Gönderen Konu: Am mod cb telsiz  (Okunma sayısı 16787 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 15
  • İsim Soyisim: AHMET AK
Am mod cb telsiz
« : 26 Ocak 2011, 12:11:42 »
Merhabalar,
 Elimde Midland Alan 199-A Am mod telsiz bulunmakta.5/8 lik antenle kullanmaktayım.Ancak şöyle bir sorunum var.Başkalarının konuşmalarını çok rahat dinliyorum, ben mandala bastığımda birilerinin bastığını bişeyler olduğunu anlıyorlar ama sesim gitmediği için konuşamıyorum.Bu cihazı fm moda çevirme ihtimalim var mı ve ya başka bi alternatifi varmıdır başkalarıyla görüşmem için?

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=986.0

Çevrimiçi TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Ynt: Am mod cb telsiz
« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2011, 11:31:36 »
Konu hakkında bi bilgisi olan ve ya tavsiyesi olan biri yok mu? Saygılar

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #2 : 27 Ocak 2011, 11:51:28 »
Değerli kardeşim.Kullandığın telsizden ses gidip gitmediğini (modulasyon) Bişekilde kontrol etmelisin.Bu ya yakındaki bir telsizle veya yine sana yakın bir telsiz tamircisinde belli olur.Kolay gelsin.73..
KORSAN

Çevrimiçi TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #3 : 27 Ocak 2011, 12:07:21 »
Cevabınız için teşekkürler.Telsizde sorun yok.Alaattin abi (Bursa Rem Elektronik) ile çok denedik.Ben Bursa/Işıklarda oturuyorum, onun dükkanı zafer plazanın orda.Çok rahat ve net görüşmeler yaptık.Ancak am moda geçtiğinde yapabiliyoruz.Benim sorunum cihazı fm moda çevirebilme imkanım var mı?

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #4 : 27 Ocak 2011, 17:44:01 »
Var ama bilen birisi yapabilir.

FM modulasyon için AM modulasyon trafosu veya transistörü devre dışı bırakılır ve ses sinyali uygun bir şekilde VCO ya uygulanır.

FM demodulasyon ise daha zordur. Araya bir FM demodulator gerekir. Cihazda bu ünite yoksa uğraşmaya değmez.

Çevrimiçi TB3BAK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #5 : 27 Ocak 2011, 18:16:15 »
Teşekkürler.

Çevrimdışı TA6ARK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Rifat KAYGUSUZ
« Yanıtla #6 : 15 Mart 2011, 20:30:49 »
arkadaşalar: bende president jfk cb AM/FM telsiz var. özelliklerini araştırdığımda bazı sitelerde çıkış gücünü 4/15 Watt yazıyor. ama ben denediğimde sadece 4 watt çıkış yapıyor bunun çıkışı gerçekten 15 watt olarak ayarlanabiliyormu bilen varsa lütfen cevaplasın. selamlar.

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #7 : 15 Mart 2011, 23:29:20 »
Değerli kardeşim.president jfk cihazı standart olarak 4w tır.Ama AM modulasyonda 4w taşıyıcı gücü
Moduleli olarak %-100 modulasyonda 16w olur.Dolaysıyla senin modüleli gücün zaten 15-16 w tır.Bunu FM modunda kullanmak istersen vede bu işten anlıyan biriysen 10 -15 w çıkarabilirsin.Ama
AM moduna döndüğünde tekrar taşıyıcı gücün 4 wata düşmeli.Aksi takdirde ses gönderemezsin vede çıkış transistörünü YAKARSIN.Konu uzun vede geniştir.Basiti budur.  TA3CB.. 

Çevrimdışı TA6ARK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #8 : 16 Mart 2011, 00:39:02 »
sayın: TA3CB
 hocam verdiğin değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ve
 Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
 sitelerinde modifikasyonla ilgili açıklamalar var fakat ingilizce olduğu için fazla anlayamadım.
sizin bahsettiğiniz ayarlar bunlar mı?
 bu işten anlayan biriysen demişsiniz . sizin kadar tecrübeli arkadaşların yanında ben çırak öğrenci sayılırım ama tarif eden olursa yapacağıma inanıyorum.
 sayın hocam birde şunu sormak istiyorum cb ile hala konuşan var mı yani cihazın çıkışını takoz ile yükselterek uzak mesafe görüşmeyi denesem konuşacak birilerini bulabilirmiyiz. takoz için masraf etmemize değer mi?
 cevaplamak için zaman ayırdığın için çok sağol 73.

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #9 : 16 Mart 2011, 12:26:43 »
Değerli kardeşim.CB dediğimiz halk bandında zaman zaman uzak mesafe haberleşmesi oluşmaktadır.Bilhassa son 2 yıldır eski canlılığını kazanmaya başladı.İnşaallah dahada iyi olur.Modifikasyona gelince.Elinde test ve ölçü aletlerin varsa bana listesini gönder.Yoksa hiç başlamadan bana telsizini gönder veya bir elektronikci arkadaşa götür derim.Sana modifikasyon için olmazsa olmaz olan alet watmetre ve dummy load dır.Bunlar yoksa uğraşmıyalım derim.Modulasyon yüzdesini okumak için osilaskop gerekir.Audio sinyal jeneratörü vs.Karar senin.Yapalım derken bozmayalım??.Takoza gelince.Şimdilik takoz yerine kaliteli bir anten almanı,özellikle italyan malı 5/8  veya 1/2 öneririm.Propagasyon dedidiğimiz uzak mesafe haberleşmesi çok aktif olursa ozaman gerekirse, takoz +filitre kullanabilirsin..kolaygelsin..73

Çevrimdışı TA6ARK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #10 : 16 Mart 2011, 20:24:03 »
sayın TA3CB
  hocam şuan bendeki malzemeler
 Brid marka 25-1000mhz 500w lık wattmetre var
 Bird marka 150 watt 50 ohm  suni yük var
 dijital multimetre ve skalalı multimetre var
 havya ve lehim malzemeleri var
ama sizin bahsettiğiniz osilaskop ve audio sinyal jeneratörü yok

hocam telsizin ayarlamanız elbette benim için büyük bir nimet olur ama sizi yormakta istemiyorum. eğer önemli değil derseniz
rifatkaygusuz@hotmail.com mesajla adresinizi verirseniz gönderirim.
 ilgi ve alaka gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim.

TB2BBK
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 17 Mart 2011, 22:18:39 »
selam TA5ARK öyle bir ekipmanların var olduğuna göre birde transistör karşılıkları kitabını eklemeni tavsiye ederim böylece hangi özellikte transistör le karşıkarşıyasın çözersin yapacağına inanıyorum kolay gelsin.
sürücü transistör: 2SC2314
çıkış transistörü  : 2SC2078

BUNLARI SÖK YERİNE 2SC1969 transistör tak
sürücü ve çıkış transistörleri nin yerine takılacak,muayyen ayarlarına girme elinde vatt metresi olmayanlar 12volt 10watlık lamba yı çihaz çıkışına bağlayarak ışığın parlaklığının maksimum olduğu seviye geldiğinde cihaz maksimumu çıkıştadır. mandala fazla uzun basmayın

Çevrimdışı TA6ARK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #12 : 18 Mart 2011, 01:13:13 »
sayın TB2BBK
 hocam transistör karşılıkları kitabı olarak jaeger elektronik adında bir kitap var ama kısaltmalar halinde bilgiler veriyor yinede idare ediyorum. dediğiniz 2sc1969 transistöre baktım 16w gösteriyor ayrıca datasheet inide inceledim aynı
 şimdi çikış transistörü ile sürücü transistörün yerine 2sc1969takılacak diye anladım.
 şu an elimde yok haftasonu kirşehirdeki malzeme satıcısına sorayım mümkünse getirtip denemeyi düşünüyorum.
 inşallah yanlış anlamamışımdır. selamlar

TB2BBK
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 18 Mart 2011, 01:51:19 »
doğru anlatabildiğime sevindim aynen doğru anlamışsınız, bu tip cihazların çıkışını ayarlı adaptörlerle içindeki kondansatör kapasitelerini şişirerek yani voltaj arttırarak cihazın emisyonunu düşürerek arızaya sokmadan 20 volt uygulayarak çıkış vatı nı 25Wat seviyelerine çıkartıyorlar ama bu işlem sağlıklı değil 13.8 volt en az 6Amper adaptörle beslemeniz gerek FM modülasyonda 20wat basacaktır. kolay gelsin aynı şekilde cihaza puşh-pull bağlantısı yaparak MRF455 transistör ile 60watt çıkış ta alabilirsin ama bu cihaz için değmez,

not: çıkışı değişen her cihazda yüzde bir frekans kayıklığı olmaktadır. frekans metre ile ayarlamakta fayda var dır. yok ise yüzde bir kayıklığın zararıda yoktur. çıkışı arttırmanın ikinci metodu çıkış katındaki bobin aralıklarını açarak ve kapayarak vatmetreden de takip edebilir uygulayabilirsiniz.kolay gelsin

Çevrimdışı TA6ARK

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #14 : 18 Mart 2011, 18:16:17 »
sayın TB2BBK
 vaktiniz varsa bir şey daha sormak istiyorum.
 bendeki president jfk telsiz 2. el olarak elime geçti. röle kontak bacaklarında soğuk lehim vardı. her halde önceden bir operasyon geçirmiş gibiydi.  lehimleri yenileyince çalıştı . şimdiye kadar kimseyle konuşma yapamadım. sürekli dinlemedeyim. cihaz çoğu zaman kısa dalga radyo gibi çalışıyor. bazı radyo istasyonlarını çekiyor. bir kaç kanal aşağı veya yukarı çıkınca başka bir kanala geçiyor. bu yayınların içinde izmirden yayın yapan bir radyoda var. mesela şu anda 32. kanalda türkçe yayın var 17. kanalda arapça yayın var . fakat gece olunca bu yayınların hepsi kayboluyor .tabi bu anlattıklarım her zaman olmuyor hava bozuk olunca daha çok da yağmur yağarken oluyor.
acaba bu cihazın ayarları kurcalanıp bozulmuşmu veya ben ayarlarını mı yanlış yapıyorum yoksa diğer cihazlardada böyle sorunlar oluyormu . çevremde cb kullanıcısı olmadığı için cihaz gerçekten gönderme yapıyormu yapmıyormu onuda bilmiyorum. eğer o cihaz hapı yutmuş miadını doldurmuş diyorsanız hiç uğraşmayayım ve sağlam bir cihaz bulmaya çalışayım. selamlar.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
En Uygun Nerden Telsiz Alınır? Hangi telsiz Alınmalı Neden?

Başlatan besyom2

36 Yanıt
7570 Gösterim
Son İleti 25 Haziran 2011, 12:25:51
Gönderen: TA5AEK
xx
Yardım, Doğru telsiz seçimi ve yurt dışından telsiz getirme

Başlatan TA1ABB

0 Yanıt
3787 Gösterim
Son İleti 16 Eylül 2012, 20:07:36
Gönderen: TA1ABB