Gönderen Konu: NASIL BAŞLAMALIYIM?  (Okunma sayısı 5177 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA5MSU

• Makinist
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Mustafa Yücedağ
NASIL BAŞLAMALIYIM?
« : 07 Kasım 2015, 12:18:56 »
Merhabalar sayın üstatlar. Bilindiği üzere yeni amatör oldum. Lisansımda henüz geldi zaten. Telsize olan merağımdan ve avda kullandığım 4 adet heider pro 5 telsiz var elimde ve yine bilirsiniz belli bir tuş kombinasyonuyla pmr olan telsiz 2 w çıkışlı dual band telsize dönüşüyor. Şimdi gelelim asıl isteğime sizlerden ricam daha profesyonel bir cihaz almadan önce bu telsizle alma gönderme yapmak istiyorum. İskenderunda oturuyorum bulunduğum yer itibariyle çobandede rölesini net görür antenim fakat nasıl ayar yaparım nerden başlarım bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim 73... Sürçü lisan ettiysem affola

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5014.0
Olduğu kadar, olmadığı kader

Çevrimdışı TA5MET

• Eğitim Bilimleri Uzmanı
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • Türkçe Öğretmeni
  • İsim Soyisim: Metin ÖZTÜRK
Ynt: NASIL BAŞLAMALIYIM?
« Yanıtla #1 : 07 Kasım 2015, 14:38:21 »
Hocam hayırlı olsun öncelikle. Ben de Antakya'da bulunuyorum. İskenderun'da(Ayda bir iki defa gidiyorum) simplex olarak çeşitli frekanslarda çağrı yapmama rağmen kimseye sesimi duyuramıyordum; umarım aktif olarak kalırsınız Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Antakya'da 2 DAHAD, 2 TRAC olmak üzere dört aktif röle mevcut fakat bunları Belen'den itibaren açabiliyorsunuz. Çobandede Rölesi bir süredir kapalı, yanlış bilmiyorsam ekipman çalınmıştı. Bu yüzden 2w ile hatta daha yüksek wattlar ile de Belen'den önce Hatay rölesi açamazsınız(8w üstüyle denemedim).
Eski Çağrı İşareti: TA8IOM - Metin ÖZTÜRK - Hatay

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
« Yanıtla #2 : 07 Kasım 2015, 16:22:06 »
Sayırı TA5MSU

Öncelikle lisansınız hayırlı uğurlu olsun güzel günlerde güzel görüşmeler yaparsınız
konuyu tam olarak anlıyamamakla birlikte galiba telsiz işletim sistemim nasıl olmalı diye soruyorsunuz
kullanabileceğiniz mobil el,sabit telsizler vardır sabit telsizleri çatı anten sistemi ile daha kuvvetli olarak
çıkış yapmanıza olanak sağlar,anteni bir defa alın sağlamını temizini çalışanını kazançlı anteni alın bir daha da
antenle işiniz olmasın temin edebilirseniz dual band yani hem vhf hem uhf de çalışan kombine antenler vardır
bunlardan temin edin x510 diamond anteni tavsiye edebilirim.
transmisyon hattınızda kaybınız olmasın genellikle uzun mesafelerde kabloda kayıplar meydana gelir bir radyo
amatörü için istenmeyen durumdur zaten zar zor elde ettiğiniz gücü birde kabloda kaybetmek istemezsiniz
tesisatınızı ölçerek sağlıklı hale getirin antenden anten uyumsuzluğundan kaynaklanan verim kaybı meydana
gelmesin,yani kısaca SWR Standing Wave Ratıo duran dalga oranınız çok düşük olmalı gücünüzün mümkünse
yüzde ikisi nispetinde bir geri dönüş kabul edilebilir daha da bu oran düşürülebilir kullanılan malzemeye bağlı
olarak
diğer konu el cihazı
el cihazlarının güçleri bellidir çok fazla seçenek sunmaz roleyi rahat gördüğünüz noktalarda el cihazından
faydalanabilirsiniz bu hem uhf hem vhf için geçerlidir.
cihaz olarak amatör cihaz kullanabileceğiniz gibi profesyonel cihazlarda kullanabilirsiniz profesyonel cihazlar
yapıları itibarı ile pek çok testten geçtikten sonra hizmete alının cihazlardır tavsiye edebilirim
amatör dual band el cihazlarını da kullanabilirsiniz kulanımına dikkat edin suya düşürmeyin ateşe fazla yaklaştırmayın
yere düşürmeyin anten konnektor noktaları ve düğmeleri bunların en hassas yerleri oynamaya zorlamaya gelmeyebilir
profesyonel cihaz kullanacaksanız bilgisayarda cihaz proğramlamayı öğrenmeli bu konuda araştırma yapmalısınız
cihaz konusu çok önemli değildir önemli olan konuşma tarzınız karşınızdaki istasyonu tanımak görüşmeyi sürdürmektir.
siz ne kadar karşı istasyona önem verirseniz karşınızdaki istasyonda size o kadar önem verir.
zamanla Kısa dalga hf cihazlarla da tanışacaksınız
tanıştıktan sonra iş size kalmış para yer zaman teknik bilgi,gibi şeyler gitmek istediğiniz mesafeye gitmenizi sağlayacaktır
hayırlı çalışmalar diliyorum iyi günlerde kullanın.
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2015, 16:25:11 Gönderen: TA2VW »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA5MSU

• Makinist
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #3 : 07 Kasım 2015, 16:39:32 »
Hocam hayırlı olsun öncelikle. Ben de Antakya'da bulunuyorum. İskenderun'da(Ayda bir iki defa gidiyorum) simplex olarak çeşitli frekanslarda çağrı yapmama rağmen kimseye sesimi duyuramıyordum; umarım aktif olarak kalırsınız Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Antakya'da 2 DAHAD, 2 TRAC olmak üzere dört aktif röle mevcut fakat bunları Belen'den itibaren açabiliyorsunuz. Çobandede Rölesi bir süredir kapalı, yanlış bilmiyorsam ekipman çalınmıştı. Bu yüzden 2w ile hatta daha yüksek wattlar ile de Belen'den önce Hatay rölesi açamazsınız(8w üstüyle denemedim).
Öncelikle ilgin için teşekkür ederim ben aslen Antakyalıyım zaten iş yerim İskenderunda olduğu için burdayım. Elimden geldiği kadar aktif olmaya çalışacağım fakat telsize ne tür bir ayar yapıp qso yapacağımı bilmiyorum. Rölede sıkıntı olduğunu söylemişsiniz. O halde sizle görüşemeyiz mesela... hangi röle ile nerelerle görüşülür onuda bilmiyorum

Çevrimdışı TA5MSU

• Makinist
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #4 : 07 Kasım 2015, 16:45:45 »
Sayırı TA5MSU

Öncelikle lisansınız hayırlı uğurlu olsun güzel günlerde güzel görüşmeler yaparsınız
konuyu tam olarak anlıyamamakla birlikte galiba telsiz işletim sistemim nasıl olmalı diye soruyorsunuz
kullanabileceğiniz mobil el,sabit telsizler vardır sabit telsizleri çatı anten sistemi ile daha kuvvetli olarak
çıkış yapmanıza olanak sağlar,anteni bir defa alın sağlamını temizini çalışanını kazançlı anteni alın bir daha da
antenle işiniz olmasın temin edebilirseniz dual band yani hem vhf hem uhf de çalışan kombine antenler vardır
bunlardan temin edin x510 diamond anteni tavsiye edebilirim.
transmisyon hattınızda kaybınız olmasın genellikle uzun mesafelerde kabloda kayıplar meydana gelir bir radyo
amatörü için istenmeyen durumdur zaten zar zor elde ettiğiniz gücü birde kabloda kaybetmek istemezsiniz
tesisatınızı ölçerek sağlıklı hale getirin antenden anten uyumsuzluğundan kaynaklanan verim kaybı meydana
gelmesin,yani kısaca SWR Standing Wave Ratıo duran dalga oranınız çok düşük olmalı gücünüzün mümkünse
yüzde ikisi nispetinde bir geri dönüş kabul edilebilir daha da bu oran düşürülebilir kullanılan malzemeye bağlı
olarak
diğer konu el cihazı
el cihazlarının güçleri bellidir çok fazla seçenek sunmaz roleyi rahat gördüğünüz noktalarda el cihazından
faydalanabilirsiniz bu hem uhf hem vhf için geçerlidir.
cihaz olarak amatör cihaz kullanabileceğiniz gibi profesyonel cihazlarda kullanabilirsiniz profesyonel cihazlar
yapıları itibarı ile pek çok testten geçtikten sonra hizmete alının cihazlardır tavsiye edebilirim
amatör dual band el cihazlarını da kullanabilirsiniz kulanımına dikkat edin suya düşürmeyin ateşe fazla yaklaştırmayın
yere düşürmeyin anten konnektor noktaları ve düğmeleri bunların en hassas yerleri oynamaya zorlamaya gelmeyebilir
profesyonel cihaz kullanacaksanız bilgisayarda cihaz proğramlamayı öğrenmeli bu konuda araştırma yapmalısınız
cihaz konusu çok önemli değildir önemli olan konuşma tarzınız karşınızdaki istasyonu tanımak görüşmeyi sürdürmektir.
siz ne kadar karşı istasyona önem verirseniz karşınızdaki istasyonda size o kadar önem verir.
zamanla Kısa dalga hf cihazlarla da tanışacaksınız
tanıştıktan sonra iş size kalmış para yer zaman teknik bilgi,gibi şeyler gitmek istediğiniz mesafeye gitmenizi sağlayacaktır
hayırlı çalışmalar diliyorum iyi günlerde kullanın.
Yardımınız için teşekkür ederim. Elimden geldiği kadar uğraşıp en iyisini yapmaya çalışacağım benim sorunum el telsizine yapılacak ayarlarla ilgili ben daha işin başındayım ve ne yapacağımı tam bilmiyorum inşaallah amatörlükte ilerlemiş sizler sayesinde bişeyler öğreneceğim... 73

Çevrimdışı TA5MET

• Eğitim Bilimleri Uzmanı
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • Türkçe Öğretmeni
  • İsim Soyisim: Metin ÖZTÜRK
« Yanıtla #5 : 08 Kasım 2015, 19:21:50 »
Öncelikle ilgin için teşekkür ederim ben aslen Antakyalıyım zaten iş yerim İskenderunda olduğu için burdayım. Elimden geldiği kadar aktif olmaya çalışacağım fakat telsize ne tür bir ayar yapıp qso yapacağımı bilmiyorum. Rölede sıkıntı olduğunu söylemişsiniz. O halde sizle görüşemeyiz mesela... hangi röle ile nerelerle görüşülür onuda bilmiyorum
Onu bir araştırmak lazım. Biraz araştırdıktan sonra size bilgi veririm bu arada siz de biraz araştırma yapın. Bir konuyu araştırırken aklınıza bile gelmeyen daha başka nice konuları öğrenebileceğiniz başta burası olmak üzere pek çok yerli ve yabancı site mevcut.
Doğrudur, röle üstünden zor ancak uygun konum ve Yagi(Yönlü) anten ile Osmaniye'den gönderilen simpleks çağrıları almıştım geçtiğimiz günlerde.
Bir ara Antakya'ya gelirseniz ya da ben İskenderun'a gelirsem yerel meseleyi daha detaylı görüşebiliriz.

Çevrimdışı TA5MSU

• Makinist
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #6 : 08 Kasım 2015, 19:34:23 »
Onu bir araştırmak lazım. Biraz araştırdıktan sonra size bilgi veririm bu arada siz de biraz araştırma yapın. Bir konuyu araştırırken aklınıza bile gelmeyen daha başka nice konuları öğrenebileceğiniz başta burası olmak üzere pek çok yerli ve yabancı site mevcut.
Doğrudur, röle üstünden zor ancak uygun konum ve Yagi(Yönlü) anten ile Osmaniye'den gönderilen simpleks çağrıları almıştım geçtiğimiz günlerde.
Bir ara Antakya'ya gelirseniz ya da ben İskenderun'a gelirsem yerel meseleyi daha detaylı görüşebiliriz.
Haklısınız hocam. Bende siz nasil iskenderuna gelip gidiyorsaniz antakyaya gidip geliyorum ayda en az birkere memleketim oldugundan dolayi inşaallah gorusuruz o zaman

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Nerden Nasıl Başlamalıyım

Başlatan TB3CJJ

8 Yanıt
5307 Gösterim
Son İleti 23 Ekim 2016, 11:57:29
Gönderen: TB3CJJ
xx
NEREDEN BAŞLAMALIYIM?

Başlatan TA8AKS

20 Yanıt
10699 Gösterim
Son İleti 13 Kasım 2016, 10:59:14
Gönderen: TA2OJY
xx
Nasıl Olunur » Kısa Dalga Dinleyicisi (SWL) Belgesi Nasıl Düzenlenir?

Başlatan TB2PMH

5 Yanıt
12472 Gösterim
Son İleti 12 Ağustos 2012, 23:04:47
Gönderen: TA2NL
xx
Nereden, nasıl başlamalı?

Başlatan TA1MRT

10 Yanıt
5246 Gösterim
Son İleti 05 Kasım 2014, 14:37:58
Gönderen: TA1MRT