Gönderen Konu: Longwire anten nedir nasil calisir ?  (Okunma sayısı 7061 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3ILS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Serdar Kapan
Longwire anten nedir nasil calisir ?
« : 05 Şubat 2016, 00:56:42 »
Evet sevgili amatör abilerim kardeslerim, sorum basliktanda anlasilacagi gibi Longwire anten hakkinda;

Bahsi gecen anten tek telli bir anten olup 9:1 ballun ile degisik uzunluklarda kullanilmaktadir, ilk antenimdir.

Sorum bu antende dipol gibi yön varmidir?

Tel uzunlugu hakkinda bulmus oldugun bilgilere göre 16,2 metre ve 30 metrede guzel SWR ler yakalaniyor.

Diyeceksinizki deneyebilirsin ama melesef catiya en fazla 1 veya 2 kere cikma sansim var, hatta hic sansim yok ama ben o sansi kendime taniyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Yurt disinda yasiyorum ve burada catilara sahsen cikmak yasak.

Sonuc Longwire hakkinda gercekten deneyimli arkadaslardan yardim istiyorum.

73 Serdar

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5125.0

Çevrimdışı TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 54
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
Ynt: Longwire anten nedir nasil calisir ?
« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2016, 11:09:32 »
Selamlar.
Bu antenden bende ayrı zamanlarda ve ayrı uzunluklarda yapıp kullandım. Aşağıdaki linki gördünüzmü bilmiyorum ama bazı bilgileri bulabilirsiniz. Ben yön olarak fiziki şartlar doğrultusunda kuzey doğu-güney batı gerebilmiştim. Uzak mesafelerde daha iyi randıman almıştım. Kolay gelsin. Çalışmalarınızın sonuçlarınıda paylaşırsanız seviniriz. 73....

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3ILS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2016, 13:56:52 »
Selamlar Bülent bey,
vermis oldugunuz linki incelemistim, forumda arama yaparak longwire ile ilgili yakalayabildigim konulari inceledim, fakat soruma cevap hic birisinde yok.
soruma gelince dipol antendeki istenilen yöne paralel cekme olayi longwirede nasildir? yani görüsmek istediginiz ülkelere paralel mi cekilmeli yoksa dikinemi cekilmeli?

Longwire konusunda edindigim bilgilerde;

Longwire anten hem yatay hem dikey kullanilabilen bir anten, dikey kullanimda yön sikintisi yok Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap fakat yatay gerildiginde antenin bir yönü olmali diye düsünüyorum ki bir iki forumda yakaladigim bilgilerde bu yönde.

Longwire anten en ideal 16,2 metre ve 30 metrelerde SWR yakalamis, fakat YÖN olarak durum nedir? calismalarinizda buna dikkat ettinizmi bilmiyorum.

Su an antenimin balun tarafi Türkiye yani bulundugum pozisyona göre kuzey dogu uc kismi ise Fransa yönündedir, böylelikle antenimin paralel oldugu ülke rusya Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap simdi ruslari devamli 9+ dinliyorum ama bu anten yönümdenmi kaynakli yoksa ruslarin gücündenmi kaynakli bu konuda fikir yürütemiyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

YAni sonuc olarak Longwire antenin bir yönü varmidir varsa nasildir Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Selamlar keyifli forumlar diliyorum.

73 Serdar

Çevrimdışı TA3ILS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #3 : 06 Şubat 2016, 02:16:30 »
Evet arkadaslar bu gün catiya ciktim ve 22 metre olan longwire antenimi 16.3 seklinde kisalttim, normalde tabloda 16.2 fakat pay birakmak istedim.

16.3 cm uzunlugundaki longwire antenimi balun tarafi Almanya ve uc tarafi türkiye olacak sekilde gerdim.

10 watt ile swr durumuna baktigimda tabeladaki sonuclara cok yakin degerler aldim, bu demek oluyorki longwire icin 16.2 cm gercekten ideal bir uzunluk.

Bu gün saat ilerledigi icin 20 ve 40 metre denemelerim cok azdi fakat 80 metrede 6 adet qso gerceklestirdim, bunlar italya, ukrayna, rusya, yunanistan, slovenya ve almanya idi, 40 metrede ise türkiyede iki istasyon ile görüsme yaptim 57 ve 59 seklinde rapor aldim.

Dinleme ve gönderme denemelerimi devamli bu baslikta paylasicam herkese selamlar.

73 Serdar

Çevrimdışı TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 54
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
« Yanıtla #4 : 06 Şubat 2016, 10:29:41 »
Bence konu çözülmüş. Havalar ısındıkça dahada güzel neticeler alırsınız...Başarılı görüşmeler diliyorum..73...
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2016, 11:16:34 Gönderen: TA3DN »

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #5 : 07 Şubat 2016, 17:08:46 »
Ben de yurtdışında yaşıyorum ve halihazırda yaşadığım ülkeye çağrı adı almak için başvurumu yaptım ve olumlu görülen talebimin sonuçlandırılarak bir çağrı adı tahsis edilmesini bekliyorum.

Yurtdışında çatılara çıkmak yasak gibi her zaman doğru olmayan bir bilgiyi yerleştirmeyelim. Belli şatları var. Benim bulunduğum ülkede çatılarda anten tarlası normal. Hatta insanlar dijital karasal televizyon yayınlarını daha rahat izleyebilmek için öyle uzun direkler dikiyorlar ki. Ya sevgili komşularım anten direğinizin gergi telleri benim antenim olsa maşallah olurum diyorum.

Bir adet multiband Prosistel vertikal monte ettim onların arasına. Bir de ya multiband dipol (yine Prosistel firmasının) ya da kısaltılmış "rotary dipol" daha monte etmeyi düşünüyorum. Ya da doğrudan bir beam anten.

Demek ki çatıya çıkmışsınız. Anteni kurmuşsunuz. Hayırlı olsun.

Bu sıralar propagasyon pek tatlı değil ama, akşamları bir çok istasyonu duymak mümkün. Denemek lazım. Örneğin şimdi UTC 13.07 18 MHz sessiz ama konuşan da konuşuyor (ABD-ingiliz istasyonları).

Güle güle kullanın

Evet sevgili amatör abilerim kardeslerim, sorum basliktanda anlasilacagi gibi Longwire anten hakkinda;

Bahsi gecen anten tek telli bir anten olup 9:1 ballun ile degisik uzunluklarda kullanilmaktadir, ilk antenimdir.

Sorum bu antende dipol gibi yön varmidir?

Tel uzunlugu hakkinda bulmus oldugun bilgilere göre 16,2 metre ve 30 metrede guzel SWR ler yakalaniyor.

Diyeceksinizki deneyebilirsin ama melesef catiya en fazla 1 veya 2 kere cikma sansim var, hatta hic sansim yok ama ben o sansi kendime taniyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Yurt disinda yasiyorum ve burada catilara sahsen cikmak yasak.

Sonuc Longwire hakkinda gercekten deneyimli arkadaslardan yardim istiyorum.

73 Serdar
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3ILS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #6 : 07 Şubat 2016, 21:30:23 »
sevgili Ersoy bey,
Soruma vermis oldugunuz aciklayici bilgilerden dolayi tesekkür ederim bu vermis oldugunuz bilgiler ile longwire antenim inaniyorum ki daha iyi calisacak Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Isin saka kismini kenara birakalim, kurmus oldugum cümle sizinde kopyalamis oldugunuz gibi "Yurt disinda yasiyorum ve burada catilara sahsen cikmak yasak" buralarda kelimesinden dolayi bulundugum ülkeyi kast etmistim ama uyariniz icin tesekkürler evet buralarda degil benim yasadigim ülkede hatta sehirde demem daha aciklayici olurdu.
Bulundugunuz ülkedeki rahatliktan dolayi cok sanslisiniz, keske herkes sizin gibi sansli olsa fakat avusturyada firmalar harici yani anten montaji yapan kisiler disinda özel bir eve sahip degilseniz apartman catilarina sahsi olarak cikmazsiniz.

Sonuc evet su siralar sizinde söylemis oldugunuz gibi propagasyon pek tat vermiyor ne kadar saat saat degisiklik göstersede..!

Bende yaklasik 1 aydir viyanadan talep ettigim cagri isaretimin gelmesini bekliyorum ama bu benim havada olmami engellemiyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Antenlerim catida yaklasik 3 senedir varlar yeni kurulmus degiller fakat en iyi performansda calismalari herbnirimizin istedigi sey, evet yeni yönü ile calisiyor konuyu actigim gunun ertesinden beri fakat daha test etme imkanim cok fazla olmadi insallah longwire anteni bu konu altinda benim gibi bu antene mecbur kalan amatör veyahut swl ci dostlarimiza en performansli hale getiririz.

Selamlar.
Serdar

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #7 : 08 Şubat 2016, 00:36:08 »
Merhaba,

Benim Türkiye'den aldığım lisansıma uygun yerel İtalyan lisansı verilmesi yönündeki dilekçeme ancak 2 ay sonra incelendi ve ilgili birime iletildi yanıtı geldi. Bakalım çağrı adını almam daha ne kadar sürecek. IK/TA2IBY şeklinde uzun bir kullanım hoşuma gitmiyor. Propagasyon da zaten çok yok. Bekleyeceğim.

Long wire anten konusunda epeydir ben de bilgi derliyorum. Elimde Alman HF-Berg firmasının bir iki anteni de mevcut.

Arada güzel ve nükteli laflar da sokuşturmussunuz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Bu bir beceri ve birikim ister o nedenle gülümseyerek okudum. Teşekkürler.

Long wire, derken aslında biraz tereddüt oluşuyor bence. Random wire da denebilir. Aslında her dipol, her inverted v birer "long wire" değil midir. Yoksa kastımız veya sizin kastınız, end feed antenna mı? Bunları da yazabilirseniz çok uygun olur.

Başka vesile ile bir iki kez yazdığım bir açıklamayla gireyim.

Türkiye'de HF demek nedense 40 metredeki "muhabbetlere" en azından dinleyici olarak katılmak olarak algılanıyor ve biraz da böyle gizemli hava katılıyor.

Gidiyorsunuz, Bauhaus'a, çamaşır askıları bölümünde içi çelik çok damarlı dışı PVC kaplo çamaşır asma ipinden alıyorsunuz. Çok değişmiş olacağını sanmıyorum. 20-30 metresi 30 Lira filan. 40 metrenin yarısı 20 metre olduğuna göre, dipolümüzün her bir kolunun 10 metre küsur cm olması gerekiyor. Kesiyoruz. Bir yalıtkan etrafında bağlıyoruz ve inverted v yapacaksak ortalama 90 derece olacak şekilde açıklıkla geriyoruz. Ben bunu balkondan bahçeye sarkıtarak yaptım. Oldu, Ankara içindeyken İzmir yakınlarındaki arkadaşımla konuştum, denemeler yaptım ve kapattım.

Özellikle 80 ve 160 metre için anten arayan bir arkadaşıma yardımcı olmak üzere epey bir site dolaştım. Kaynakları gözden geçirdim ve sonuçta İsviçreli bir amatör arkadaşın sayfasındaki yalın açıklamaların çok yerinde olduğunu gördüm.

Tam ve kısaltmalı 40 (ve 80) metre anteni ölçüleri veriyor. Ölçmüş,biçmiş, denemiş. Yapmış. Yapması da en fazla bir saatimizi alacak.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Viyana çatılarında random/long wire anten kurabiliyorsanız, yine iyi. Viyana'da yüksek yüksek CB anten kuran hemşerilerimiz de var. Almanya'da da. İsviçre'den benden profesyonel bir firmanın sigortalı olarak kurması sözkonusu ise anteni kurabileceğim söylenmişti. Binlerce Frank (Euro) demekti bu.

Çatıdaki bir random/long wire anten çok da dikkat çekmez o bakımdan iyi. Bir sürü para verebilen İtalyan Mazzoni'nin Midi loopunu da kurabilir ve çok da iyi iş yapar. 2 metre çapında bir manyetik loop. 1300 Euro filan.

Long wire anten deyince benim anladığım gösteren çok basit bir grafik

En fed anten deyince anladığımı da gösteren basit grafik de bu

İyi bir topraklama şart !! Yüksekce kurulması şart. SWR de antenin kurulduğu yüksekliğe göre değişiklik gösteriyor doğal olarak. Çevresel unsurlardan çok etkileniyor.

Gelelim zat-ı alinizin şanslı olarak değerlendirdiğiniz ahvalime. Burası bir anten serbestisi bölge. Çatılarda bir sürü anten. O bir sürü televizyon anteni, kimi zaman 20 metrelik direkler üzerine kuruluyor. Ama ben çatıya anteni üzerine monte edebileceğim boru için uygun bir yer bile bulmakta zorlandım. Bakınız duruma:

Neyse ki Prosistel anteni çok yükseğe kurmanız şart değil filan dediği için içim rahat. Ama televizyon antenlerinin arasına saklanmış gibiyim. Madem yeni bir başlangıç olsun babından mevcut TS-570D'ye ilaveten almış bulunduğum FT-991 de bu nedenle devreye girmiş değil. Ona da artık bir 3 elemanlı mini beam veya rotary dipol takacağım. Ama işin doğrusu, ben aslında 10 metreciyim. Olmuşken 40 da olsun hevesi nereden geldi bilmiyorum. 10 metrede bir sürü elemanlı delta loop ve yine bir sürü elemanlı yagiyi kullanmak hem kolay hem verimli hem de zevkli oluyordu.

Bu arada, anten sıkıntısı çekenlere tavsiye. AMPRO firmasının monoband mobil vertikal çubukları (yaklaşık 2.4 metre uzunluğunda) çok iyi bir alternatif. Hem de göze batmıyor ! Hem de hesaplı. Çatıda hem de ucuz bir RG-58 kabloyla bağladığım  40 metre versiyonu bence oldukça iyi iş yapıyor.

Bazı amatörler bu çubuklardan iki tane alıp yatay olarak, dipol gibi monte edip kullanıyor.

Antenler konusunda geniş, ama çok geniş ve yararlı bilgi almak isteyenler Hamuniverse sitesinin "Antenna Design" bölümüne başvurabilir

Almanca bilenler, HB9ID'nin antenler hakkındaki (kısa dalga tel antenler pratiği ) kitabına aşağıdaki linkten erişebilir. Bol grafikli olduğundan, Almanca bilmeyenler de yararlanabilir diye düşünüyorum.

Selamlar, Kolay gelsin
TA2IBY Ersoy

Çevrimdışı TA3ILS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #8 : 08 Şubat 2016, 11:11:05 »
Merhabe Ersoy bey,

ne kadar arada birbirimize laf sokustursak dahi sohbetin saygi cercevesinde gitmesidir önemli olan.

Konuya gerek bildikleriniz gerek yorumlarinizla dahil olmaniz dahi konunun ilerlemesi ve degisik fikirlere sebep oluyor ki buda forum denilen seyin gercek anlamini ortaya cikariyor.

Vermis oldugunuz bilgiler, yüklemis oldugunuz Fotograflar ve fikirlerinizden dolayi tesekkür ederim.

Ever dipol anten yani iki kollu antenin gerilme yönü görüsülmek istenilen bölgelere paralel miydi gercek kelime o sekilde gerilmesi gerekiyor fakat long wire anten yani tek telli antende bu konuda bir bilgi bulamadim ve onu ariyorum.

Aslinda vermis oldugunuz anten örnekleri arasinda olmayan ama ayni firmanin urettigi 6.6-30 mhz arasi calisan, capi 1 metre ve bana tam uygun olan bir anten var "Babyloop" bu anten su anda 1189 euro almanya fiyati ve bana en yakin bayisi orasi, fakat buna ilave bir motor takmak gerekiyor kendi eksenindede dönebilmesi icin bunada bir 100 euro dersek oldu size 1289 bunun 70 euro posta parasi var oldu 1360 euro kablosudur siregidir derken 1500 euro civarinda bir rakama ulasiyor.

Belkide bir cok kisinin dedigini deyip malesef hobimiz pahali bir hobi diyebilirsiniz gerce sizde o yapi yok gibi bir cok postunuzda bu anlasiyliyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ki alimizden geldigince kendi imkanlarimizi zorluyoruz.

Italyada bir arkadasim yasiyor ve dedigine göre Türkiye ile ayni yani sizin catilara anten takma probleminiz yok, fakat burada (viyana) catilara firmalarin disinda kisilerin cikamadigi gibi birde izin söz konusu yani firma cikacak dahi olsa oturdugunuz konuma göre firma dahi cikmayabiliyor ki benim konumum onlardan birisi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap gerek cevre görüntüsü gerekse etrafta etkileme unsurlari bakimindan bu sekilde kanunlara islemis ve bayada takip altinda.

Cati penceremden i max 2000 10-11 metre antenimin ve longwire nin uc kisminin görüntüsü Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Simdi benim esas soruma tekrar geliyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Long wire ingilizcesi olarak kast etmis oldugum anten tek telden olusan ve bir ucunda 9:1 balun/unun olan anten, burada kullanilan ismi ise Langdracht anten.

Sorum sudur bu antenin bir yönü varmidir? Anten göndermeyi neresinden dinlemeyi neresinden yapar?

Selamlar
Serdar
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2016, 11:18:09 Gönderen: TA3ILS »

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #9 : 29 Nisan 2016, 11:33:45 »
Merhaba,

Ne güzel, Geç gördüğüm için de çok özür dilerim.

Aslında en güzelini ve idealini yapıyorsunuz. Sonuçta dipol, longwire..hem çok dikkat çekmiyor hem hesaplı hem de anten bu. Yön konusunda benim okuduklarım, sizin daha önce ifade ettiğiniz gibi, telin ucunun baktığı yön olarak söyleniyor. Düz dipol olsaydı yanları olurdu.

Aldığınız sonuçları da paylaşırsanız çok sevinirim. Eminim bir çok başka arkadaşa da katkıda bulunacaktır.

Bu arada, illa 160 metre de olsun diyen bir arkadaşıma olabilirliğini göstermek için 18 metre tel - unun (1:9 balun) anteni de aldım. İtalyan bir amatörün dizaynı ve üretimi. Çatıdaki antenlerin arasında 18 metrelik boşluğu nasıl bulacağım şimdi ben Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Sizin o müthiş uygun çatınızda 160'ı da kapsayan iyi bir anten olurdu.

73'ler

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

smiley
ANTEN SOHBETLERİ-3 Uzuntel Antenler ( Longwire Antennas)

Başlatan TA3BQ

0 Yanıt
7799 Gösterim
Son İleti 22 Aralık 2010, 21:58:14
Gönderen: TA3BQ
xx
PSK NEDİR NASIL ÇALIŞILIR?

Başlatan TA3V

8 Yanıt
17464 Gösterim
Son İleti 15 Ekim 2011, 00:51:51
Gönderen: TA2AEC
topicsolved
SWL NEDİR? NASIL YAPILIR?

Başlatan OLDMAN

5 Yanıt
8845 Gösterim
Son İleti 07 Ocak 2012, 19:19:48
Gönderen: OE1TOA
xx
Contest - Yarışma Nedir? - Nasıl Katılınır ?

Başlatan TA4ACV

0 Yanıt
8208 Gösterim
Son İleti 13 Mayıs 2014, 13:45:10
Gönderen: TA4ACV
smiley
ANTEN SOHBETLERİ-1 Uzuntel’den (Longwire) Yagi’ye (Yagi-Uda)

Başlatan TA3BQ

0 Yanıt
6481 Gösterim
Son İleti 21 Aralık 2010, 16:39:55
Gönderen: TA3BQ