Gönderen Konu: KARADA ACİL DURUM ÇAĞRI NASIL YAPILIR  (Okunma sayısı 23964 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3AFO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: FERHAT ÖZEL
KARADA ACİL DURUM ÇAĞRI NASIL YAPILIR
« : 17 Ocak 2011, 22:33:27 »
mrb diyelimki acil bir durum oldu amatör telsizciler nasıl kımlerle hangı frekansta acil durum bilgisi yaparak  yardım isteyebilir

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=948.0

TB2BEY
  • Ziyaretçi
Ynt: KARADA ACİL DURUM ÇAĞRI NASIL YAPILIR
« Yanıtla #1 : 17 Ocak 2011, 22:54:45 »
Bu soruya verilecek cevabı çok merak ediyorum..!!

Kim ve Nasıl bir cevap verecek..

Saygılarımla

TA5BF
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 17 Ocak 2011, 23:32:21 »
merhaba

TRAC kamu yararına bir dernektir.
    Herkes bunu söylüyor. Bende onlardan öğrendim. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Fakat böyle bir durumla alakalı  eğitici / öğretici bir şeylerini göremedim.Üye de değilim ama tanıdığım kişilerde böyle bir eğitimin veya bilğinin  verilmediğini söylüyorlar.
Görülen  o  ki  bir afet durumunda eline cihazı alıp koşmakla bu işler olmaz.
    Sonra bu adamlar nereye koşuyor olur!..
Memleketin kanayan yarasını deşmeyin!.. Altından çok şeyler çıkar.
saygılarımla
TA5BF Recep PEKER
İÇANADOLU EREĞLİ__ERAD

TA3BQ
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 17 Ocak 2011, 23:49:51 »
Merhaba,
Acil durum çağrısı Radyo amatörlerine tahsis edilmiş olan her frekansta "Mayday" çağrısı ile durum anlatılarak yapılır.Başka frekanslarda acil durum çağrısı yapamazsınız, çünkü o frekanslara girmeniz yasaktır..
Başka şekli yoktur..
Özhan Önder TA3BQ

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #4 : 17 Ocak 2011, 23:51:33 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
mrb diyelimki acil bir durum oldu amatör telsizciler nasıl kımlerle hangı frekansta acil durum bilgisi yaparak  yardım isteyebilir

Öncelikle bizler amatör telsizciyiz.
Sivil Savunmacı,itfaiyeci,sağlıkçı,polis,afet durumunda masa başında görevli operator değiliz..Neymişiz AMATÖR TELSİZCİ.
Ama 8 şiddetinde deprem olmuş elindede telsizin var seneryo bu ya sende göçük altındasın.Ne yapmam gerek diyemi soruyursun...?

Çevrimdışı TA3AFO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #5 : 17 Ocak 2011, 23:56:29 »
deprem olmasa bıle baska acıl durum olur mesela çalıştığımız yerde gece vardıyası veya baska konu tlf  sarzı bıtmış telsiz var ama gece amatör  telsızciler  kapamış diyelım kımse dınlemede yok ama anladığım kadarıyla benım düşüncem böle durumlarda da bırsey yapılmıyor bencee nedenı baska frekanslara girmek yasak kaderımız e razı olmak var

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #6 : 17 Ocak 2011, 23:59:33 »
deprem olmasa bıle baska acıl durum olur mesela çalıştığımız yerde gece vardıyası veya baska konu tlf  sarzı bıtmış telsiz var ama gece amatör  telsızciler  kapamış diyelım kımse dınlemede yok ama anladığım kadarıyla benım düşüncem böle durumlarda da bırsey yapılmıyor bencee nedenı baska frekanslara girmek yasak kaderımız e razı olmak var

Herşeyden önce bu bir kuraldır.(kanundur)Kurallarada uyulmak zorundadır.

Çevrimdışı TA3AFO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #7 : 18 Ocak 2011, 00:01:23 »
işte bu nedenle dedim bırsey yapılmaz dye

TB2BBK
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 18 Ocak 2011, 00:08:51 »
bizler bazı durumları bilmiyoruz yani yapılan protokolleri  kim ne protokülü yaptı ise KAMUOYUNA AÇIKLAMASI VE BİZ AMATÖR TELSİZCİLERİ BİLGİLENDİRMESİ GEREK acil durumlarda uluslar arası olarak belirlenmiş ve açıklanmış frekanslar mevcuttur konu acil durum olunca aşağıdaki frekanslara girilip gerekli haberleşme desteği sağlanır. BU ULUSLAR ARASI GECERLİDİR BEN BUNU BİLİRİM. DiğeR kuruluş ve oluşumlarda tektaraflı bilgileri kendi tekellerinde tutuğu için bu sorun karşımıza herzaman çıkacak ben yinede sizlere ULUSLAR ARASI ACİL DURUM HABERLEŞME FREKANSLARINI VERİYORUM.

Ulusal Tarayıcı Frekans Kılavuzu
TÜRKİYE VE DİĞER DÜNYA ÜLKELERİ

Ulusal Tarayıcı Frekans Kılavuzu

34,90: Bu kanal acil durumlarda koruma Ulusal ülke tarafından

kullanılmaktadır.
 39,46: kuvvetler polis iletişim, yerel ve devlet Acil el için

Departmanlar arası.
 47,42: Bu işlemler için yardım Kızıl Haç Devletler tarafından

Birleşmiş kullanılan genelinde kanal bir.
 52,525: Bu grup, altı metre onların operatörleri FM radyo jambon

tarafından bir çağrı frekansı kullanılır.  yayılma istisnai dönemler

boyunca, bu frekans binlerce kilometre uzakta bile doldurulan veya

yüzlerce sinyalleri.  Burada ise sinyaller uzaksın işitme, sonra 30

ile 50 MHz aralığında resepsiyon olan uzun mesafe de açmak için.
 121,50: Bu frekans, uluslararası havacılık acil durum.
 138,225: Bu Ajansı tarafından kullanılan Federal Acil Durum Yönetim

kanal çalışmalar olduğu asal afet yardımı, bu yüzden bu olayları

felaket diğer etkin sırasında depremler, kasırgalar, seller ve.
 146,52: Bu frekans bandında metre üzerinde iki iletişim olmayan

tekrarlayıcı operatörleri kullanılır tarafından amatör radyo, o ülke

birçok yerinde çok yoğun.
 151,625: Bu kanal ülke hakkında kullandığı "gezici" işletmeler,

seyahat veya bu duyuyorum. Sirklerde, sergiler, fuarlar ve spor musun

kullanıcıların ekipleri bazılarıdır.  Diğer yaygın olarak kullanılan

seyyar kanalları 154,60 olan 154,57 ve.
 154,28: departmanları itfaiye acil haberleşme ile yerel el için

inter, 154,265 ve 154,295 de kullanılabilir.
 155,160: operasyonları kurtarma devlet kurumları içinde arama ve

acil haberleşme yerel bölümü kullanılmış için arası.
 155,475: kuvvetler polis iletişim, yerel ve devlet Acil el için

Departmanlar arası.
 156,75: Bu kanal uyarıları hava denizcilik yayınları için kullanılan

uluslararası.
 156,80: Bu kanal arama ve güvenlik, deniz uluslararasıdır.  Tüm

gemiler denizde frekansı ise bu kontrol etmelidir.  Aynı zamanda ağır

nehirler, göller, vb kullanılır
 162,40: Bu kanal bültenleri ve s el NOAA hava durumu yayını.
 162,425: Bu kanal bülten ve yayın kullanılır için NOAA hava.
 162,45: Bu kanal bülten ve yayın kullanılır için NOAA hava.
 162,475: Bu kanal bülten ve yayın kullanılır için NOAA hava.
 162,50: Bu kanal bülten ve yayın kullanılır için NOAA hava.
 162,525: Bu kanal bülten ve yayın kullanılır için NOAA hava.
 162,55: Bu kanal bülten ve yayın kullanılır için NOAA hava.
 163,275: Bu kanal bülten ve yayın kullanılır için NOAA hava.
 163.4875: Bu kanal acil durumlarda Guard Ulusal ülke tarafından

kullanılmaktadır.
 163.5125: Bu kuvvetler kullanılan ortaklaşa tarafından silahlı

frekans hazırlık felakettir ulusal.
 164,50: Bu Geliştirme Toplu Konut ve Kentsel Bölümü kanal ulusal

iletişim.
 168,55: Bu afetlerde acil durum ve iletişim için federal hükümet

sivil kuruluşları tarafından kullanılan kanalı ulusal.
 243,00: Bu kanal acil havacılık askeri kullanılır sırasında.
 259,70: Bu kanal iniş ve girişi sırasında yeniden Servisi kullanılır

tarafından Uzay
 296,80: Bu kanal iniş ve girişi sırasında yeniden Servisi kullanılır

tarafından Uzay.
 311,00: Bu Force kanal tarafından kullanılan Amerikan Hava

uçuş-aktif bir yer.
 317,70: Bu havacılık ABD Sahil Güvenlik tarafından kullanılan etkin

bir kanal.
 317,80: Bu havacılık ABD Sahil Güvenlik tarafından kullanılan etkin

bir kanal.
 319,40: Bu Force kanal tarafından kullanılan Amerikan Hava

uçuş-aktif bir yer.
 340,20: Bu havacılar tarafından deniz kuvvetleri  kullanılan kanal aktif

bir.
 409,20: Bu Komisyonu Eyaletlerarası Ticaret kanalı ulusal iletişim.
 409,625: Bu devlet için Bölümü kanal ulusal iletişim olduğunu.
 462,675: Bu kanal Hizmet Radyo Mobil gezgin yardım Genel ve

kullanılır acil durumlarda haberleşme.

[size=0pt]KAYNAK: [/size][size=0pt]Radyo Araştırma Universal © 2009[/size] [/size][size=0pt]All rights reserved.[/size]
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2011, 00:13:24 Gönderen: TB2BBK »

TB2BEY
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 18 Ocak 2011, 00:26:58 »
Bırakın ULUSLARASI muhabbetini...
Gerçeklerden bahsedin...

• Biraz kendinizi aldatmaktan vazgeçin
  • Kimler niye birşeyler öğretmiyorlar,
  • TRAC Kamu yararına çalışıyormu gerçekten , Son 10 senede kime ne öğretmiş...
  • Kaç seminer düzenlemiş , Kaç liralık İrat kaydetmiş, Kaç kitap bastırıp satmış, Kaç kişiyi RADYO AMATÖRÜ SINAVINA hazırlamış,
  • MAYDAY nedir kimler biliyor , kimler bilmiyorlar ( Özhan bey siz hiç MAYDAY verdinizmi hayatınızda..)
  • Eğer verdiniz ise ... Hangi frekansta kimi bulacaksınız , bulduklarınızı bir zahmet listeleyin bende öğreneyim...
  • Heryede biz varız diyen AMATÖRLER neredeler
  • Yer BOLU Kartalkaya , Tarih : bende mevcut , Saat : Bende mevcut ( Bu sadece raporların bir tanesi )
  • Çağrı 3 ekip , Ankara, İzmir ve İstanbul Radyo amatörleri
  • Araçlar : 3 JEEP benim altımda V6 Vagoner ( Üstünde 5 Cihaz CB,PMR,HF,VHF,UHF,AIR frekanslarda )
  • Yanımda , Ankara Ulaştırma Bakanlığından Bir Üst düzey yetkili , araçta 2 cihaz ( HF ve DUAL )( İsmi Raporda var. )
  • Diğer araçların birinde Ankara Radyo Amatörleri ve Havacılık daire başkanlığından iki Personel ( 1 Cihaz DUAL )( Tutanağı tutanlar )
  • Diğer 3. araçta İzmir Radyo amatörlerinden bir Resmi Daire Başkan yardımcısı ve 3 Radyo Amatörü ( Hazurun )
  • Fotoğraflar, Ses kayıtları , Video kayıtları, Çağrı KODLARI listeli olarak geri gitti .
  • 3.5 saat boyunca "Ben şehir içinde şu frekanstayım , dağda bu frekanstayım diyen SKİ 'ciler ( AMATÖR KARDEŞLER dahil kimse yok )
  • Haberleşme yapacak Hiç bir Cihaz işe yaramıyor
  • Kartalkayada Hotelin SANEO suna bile , Bir kulübeden ulaşılabilirken ( sadece Jandarmaya )
ACABA KİM NERDE İDİ.... Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bu sorulara cevap bulduğunuzda o zaman gerçekten RADYO AMATÖRÜ olduğunuzu ( ARRL yi seyredenler bilirler..!! )

Türkiye'de AFET ve ACİL DURUMDA kimin ne yapabileceğini Koordine edecek bir YETKİLİ KURUMA veya KİŞİLERE   ( GERÇEKTEN  ) ihtiyaç olduğunu ANLARSINIZ..

AFETSİZ ve ACİL DURUM ALARM 'sız Günler dilerim.
MAYDAY hayat kurtarmıyor ...özellikle KARADA...

Not : Bu arada aklıma gelmiş iken...
Yakın bir Zamanda " Türkiye'de Radyo Amatörleri , Radyo amatörlüğü ve Acil durumlarda Telsiz Haberleşmesi " isimli bir Televiyon programında bazı konuları öğreneceksiniz,
sadece yakın zamanda olacak bazı işler var , beklememi istediler bende kıramadım..!!

Saygılarımla
A.Tevfik ATABEY
İstanbul Telsiz Merkezi
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2011, 09:35:54 Gönderen: TB2BEY »

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #10 : 18 Ocak 2011, 01:10:35 »
Abi nedir bu amatörler ile alıp veremediğin bir türlü anlamadım gitti.
Evet göz ardı edilmeyecek gerçekler var.Elimizdede sihirli deynek olmadığına göre  bazı durumları zamana bırakmak gerekiyor.
Senin beğenmediğin amatör telsizciler değil.Bu günkü adıyla KEGM.
Bizim elimizden gelen bu.Doğru bilgiyi bilmeyenlere anlatmak.Yol göstermek.
Telefonlada konuştuk bir çok noktoda fikirlerimiz aynı olabilir.Olmayada bilir.Ama bana göre amatörlüğün
1 kuralı insan olmaktır.Anlatmak istediklerini yumuşak bir dille ve tepki çekmeden koymaya çalış.
Bir dönem yada halen yanında müdür,müdür yardımcısı,genel müdür ,tamponumun müdürü ile iş yapmış olabilirsin.Bu seni bağlar abi.Beni yada bizi değil...Her mesajında belirtmen seni kimsenin gözünde yüceltmiyor..
Beğenmediğin KEGM aldın o sertifikanı,doğal olarak bizlerde...
Amatör telsizcilik sınavına girdiğin anda neden demedin "kardeşim böyle sorumu olur?Neden olur olmaz herkeze sertifika veriyorsunuz diye?Vermiş olduğunuz bu amatörler belgelerini hak etmiyor diye?
E diyelimki dedin sonuç?Halen veriyorlar.
Demekki yapacak bir şey yok yada yapılacakların zamanı var.Sende,derneklerde olursa ileride fedarasyonda bu zaman diliminin içinde...Hep birlikte göreceğiz
Bu tür söylemler ile boşuna şimşekleri üstüne çekiyorsun,sonrada ben istenmeyen amatör ilan edildim diyorsun.
Bizim amacımız birilerini(İşi bilen yada bilmeyen) kaybetmek değil,KAZANMAKTIR.
Evet belki çok şey biliyor olabilirsin.Ama tarzın bana göre yanlış yada yanlış kelimeler ile cümle kuruyorsun.Tarzını kendi adına değiştirmende fayda var(kardeş tavsiyesi).
İnan yazarken tekrar tekrar okuyupta yazmaya çalışıyoruz.Neden? Aman birilerini inciltmeyim,kalbi kırılmasın diye(ŞU AN BİLE)
Hatta bir çok üyemiz yanlış yazdığında silme yetkisi olmadığı için özelden mesaj atıp(Şuraya şöyle bir yazı yazdık sert oldu lütfen acil olarak silermisin diye)
Farkındamısın değilmisin bilmiyorum.Ama bu sitede özverili bir çalışma ve dayanışma var.
Bir iki kelimen ile tüm amatör telsizcileri saf,işi bilmez olarak gösterdiğin sürece bu sıkıntılardan kurtulamazsın.E malum kurtulamadığın sürecede sıkıntıların katlanarak büyümeye devam edecektir.

Yineliyorum bizim derdimiz kimseyi kaybetmek değil.KA ZAN MAK TIR.Bu sebeplede burası her daim size açıktır.(Farkındaysanız bu zaman kadarda hiç kapanmadı)
Ama iş tarzınıza gelince orda işler değişiyor.Telefon konuşmalarımızda da ifade etmeye çalıştığım buydu.
Özhan hocam 77 yaşında nerden biliyorsunuz MAYDAY deyip demediğini?
Bu işin kuralı bu...Daha ötesi yok...
Ya MAYDAY diyeceksin,yada MAYDAY diyeceksin.
MAYDAY nedir diye sordularda cevapmı vermedik.
Yeri geldiğinde siz(lere) laf ettirmediğimiz gibi,hiç bir üyemizede laf ettirmeyiz.
Üzgünüm ama Uyarı modunda görüneceksiniz.
Konu kapanmıştır.
Saygılarımla

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 55
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
« Yanıtla #11 : 18 Ocak 2011, 01:31:16 »
Amatör telsizcilerin gerekli bir acil ve afet durumunda resmi makamlarca işbirliği içinde kullanabileceği frekanslar bellidir Ferhat.

Allah ihtiyaç verdirtmesin. Hiç kimsede gerek sözleriyle,gerekse ellerindeki telsizlerle amatörlüğü sadece afet haberleşmecisi biçimine sokmasın arkadaşlar. Şunu unutmayalım lütfen.Bilinçsiz ilkyardımın insanı öldürebileceğini bildiğimiz gibi bilinçsizce yapılan haberleşme girişimlerininde faydadan çok zarar verebileceğini.....
Bu kadar çok resmi frekanslarda konuşma meraklısı olanlarda kpps ye girip istedikleri memuriyeti seçsin,doya doya resmi frekansları kullansın...73

TA3BQ
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 18 Ocak 2011, 01:59:21 »
Tevfik,
1)Tüm dünya amatörleri "Mayday" çağrısını bilirler.
2)Ben hayatımda hiç "Mayday" çağrısı yapmadım.Çünkü öyle bir durumum olmadı.Bu sebeble hangi frekansta kimi bulabileceğimi bilemem böyle olunca sana liste de  veremem..
3)Radyo amatörleri  sınıflarına uygun olan ve sadece kendilerine tahsis edilmiş frekanslarda çalışabilirler.Bu yasal zorunluluktur.Aksi kullanım hangi durumda olursanız olun sizi cezai müeyyideden kurtarmaz.
4)TRAC' la olan dertlerinizi TRAC' yetkilleriyle konuşarak halletmenizi öneririm.
5)Ben ARRL'yi dinleyerek radyo amatörü olmadım.
6) Kartalkayada nasıl bir çalışma yaptığınızı anlatmamışsınız.Bir çok yetkiliden bahsetmişsiniz ama orada ne yaptığınız anlaşılmıyor.Yolda mı kaldınız?Üzerinize çığ mı düştü?Kar yolları kapadığı için  mahsur mu kaldınız?
7)Haberleşme yapacak cihazları kullanmayı bilmek gerekir netice ve cevap almak için.
8)Senin sorularına cevap bulmak gibi bir özentim ve merakım inan bana yok.Sorularına kendin cevap aramalısın.Bir çok yetkili ve etkili makamlarla iletişim içinde olduğunu belirtmeye çalışıyorsun.Onlarla bu durumları konuş belki bir çare bulursun, böylece diğer amatörlerde istifade ederler bu arada sen ve bizler de kendimizi aldatmaktan kurtuluruz..
9) Mayday hayat kurtarmıyorsa sen de başka bir yol bul hayatını kurtarmak için.Demokrasilerde ve iletişimde çareler tükenmez.Bulduğun, bulacağın yolları bizlerle de paylaş ki senin ne babayiğit bir amatör olduğunu herkes görsün, parmak ısırsın, sen neymişsin be abi
desinler. :-))
10) Sen yetkili makamlara bu konu için müracaat et ve Afet ve Acil durumda yetkili kişi olmak istediğini bildir..Alacağın cevabı da bizimle paylaş lütfen ki cahil kalmayalım.Bana bir kelime öğretenin 40 yıl kölesi olurum.
11) Buraya yazdıkların TB3CFO'nun sorusuna cevap değil..Cevabını biliyorsan açık ve net olarak söyle..Biz de öğrenelim ve cevabı olan yiğitleri tanıyalım.
Çok bilen çok yanılır..
Özhan TA3BQ

Çevrimdışı TA1API

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 22
  • Bol DX ler
  • İsim Soyisim: Samim Akbulut
« Yanıtla #13 : 18 Ocak 2011, 02:08:08 »
Acil bir durumda görev alacak devlet birimlerinin ellerinde ::(en son meydana gelen marmara depreminden sonra )kullandıkları sistemler bir hayli geliştiridi .Hal böyleyken acil durumlarda onlardan bir talep gelmediği sürece biz amatörlere ihtiyaç duyacaklarını zannetmiyorum.Kaldıki ihtiyaç duyulsa bile onlar gerekli frekansları bildiriler ve nasıl yapılacağınıda öğretirler
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap / Eski:(TB1CPI)

Çevrimdışı TA1HF

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 2
  • TA1AGA
  • İsim Soyisim: Yusuf AVCI
« Yanıtla #14 : 18 Ocak 2011, 02:34:29 »
Bütün yorumları okudum...Bu konu ne kadar başka yonlere cekilip,birileri suçlanmaya calışılmış...Konunun çözümü çok basit ...Şahsi Acil çağrılar için özel frekans olsa, acil durumda  çağrı için o frekansa geçtin baktın kimse yok...ne yapacaksın kulağının üstüne yatıp bekleyecekmisin...elinde telsizin varsa tum kanalları role frekanslarını gezip acil çağrını yaparsın...
Senaryo değiştirelim. Deprem afet senaryosunda bınaların yıkıldığı gibi elektrık akımları gidecek ve yedek bataryası olmayan tum roleler çalışmayacak...amator frekansları kontrol edıp acıl cağrı yapılır..Amator belgesi cebinde olan her arkadaşımında acil çağrıya cevap verip koşarak elinden geldiğince yardımcı olacagını biliyorum...
TA1AGA   Op:YuSuF  73's    (eski çağrı işaretim: TB3POL  )

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Acil Durum Işık Flaşörü

Başlatan TA3V

0 Yanıt
4619 Gösterim
Son İleti 07 Ekim 2010, 09:56:19
Gönderen: TA3V
xx
Acil durum ekipleri telsiz frekansı

Başlatan TA2CS

12 Yanıt