Gönderen Konu: OLAĞANÜSTÜ HALLERDE RESMİ MAKAMLARLA İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE KULLANILABİL.....  (Okunma sayısı 13137 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 147
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
OLAĞANÜSTÜ HALLERDE RESMİ MAKAMLARLA İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE KULLANILABİLECEK AMATÖR NOKTA FREKANSLARI

EKLİ DOSYADA BULABİLİRSİNİZ

Tarih: 29/09/2010 10:44
OLAĞANÜSTÜ HALLERDE RESMİ MAKAMLARLA İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE KULLANILABİLECEK AMATÖR NOKTA FREKANSLARI   #post3026
Selamlar,

OLAĞANÜSTÜ HALLERDE KULLANILACAK AMATÖR NOKTA FREKANSLARI'nın IARU metin kısmı yenilendi.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=168.0
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2010, 16:31:43 Gönderen: TA3CY »

Çevrimdışı TA2UKC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 7
  • İsim Soyisim: Cem Burak KOCAK
Tarih: 29/09/2010 12:19

Bodrumpmr dogru soylemis listede ciddi bir hata var aslinda. Biraz daha dikkatli bakmak lazim.

Hadi yarisma yapalim kim bulacak hatayi.

Annem anlatirdi onlarin lise edebiyat kitabinda bakmak ve gormek diye bir konu varmis. Kafama kakardi hep. O yuzden artik bakarken gormeyi ogrendim

Çevrimdışı TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 54
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
Tarih: 29/09/2010 12:36

DALGA BOYU FREKANS EMİSYON TÜRÜ
80 m. 3500 KHz. LSB / USB / FM TELSİZ TELEFON
40 m. 7000 KHz. LSB / USB / FM TELSİZ TELEFON
30 m. 10100 KHz. USB / LSB / FM TELSİZ TELEFON
20 m. 14000 KHz. USB / LSB / FM TELSİZ TELEFON
17 m. - -
15 m. 21000 KHz. USB / LSB / FM TELSİZ TELEFON
10 m. 24890 KHz. USB / LSB / FM TELSİZ TELEFON
2 m. 144.000 MHz. FM / USB / LSB TELSİZ TELEFON

Liste düzeltilmiştir. Anlaşılmayan yön varsa lütfen bildirin.73,,,

Çevrimdışı TA2UKC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • İsim Soyisim: Cem Burak KOCAK
Tarih: 29/09/2010 12:49
Re: OLAĞANÜSTÜ HALLERDE RESMİ MAKAMLARLA İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE KULLANILABİLECEK AMATÖR NOKTA FREKANSLARI   #post3037
Ama olmadi simdi yaaa

Niye hemen duzelttiniz ki ne guzel beyin jimlastigi yapilacakti

TB2BEY
  • Ziyaretçi
Bülent Abi , Teşekkürler
birde 144.000 i rica etsem Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 54
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
Tarih: 29/09/2010 18:36
Oda nazarlık olsun arkadaşlar.Yazı tamamen bilgilendirme amaçlıdır ve ilk halide doğrudur. 73...

Çevrimdışı TA3HS

• Kurucu Üyelerimiz
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • TA3AHS - İNEGÖL
  • İsim Soyisim: HALUK SANCAR
Tarih: 29/09/2010 20:53

[ALINTI:bodrumpmr]
Bu listede mi bendemi bir yanlışlık var...

3.500 MHz : 3.5 GHz etmezmi...
7.000 MHz : 7 GHz etmezmi...
10.100 MHz : 10 GHz etmezmi ....

Örnek şöyle olabilir gibi geliyor bana
10 Metre : 24.89 MHz
30 Metre : 10.10 MHz
40 Metre : 7 MHz
80 Metre : 3.5 Mhz
..................................
Amatör telsizcilikte frekanslar verilirken veya cihazlara girilirken noktadan sonrası 3 hane, hatta bazı cihazlarda 4 hane yazılır. Bülent bey de burada nokta frekans veriyor. 7.000 değil de 7.192 Mhz olsaydı nasıl yazacaktınız kısaltarak? selamlar, sevgiler..73
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2010, 10:52:50 Gönderen: TA3AHS »
TA3AHS Haluk SANCAR-Loc: KN40sb - BURSA/İNEGÖL

TB2BEY
  • Ziyaretçi
Maalesef sadece Amatör cihazlarda değil
Tüm Telsizlerde Frekanslar

Şöyle yazılır ,
435.975.25 Mhz
veya
1.245.250.75 Mhz
10.175.290.50 Mhz

ama benim demek istediğim bu değil

Bülent beyinde değiştirdiği konu ile ilgisi yok benim dediğimin

sadece listedeki kelimelerde bir değişiklik gerekiyor idi.. o kadar..

Bu hata Resmi gazetede ve yönetmelik te bile var ama

Amatör Band planında Tablo 2 de DÜZGÜN

Konu halledildi tahmin ediyorum.

Saygılarımla
 Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
Tarih: 30/09/2010 13:32

evet arkadaşlar,elştirmelere ve açıklamalara çok teşekkürler.hepsinden çıkartılması gereken dersler var.selamlar. 73
KORSAN

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 97
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
Tarih: 30/09/2010 14:20

Öncelikle OLAĞANÜSTÜ HALLERDE RESMİ MAKAMLARLA İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE KULLANI-LABİLECEK AMATÖR NOKTA FREKANSLARI ve IARU REGION 1 EMERGENCY CENTRE OF ACTIVITY FREQUENCYS çizelgesi BİLGİ amaçlı derlenmiş ve yayımlanmıştır, son olarak IARU’nun IARU REGION 1 HF BAND PLAN planındaki “Emergency Centre of Activity” frekanslarının afet ve acil durumlarında SADECE ACİL DURUM İSTASYONLARI TARAFINDAN KULLANILABİLECEĞİ’nin ilavesi yapılmıştır.

Noktalama işaretleri parasal ve onlarca ölçü birimlerine, ülkelere, kullanılan amatör ve profesyonel uygulamalara, pratiğe, nazariyeye vb. göre değişiklik göstermektedir.
Elektronik haberleşmedeki birim sayısal değer ifadelerinde, tam değerden küsürata (ondalığa, yüzdeliğe veya bindeliğe) geçişte; İngiltere’de nokta, Almanya’da virgül, Amerika Birleşik Devletleri'nde nokta kullanılmakta, Türkiye’de amatör telsizcilikte “Band” sayısal ifadelerinde virgül, “Frekans” sayısal ifadelerinde genelde nokta kullanılmaktadır. Lütfen sitelere bakıp inceleyiniz.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Türkiye; İngiltere, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ya da başka ülkelerden hangisinin kullandığı küsürat noktalma işarenitini kullanmalıdır? Yoksa Dünya elektronik haberleşme kurum ve kuruluşlarının (ITU, IARU)elektronik haberleşme konularındaki sayısal değer ifadelerindeki birim küsürat arası kullandığı nokta işaretini mi kullanmalıdır ?

Küsüratlar, genelde konu olan birim ölçü veya değerinin kaçar kaçar büyüdüğüne ve küçüldüğüne göre yazılır.
Parasal değere örnek; 248,5 TL ile 248,50 TL’nın ifadesi İkiyüzkırksekiz Lira Elli Kuruş’tur. An-cak 100 kuruş 1 lira olduğundan yazılım da 248,50 TL şeklinde olmalıdır.
Frekans değere örnek; 144.5 MHz ile 144.50 MHz ve de 144.500 MHz ifadeleri arasında bir fark yoktur. Bu üç değer de Yüzkırkdört MHz 500 KHz’i ifade eder. Doğru yazılım frekans değer birimlerinin kaçar kaçar büyüdüğüne ya da küçüldüğüne göre olmalıdır. Küsüratlarda küçülen hane sayısından fazla rakam varsa onlar da yazılır. Peki frekans birim değeri kaçar kaçar büyür ya da küçülür ?

Tarafımdan derlenen bu çizelgedeki bir noktalama, 2 haf hatası giderilerek, daha anlaşılır olması bakımından az da olsa yeniden düzenlenerek değerli amatör telsizci ve adaylarının bilgisine sunulmuştur.

Yapıcı ve olumlu yazışmalara teşekkür ederim.

Selamlar.
İLGİ BİLGİ, KÜLTÜRLÜ BİLGİ GÜÇTÜR.

Çevrimdışı OE1TOA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 9
  • Bir yaşam tarzıdır HAM Radio...
  • İsim Soyisim: Özcan TOK
Hocam bu açıklayıcı bilgilerinizden dolayı çok teşekkür ediyorum size saygılar 73
Slm olsun Tüm Gönül Dostlarina. 73

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Nejat ARGADAL
Soru frekansların yanı sıra şu.

Karadenizin meşhur yüksek rakımlı ve ani duman inen, ani yağmur basan güzel yaylalarına çıktık. Yollar üzerinde cep telefonlarının çekmediği birsürü nokta var.

O noktalardan birisinde bir kaza geçirdik, üstelik bulut da indi. Yaralımız ve kan kaybımız var.

Elimizde bulunan 5w'lık amatör telsiz ile yöre Jandarmasının sürekli dinlediği Acil durum  kanalı bulunuyordur umarım. Yoksa telsizin tarayıp ilk bulduğu kanala Acil durum mesajımızı atabiliyormuyuz?

Saygılar.

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Evet arkadaş çok haklı.Bukonuda bilgisi olan resmi kurumda çalışan arkadaşlar bir cevab yazsın.En azından 112 frekansları ve ton bilgileri derneklere bildirilirse oluşacak acilbir çağrıda rule sor. operatörleri 112 frekansından mesajı geçebilmeli.Çokda serbest kalırsa denetimi zor olur,sahte ihbarlar artabilir.Aslında büyük de sorumluluk isteyen bir iş.

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Nejat ARGADAL
"Pek" Sahte ihbar geleceğini zannetmiyorum. Ancak bunu saptamanın yolu yordamı mutlaka vardır. Ortak bir acil durum frekansı hatırladığım kadarı ile CB'de vardı. VHF bandında bir kanal ulusal olarak saptanabilir. Varsa cahilliğime verin lütfen.

Saygılar.
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2011, 22:59:31 Gönderen: northwolf »

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Sefvgili dostlar.vhfde veya uhfde  ayrılmış bir  frekans olmasının biranlamı var ama bu frekansa ben heryerden giremem.Hele el cihazıyla çok zor.Benim önerim amatör roleleri aracılığıyla 112ye ulaşmak.Bilindiği gibi amatör roleler bayağı aktif durumda,heryerden girilme imkanı yoksa bile %70 girilebileceğini düşünüyorum.Bu A roleside olabilir B roleside.Önemli olan bizim rolelerden cevab almak çoğunda cevab vermiyorlar.Ya 112 acil bulunduğu yerdeki amatör role leri dinleyecek veya role sor. op.vasıtasıyla 112ye telli telsiz ulaşılacak ki zor durumda kalan kişiye yardım gidebilsin.Bir önerimde herkesin GPS bilgilerini bildirebilecek cihaz ve sistemi yanında bulundurması.Kazara benim bölgemde dağlık biryerde yolunuzu kaybetseniz yakıtınız bitse veya herşey olabilir,bana yerinizi nasıl bildireceksiniz.Google den bakınız Alaçam dağları.Kayboldunuz bizim roleye girdiniz ama ben sizi nasıl bulacağım.Koskoca dağ çam ormanı.Çok sapa yerleri var insanın uğramıyacağı....

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Oda İçinde Enterferanstan Kurtulma

Başlatan TB2GNI

4 Yanıt
777 Gösterim
Son İleti 16 Kasım 2019, 23:24:50
Gönderen: TA2NC
xx
PMR'LER İÇİNDE RÖLE VARMIDIR AYRICA YASALMIDIR.

Başlatan TA1ISW

1 Yanıt
2329 Gösterim
Son İleti 11 Ağustos 2012, 10:51:06
Gönderen: TA5AO
xx
RAMAD RESMİ WEB SİTESİ AÇILDI

Başlatan TA3DP

16 Yanıt
14549 Gösterim
Son İleti 26 Haziran 2012, 15:24:23
Gönderen: TA1HZ
xx
Yakın Zaman İçinde Geçilecek Yayın Sistemi Ve Biz Amatörler....

Başlatan TB3PSU

7 Yanıt
7375 Gösterim
Son İleti 07 Mart 2013, 00:04:33
Gönderen: TA1CH
xx
SÜRESİ İÇİNDE YENİLENMEYEN ve İPTAL EDİLEN AMATÖR EHLİYETLER GERİ VERİLİYOR

Başlatan TA2AOG (SK)

0 Yanıt
3188 Gösterim
Son İleti 29 Haziran 2015, 01:52:15
Gönderen: TA2AOG (SK)