Gönderen Konu: FT8 Dijital Mod Hakkında  (Okunma sayısı 3600 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1CLR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Emil Kement
FT8 Dijital Mod Hakkında
« : 12 Mart 2021, 00:36:56 »
Merhaba,

HF dünyasına bir SDR alıcı alarak ufak bir adım attım geçtiğimiz ay. Sonrasında FT8 modunu keşfettim ve şaşkına döndüm. 10 metrelik bir hoparlör kablosundan yaptığım basit bir anten ile 40 metre bandında inanılmaz uzaklıklardan sinyal almaya başladım. Ortalama 8000 km çapındaki bir alandan rahatlıkla amatörlerin gönderdiği mesajları alabiliyorum. Propagasyonun izin verdiği zamanlarda da Japonya, Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Amerika'dan dahi sinyaller alabiliyorum ara ara. Anten binaların arasında bulunmasına rağmen FT8 bandının SNR limitinin-24dB kadar düşük olması nedeniyle oldukça iyi iş görmekte.

Bu modu çoğu amatör telsizci amatörlüğün ruhuna aykırı bulmaktadır ve haklılar da aslında. WSJT-X programı ile işi otomatikleştirerek neredeyse hiçbir şey yapmadan QSO yapılabilmekte. Ancak Güneş aktivitesinin düşük olduğu bu zamanlarda, propagasyonun çok zayıf, SSB görüşmelerin imkansız olduğu durumlarda dahi amatörlerin havada görüşebilmelerini sağlamaya devam ettirebilmesi bu dijital modu cazip kılıyor. 

FT8'de çok az sayıda TA istasyonu duyabiliyorum, PSK Reporter sitesinde de gördüğüm kadarıyla çok fazla TA istasyonunu aktif değil maalesef. Bu modu kullanan varsa da bilgilerini en azından buradan paylaşabilmelerini ve diğer amatörleri de bu moda teşvik etmeye çalışmak için bu başlığı açtım haddim olmayarak.

Not : SDR ile sadece dinleme yaparak, duyduğum istasyonları program pskreporter.info adresine yüklüyor ve diğer amatörlerin sinyallerinin yayılımlarına görmelerine yardımcı oluyorum. Herhangi bir gönderme yapmıyorum, zaten HF cihazım bulunmuyor maalesef.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6836.0
Eski Çağrı İşaretim : TB1CLR

Çevrimiçi TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 30
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Suat Alper Seyhan
Ynt: FT8 Dijital Mod Hakkında
« Yanıtla #1 : 12 Mart 2021, 09:37:09 »
Öncelikle tebrikler. Sdr ile ft8 decode edip pskreporter a veri basar hale geldiyseniz teknik anlamda beceriniz yüksek. Tavsiyem üşenmeyip tekrar sınava girmeniz ve A sınıfı belge almanız olur ki bu teknik becerinizi ileride rahatça kullanın. Wspr yi inceleyip benzer dinleme raporlama faaliyetini orada da yapabilirsiniz. Ft8 kullanan amatörler var Türkiye de. Ben de bir dönem aktif kullandım ama açıkçası bir süre sonra ekran başında gelen cq ya tıkla cevap ver vs sıkıcı olmaya başladı. Özelllikle hf de düzeni bir kere kurup ft8-ft4 vb dijital modlarda qso yapmaya başladığınızda bir süre sonra “ee hep aynı şey tıkla dur” gibi oluyor. Hatta bence etik değil ama bir süre sonra anlıyorsunuz ki bir çok kişi dxcc doldurmak için bilgisayarı otonom şekilde çalıştırıp başında oturmadan qso yapıyor. O yüzden de ft8 çok aktif görünüyor ama aslında qso yaptığınız bir çok istasyonun başında biri olmayabiliyor. Bu gibi dijital modları daha yüksek frekanslarda vhf de vs kullanmak şartlar sınırlayıcı olduğundan daha zorlayıcı ve zevkli bir faaliyet oluyor. Örneğin en basiti yaz aylarında 50 mhz açık olduğunda o zaman penceresi içinde hızlıca qso yapmak, dx mapsden 50 mhz açık mı diye takip etmek bile insanda bir tatmin duygusu oluşturuyor. Yaz aylarında 50 mhz dinlerseniz beni tekrar görebilirsiniz loglarda muhtemelen. Başarılarınızın devamını dilerim.

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #2 : 12 Mart 2021, 13:29:50 »
Emil bey,

40MHz kısmen 20 ve ustu ise yüksek derecede skip zone a sahiptir.
Eğer Türkiye'deki istasyonlar antenlerini 7.092 veya 3777 de sohbet etmek icin yere yakın yapmadılar ise, yani NVIS çalışmıyorlar ise, cogu zaman TA istasyonlarını duymanız zor.

Skip zone u bilmeyenler icin özetlemek gerekir ise, HF frekansların iyonosferden ilk yansımaları ve yere geri tekrar ulasmalari icin gerekli minimum mesafeye denir. Bu mesafe tabii ki TX yapan antene de bağlıdır , ama DX calismak icin optimize olduklarını var sayarsak,
40m de bu 400-500 km
20'de asagi yukari 800-1000 km civarındayken
10 metrede bazen en yakın duyduğunuz istasyon Almanya iken bazen bütün Avrupa RX ten kaybolur sadece Japonya Avustralya güney amerika bile duyabilirsiniz.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 30
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Suat Alper Seyhan
« Yanıtla #3 : 12 Mart 2021, 17:12:10 »
Ta2nc üstadın söylediklerine ek olarak, bazen özellikle gündüzleri atmosferik şartlar müsait olduğunda "short skip" olup Ankara'dan Çukurova bölgesi istasyonlarını ve bazen de Ege ve Akdeniz istasyonlarını da duyabildiğim oldu 20m de. Ama sık olan bir durum değil. Yine eğer çok yakında bir istasyon varsa doğrudan antenden antene de yayın gelebiliyor. Bu şekilde Ankara'da örneğin neredeyse sürekli duyduğum bir iki istasyon var  yaklaşık 8-10 km alan içindeki istasyonlar bunlar.

Çevrimdışı TA1CLR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #4 : 12 Mart 2021, 23:50:10 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Öncelikle tebrikler. Sdr ile ft8 decode edip pskreporter a veri basar hale geldiyseniz teknik anlamda beceriniz yüksek. Tavsiyem üşenmeyip tekrar sınava girmeniz ve A sınıfı belge almanız olur ki bu teknik becerinizi ileride rahatça kullanın. Wspr yi inceleyip benzer dinleme raporlama faaliyetini orada da yapabilirsiniz. Ft8 kullanan amatörler var Türkiye de. Ben de bir dönem aktif kullandım ama açıkçası bir süre sonra ekran başında gelen cq ya tıkla cevap ver vs sıkıcı olmaya başladı. Özelllikle hf de düzeni bir kere kurup ft8-ft4 vb dijital modlarda qso yapmaya başladığınızda bir süre sonra “ee hep aynı şey tıkla dur” gibi oluyor. Hatta bence etik değil ama bir süre sonra anlıyorsunuz ki bir çok kişi dxcc doldurmak için bilgisayarı otonom şekilde çalıştırıp başında oturmadan qso yapıyor. O yüzden de ft8 çok aktif görünüyor ama aslında qso yaptığınız bir çok istasyonun başında biri olmayabiliyor. Bu gibi dijital modları daha yüksek frekanslarda vhf de vs kullanmak şartlar sınırlayıcı olduğundan daha zorlayıcı ve zevkli bir faaliyet oluyor. Örneğin en basiti yaz aylarında 50 mhz açık olduğunda o zaman penceresi içinde hızlıca qso yapmak, dx mapsden 50 mhz açık mı diye takip etmek bile insanda bir tatmin duygusu oluşturuyor. Yaz aylarında 50 mhz dinlerseniz beni tekrar görebilirsiniz loglarda muhtemelen. Başarılarınızın devamını dilerim.
Suat Bey Merhaba, öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.
- Evet A sınıfına artık geçmem gerekiyor, belgem 10 yılını dolduruyor zaten, girmişken A sınıfı alacağım.
- WSPR dinlemesi yaptım bir süre ancak çıkış güçlerinin zayıflığı nedeniyle Yunanistan ve Bulgaristan istasyonları dışında uzak mesafe istasyonları duyamadım maalesef. Daha verimli ve iyi konumda bir anten gerekiyor.
- FT8 çok otomatize bir mod haline gelmiş maalesef. Ancak şu an için; yaptığım antenin boyu, counterpoise adetini ve açılarını değiştirerek nasıl daha uzak istasyonları duyabileceğimi ve ayrıca HF propagasyonunu minimum ekipmanla yaşayarak öğretiyor bana. HF'e ilk adım olarak güzel bir başlangıç.
- Arama kurtarma ekibimizin envanterinde 75 watt all band VHF-UHF cihazımız bulunuyor. Kendi el yapımım olan 4 eleman yagiler ile SSB olarak VHF'de DX QSO'lar yapmayı ve FT8 çalışmayı düşünüyorum baharda. Dediğiniz gibi FT8 ile yeni şeyler denemek gerekiyor.
- 50 MHZ için de dipol veya Moxon anten yapmayı düşünüyorum, en azından baharda Tropo şartlarında DX istasyonları duyabilme şansı yakalayabilirim.

Çevrimdışı TA1CLR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #5 : 13 Mart 2021, 00:09:04 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Emil bey,

40MHz kısmen 20 ve ustu ise yüksek derecede skip zone a sahiptir.
Eğer Türkiye'deki istasyonlar antenlerini 7.092 veya 3777 de sohbet etmek icin yere yakın yapmadılar ise, yani NVIS çalışmıyorlar ise, cogu zaman TA istasyonlarını duymanız zor.

Skip zone u bilmeyenler icin özetlemek gerekir ise, HF frekansların iyonosferden ilk yansımaları ve yere geri tekrar ulasmalari icin gerekli minimum mesafeye denir. Bu mesafe tabii ki TX yapan antene de bağlıdır , ama DX calismak icin optimize olduklarını var sayarsak,
40m de bu 400-500 km
20'de asagi yukari 800-1000 km civarındayken
10 metrede bazen en yakın duyduğunuz istasyon Almanya iken bazen bütün Avrupa RX ten kaybolur sadece Japonya Avustralya güney amerika bile duyabilirsiniz.

Oğuzhan Bey Merhaba, cevabınız için çok teşekkürler.
AKRAD ile geçen ay yaptığınız söyleşiyi dün izleme şansı buldum ve sonuna kadar pür dikkat dinledim verdiğiniz bilgileri. Blogunuzu da baştan sona okudum dün gece. VHF-UHF'de yalnızca el telsizine takılıp kaldığımı farkettim açıkcası. Yakın zaman içerisinde VHF SSB, SSTV gibi modlarda çalışma yapmayı düşünüyorum sayenizde.
Cevabınıza istinaden de ;
Evet, yakın istasyonları nadiren çok düşük dB ile duyabiliyorum bahsettiğiniz Skip Zone nedeniyle. Zaten ülkemizde de özel bir çalışma dışında bir amatörün NVIS konfigürasyonunda sürekli faaliyet göstermesi çok nadir sanırım, genellikle amaç DX oluyor ülkemizde. Ancak diğer amatörlerin duydukları istasyonları paylaştığı pskreporter sitesinde de TA istasyonu çevre ülkelere göre çok az maalesef. Ama en azından yeni amatörlerin çok az ekipmanla DX QSO yapabilmeleri onları daha da heveslendirerek ilerideki çalışmaları için bir başlangıç sağlayabilir diye düşünüyorum.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Dijital telsizler hakkında bilgi

Başlatan TB5CMJ

0 Yanıt
2358 Gösterim
Son İleti 25 Kasım 2013, 23:44:43
Gönderen: TB5CMJ
xx
DİJİTAL KIYAMET

Başlatan TA2MR

0 Yanıt