Gönderen Konu: SARKMALAR NASIL ENGELLENİR?  (Okunma sayısı 2797 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2AHW

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Hakan Şen
SARKMALAR NASIL ENGELLENİR?
« : 09 Temmuz 2011, 18:02:59 »
Merhabalar
Bugün IARU Hf Contesti için birkaç qso yaparken acaba çevrede herhangi bir soruna yol açıyormuyum diye kontrol etmek istedim, özellikle kendi televizyonumda yanımda açık olduğundan televizyonlarda herhangi bir şey olmadığını düşündüm, yinede alt kat yan taraflardan birkaç kişiyi arayarak teyit etmek istedim.
en son aradıklarımda televizyonlarda bir sorun olmadığını ama normal hatlı telefonlarda ara sıra yabancı dilde birşeyler geldiğini söylediler (muhtemelen çağrı işaretimi duyuyorlardı) hemen test amaçlı bir telefonu aradım yandan mandal yapmaya başladım gerçekten dedikleri gibi çok güçlü ve analaşılır bir şekilde bire bir telefondan sesim duyuluyordu.

Bu tür sorunları nasıl çözebilirim? şimdi televizyonlarda herhangi bir sorun olmuyor dediler ama yakın çevrelerde başka televizonlardada aynı durum söz konusu olmuş olabilirmi?
antenin bulunduğu yeri değiştirmem gibi bir şey yardımcı olurmu? bildiğim kadarı ile kabloların ekranlı kabl ile değiştirilmesi bunu ama etrafta herkesin kablosunu değiştiremem sanırım.

yardımlarınız için teşekkürler

saygılar

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1656.0
Eski:TA9AHS

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
Ynt: SARKMALAR NASIL ENGELLENİR?
« Yanıtla #1 : 10 Temmuz 2011, 00:50:43 »
(Bildiğim kadarıyla)Telefona sarkmaları kesemezsin.Ancak eski çevirmeli telefonlara sarkmaz,onuda yeterli adette bulamazsın.Eski telefonlar 10kw vericilerin yanında bile rahatlıkla çalışıyordu.(Büyük çamlca vericiler)Yeni tip tuşluların çoğuna sarkma oluyor.Kolay gelsin..73
KORSAN

Çevrimdışı TA2AHW

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Hakan Şen
« Yanıtla #2 : 10 Temmuz 2011, 20:53:40 »
Abi çok teşekkür ederim, belki başka çözümler bilenlerde vardır, birde merak ettiğim benim bildiğim televizyonlarda sorun yokta başkalarında sorun olabilirmi?

birde bu telefon sarkmasının mesafesini nasıl saptayabilirim ne kadarlık bir alanda oluyodur acaba saptama yöntemim arayıp sormaktan başka nasıl olabilir?
teşekkürler

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #3 : 11 Temmuz 2011, 22:07:41 »
Selamlar.Sarkma konusu kullandığın antenin yapısal özelliklerine bağlıdır.10m ile 100 metre arsında,hatta PTT hattı senin antene yakın yerlerden topluca geçiyorsa vede ekranlı değilse bayağı sorunoluyor.İyi yanı telefondan gelen seslerin neolduğu bazı vatandaşlar tarafından bilinmediği için şikayet söz konusu olmuyor.Ama sorun sorundur.kolay gelsin .Tecrübesi olan arkadaşlar yazsın.Bilgi paylaştıkça çoğalır.73...

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Nasıl Olunur » Kısa Dalga Dinleyicisi (SWL) Belgesi Nasıl Düzenlenir?

Başlatan TB2PMH

5 Yanıt
12472 Gösterim
Son İleti 12 Ağustos 2012, 23:04:47
Gönderen: TA2NL
xx
NASIL BAŞLAMALIYIM?

Başlatan TA5MSU

6 Yanıt
5178 Gösterim
Son İleti 08 Kasım 2015, 19:34:23
Gönderen: TA5MSU