Gönderen Konu: KARADA ACİL DURUM ÇAĞRI NASIL YAPILIR  (Okunma sayısı 23967 defa)

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ankagazi

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
Ynt: KARADA ACİL DURUM ÇAĞRI NASIL YAPILIR
« Yanıtla #15 : 18 Ocak 2011, 23:30:04 »
Acil Durumlarda neler yapılacagı afet acıl durum mudurluklerı tarafından planlanır. bu planlara da genelde uyulur kurumda gorevlı olan personel hangı frekansta nereye nasıl haber gececegını veya haberlesecegını bılır ve belırleyebılır.
bende bole bır gorevdeyım ve trac veya dıger frekansları da dınlıyorum aynı zamanda A sınıfı amatorum. Acıl durumlarda cvp veren bırılerı olur mutlaka.
Gereklı ızınlerı almadan bu frekanslara gırıs yapmamanızı onerırım.
73's

Çevrimdışı TA3ALP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • İsim Soyisim: EMRE ALPASLAN
« Yanıtla #16 : 19 Ocak 2011, 13:03:45 »
Arkadaşlar bırakın bu konuda boşa tartışma yapmayı. 0,5 Watlığın çıkışıda bu kadar olur. BAzıları ellerinde 0,5 Watlık oyuncak PMR cihazlarını TRT'nin Kilowatlık radyo vericileri zannediyor, bunuda hepiniz biliyorsunuz. Ve bunlarada Merkez demişler. Neymiş efendim 8. kanalmış, acil haberleşmeymiş. Kopuyorum yaa..  Hele hele birde kendi aralarında 156 mHz marin bandı paylaşmışlar ya bu daha bir hoş olmuş.

« Son Düzenleme: 19 Ocak 2011, 17:48:18 Gönderen: TB3CWF »
Temeli Adalet Olan Devletimiz Varola...

TA5BF
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 19 Ocak 2011, 15:47:34 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Acil Durumlarda neler yapılacagı afet acıl durum mudurluklerı tarafından planlanır. bu planlara da genelde uyulur kurumda gorevlı olan personel hangı frekansta nereye nasıl haber gececegını veya haberlesecegını bılır ve belırleyebılır.
bende bole bır gorevdeyım ve trac veya dıger frekansları da dınlıyorum aynı zamanda A sınıfı amatorum. Acıl durumlarda cvp veren bırılerı olur mutlaka.
Gereklı ızınlerı almadan bu frekanslara gırıs yapmamanızı onerırım.
73's

A sınıfı Radyo Amatör  iseniz neden bu formda ankaragazi  olarak yazılarınızı topiklere yazıyorsunuz.
Çağrı kodunuzla kayıt olmanız çok daha iyi olur.umarım yönetici bu konuya açıklık getirebilir.
bizi aydınlatabilir.

iyi günler

TA5BF  R.PEKER

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #18 : 19 Ocak 2011, 21:58:12 »
İsteyen istediği kullanıcı adını kullanmakta serbestir arkadaşlar..Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB2BMA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Fire And Rescue
  • İsim Soyisim: MELİH ALTINTERLİK
« Yanıtla #19 : 23 Nisan 2011, 11:17:13 »
arkadaşlar konuyu baştan sona kadar okudum...aslında olay çok basit mesela ben kendimden örnek vereyim.ben kocaelindeyim acil durumlarda itfaiye ve 112 frekansına girip çağrı yapabiliyorum..ama amatör telsiz kodum ile değil tabiki..nasılmı...ben bir Gönüllü itfaiyeciyim..2005 yılından beri KOCAELİ İTFAİYESİ'ne bağlı olarak Gönüllü olarak çalışıyorum..bende kendi telsizim yanında birde İtfaiyenin verdiği aselsan marka telsizi taşıyorum..diceksinizki amatörsün ne  gerek var iki cihaza birden bizim görevlerde yangın vs.. çok uzun süreler muhabere olduğundan vx6 mın şarjı yetmiyor:)aselsan maşallah kendi yaptığım bataryası ile 1 hafta rahat gidiyor..

İsterseniz biraz Gönüllü İtfaiyecilikten bahsedeyim sizlere geçenlerde bir yazı okudum üzüldüm açıkçası
konu olarak

Sayın TB2PIU siz ilk önce Gönüllü İtfaiyeciliği bir araştırın isterseniz.nedir nasıl yapılır diye..bakın ben size biraz bahsetmeye çalışayım..
Ben Gönüllü itfaiyeciyim o haydarpaşa yangınında görev yapan arkadaşta gönüllü itfaiyeci kendisi istanbulda ikamet ediyor yangınlara vs..giderken cebinden benzin koyuyor kendi şahsi arabasını kullanıyor.İstanbul İtfaiyesi bu gönüllülük olayını henüz oturtamamış durumda.he bizde farklı belki inanması size zor gelicek ama bizim kocaelinde Gönüllü itaiyecilere ait tam 5 adet aracımız var..araç diyorumki bildiğiniz cinsten birer itfaiye aracı içerisinde suyu ve trafik kazalarına müdahale için her türlü malzemeyi barındıran  araçlar bunlar ben karamürselde ikamet ediyorum..50.000 nufuslu bir ilçe karamürsel ama biz şuanda 34 kişiyiz karamürselde gönüllü itfaiyeci olarak ve bu araçların 2 tanesi bizde..üstünü çizerek sölüyorum bu araçları sadece biz yani gönüllüler kullanıyor.personelin zaten aracı ve yeteri kadar malzemesi var..bizim araçlarda özellikle ''GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ''yazıyor.biz normal itfaiyecinin yaptığı her işi yapıyoruz.solunum cihazını takıp yangına giriyoruz trafik kazalarında kurtarmada yapıyoruz.tüm kocaeli sınırları içinde gebzeden kandıraya kadar göreve gidiyoruz.hatta bırakın kocaelini bir çok il dışı hatta ülke dışı görevimiz bile vardı.mesela bir kaç arkadaşım bulgaristana gitti tatbikata Kocaeli TRAC ile beraber görev yaptılar.Antalyada yapılan Dünya ralli şampiyonasında yine bizler görev yaptık.4 sene üst üste İstanbulda Formula 1 de biz görev yaptık KOCAELİ İTFAİYESİ olarak.neden o illerin İtfaiyesi yapmadı koskoca istanbul itfaiyesi hemde kendi ilinde yapılan bir organizasyonda görev alamadı oda tartışılır tabiki bizi aşar:)

ayrıca bizim reklama ihtiyacımız yok biz akut değiliz.biz bu işi para için yapmıyoruz.bir yerlerden para ve bağışta toplamıyoruz.bizim hertürlü masraflarımız KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ tarfından karşılanıyor.inanması gerçekten güç değilmi bugün Türkiyede bir çok il bakın ilçe demiyorum il itfaiyesinde bu olanaklar yok.bizim ekipte her bir kişini tam takım yangın elbisesi var(nomex ve solunum cihazı)

Demekki neymiş sayın TB2PIU.sizde gönüllü olursanız böle bir kurum yada kuruluşta sizde o kurumun malzemesini ve frekansını kullana bilirmişsiniz..
Merak eden olursa facebook tan ekliyebilir ordan çalışmalarımızı ve araçlarımız görebilir

hepinize saygılarımı sunarım sürçi lisan ettiysem özür dilerim..

Çevrimdışı TA1API

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 22
  • Bol DX ler
  • İsim Soyisim: Samim Akbulut
« Yanıtla #20 : 23 Nisan 2011, 15:51:57 »
Sayın TB 2BMA geçmişte yazılan bu yazı bu olaya sebep olan ve ne yazıkki amatör olan kişinin tüm kuralları çiğneyerek durumdan vazife çıkarmaya çalışanın yaptığı işi savunmak için yandaşlarının yazdığı yazıdır.Ben sizin yerinizde olsam ciddiye bile almaz bu kişilerin kendi sitelerinde yazdıkları yazıların altına yazdıkları sahte ünvanlara bakarsanız, durumun ne kadar trajikomik olduğunu anlarsınız.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap / Eski:(TB1CPI)

Çevrimdışı TB2BMA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Fire And Rescue
  • İsim Soyisim: MELİH ALTINTERLİK
« Yanıtla #21 : 23 Nisan 2011, 16:06:38 »
evet sayın TA1API bu yazıyı okuyan ve beni tanıyan bir kaç amatör arkadaşım cepten aradılar olayın vehametini anlattılar ama olsun en azından biraz kendimizden söz etmiş olduk.belki bizi örnek alıpta bir kaç ilde bizim gibi kendilerine ve başkalarına yararları dokunan birileri ümit ediyorumki çıkar..tekrar uyarınız için teşekkür ediyorum...

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #22 : 23 Nisan 2011, 18:18:04 »
Tevfik,
1)Tüm dünya amatörleri "Mayday" çağrısını bilirler.
2)Ben hayatımda hiç "Mayday" çağrısı yapmadım.Çünkü öyle bir durumum olmadı.Bu sebeble hangi frekansta kimi bulabileceğimi bilemem böyle olunca sana liste de  veremem..
3)Radyo amatörleri  sınıflarına uygun olan ve sadece kendilerine tahsis edilmiş frekanslarda çalışabilirler.Bu yasal zorunluluktur.Aksi kullanım hangi durumda olursanız olun sizi cezai müeyyideden kurtarmaz.
4)TRAC' la olan dertlerinizi TRAC' yetkilleriyle konuşarak halletmenizi öneririm.
5)Ben ARRL'yi dinleyerek radyo amatörü olmadım.
6) Kartalkayada nasıl bir çalışma yaptığınızı anlatmamışsınız.Bir çok yetkiliden bahsetmişsiniz ama orada ne yaptığınız anlaşılmıyor.Yolda mı kaldınız?Üzerinize çığ mı düştü?Kar yolları kapadığı için  mahsur mu kaldınız?
7)Haberleşme yapacak cihazları kullanmayı bilmek gerekir netice ve cevap almak için.
8)Senin sorularına cevap bulmak gibi bir özentim ve merakım inan bana yok.Sorularına kendin cevap aramalısın.Bir çok yetkili ve etkili makamlarla iletişim içinde olduğunu belirtmeye çalışıyorsun.Onlarla bu durumları konuş belki bir çare bulursun, böylece diğer amatörlerde istifade ederler bu arada sen ve bizler de kendimizi aldatmaktan kurtuluruz..
9) Mayday hayat kurtarmıyorsa sen de başka bir yol bul hayatını kurtarmak için.Demokrasilerde ve iletişimde çareler tükenmez.Bulduğun, bulacağın yolları bizlerle de paylaş ki senin ne babayiğit bir amatör olduğunu herkes görsün, parmak ısırsın, sen neymişsin be abi
desinler. :-))
10) Sen yetkili makamlara bu konu için müracaat et ve Afet ve Acil durumda yetkili kişi olmak istediğini bildir..Alacağın cevabı da bizimle paylaş lütfen ki cahil kalmayalım.Bana bir kelime öğretenin 40 yıl kölesi olurum.
11) Buraya yazdıkların TB3CFO'nun sorusuna cevap değil..Cevabını biliyorsan açık ve net olarak söyle..Biz de öğrenelim ve cevabı olan yiğitleri tanıyalım.
Çok bilen çok yanılır..
Özhan TA3BQ

Acemiliğe bakın, bu güzel mesajı "beğendim" tıklayacak iken yanlışlıkla "beğenmedim" tıkladım.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #23 : 24 Nisan 2011, 00:44:02 »
Tevfik,
1)Tüm dünya amatörleri "Mayday" çağrısını bilirler.
2)Ben hayatımda hiç "Mayday" çağrısı yapmadım.Çünkü öyle bir durumum olmadı.Bu sebeble hangi frekansta kimi bulabileceğimi bilemem böyle olunca sana liste de  veremem..
3)Radyo amatörleri  sınıflarına uygun olan ve sadece kendilerine tahsis edilmiş frekanslarda çalışabilirler.Bu yasal zorunluluktur.Aksi kullanım hangi durumda olursanız olun sizi cezai müeyyideden kurtarmaz.
4)TRAC' la olan dertlerinizi TRAC' yetkilleriyle konuşarak halletmenizi öneririm.
5)Ben ARRL'yi dinleyerek radyo amatörü olmadım.
6) Kartalkayada nasıl bir çalışma yaptığınızı anlatmamışsınız.Bir çok yetkiliden bahsetmişsiniz ama orada ne yaptığınız anlaşılmıyor.Yolda mı kaldınız?Üzerinize çığ mı düştü?Kar yolları kapadığı için  mahsur mu kaldınız?
7)Haberleşme yapacak cihazları kullanmayı bilmek gerekir netice ve cevap almak için.
8)Senin sorularına cevap bulmak gibi bir özentim ve merakım inan bana yok.Sorularına kendin cevap aramalısın.Bir çok yetkili ve etkili makamlarla iletişim içinde olduğunu belirtmeye çalışıyorsun.Onlarla bu durumları konuş belki bir çare bulursun, böylece diğer amatörlerde istifade ederler bu arada sen ve bizler de kendimizi aldatmaktan kurtuluruz..
9) Mayday hayat kurtarmıyorsa sen de başka bir yol bul hayatını kurtarmak için.Demokrasilerde ve iletişimde çareler tükenmez.Bulduğun, bulacağın yolları bizlerle de paylaş ki senin ne babayiğit bir amatör olduğunu herkes görsün, parmak ısırsın, sen neymişsin be abi
desinler. :-))
10) Sen yetkili makamlara bu konu için müracaat et ve Afet ve Acil durumda yetkili kişi olmak istediğini bildir..Alacağın cevabı da bizimle paylaş lütfen ki cahil kalmayalım.Bana bir kelime öğretenin 40 yıl kölesi olurum.
11) Buraya yazdıkların TB3CFO'nun sorusuna cevap değil..Cevabını biliyorsan açık ve net olarak söyle..Biz de öğrenelim ve cevabı olan yiğitleri tanıyalım.
Çok bilen çok yanılır..
Özhan TA3BQ

Acemiliğe bakın, bu güzel mesajı "beğendim" tıklayacak iken yanlışlıkla "beğenmedim" tıkladım.

Ben senin yerinede beğendimi tıkladım abi..

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Bilgiyi Paylaşmayacaksan, ÖĞRENME !
  • İsim Soyisim: Murat DEMİRTAŞ
« Yanıtla #24 : 24 Nisan 2011, 11:50:41 »
Merhaba,

Gönüllülük, resmi olarak desteklenen sivil kişilerin özverili çalışmalarıya sürdürülen bir iştir.
Ben yapıyorum, öyle ise ben gönüllüyüm diyemezsiniz. Bazıları kendilerini kapalı kapılar arkasına atmış ve durumları "Körler sağırlar, birbirlerini ağırlar" ötesine geçmiyor. Biz burada yazıyoruz, birileri alıp öteye taşıyor. Burası açık ama orası kapalı. Geçenlerde bir sitede yaptığımız tartışmayı çok ilginçtir ki "Hakkı ile Belge Almayanlar" Konu başlığı altında "CB anten bilgisi olmayan amatörler" altına yazıları kopyala yapıştır yaparak gündem oluşturuyorlar. Yahu dikkatimi çekti bu "Hakkı ile Belge Almayanlar" başlığı bir açsalarda okusak kimlermiş o hakkı ile belge alamayanlar, gerçi onlara göre o kişilerden birisi de benim bunu biliyorum.
Acaba buraya üye olupta amatörlüğe bu kadar ihanet içinde olan kişi KİM? ben asıl bunu merak ediyorum.

Tekrar söylüyorum kendi sitenizde kopyala yapıştır yaparak benim yazılarımı yayınlamaya hakkınız yok. Benim yazılarımının ve sözlerimin altında imza olur hiç bir zaman gizli yazmadım, yazmam da. Ama bu arakdaşlar marifetmiş gibi sağdan soldan benim yazdıklarımı kendi sitelerinde yayınlayıp bir de bunların altında adımı sanımı açıklıyorlar, kardeşim benim yazdığım her yazımın altında yazar adım sanım sen madem ki yazımı yayınlıyorsun kaynak göster okuyanlar gereğini yapsınlar. Gizli yazıymış gibi koyala yapıştır yaparak olmaz bu işler.

İlan ediyorum benim tartışmayacaksanız yazılarımı sağdan soldan alıp sitenizde yayınlamayın! Ben sizin tanıdığınız insanlardan değilim, sözüne inanan güvenen varsa çıksın desin benim kardeşim o yazıları oraya taşıyan, cesaretiniz varsa çıkın tartışalım kendinize yazıp kendinize söylemeyin.
Vallahi çok şey var yazacağım ama bana kalsın onlar şimdi.

Selamlar
Eski:TA1ADM Yeni:TA2NL
www.muratdemirtas.net.tr

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 57
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
« Yanıtla #25 : 24 Nisan 2011, 11:58:51 »
Selamlar Murat.
İlgili kişiyle bu konuyu ben çok konuştum ama maalesef aynen devam ediyor. Hayır amaç bizim sitemizin yazıları üzerinden reyting yapmak ve ilgi çekmekse versin sitenin yönetimini bize. Üç ayda istediği olsun. Beni asıl üzen konu ise kişinin konuştuklarıyla yaptıklarının birbirini tutmaması. İki yıldır yok o dava sürüyor yok bunu yapıyoruz görürsünüz.   Nerde kardeşim birtanede sonuç çıkar ortaya.İşi gücü ordan burdan yazı kopyalayıp yapıştırmak. Sonrada adı ben yaptım,ben ürettim. Geç bunları........

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #26 : 24 Nisan 2011, 12:04:14 »
Merhaba Bülent Ağabey,

Benim kızdığım onlar değil ki, ben diyorum ki kardeşim neden oradan buradan kopyalıyorsunuz yazıları. Hadi onuda yaptın sanki marifetmiş gibi birde "Bu yazıları yazan adamın adı şudur" diye not düşüyorlarmış. Kardeşim sen yazıyı aldığın yeri kaynak göster bak herkes nasıl görüyor o yazıyı kim yazmış. Dava falan beni bağlamaz bilmem o kadarını, ben cahil adamım arkadaş kafam basmıyor o kadarına. Cesareti olan karşıma çıkar konuşur, bundan ötesi palavar benim için.

Selamlar

Çevrimdışı TB1BHG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 23
  • İsim Soyisim: Gökhan Köseoğlu
« Yanıtla #27 : 24 Nisan 2011, 19:37:21 »
  Murat merhaba.yazını okudum ama kızgınlığını anlayamadım.sen bu işleri iyi bilen bir arkadaşsın ve iyi bir amatörsün.çalışmalarından belli.Peki sen bilmiyormusunki koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir afet anında kala kala PMR kanal 8 e mi muhtaç olacak.Devletin elinde en son sistem ve en gelişmiş haberleşme sistemleri varken 500 mw lik oyuncaklarla mı haberleşme sağlanacak.o cihazları bizim burda kumda oynayan çocuklara anneleri veriyor yazın kaybolmasınlar diye.  Bence senin bu konulara girmen bile hata.BİZ Amatörüz hobimizi yaparız afet uzmanı hele hele'' Haberleşme uzmanı !!'' hiç değiliz. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap. ayrıca bizler ''CB anten bilgisinden de yoksunuz''. J-pol bir antenle amerikanın bir ucuyla hemde her zaman  ve her atmosferik koşulda (açık hava,bol güneş) görüşebilecek üstün  teknolojilere  aklımız ermez,500 mw nin sihirli gücünün farkında değiliz, birde üstüne üstlük önemli şahsiyetlerle de dostluğumuz yok. Durumdan vazife çıkartmak gibi bir niyetimiz de hiç olmadı zaten.aklımdayken mayday neydi sahi.Kopyala -yapıştır olayı sitemizin reklamı açısından güzel bir olay aslında ama senin bu sitede yazdığını ayrıca belirtmeli o arkadaşlar.Özhan abimiz bu konuda  gerekenleri  söylemiş  anlayan olursa tabi.. Sen işini bilirsin Murat canını boşuna sıkma.saygılarımla.
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2011, 06:12:33 Gönderen: TB1BHG »
H.Gökhan Köseoğlu. KN41MF

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #28 : 25 Nisan 2011, 01:03:05 »
  Murat merhaba.yazını okudum ama kızgınlığını anlayamadım.sen bu işleri iyi bilen bir arkadaşşsın ve iyi bir amatörsün.çalışmalarından belli.Peki sen bilmiyormusunki koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir afet anında kala kala PMR kanal 8 e mi muhtaç olacak.Devletin elinde en son sistem ve en gelişmiş haberleşme sistemleri varken 500 mw lik oyuncaklarla mı haberleşme sağlanacak.o cihazları bizim burda kumda oynayan çocuklara anneleri veriyor yazın kaybolmasınlar diye.  Bence senin bu konulara girmen bile hata.BİZ Amatörüz hobimizi yaparız afet uzmanı hele hele'' Haberleşme uzmanı !!'' hiç değiliz. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap. ayrıca bizler ''CB anten bilgisinden de yoksunuz''. J-pol bir antenle amerikanın bir ucuyla hemde her zaman  ve her atmosferik koşulda (açık hava,bol güneş) görüşebilecek üstün  teknolojilere  aklımız ermez,500 mw nin sihirli gücünün farkında değiliz, birde üstüne üstlük önemli şahsiyetlerle de dostluğumuz yok. Durumdan vazife çıkartmak gibi bir niyetimiz de hiç olmadı zaten.aklımdayken mayday neydi sahi.Kopyala -yapıştır olayı sitemizin reklamı açısından güzel bir olay aslında ama senin bu sitede yazdığını ayrıca belirtmeli o arkadaşlar.Özhan abimiz bu konuda  gerekenleri  söylemiş  anlayan olursa tabi.. Sen işini bilirsin Murat canını boşuna sıkma.saygılarımla.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2NL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #29 : 25 Nisan 2011, 18:56:16 »
Merhaba,

Arkadaşlar ben bunu anlamıyorum işte, ben diyorum ki cesareti olan karşıma çıkar konuşur. Onlar diyor ki yok arkadaş ben bildiğimi okumaya devam ederim. Ne oldu ben burada yazdım adamlar gitti başlıkları değiştirdi hemen, yada yazıları kaldırdılar. Yapmayın arkadaş, kendinizi bu kadar küçük düşürmeyin.
Ben çaylak adamım ve diyorum ki cesareti olan gelsin bana konuşsun, yüzüme anlatsın. İspiyonculuk ve kopyala yapıştır ile bir yere varılmaz.

Selamlar

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Acil Durum Işık Flaşörü

Başlatan TA3V

0 Yanıt
4622 Gösterim
Son İleti 07 Ekim 2010, 09:56:19
Gönderen: TA3V
xx
Acil durum ekipleri telsiz frekansı

Başlatan TA2CS