcı bilgilerden mail atabiliriz.Belki ufakta olsa bir yararı olabilir.
Görüşmek üzere. 73,,,

Çevrimdışı TA3GD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #2 : 21 Ağustos 2011, 01:15:56 »
     Bülent Bey yazınız için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz e-posta için

amatorradyo@deu.edu.tr

kullanılabilir. Biriktiğinde ise ilgili makamlara iletirim.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #3 : 21 Ağustos 2011, 01:58:53 »
Selamlar Özgür,
Öncelikle üzüldüğümü belirtmek isterim.Sadece mail atmak yeterli olacaksa hiç sorun değil.
Bu iş için örgütlenmek lazım ve hepimizin aynı dilden konuşuyor olması gerek.
Bu konuda bir çalışma yapılırsa daha mantıklı bir sonuç çıakr gibi geliyor.Detayları tekrardan görüşelim.
Hatta bu konunun güncel kalması için konuyu sabitleyelim derim...

TA3FB
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 21 Ağustos 2011, 02:35:56 »
Ozgur merhaba

Dersin kaldirilmasina uzuldum. Universite ogrencilerinin mesleklerini ogrenirken  radyo amatorlugune gonul verenlerin devam etmelerine firsat veriyordu. Ama sunu unutma ders kaldirilsa bile sen girdigin derslerde bu hobiden bahsedip zaten merakli olan ogrencilerin uzerine dusebilirsin.

Ders neden kaldirildi?? Dersin kaldirilmasinin en buyuk nedeni YOK un yeni uygulamalari. Yeni uygulamada ogrenciye yuklu kredide ders vermektense sosyal yasama (!) daha fazla zaman ayirsin diye daha az kredide ders okutmak. Ogrenci kalan zamanlarinda ders disi faaliyetlerde bulunsun isteniyor. Ama imkan sagliyormuyuz??? belki yeterli degil belki hic.
Bu anlamda ilk kellesi gidecek temel bir ders olmayan amator telsizcilik dersi. Bizim bolumde de ders kaldirmak zorunda kaldik ve en zayif halkalar kapandi.
Sizde sosyal secmeli ders adi altinda ders okutulmuyormu? Boyle bir ders acamazmisin?
Selamlar
Baris

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #5 : 21 Ağustos 2011, 02:44:25 »
Amatörlük adına verilen gayret güzel, bunun yanısıra atladığınız bir husus,

Önlisans, Lisans, Yükseklisans, Doktora gibi eğitimlerde dersler uluslarası standart ve denklikler ile kabul edilir. YÖK'ün (diğer ülkelerde de dengi kurumların) asli görevlerinden biri de budur. Üstelik her dersin bir kodu vardır.

Dolayısı ile bir üniversitede verilecek dersi belirleme imkanınız yoktur. Diğer taraftan Radyo Amatörlüğü "ders" olacak çapta bir hacme de sahip değildir. Belki sağlam bir TEZ kadar diyebiliriz. Zaten şu sözünüz de olayı özetliyor "Dünyada ders olarak okutulan tek üniversiteyizdir".
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2011, 02:47:06 Gönderen: TA2AOG »

Çevrimdışı OE1TOA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 9
  • Bir yaşam tarzıdır HAM Radio...
  • İsim Soyisim: Özcan TOK
« Yanıtla #6 : 21 Ağustos 2011, 02:53:07 »
Nereye doğru gidiyoruz anlamakta güçlük çekiyorum. Yapılabilecek olan şey mail yollamaksa o kolay ama bu şekildede sonuç alabileceğinizi sanmıyorum, ama birazcıkta olsa zaman çalabiliriz. Bence farklı bir şey yapıp ses getirmek lazım sayın hocam umarım forumdaki arkadaşlardan daha iyi ses getirecek fikirler çıkar.
Slm olsun Tüm Gönül Dostlarina. 73

TA3FB
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 21 Ağustos 2011, 03:03:24 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Önlisans, Lisans, Yükseklisans, Doktora gibi eğitimlerde dersler uluslarası standart ve denklikler ile kabul edilir. YÖK'ün (diğer ülkelerde de dengi kurumların) asli görevlerinden biri de budur. Üstelik her dersin bir kodu vardır.

Dolayısı ile bir üniversitede verilecek dersi belirleme imkanınız yoktur. Diğer taraftan Radyo Amatörlüğü "ders" olacak çapta bir hacme de sahip değildir. Belki sağlam bir TEZ kadar diyebiliriz. Zaten şu sözünüz de olayı özetliyor "Dünyada ders olarak okutulan tek üniversiteyizdir".

Osman bey
Bahsettiginiz gibi bir durum soz konusu degil. Evet her dersin kodu var, The European Credit Transfer System (ECTS) sistemine gore bizde derslerimize kredi veriyoruz ve iceriklerini hazirliyoruz. Ancak dersleri bir standarda gore belirleme durumu soz konusu degil.

Ders acilmasi su sekilde olur.
Bolum/program teklif eder. Fakulte/yuksekokul kurulunda gorusulur, kabul veya reddedilir. Rektorluge arz edilir. Bolum teklif ederken, yonetimce gunumuz sartlarina uymasi tavsiye edilir. Yoksa bize dayatilan bir durum yok. Ben 20 yildir universitede calisiyorum, fakulte kurulu uyesiyim, boyle bir uygulama ile karsilasmadim. Temel dersler vardir, onun haricinde dersleri belirlemek bolum/programa birakilir.
Umarim konuya yeterli aciklik getirmisimdir.
Selamlar
Baris
TA3FB

Çevrimdışı TA3GD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #8 : 21 Ağustos 2011, 03:24:41 »
Selamlar Özgür,
Öncelikle üzüldüğümü belirtmek isterim.Sadece mail atmak yeterli olacaksa hiç sorun değil.
Bu iş için örgütlenmek lazım ve hepimizin aynı dilden konuşuyor olması gerek.
Bu konuda bir çalışma yapılırsa daha mantıklı bir sonuç çıakr gibi geliyor.Detayları tekrardan görüşelim.
Hatta bu konunun güncel kalması için konuyu sabitleyelim derim...

Sayın TA3CY, sizin de yazdığınız gibi aynı dili yazmak ve konuşmak gerekli. İsterseniz bir çalışma grubu ayarlayıp (Hatta bir biçimde buluşup...) Elektronik Haberleşme Müfredatını yapılandırabiliriz. Ne de olsa içimizde ortak dili amatör olan esnaf, mühendis, tekniker, akademisyen ... var. Güzel en güncel bir çalışma olur. Detayları toplantıda belirleriz. Yazdığınız gibi konu sabitlenebilir.

Çevrimdışı TA3GD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #9 : 21 Ağustos 2011, 03:31:35 »
Ozgur merhaba

Dersin kaldirilmasina uzuldum. Universite ogrencilerinin mesleklerini ogrenirken  radyo amatorlugune gonul verenlerin devam etmelerine firsat veriyordu. Ama sunu unutma ders kaldirilsa bile sen girdigin derslerde bu hobiden bahsedip zaten merakli olan ogrencilerin uzerine dusebilirsin.

Ders neden kaldirildi?? Dersin kaldirilmasinin en buyuk nedeni YOK un yeni uygulamalari. Yeni uygulamada ogrenciye yuklu kredide ders vermektense sosyal yasama (!) daha fazla zaman ayirsin diye daha az kredide ders okutmak. Ogrenci kalan zamanlarinda ders disi faaliyetlerde bulunsun isteniyor. Ama imkan sagliyormuyuz??? belki yeterli degil belki hic.
Bu anlamda ilk kellesi gidecek temel bir ders olmayan amator telsizcilik dersi. Bizim bolumde de ders kaldirmak zorunda kaldik ve en zayif halkalar kapandi.
Sizde sosyal secmeli ders adi altinda ders okutulmuyormu? Boyle bir ders acamazmisin?
Selamlar
Baris

Sayın TA3FB, yazdığınız gibi sosyal seçmeli ders bile açamıyorum. Nedeni 3 yıllık birikinti. Ben ne desem önemli değil şimdi (Güç kullanıyorlar). Yargı yoluna gideceğim dediğimde de çark ettiler. Son toplantıyı öyle yaptık. Ama eylemlerim sürecek.

Çevrimdışı TA3GD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #10 : 21 Ağustos 2011, 04:15:40 »

Osman bey
Bahsettiginiz gibi bir durum soz konusu degil. Evet her dersin kodu var, The European Credit Transfer System (ECTS) sistemine gore bizde derslerimize kredi veriyoruz ve iceriklerini hazirliyoruz. Ancak dersleri bir standarda gore belirleme durumu soz konusu degil.

Ders acilmasi su sekilde olur.
Bolum/program teklif eder. Fakulte/yuksekokul kurulunda gorusulur, kabul veya reddedilir. Rektorluge arz edilir. Bolum teklif ederken, yonetimce gunumuz sartlarina uymasi tavsiye edilir. Yoksa bize dayatilan bir durum yok. Ben 20 yildir universitede calisiyorum, fakulte kurulu uyesiyim, boyle bir uygulama ile karsilasmadim. Temel dersler vardir, onun haricinde dersleri belirlemek bolum/programa birakilir.
Umarim konuya yeterli aciklik getirmisimdir.
Selamlar
Baris
TA3FB

Amatör dostlarım, neden RADYO AMATÖRLÜĞÜ (Seçmeli) dersinde ısrarcı olduğumu yazayım.

İlkokul 3 (1986) 'te Çankaya/İZMİR 'den babam ile beraber satın aldığımız TEES 3x3cm2 'lik radyo alıcı devresini çalıştırdığımızda gözlerimdeki o parıltıyı hiç unutamam. Görmediğim bir insanın sesini duymak (O yılları takiben 5 yıl sonra evlere telefon bağlatmak için PTT 'ye sıraya girmiştik (Ses için)...)! Yıllar geçtikçe babamın işi nedeniyle kaynaklanan bir elektronik haberleşme merakıda oldu tabi.
...
     Sonunda kendi işim, amatörlük, akademisyenlik derken kendimizi müfredat değiştirme işinde bulduk.
...
     Görevime ilk başladığım yıllarda laboratuvara girmemem için ellerinden geleni yaptılar (O zamanlar iyi niyetli düşündüğümden ne düşündüklerini anlayamamıştım. Nedeni dışarıdan geldiğim ve sektörü bildiğim için onlara tehdit teşkil ediyordum). Neyse 1 yıl kadar sonra laboratuvara girdik, İÇLER ACISI...
...
     Yılların deneyimli işi bilen akademisyenlere "AntenLER nerededir?" dediğimde bana bir tane mikrodalga anteni gösterildi ve "Bu da çalışmıyor zaten" dendi". Bu arkadaşlar HF, VHF ve UHF antenlerini bilmediğini daha doğrusu antenler dersinin elektronik haberleşme için hiç okutulmadığını çok geçmeden anladım.
...
     "Hocam SWR-metremiz yok, bulamadım nerede?" dediğimde "Kaç metreyse alalım." dendi. "Anten çekmeliyiz" (Kızlar Yurduna doğru) dediğimde "Kızlarla sorun yaşamayalım şimdi" denmiştir. Antenler dersini ekleyelim dediğimde "Bunlar anten tasarlayamaz ki mühendis değiller" dendi!!! ... İnanın daha neler?
...
      Ama ben tüm bunları Amatörlükte öğrendim (Hala öğreniyorum, öğretenlere ve öğretmeye devam edenlere de teşekkür ediyorum). Üniversitede ya da lisede bana anlatacak bir tek öğretmenim olmadı. Ve öğrencilerim BALUN 'un, UNBALUN 'un, SWR 'nin, BTK 'nın, SSB 'nin, Suni Yük 'ün, QRP 'nin  SDR 'nin, UTC 'nin, Trap Antenin, Kazancın, dBm 'nin, CW 'nin, Fading 'in, Harmoniğin, ... ... ... ne olduğunu benim öğrendiğim yaştan çok daha önce öğrendiler. Ne mutlu onlara. Onlar ki sadece bu ders sayesinde öğrendiklerini satarak güzel yerlerde çalışan mezunlarım var.
...
     Amatör dostlarım tabi ki e-posta atarak bu iş çözülemez. İyi yol almak gerekir. Derslerin tamamını yeniden bile yapılandırabiliriz. Bu işin tüm süreçlerini biliyorum. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap kısayolunda sol tarafta yer alan "YENİ ÖĞRETİM PLANI" gönül vermiş insanların çalışmasıdır. Elbette hata olabilir. Ama o zaman en günceliydi. En azından yine bir ilke imza atabiliriz. Hep beraber bir şey yapabiliriz. Kaybolan neslimiz olacaktır.

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Aziz SARI
« Yanıtla #11 : 21 Ağustos 2011, 05:01:36 »
hiç şaşırmadım türkiyede radyoamatörlügüne verilen deger işte bu olsa gerek Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap(

Çevrimdışı TB1BHG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 23
  • İsim Soyisim: Gökhan Köseoğlu
« Yanıtla #12 : 21 Ağustos 2011, 09:32:45 »
 Sayın  Özgür bey.Amatör radyoculuk dersinin seçmeli ders olarak bile  bir üniversitemizde okutulması bu hobinin en azından bilinmesine yarar.Ancak kaldırılmış olması çok anlamsız ve biz amatörler için üzücü bir durum.şu an yaşadığım çevrede'' amatör telsizciyim'' dediğim zaman ,ne gibi bir hobi olduğunu bilen birisine henüz rastlamadım.ancak her fırsatta bıkıp usanmadan  ne olduğunu ne olmadığını anlatmaya çalışıyorum.
 Bulunduğunuz üniversitede ne yapılacağı konusunda ise mevzuatınızı bilemediğim için bir fikir ileri süremiyorum ama bu konuda yapacağınız her çalışmayı desteklediğimi bilmenizi isterim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
H.Gökhan Köseoğlu. KN41MF

Çevrimdışı TA3GD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #13 : 21 Ağustos 2011, 10:34:27 »
     Sayın TB1BHG, desteğiniz için teşekkür eder sizleri haberdar edeceğimi bilmenizi isterim.

Çevrimdışı TA3GT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: taylan vardarlı
« Yanıtla #14 : 21 Ağustos 2011, 12:19:26 »
slm özgür hocam,
bu dersi kaldıranların muhakkak bir çıkarları var diye düşünüyorum ! aksi taktirde yıllarca devam eden ders ,nasıl olurda
bir anda kalkabilir? ben bunda bir artniyet muhakkak ararım, demekki bazıların zoruna gitmiş...
aslında iyiye dair bu ülkede ne yapılıyorsa gelir birileri çomak sokar ve bozarlar, gerçekten utanç duyulacak birşey.
bu konuya ençok üzülenlerden biride ben oldum,her sene meslek lisesi bana stajer öğrenci gönderir ve mümkün oldu
karadar öğrencileri amatörlük adına aşılar ve sizin dersinize yollardım ve sizin sınıfınızdan gönderdiğim stajerlerim ,
mezun olmuştur,isimlerini vermeye gerek yok şimdi çoğu A sınıfı amatörler oldular........73'ler sayın hocam

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Radyo Amatörlüğü Hk. kişisel görüşler

Başlatan TA1HZ

14 Yanıt
16242 Gösterim
Son İleti 29 Ocak 2012, 19:19:15
Gönderen: TB2NCV
xx
GÜNEŞ PATLAMALARI VE RADYO AMATÖRLÜĞÜ

Başlatan TA2KB

2 Yanıt