Gönderen Konu: EN ÇOK KULLANILAN Q KODLARI  (Okunma sayısı 16281 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TA3BQ
  • Ziyaretçi
EN ÇOK KULLANILAN Q KODLARI
« : 26 Mart 2011, 20:47:45 »
                 En sık kullanılan Q kısaltmaları

QSignal         SORU ?                                      CEVAP, TAVSİYE,veya EMİR
--------        -----------                                                ----------------------------------

QRM   Enterferans mı var ?                             Enterferans  var.   Enterferans alıyorum.

Yaygın Kullanım : Bir karıştırıcı veya başka bir işaret  karıştırması var

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

QRN   Statik gürültümü var?                     Statik gürültü var.

Yaygın kullanım : "Yol Gürültüsü"

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

QRP   Gücümü azaltayım mı ?                               Gücünü azalt

Yaygın kullanım : Düşük güçle çalışan istasyon-QRP istasyonu

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

QRT   Göndermeyi durdurayım mı?                         Göndermeyi durdur

Yaygın kullanım: Göndermeyi durdurabilirsin

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

QRV       Hazır mısın ?                                                  Hazırım

Yaygın Kullanım : Frekansta veya kanalda bulunmaktayım ve hazırım.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

QRX   Beni tekrar ne zaman çağıracaksın?  Seni tekrar  ... (saatte) ... khz (or Mhz) frekansından
                                                                       çağıracağım
Yaygın kullanım : Ara vermek, Bekle, Hazırda bekle..(Şimdi acil bir işim var ) 

QRZ   Beni kim çağırıyor?                           …….tarafından ….... khz (or MHz )
                                                                         frekansında  çağrılıyorsunuz.

QSL   Alışını onaylıyormusun?                       Alışımı onaylıyorum.   

Yaygın Kullanım : Tam olarak anladın mı?

Yaygın Kullanım : Evet tam olarak anladım.  (Roger, Roger –Rgr, Rgr) 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
QSO   ……ile direkt veya röle ile muhaberen var mı?   ….ile direkt veya röle ile muhaberem var

Yaygın kullanım : Karşılıklı temas veya muhabere..

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
QSY   Frekansımı değiştireyim mi?      Frekansımı …..KHz (veya MHz) e değiştiriyorum.

Yaygın kullanım : Kanal veya frekans değiştirmek ..

QTH   Enlem ve boylama göre mevkiin  nedir? ( veya Grid Locator numaran nedir? )   
                                                                            (Cevap:KM38mf)                                                     

Yaygın kullanımı : Yerleşim yeriniz neresidir?   Mevkiim….enlem….boylamıdır..

Yaygın Kullanım :  Seyyar ve/veya Sabit Mevkiiniz neresidir?
Seyyar ve/veya Sabit mevkiim ………..dır.       Mesela : QTH'im   İzmir ( My QTH is İzmir QSL ? )

73   73 rakamı bir Q kısaltma işareti değildir.Sadece ve çoklukla telgrafın makbul olduğu zamanlardan kalma bir alışkanlıktır.Anlamı “En has Selamlar”   Selamlar çoğul olduğu için sadece “73” yazmak yeterlidir.”73’s” yanlış bir kullanım şeklidir.Fazla gayretkeşlik olur..   

88   88 rakamı bir Q kısaltma  işareti değildir.Telgraf muhaberesi günlerinden kalma bir alışkanlıktır. ”Sevgi ve öpücüklerimle” anlamında kullanılır.   Yaygın kullanımı : Zıt cinsler arasında karşılıklı kullanılır. Tipik kullanımı bir mektuptaki “Sevgi ve öpücüklerimle” gibidir. "
73  Özhan Önder TA3BQ 

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1218.0
« Son Düzenleme: 27 Mart 2011, 15:16:25 Gönderen: TA3BQ »

TB2BBK
  • Ziyaretçi
Ynt: EN ÇOK KULLANILAN Q KODLARI
« Yanıtla #1 : 29 Mart 2011, 02:08:11 »
alıntı;
"73   73 rakamı bir Q kısaltma işareti değildir.Sadece ve çoklukla telgrafın makbul olduğu zamanlardan kalma bir alışkanlıktır.Anlamı “En has Selamlar”   Selamlar çoğul olduğu için sadece “73” yazmak yeterlidir.”73’s” yanlış bir kullanım şeklidir.Fazla gayretkeşlik olur.. "   

sayın Özhan hocam tüm yazdığınız yorum ve tercümeler çok güzel yanlız yukarıdaki yazılan 73"s ifadesinin yanlış olduğuna katılmıyorum zira ben çok kullanıyorum burda 73 tekil anlamda tek kişiye selamı ifade eder 73"s ise çoğul anlamda genel olarak herkeze selamlar anlamını ifade eder. ( türkçe olarak 73 ler deriz) zira bana gelen QSL kartlarında da var ve göndermiş olduğum QSL kartlarındada aynı ifadeyi kullanmaktayım. burada gönderilen kişinin ailesinede XYL ye de selamlar ifade etmekte manasında kullanmaktayım. bilgi eksikliğim varsa lütfen düzeltin. artık bende kullanmayayım.
Gayretkeş ifadesi çalışkan anlamına geliyor bildiğim kadarı ile,mecazi olarakta taraf tutan manasına geliyor böyle bir durum burada söz konusu olabilirmi? Sevgilerimle saygılarımla ellerinizden öpüyorum.

BİRAN BİLAL KÖROĞLU TB2BBK OPT.BİLAL

Çevrimdışı TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 54
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
« Yanıtla #2 : 29 Mart 2011, 11:31:13 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

TA3BQ
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 29 Mart 2011, 20:42:56 »
Merhaba Biran,
73 is "Best regards (Amateur Radio)". Burada görülen "regards",  "selamlar"  ifade etmektedir.Sen nasıl arzu edersen öyle kullan bu tamamen senin bileceğin bir iş...73's olduğu zaman "selamlar" kelimesi ikinci defa çoğul yapılmaktadır.İşte gayretkeşlik buradadır, yani böyle kullanıldığı zaman gereksiz bir iş yapıyoruz demektir.Bazen bende "73's de Özhan" yazıyorum, ama bu doğru değil bunu biliyorum.
Bu konuda Nette çok fazla bilgi bulabilirsin. 
73 Özhan
« Son Düzenleme: 29 Mart 2011, 21:04:09 Gönderen: TA3CY »

TB2BBK
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 31 Mart 2011, 20:28:48 »
sayın ÖZHAN hocam çok teşekkür ediyorum. hakikaten gözümüzden kaçmış bir ifade,aynen söylediklerineze katılıyorum bu ifade kullanılmamalı. telsizde konuşurken veya bitirirken buna benzer yanlış ifadeler kullanılıyor hem türkçesi hemde ingizcesi peşpeşe söyleniyor örneğin; TAMAM OKEY demek gibi bir şey. evet bu mesele de önemli mesele bu konuyu anladığımı ve çok şeye de daha duyarlı davrnamı sağladını fark etttim. bizlerde sizlerden öğrendiğimiz bilgilerle yola çıkıyoruz söylemlerimde bir yanlış ifade kullanıyorsam tamamen cahilliğimden kaynaklanıyor,bizlerde çok şeyi bildiğimizi zannederek yanlış yolda gidyoruz düzelttiğiniz için sağ olun var olun bizlere düşen görev TA için çalışma ve faaliyetlere devam konu bence burda bitmiştir. saygım ve sevgimle

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
EN SIK KULLANILAN Q KODLARI HANGİLERİDİR?

Başlatan TA3TT

4 Yanıt
3159 Gösterim
Son İleti 09 Haziran 2012, 19:11:23
Gönderen: TA3TT
lamp
TÜRKİYE'DE YANLIŞ KULLANILAN ÇAĞRI KODLARI HAKKINDA!!!

Başlatan TA4AMY

41 Yanıt
15916 Gösterim
Son İleti 07 Aralık 2012, 11:45:56
Gönderen: TA2ADN
xx
rf yükselteçlerde kullanılan...

Başlatan TA1OZH

9 Yanıt
6357 Gösterim
Son İleti 10 Mart 2014, 14:57:59
Gönderen: TA1OZH