Gönderen Konu: İSTİNYE PARK'taki telsiz yasağı !  (Okunma sayısı 21398 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1CLR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Emil Kement
İSTİNYE PARK'taki telsiz yasağı !
« : 09 Mart 2011, 15:52:59 »
Arkadaşlar merhaba,
Geçen günlerde İstinye Park'a giriş sırasında, x-ray'den geçerken çantamın içindeki el cihazımı çıkartmamı istediler.
Kapıdaki güvenlik görevlisi, telsizle girmenin yasak olduğunu, telsizi neden taşıdığımı ve ne amaçla kullandığımı sordu. Bende herhangi bir cevap vermeden Amatör Telsizcilik belgemi çıkartıp kendisine gösterdim.
 Uzun süre belgeyi inceledikten sonra güvenlik müdürüne anons yaparak durumu anlattı. Güvenlik görevlisi, güvenlik müdürünün durumu öğrenmek için bizzat gelip bakacağını söyledi.
Onu beklerken neden böyle bir uygulamanın olduğunu sorduğumda ise, alışveriş merkezi yönetmeliğinde böyle bir maddenin olduğunu belirrti.
Uzun süre beklemenin sonunda güvenlik müdürü gelmeyincede; "Bu seferlik izin verelim ancak bir daha telsizle giriş yapmayın" dedi.
 Böyle bir yasağın bahanesi, nedeni ne olabilir ? Nasıl bir yasal dayanağı vardır merak ediyorum.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=1155.0
Eski Çağrı İşaretim : TB1CLR

Çevrimdışı TA2MR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Aziz SARI
Ynt: İSTİNYE PARK'taki telsiz yasağı !
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2011, 16:25:02 »
bence sacma bır konu bence bu amatörtelsızcılıgın ıyı tanıtılmadıgından geçıyor onlarda kendılerıne göre önlem almışlar saygılar

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #2 : 09 Mart 2011, 16:33:58 »
Evet saçma maalasef.

Ancak, mekan sahibi mekanın kuralını koyar.

O mekanı kullanmazsınız, protestonuzu bildirirsiniz, saçmalığını anlatırsınız, bunu neşredersiniz. Yapabileceğiniz bu kadar.

Ayrıca belki de geçerli bir sebepleri de olabilir.

Çevrimdışı TA3AFO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: FERHAT ÖZEL
« Yanıtla #3 : 10 Mart 2011, 00:50:56 »
bende o sıkıntıyı yasadım
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2011, 16:27:58 Gönderen: TB3CFO »

Çevrimdışı TA3AFO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #4 : 10 Mart 2011, 02:20:48 »
onlarda haklı görevlıler verılen talımatlara uyuyorlar
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2011, 16:31:07 Gönderen: TB3CFO »

Çevrimdışı TA2ABE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Genel Telsiz Operatörü (Kara - Hava - Deniz Muh.)
  • İsim Soyisim: Burak Erözcan
« Yanıtla #5 : 10 Mart 2011, 03:15:37 »
Öncelikle geçmiş olsun... Bir daha böyle saçma sapan konuların yaşanmaması dileklerimle.
Biz amatör telsizciler dışarıda kolluk kuvvetleri ile uğraşırken konuyu okurken gülmeden edemedim yani çok yazık gerçekten durumumuz içler acısı... Bizler amatör telsizciyiz ve bir amacımız var, ayrıca bu yetkiyi bizlere devlet veriyor, afedersiniz ama saygısızlık etmek gibi olmasın kapıdaki kim oluyorda arkadaşlara engelleme yetkisi olmadığı bir konuda terbiyesizlik yapıyor. Karşısında üç yaşında çocukmu varda bu seferlik alıyoruz ama bir daha olmasın... Arkadaşlar böyle durumlarda üst mercilerle muhattap olmak ve bu vatandaşları kaile almamak en doğrusu şahsi görüşüm.
Afedersiniz ama devlet dairelerine, ordu evlerine vs. gibi yerlere dahi giriş yapabilirken bu kişiler kimdir ve yetkisi nedir? Bizler 7/24 telsiz taşıyor isek heran göreve hazırız demektir. Biz bina içerisindeyken bir afet veya benzeri durum olsa ve de telefonların olmadığını düşünürsek, güvenlikler kendi kullandıkları cihazla mı milleti kurtaracaklar yada bi yerlerle irtibat kurabilecekler??? Elimizde ki ateşli bir silah değil ki öyle bir durum olduğunu farzedersek dahi onun bile bir prosüdürü var, girilebilecek girilemeyecek yerler var... Hangi kanunda yönetmelikte AVM ye telsizle girilmez diye bir ibare var? Yönetmelik vs. kimseyi bağlamaz kanaatindeyim, geri kalan sorun bulunulan ortamın güvenlik şirketine aittir. Bizler bizi ilgilendiren kanun ve yönetmelik neyi gerektiriyorsa bu çerçevede hareket ederiz ve bu tür durumlarda kimsenin talimat verme yetkisi olduğunu da sanmıyorum... Saygılarımla 73's
Genel Telsiz Operatörü (Kara -  Hava - Deniz Muhabere) & İtfaiye ve Siv. Savunma Gnl.

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #6 : 10 Mart 2011, 05:42:37 »
Denyonun biri gidip adamların frekansına girmiştir, sonra bu bir "güvenlik açığı" olarak görülmeye başlamıştır.

TA1ALU
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 10 Mart 2011, 13:53:59 »
Bu yasağın bahanesi her ne ise yasal bir dayanaktan ziyade, cehalete dayalı bir uygulama olduğu kanaatindeyim. Dilerseniz ilgili kişiler ve kurumlar hakkında yasalar önünde hakkınızı arayabilir, ileride yaşanacak bu gibi durumlara karşın haberleşme hürriyetinin güvende olduğunun bir emsali olarak kendinizi ifade edebilirsiniz. Fakat bir marka değerine sahip olma iddiasındaki bu gibi ticarethanelerin boykot ve protesto edilmesi -mesela bu forumda bu başlığı açmanız bile- bence bu konuda verilebilecek en ağır cezadır.

Geçmiş olsun.

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #8 : 10 Mart 2011, 14:56:33 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bu yasağın bahanesi her ne ise yasal bir dayanaktan ziyade, cehalete dayalı bir uygulama olduğu kanaatindeyim. Dilerseniz ilgili kişiler ve kurumlar hakkında yasalar önünde hakkınızı arayabilir, ileride yaşanacak bu gibi durumlara karşın haberleşme hürriyetinin güvende olduğunun bir emsali olarak kendinizi ifade edebilirsiniz. Fakat bir marka değerine sahip olma iddiasındaki bu gibi ticarethanelerin boykot ve protesto edilmesi -mesela bu forumda bu başlığı açmanız bile- bence bu konuda verilebilecek en ağır cezadır.

Geçmiş olsun.

Adamın mülkündeki sınırlama hakkına engel olamazsınız, zira oraya gitmek zorunda değilsiniz.

caylierdal
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 10 Mart 2011, 15:01:40 »
arkdaşlar iyi günler. bir alışveriş merkezine hangi cisimlerin alınıp hangilerinin alınmayacağına ancak valilik karar verir. yani avm yöneticisi ben yaptım oldu diyemez. eğer sizi cihazınızla içeri almıyorsa valilik oluru olan yazı isteyinin. buna rağmen almıyorsa valilik il güvenlik konseyine şikayet ediniz, ardından bimer'e mail atınız  ve hemen savcılığa görevi kötüye kullanma ve keyfi muamele yaptıkları gerekçesi ile suç duyurunda bulununuz ve dilekçenizi  takip ediniz. ondan sonra oturup izleyin bakalım neler oluyor. denenmiş uygulanmış bir konudur. ve karşı taraf 3500 tl ceza ödemiştir.

Çevrimdışı TA2ABE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Genel Telsiz Operatörü (Kara - Hava - Deniz Muh.)
  • İsim Soyisim: Burak Erözcan
« Yanıtla #10 : 10 Mart 2011, 15:11:34 »
Caylierdal arkadaşımızın yorumuna aynen katılıyorum çok yerinde olmuş. Herşeyin bir prosüdürü var kimse kafasına göre uygulama yapamaz. Zaten bu konuda kesin bir karar olmuş olsa arkadaşa bu seferlik alalım diyeceklerini sanmıyordum. Böyle bir karar varsa kesinlikle uygulanmalı ve konu kişiye gerektiğinde belgelerle açıklanmalı. Eğer böyle bir durum söz konusu değil ise kimse o alana girişe engel olamaz. Ayrıca kapıdaki vatandaş da bizim kim olduğumuzu bilmesi gerekmez ki açıklama yapmaya bile gerek yok şahsi görüşüm. Kolluk kuvvetleri veya resmi makamlarca sorulduğunda belge ibraaz etme zorunluluğumuz var sadece, kaldı ki bu kapıdaki vatandaşlar bizim ne iş yaptığımızdan değil, mağzanın güvenliğinden sorumlular...Saygılar

Çevrimdışı TA2ANS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
  • İsim Soyisim: Nihat
« Yanıtla #11 : 10 Mart 2011, 21:18:05 »
Heee yazılan tüm yorumları okudum.5 defa istinye park a gitmişliğim var bu aralar ki ben yeni amatörüm.Elimde sallayarak kapıdan geçiyorum  dıtttttt diye ötüyor bende telsizi göstererek devam ediyorum  kimse bana bir şey söylemedi + ki derseler  beyvendi elinizde ki telsizle giriş yapamazsınız  işte orda çınkar çıkar yerine göre kanunsa kanun  dağ kanunnuysa dağ kanunu bana nasıl gelinirse bende ona göre hareket ederim.Onların bana yaklaşım  şartları önemli.Giremezsin niye,niçin,neden,nezaman,nerde kim demiş konusu vardır.Günümüzde polis memurları bile yerine göre birçok kanunu yönetmeliği bilmez ve bildiği kadarı ile hareket ediyor ama onun amiri  kanun ve yönetmelikleri bilir güvenlikçilerde emir kulu ya açıklama yapacak yada amiri eğer kafasına göre bir kanun konmuşsa o kanun onun kafasından silinir bir daha olmaz.Zaten genelde  güvenlikçilirin müdürleri ya emekli polis yada  askerdir ama herşeyin bir kanun ve yönetmeliği vardır kafasına göre olmaz o zaman dağ kanunu olur onuda ona göre bir çözümü elbet vardır  sıkıntı olmaz bence.73's
TA2ANS NİHAT SEBİT BOSTANCI/İSTANBUL

TB2BBK
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 10 Mart 2011, 22:15:16 »
selamlar Özel güvenlik görevlisine elle üst arama izni vermemiştir. Aynı şekilde 5188 sayılı yasanın 7 nci maddesi (f) bendine göre hava alanlarında görevlendirilen özel güvenlik görevlisi, Özel Güvenlik Teşkilatı Hava Meydanı Koruma Yönergesi’ne göre, elle arama yapamaz. Yapacağı üst aramasını dedektör, duyarlı kapı gibi araçlar yardımıyla; bagaj, çanta v.s. yi ise X-ray cihazından geçirerek yapabilir. Elle üst arama veya bagaj ya da çantaların elle kontrolü ise, ancak genel kolluk kuvvetleri tarafından yapılabilir.[9] Tarama esnasında taramadan geçen kimsenin üstünde yabancı bir cisim varsa ve bu cismin tehlike teşkil edip etmediği bilinmiyorsa özel güvenlik görevlisinin ne yapacağı konusunda yukarıda anılan Yönerge dışında bir düzenleme bulunmamaktadır. Sadece Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği’nin 25’nci maddesinin son fıkrasında şöyle bir düzenleme vardır:

“Umuma açık veya açık olmayan özel işletmelerin, kurumların veya teşebbüslerin girişindeki kontroller, buralara girmek isteyenlerin rızasına bağlıdır. Kontrol edilmeyi kabul etmeyenler, bu gibi yerlere giremezler. Bu gibi yerlerde kontrol, esasta özel güvenlik görevlileri tarafından yerine getirilir. Ancak, bu yerlerin ve katılanların taşıyabilecekleri özel niteliklere göre, önleme aramaları kolluk güçleri tarafından da yapılabilir.”

Böyle bir düzenleme ise esasen özel güvenlik görevlisine yasada yeri olmayan bir üst arama iznini zımni de olsa tanımaktadır. Örneğin havaalanında aranmayı reddeden biri uçağa binmekten vazgeçmiş sayılır.[10]

konu birazda özel güvenlikle alakalı, biz bu tip arama yapan kişilere kısaca fiziki güvenlikci diyoruz. bunlar; silahlı güvenlik(koruma), ve elektronik güvenlik diye de ayrılmakta ortalama 5 yıl kadar bu işlerde yönetici konumunda uğraştığım için kanunların verdiği yetkilere göre uygulama yapılıyor. milli güvenlikle ilgili aramalar,aranan şahışların yakalanması ve burada genel kolluk kuvveti dediğimiz polis ve jarndarma ya yardımcı olan bir destek kuvveti olduğunu anlamamız gerekiyor. büyük alışveriş mağazalarında eskiden güvenlikci iri yarı kuvvetli uzakdoğu sporları  bilen kişiler olarak seçiliyordu günümüzde üst aramalarıda çıkınca bayan güvenlikciler devreye girdi tırnakları uzun ojeli kibar güvenlikciler yerini aldı. güvenlikci imajı daha düzgün hale geldi. çocuklar kapıda iri yarı adam görünce korkuyorlardı. bu durumda herşeyi eğitimli belgeli personel isdisham ederek hallettiler. konu çok uzun olmasına rağmen bu tip proplemlerle karşılaştığımız zaman güzelce anlattığımız durumda bir sorun çıkmayacak zannediyorum.biz adam yerine konulmak istiyorsak önce karşımızdakini de adam yerine koyup. konuyu bitirmemiz gerekiyor. ama bu sanıyorum ki ne ilk ne son olacak. sorunlar sorunları yinede doğurmaya devam edecektir.

hepineze sevgilerimle,

Çevrimdışı TA3AFO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #13 : 10 Mart 2011, 23:06:59 »
slm bılal  bey  özel guvenlık yetkılerını acıkca belırtmısınız
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2011, 16:32:44 Gönderen: TB3CFO »

Çevrimdışı TA2ANS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
  • İsim Soyisim: Nihat
« Yanıtla #14 : 10 Mart 2011, 23:20:53 »
Evet peki özel güvenlikçi telsizle giremezsin derse ne yapacaz.Tamam kanunlar var ama telsizle giriş yapamazsın diye bir kanunun olduğunu belirten bir madde yokki varsada ben bilmiyorum bilgilendirirsiniz sevinirim.Yani bende sorarım niye diye bana işte bizim amir söyledi telsizle girilmeyecek diye derse çıngar çıkar diyorum ve sözümün arkasındayım.Yani o  alışveriş bölgesinde  Özel güvenliğin koymuş olduğu kanunu ben tanımam ve o güvenlik şirketi hakkındada şüphem olur  dediğim gibi bana yaklaşma şekilleri çok önemli.Bilal beyin açıkladığı özel güvenlik kanun ve yönetmeliklerinde üst arama olayı başka  ama bu olay daha başka.Bu gibi alış veriş yerlerine ben  silahla girende çok gördüm ki adam ruhsatlı  dediğinde sorun olmuyor kaldıki telsizin ne zararı varmış.Öle bir kanun veya yönetmelik varsa heryerde vardır kimi sorar yasak der kimi sormaz ilgilenmezse demekki bir ortada yanlışlık var derim.
Kısaca benim bildiğim kadarı ile telsizle bir alışveriş  yerine girilmez diye bir kanun veya yönetmelik yok o zaman(şahsen ben bilmiyorum)var deniliyorsa o güvenlik şirketinin almış olduğu bir karardır oda yanlıştır bana göre.73's

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
İstanbul Anadolu Adliyesi'ndeki Telsiz Taşıma Yasağı

Başlatan TA2AHP

17 Yanıt
8325 Gösterim
Son İleti 21 Eylül 2013, 10:59:15
Gönderen: TA2ASV
xx
En Uygun Nerden Telsiz Alınır? Hangi telsiz Alınmalı Neden?

Başlatan besyom2

36 Yanıt
7564 Gösterim
Son İleti 25 Haziran 2011, 12:25:51
Gönderen: TA5AEK
xx
Yardım, Doğru telsiz seçimi ve yurt dışından telsiz getirme

Başlatan TA1ABB

0 Yanıt
3783 Gösterim
Son İleti 16 Eylül 2012, 20:07:36
Gönderen: TA1ABB