Gönderen Konu: LONGWIRE TABLOSU  (Okunma sayısı 15660 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA5ADK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: a.menderes kahrıman
Ynt: LONGWIRE TABLOSU
« Yanıtla #15 : 16 Aralık 2016, 08:32:11 »
Bakırın iletkenliği he zaman çelik telden daha iyidir,tek sıkıntısı yazın sıcaklarda kendini salıp gevşeme yapması.ilk yaptığım antende 4mm nyaf (çoklu yumuşak bakır kablo) kullandım çok verim aldım,kablo çapı arttıkça band genişliği artıyor.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #16 : 16 Aralık 2016, 08:42:57 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bu anteni bu hafta montajını tamamlayarak deneme imkanım oldu,kablo olarak 16.20 metre boyunda 2,5 luk nyaf kablo ve 1:9 unun  kullandım.Güney batı yönüne yere yaklaşık 65 derece açıyla inverted vee anten gibi montaj yaptım,1 metre boyundaki galvanizli topraklama kazığı kullanarak toprakladım.Cihazım Yaesu ft-450.Telsizin dahili anten tüneri ile anten 40 metre harici diğer bantlarda gayet verimli çalıştı.Hatta 27.215 frekansında  de bile swr çok düşük 1:2 civarında.40 metrede dahili tuner yerinden bile kıpramadı,harici tuner olsaydı acaba sorun çözülürmüydü diye düşünüyorum.

Günaydın 40 m de 5 wat ile FM durumunda 7.000 ,7.100 ve 7200 de swr ölçüleri nedir? Hepsi 3 ten büyükmü?

Çevrimdışı TA5AE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • LÜTFİ ÇULCU
« Yanıtla #17 : 09 Mayıs 2021, 19:10:29 »
LONG WİRE ANTEN DENEMESİ

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Dün gece 1:9 uNuN ucuna bağladığım, 16.6 metre olarak 0.8mm tek damar bakır teli dün gece saat 9 gibi balkondan aşağı sarkıttım. Rüzgardan etkilenmesin diye ucuna lastik ağırlık taktım.Tahmin ederseniz, bu sarkıtın, apartman duvarındaki balkon ve demir krom konstrüksiyonlardan en fazla 1m uzaklığı vardı.Şok yada ugly balun hazırlamamıştım.
Cihazın üzerindeki dahili SWR metre ile tunersiz ölçümlerde SWR göstergesi tüm bantlarda  (80m de ciddi SWR vardı)  oynamadı bile. Ölçümlerde her amatör bandın 10khz aralıklarla tamamını ölçtüm.50 mhz dahil.160m  yi denemedim.Gürültü ise 40m ve 80 m de 3db civarındaydı.Şehir içinde gayet iyi.
Dinleme ise gayet iyiydi.LongWire antenler, Gürültülü diyenlere üzüldüm. Tabiki yagi de gürültü 4/1 ve aşağısına  iner.Yönlü anten farkı var.Rüzgar ve yön çevirme sıkıntısı da var. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Yerimiz ve paramız oldu da yapmadıkmı? Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Hatta itiraf ediyorum, Güç kaynağım  SMPS. (Ama geçici: Siteden kaydımı silmeyin)
Sonuçta:
20m de FT8 ve 40m deki CW ve SSB QSO ları dinledim.Dahili tuner ile 80 metredeki tune olursam, yurtiçi sohbetlere katılıp rapor alırım belki dedim.Teli yukarı çektim. 20cm kestim, derken tekrar sarkıtırken telin uNuN bağlantısı dibinden kopmuş olduğunu (tel inceydi) gördüm.Demirin ucuna bantladığım uNuN balkondan 80 cm yatay uzaktaydı ve gece vakti başıma iş almamak için vazgeçtim.

80m yi de  istiyorum. Apartman damına daha kalın nYaf kablo ile 4-5 metre yükseklik şansım var. Deneyenler varsa 80m ve diğer bantlardaki kullanımı hakkında rapor ve görüşlerini ve varsa diğer tecrübelerini yazarsalar sevinirim.

Çevrimdışı TA1CX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Ahmet Can ÖZKAN
« Yanıtla #18 : 10 Mayıs 2021, 00:16:55 »
Bende  Kuzeydoğu Güneybatı istikametinde 2katlı binamın çatısından 3 katlı karşı binanın çatısına  2.5mm kesitli Nyaf kablodan 27m çekilmiş vaziyette, iki bina arasında bahçe var yani antenin altı boş, beslemede 9:1 UnUn olan Long wire mevcut hem ATU100 Auto Tuner hemde MFJ MAnuel Tuner ile 160-6m arası kullanıyorum. Çokta gürültülü değil.
     Long wire ın en ucunda izolatör var sonrasında şu motorsiklet ve bisikletlerdi kullanılan kancalı kalın lastiklerden var hem unun tarafında hemde diğer tarafta bu şekilde kablo sıcaktan uzasa veya soğuktan kısalsa bile lastikler sayesinde gerginliğini muhafaza ediyor herhangi bir sarkma veya aşırı gerilme olmuyor.

Aynı zamanda yine çatıda CB antenden modifiye ettiğim bir vertical antenim var onunda değerleri şu şekilde ATU100 Auto Tuner İle;

VERTİCAL
1.6Mhz  3.15
3.5Mhz  1.45
7.1Mhz  1.16
10 Mhz  1.15
14 Mhz  1.72
18 Mhz  1.04
21 Mhz  1.30
24 Mhz  1.40
27 Mhz  1.16
28 Mhz  1.20
50 Mhz  1.91
« Son Düzenleme: 10 Mayıs 2021, 00:23:15 Gönderen: TA1ACX »

Çevrimdışı TA5AE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • LÜTFİ ÇULCU
« Yanıtla #19 : 10 Mayıs 2021, 00:43:29 »
Cevabınız için teşekkürler.
Ahmet bey, Tx ve qso durumu nasıl memnun musunuz? 80m nasıl?
Bu arada sizinle 3-4 yıl önce gezen bilir sitesinden tanıştığımızı/ yazıştığımızı da hatırladım.
Bu benim ilk long wire denemem oldu. Maalesef yılların amatörüyüz ama apartmanda oturuyoruz. Yukarda da belirttiğim gibi, 80m haricinde swr minmum du ve tuner kullanmadım.
RX teki gürültü, (3db) ile kullandığım dikey balkon  antenine (5-6db ) göre düşüktü.
Maalesef yazdığım gibi TX imkanım olmadı. 2 2.5 luk bakır nyaf kablo alıp çatıya kuracağım. Apartman şartlarında tepki olur mu, ben de bilmiyorum.
Long Wire dan şunu anladım. Ne kadar uzun olursa o kadar iyi. Ayrıca, gürültü durumu apartman çatısına çıkınca ne olur o da ayrı bir konu.
Ama bence gürültü konusunda abartıyorlar. İlk izlenimlerim olumlu.
Kullanan diğer arkadaşlar da deneyimlerini paylaşırlarsa memnun kalırım. TX ve QSO lar, ın uzakları ve sayısı gibi
 Ayrıca, bu antende   çirkin baLUn  kullandılar mı?

« Son Düzenleme: 10 Mayıs 2021, 01:40:06 Gönderen: TA5AE »

Çevrimdışı TA1CX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #20 : 10 Mayıs 2021, 22:14:14 »
Lütfü Bey evet gezenbilirde tanışmıştık doğrudur.
Anten olayına gelince 80m ve 40m de raporlar gayet iyi. Hatta şu Anda 40m de TA7CC/3 TA3EM TA1AJN ı 9+ duyuyorum TA7CC/3 ile yaptığım qso da 5-9 sinyal raporu aldım. 80m çevrimlerinede bazen giriyorum ordaki raporlarda gayet iyi. Genellikle boş kaldığımda digital çalışıyorum, sair zamanlarda ise dinlemedeyim evde olduğum sürece.
Vertikal anten long wire e göre daha gürültüsüz bu net.

Sizde inşallah binanızda sorun olmadan antenlerinizi kurarsınız. Aslında komşular bu konuda çok önemli inceden inceden amatör radyonun özelliklerini zararsız birşey olduğunu anlatıp antenleri kurmakta fayda var.
Eski evim bir apartman dairesiydi 16 dairenin bulunduğu bir binanın orta katında idim ama komşularım çok iyiydi karşı binamda da aynı şekilde hepsi tanıdık idi. O zaman 16.5m lik bir long wire çekmiştim karşı binanın balkon demirine hiç sıkıntı yaşamadım çatıda da dual band bir antenim vardı U-VHF.

Yeni evim müstakil sayılır aile binası 2 kat 3 daire var ben en üstte oturuyorum çevremde ki binalarda oturanların hepsi tanıdık. Hiç sorun yaşamadan 26 küsür metre long wire çektim, çatıda bir vertikal HF ve yine Dual U-VHF antenlerim var. Çatı karkası ahşap karkasın altına radyal gibi 2 sıra 2.5mm kesitinde kablo döndüm baya gürültüye faydası oldu.Hatta işi abartıp bi 26 metre daha DOĞU-BATI istikametinde bir long wire çekmeyi düşünüyorum diğer binaya Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Darısı başınıza.

Çevrimdışı TA5AE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • LÜTFİ ÇULCU
« Yanıtla #21 : 11 Mayıs 2021, 02:31:24 »
Vertikal daha gürültüsüz diyorsunuz. Çatıda
denemem lazım. Ben balkon tipi 120 cm vertikalde 5 db sürekli gürültü varken, sarkıttığım 16.5m Long Wire da 3db dip gürültü aldım. Tabii ki çatıda durum ne olur bilemem.
Doğruyu söylemek gerekirse, balkona 50cm uzatmalı profilleri yeni yaptırabildim ve 120cm vertikal anten kurdum. Yıllar sonra SWL den kurtulup yeniden QSO yapma imkanı oldu. Adana merkezinden  5 amatörümüz HF de aktif ve 2 si  ile havada  görüşebildim. Her taraf apartman. Bu arada 12 katlı binanın 7. katındayım. Balkonda, KuzeyBatı cephesi yönüm biraz açık.Diğer yönler kapalı.
Son 4 haftadır aktifim ve balkon tipi 120 cm vertikal ile dahili tuner ile(5db gürültüde) 3 haftadır  40 m de Adana dan görüşemediğim Güneydoğu A. Akdeniz ve Ege bölgesi kaldı. Yurt dışı yapamadım. Ama Geçen hafta sonu, 20m de  1-Kanada-Ontario,  ve  1-Endonezya-Jakarta  ile QSO yaptım.  ABD gayet kuvvetliydi ama Contest ile meşguldüler. Genelde 7 civarı  raporlar aldım.
Geçmişte müstakil evimizin Çatısında vertikal olarak CB de 8 m direk üzerine yarım dalga anten kullandım. Anten direği  4 yönden 4 inşaat teli ile ve anten kısmı ise yine 4 yönden 8 adet misina ile gerilmiş durumda zor zapt ediliyordu. Apartmanda ise böyle bir yüksekliğin gerek fırtına ve gerek yıldırım durumları için açıkçası çekinmekteyim. Çatıda Onlarca çanak anten ve yine onlarca güneş enerji paneli bulunuyor. Kısa da olsa asansör dairesi üzerine bir kule montajını düşünüyorum.
Tel anten orta vadede daha dayanıklı gibi geldi. Niyet şimdilik (Birazda rüzgar) 16.2 metre gibi. Bakalım, balkonculuktan, Çatıya ne zaman terfi edebileceğim?
Bilgi için teşekkürler. 73deTA5AE
« Son Düzenleme: 11 Mayıs 2021, 04:22:11 Gönderen: TA5AE »

Çevrimdışı TA1CX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #22 : 11 Mayıs 2021, 23:59:28 »
Tez vakitte çatıya çıkmanız dileklerimle. En kötü ihtimalle RF hattınız 15m den az olmayacak. Kablo seçimi konusunda biraz hassas davranmanız gerekecek gibi. Malum kayıp meselesi.

Çevrimdışı TA5AE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • LÜTFİ ÇULCU
« Yanıtla #23 : 12 Mayıs 2021, 03:03:03 »
 Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA5AE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • LÜTFİ ÇULCU
« Yanıtla #24 : 12 Mayıs 2021, 03:05:56 »
Tez vakitte çatıya çıkmanız dileklerimle. En kötü ihtimalle RF hattınız 15m den az olmayacak. Kablo seçimi konusunda biraz hassas davranmanız gerekecek gibi. Malum kayıp meselesi.
Yeminle 10dk önce elimde metre her katın 2.70 cm  olduğunu hesaplayıp aynı sonuca ulaştım. Elimde  Ericson kablo var. Rg213 ayarında olduğunu söylüyorlar.
Şimdilik Lineer güç kaynağı işine yoğunlaştım. Orijinal güç transistörü bulmak zor olduğundan dolayı UK dan getirttim. Halen Ufak birkaç malzeme eksik.
Görüşmek üzere 73

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #25 : 12 Mayıs 2021, 11:41:23 »
HF te kablo boyu çok kritik değildir, v/uhf ile karşılaştırınca kayıplar çok düşük kalıyor.
RG213 ayarı bir kablo lineer ile bile rahat çıkış yapmanızı sağlar. düşük güç olsa RG58 bile iş görebilir o derece.

bandın ortasını alayım dedim (ki alt frekanslarda kayıp çok daha az)
15 MHz için 15 Metre rg 58 de kayıp 0.7dB. Yani 100W cikisiniz 85W cikiyor antenden
aynı şartlar rg213 için olduğunda 0.3dB kayıp ve antenden çıkan 91Watt oluyor.

Bu kadar değer farkı karşı tarafın s metresinde hissedilir bir oynama bile yapmayacaktır.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA5AE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • LÜTFİ ÇULCU
« Yanıtla #26 : 12 Mayıs 2021, 14:55:30 »
HF te kablo boyu çok kritik değildir, v/uhf ile karşılaştırınca kayıplar çok düşük kalıyor.
RG213 ayarı bir kablo lineer ile bile rahat çıkış yapmanızı sağlar. düşük güç olsa RG58 bile iş görebilir o derece.

bandın ortasını alayım dedim (ki alt frekanslarda kayıp çok daha az)
15 MHz için 15 Metre rg 58 de kayıp 0.7dB. Yani 100W cikisiniz 85W cikiyor antenden
aynı şartlar rg213 için olduğunda 0.3dB kayıp ve antenden çıkan 91Watt oluyor.

Bu kadar değer farkı karşı tarafın s metresinde hissedilir bir oynama bile yapmayacaktır.

Merhaba
Ahmet  bey, benim tahmini 15m kablo uzunluğundan bahsetmiş.  Halihazırdaki balkon antenim de 4m rg58 kullanıyorum. Zannetmem ki 15 m erricson longwire da bir kayıp oluştursun.
 Zaten gençliğimde müstakil evin üst katında, kullandığım CB yarım dalga antenin, direk boyu 8m idi. Pisagordan hesapladığımda 10m direkte ve  çatı düzlemini Hesaplayınca 10 m de  odama ve toplam 20 m altı rg58 kullanmışım.
Biliyorsunuz 40m de bir TA gurubumuz var. Gece olunca 80 metreye geçiyorlar. Bu arkadaşlar ne kullanıyorlar? Ya da kabaca biliyorsanız, Türk amatörleri el yapımı olarak hangi antenleri uyguluyorlar?
Ben 1:4 ya da 1:1 balunlu  (2x 10m tel ile) 40m bandı dipol kullanıp bunu dahili tuner'le 80 metre de kolayca tune edebilenleri duymuştum.
« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2021, 14:57:54 Gönderen: TA5AE »

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Longwire anten nedir nasil calisir ?

Başlatan TA3ILS

9 Yanıt
7133 Gösterim
Son İleti 29 Nisan 2016, 11:33:45
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
clip
LONGWİRE ANTENLER İÇİN MANYETİK BALUN:

Başlatan TA3DN

4 Yanıt
7769 Gösterim
Son İleti 20 Nisan 2011, 11:55:10
Gönderen: TA3DN
smiley
ANTEN SOHBETLERİ-3 Uzuntel Antenler ( Longwire Antennas)

Başlatan TA3BQ

0 Yanıt
7832 Gösterim
Son İleti 22 Aralık 2010, 21:58:14
Gönderen: TA3BQ
xx
CB'cilerin Frekans Tablosu

Başlatan TA2AOG (SK)

12 Yanıt
15762 Gösterim
Son İleti 11 Aralık 2016, 16:07:30
Gönderen: TA1LSE