Gönderen Konu: QTH TAM ANLAMI NEDİR?  (Okunma sayısı 7679 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1TD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 12
  • TA1ATD
  • İsim Soyisim: Tezcan Delibay
QTH TAM ANLAMI NEDİR?
« : 05 Eylül 2011, 16:58:21 »
Buyrun arkadaşlar tamamen yoruma açık ve eğlenceli bir soru Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Q kodlarından QTH in gerçekten anlamı nedir? Orjinal ingilizceden aldığınızda qso sırasında bulunduğunuz mevkiyi tanımlıyor. Ancak türkiyede bir çok yerde QTH İkamet yeri olarak kullanılıyor. İşyerindeki bir arkadaş evine giderken QTH a gidiyorum şeklinde bilgi veriyor. Aslında o anda bulunduğu nokta o istasyonun QTH ı değilmidir?
Bir bursa istasyonu istanbula geldiğinde qso sırasında sorulan qth neresi sorusuna bursamı yoksa istanbulda bulunduğu noktamı cevap olarak verilmeli?

hadi bakalım buyrun buradan yakın Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1901.0
TA1ATD

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
Ynt: QTH TAM ANLAMI NEDİR?
« Yanıtla #1 : 05 Eylül 2011, 17:48:09 »
Latitude ve Longitude olarak pozisyonun nedir, yani şu an neredesin. Ev, yol, orman, araba anlamam, ortak dil, herkesin bildiği dil koordinat.  Doğrusu bu.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #2 : 05 Eylül 2011, 19:55:44 »
Tam anlamıya qso esnasındaki bulunduğunuz yer.Genelde şu anki QTH neresi diye sorarız.
Genel anlamda QTH amatör telsizciler arasında "eviniz nerede"gibi aldılanıyor

Çevrimdışı TA2FE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Emin Bora DEMİREL
« Yanıtla #3 : 06 Eylül 2011, 08:49:32 »
Selamlar,

QTH istasyonunuzun olduğu mevkii neresidir ?. sorusunu ifade eder.

Biz istasyonumuzun sabit ve evde olduğumuzu düşündüğümüzden QTH kelimesini ev ile özdeşleştiririz. Bu sebepledir ki sorunun cevabı olarak eve gitmek gibi bir kavram oluşmakta.

Yada benzer durum QRL için kullanılmakta ,

QRL Meşgülmüsünüz ? yada cağrıma cevap verecek durumdamısınız? sorularını ifade eder.

Biz hep meşguliyeti iş ve iş yeri anlamında çalışıyormusunuz ?  olarak algıladığımız için QRL e gidiyorum dediğimizde yine aynı kavram kargaşasına sebebiyet veriyoruz.

Aslında bunların en önemli sebebi telsiz başında QSO yapar iken kullanılacak kısaltmaları günlük hayata yansıtmamızdan olmakta. Eğer buna dikkat edersek bir kargaşa olmayacaktır.
Mesela nereye gidiyorsun sorusuna eve yada iş yerime dersek hiç bir kargaşa yaşanmaz.

Benim en çok kullandığımda "Vitamin QSO su yapmak" .

Selam ve sevgiler
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL   / KN40PT Tuzla /İstanbul   053

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 57
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
« Yanıtla #4 : 06 Eylül 2011, 10:43:10 »
Selamlar.

Q kodlarının kullanım modu aslında CW dur zaten. Sesli telsiz görüşmelerinde bu kodların kullanılmasına ben pek sıcak bakmıyorum.

Hf yada başka bir bantta ve yabancı bir istasyonla yapılan görüşmelerde Q kodları kullanılabilir. Hatta yabancı dil bilmeyen biri Q kodlarını kullanarak temel bilgileri karşı istasyona verebilir ve alabilir.Ama yurt içinde yapılan lokal role ve simplex görüşmelerde kullanılmasına ben pek sıcak bakmıyorum. Zaten nedense dilimize yerleşmiş 3-4 tanesi kullanılıyor herkes
tarafından.QRX,QTH,QRL,QSK.Bu kadar. Bana göre bu dördündende bir tek QSK kullanılabilir gerekli durumlarda.Yukarıda yazılanlar gibi bu dört Q kodunun ikiside yalnış kullanılıyor zaten.

Bende sesli görüşmelerde ifadelerin türkçe kelimelerimizle söylenmesinden yanayım.

Çevrimdışı TA2UKC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 7
  • İsim Soyisim: Cem Burak KOCAK
« Yanıtla #5 : 06 Eylül 2011, 10:50:36 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Selamlar.

Q kodlarının kullanım modu aslında CW dur zaten. Sesli telsiz görüşmelerinde bu kodların kullanılmasına ben pek sıcak bakmıyorum.

Hf yada başka bir bantta ve yabancı bir istasyonla yapılan görüşmelerde Q kodları kullanılabilir. Hatta yabancı dil bilmeyen biri Q kodlarını kullanarak temel bilgileri karşı istasyona verebilir ve alabilir.Ama yurt içinde yapılan lokal role ve simplex görüşmelerde kullanılmasına ben pek sıcak bakmıyorum. Zaten nedense dilimize yerleşmiş 3-4 tanesi kullanılıyor herkes
tarafından.QRX,QTH,QRL,QSK.Bu kadar. Bana göre bu dördündende bir tek QSK kullanılabilir gerekli durumlarda.Yukarıda yazılanlar gibi bu dört Q kodunun ikiside yalnış kullanılıyor zaten.

Bende sesli görüşmelerde ifadelerin türkçe kelimelerimizle söylenmesinden yanayım.

Aklin yolu bir

Çevrimdışı TA1TD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 12
  • TA1ATD
  • İsim Soyisim: Tezcan Delibay
« Yanıtla #6 : 06 Eylül 2011, 14:01:57 »
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap yaaa. Ne guzel soru dimi. Herkesin farkli fikirleri varmis. Ne guzel iste forum boyle olmali. Bu zamana kadar actiklarim arasinda en sevdigim baslik bu oldu Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Neyse devamini qth a gectigimde yazarim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 97
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
« Yanıtla #7 : 06 Eylül 2011, 17:33:10 »
Merhabalar,
Tezcan kardeşimizin Q kodlarından biri olan QTH konusunda açtığı forum ve site sahiplerimizin bu konudaki bilgi paylaşımları gayet güzel.
Sanırım, haftada bir uygulamada kullanılan diğer Q kodları hakkında da forum açmak kalıcı bilgiler getirecektir.
Diğer taraftan bu paylaşımın sitemizde cevabı uzun bir süre önce verilmiş. Lütfen araştırınız, bulunuz.

Selamlar ...
İLGİ BİLGİ, KÜLTÜRLÜ BİLGİ GÜÇTÜR.

Çevrimdışı TB1BHG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 23
  • İsim Soyisim: Gökhan Köseoğlu
« Yanıtla #8 : 07 Eylül 2011, 22:38:43 »
 Sevgili Tezcan, Forumda yazışırken bile QTH  yi bulunduğumuz yer, yani ikamet adresi olarak kullanıyorduk.Demekki bu bilgimiz'de yalnış bir bilgiymiş.Doğrusu o an bulunduğumuz coğrafi koordinatmış.Sayende doğrusunu öğrenmiş olduk,Konu hakkında açıklayıcı bilgiler veren tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.
H.Gökhan Köseoğlu. KN41MF

Çevrimdışı TA2T (sk)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • İsim Soyisim: A.Tahir DENGİZ
« Yanıtla #9 : 08 Eylül 2011, 02:51:18 »
TA3DN, Bülent Bey'in yazdıklarına katılıyorum.
Dil sorunu olmadan haberleşebildiğimiz amatörler ile Q kodları kullanmak uluslararası amatör kuruluşlarca da tavsiye edilmiyor ve de anlamsız.
Mors ile haberleşme sırasında zaman kazanmak için kullanılan bu kodları amacına uygun kullanmak en doğrusu.

TA2T - Tahir
A.Tahir DENGİZ, TA2T, ANKARA, KM69JS

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #10 : 08 Eylül 2011, 13:21:52 »
Ben şöyle diyorum,

QTH= İstasyonunuzun mevkisi neresidir? gibi bir soru. bunun cevabı da koordinat veya yer ismi ile oluyor. Her amatör telsizci bir istasyondur. evdeyse sabit, araçta mobil, el cihazıyla giderken de seyyar diyelim. yani aslında manası pek değişmiyor.
Alışkanlık olarak benim gördüğüm şu anda tam nerdesin gibi bir kullanımı var heryerde.

Hepsi aynı kapıya çıkıyor gibi, yani mevkii sorma konusunu anlamamız gerekir. Kimsenin kullanımı yanlış değil bence

Mevkisini sormak / Mevkisini söylemek
Bu doğru cevap.

Radyo amatörlerinin telsiz muhaberatını yalnızca "iletişim ihtiyacını gidermek" olarak görürseniz ve bu iletişimde tanıdığınız kişiye "Ben QTH'deyim" dediğinizde görüştüğünüz kişinin malumu olan QTH (eviniz) yerinde bir kavram olabilir.

Peki şunu hatırlatayım
Siz bir amatörsünüz ve konuşmalarınız kişiye özel değil, konuşmalarınız bütün amatörleri ilgilendiriyor. Ve belki sizi dinleyen diğer amatörler geliş sinyalinize baktı, elindeki cihaz da 1W, şimdi size ulaşabilirmiyim diye düşünüyor, nereye QTH'e. Bu komik değil mi.

Veya Bursa'lı amatör dernek kendisine ait röle takibini yapıyor, kim nereden röleye ne kadar sağlıklı girebiliyor diye izliyor, QTH den röleye girişi iyi / veya kötü. komik değilmi.

O sebeple,
QTH kavramı bazı kişilerin kendi arasında ayrı bir anlam ifade ediyor olabilir.

Ancak Radyo Amatörleri için anlamı tektir.

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 97
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
« Yanıtla #11 : 08 Eylül 2011, 21:49:41 »
Değerli arkadaşlar,

Aşağıdaki linke (Q Kodları) bir bakıp, önsözü de tam olarak okuyun lütfen.

Selamlar ...

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

question
QSV kelimesinin anlamı nedir?

Başlatan TA2UBW

6 Yanıt
3662 Gösterim
Son İleti 25 Eylül 2017, 15:32:36
Gönderen: TA2UBW
question
BU SES NEDİR?