Gönderen Konu: VHF ve UHF Propagasyon Farkları  (Okunma sayısı 1195 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1CLR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Emil Kement
VHF ve UHF Propagasyon Farkları
« : 26 Eylül 2022, 01:52:37 »
Merhabalar,

Geçtiğimiz hafta amatör bir arkadaşımla el cihazları ile Uludağ'dan İstanbul Beşiktaş'a QSO denemesi yaptık. Cihazların orijinal antenleri ile VHF simpleks frekanslardan birbirimizi duymazken UHF'den 5-5 netlikle QSO gerçekleştirdik.
Sorunun antenlerimizin VHF performansında olabileceğini düşünüp ikimiz de farklı antenlerle denedik ancak yine yalnızca UHF'den görüşme yapabildik.

Bu durum bildiğimiz propagasyon mantığına ters olduğu için anlamlandıramadım, nedeni açıklayabilen birisi çıkarsa çok sevinirim.

Teşekkürler, 73.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6937.0
Eski Çağrı İşaretim : TB1CLR

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: VHF ve UHF Propagasyon Farkları
« Yanıtla #1 : 26 Eylül 2022, 11:55:53 »
Dual band anten kullanıyor iseniz, genelde bu antnelerde fiziksel büyüklükten kaynaklı olarak UHF tarafının performansı daha yüksek olur. Bu birinci etken.

İkinci etken ise, kullandığınız cihazlar. Şehir ortamında genelde yüksek güçlü FM vericiler ile çevrili olduğumuzdan filtresi kötü bir cihaz kullanıyor iseniz fm bandından gelen baskılardan dolayı cihazların duyma hassasiyeti etkilenebiliyor.. Bu da başka bir etken olabilir.

Üçüncü aklıma gelen tropo sartlarında tropo üst frekanslardan alt frekanslara doğru açılım gösterir. (Bunu bahsettiğiniz Free Space Loss ile karıştırmayın. O daha çok hiçbir etki olmadığı durumda sinyalin mesafeye göre zayıflamasıdır)
Sizin durumda  sanki UHF için şartlar daha uygunken VHF o kadar değil gibi görünüyor. Bu şartların hepsi birden de etkili olmuş olabilir.

Bu yüzden amatörlük deneysel çalışmaları sever. Yarın gidip vhf te konuşup uhf te konuşamayabilirsiniz mesela.. Önemli olan buradan bir sebep sonuç ilişkisini çıkarabilmektir.
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1CLR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Emil Kement
« Yanıtla #2 : 26 Eylül 2022, 13:52:19 »
Oğuzhan bey merhaba,

Çalışmalarınızı ilgiyle takip eden biri olarak sorumu sizin yanıtlamanız beni çok sevindirdi.

Benim cihaz Yaesu VX-8R ama arkadaşta Baofeng UV-5R vardı maalesef. Cihaz kaynaklı da olabilir ancak artık sonbahara geldiğimiz için tropo'yu hiç düşünmemiştim. Tropo sadece baharda olur diye ezberlemişiz.
Bir dahaki denememde el yapımı yagi antenlerimi de götürüp onlarla da bir deneme yapacağım. Ayrıca aynı mesafeden karşı taraftaki SDR cihaza 6 metre FM simpleks ve deneysel olarak 1.25 metre bandından simpleks olarak ulaşmayı deneyeceğim. Cihazım Amerika'dan geldiği için 1.25 metre bandı da açık ancak 10 yıldır bir kere bile denememiştim. Tek seferliğe mahsus merak gidermek amaçlı deneysel bir deneme olacak. (Keşke ülkemizde yasal olsa)

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #3 : 26 Eylül 2022, 15:44:39 »
Tropo özellikle ani isi farklarının olduğu dönemlerde olur. yani bahar ayları (hem ilk hem son) bu konuda etkendir.

Bu arada bu tropo ducting effect avantaj olduğu gibi dezavantaj da olabilir.
Mikrodalgada sıkça karşılaşılan bu durum özellikle deniz üzerinde çok yüksekte bir hedeften gelen sinyallerin ducting katmanına çarpıp geri yansıması şeklinde de olabilir.
Özellikle radar çalışmalarında mesela gemilerin zaman zaman uçağı gözle görmesine rağmen radarda görememesi ya da yanlış yerde görmesine sebep olur.

Yani elde ettiğiniz sonucun bir çok sebebi olabilir.

1.25M bandı için de, yerinizde olsam yapmazdım. Yapsam da böyle public bir yerde illegal bir çalışma yapacağınızı herkese göstermezdim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Keşke yasal olsa kısmında ise bunun ülkemiz ile alakası yok. Amerika kıtası hariç tüm dünyada amatörlere kapalı bir band.
Önce elimizdeki frekansları verimli..amatör faaliyetlerde kullanalım, sonra yeni frekansları isteyelim diye düşünüyorum.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
RF ANTEN SWR PROPAGASYON

Başlatan OLDMAN

1 Yanıt
6907 Gösterim
Son İleti 14 Ekim 2012, 02:30:55
Gönderen: MEHMET KAYA
xx
İYONOSFER VE PROPAGASYON:

Başlatan TA3DN

0 Yanıt
3585 Gösterim
Son İleti 08 Ekim 2010, 17:14:53
Gönderen: TA3DN
xx
VHF Propagasyon Tipleri 1- Tropo

Başlatan TA2NC

1 Yanıt
4675 Gösterim
Son İleti 13 Ocak 2019, 13:23:12
Gönderen: TA2NC
clip
VHF Propagasyon Tipleri 2 - Sporadic E

Başlatan TA2NC

1 Yanıt
6142 Gösterim
Son İleti 25 Mayıs 2023, 13:41:42
xx
VHF Propagasyon Tipleri 5 - EME (Ay-Dünya-Ay)

Başlatan TA2NC

1 Yanıt
5478 Gösterim
Son İleti 16 Ocak 2019, 09:50:48